Αγορά γάτας

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15294
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Σεπ 2019, 23:18

fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 22:15
Σε ποια ηλικια ειναι καταλληλη η γατα να γινει μαμα;

Ειναι επικινδυνο να μεινει εγγυος απο τη πρωτη φορα που θα εχει οιστρο;

Η δικια μου ειναι μιξη σιαμεζας με τοπικη γατα.

Θελω μια φορα να μεινει εγγυος για να αποκτησει κανενα γατακι για παρεα γιατι εχει γινει εντελως πρεζακι με τη παρτη μου.Δεν μπορω να βγω εξω χωρις να εχουμε δραματα αποχωρισμου.

Επισης η καλη μου ζηλεψε και θελει και αυτη γατακι.
Έτοιμη να αναπαραχθεί είναι όταν περίπου γίνει 6-7 μηνών που θα συμβεί κι ο πρώτος της οίστρος.
Επικίνδυνο δεν είναι, αλλά καλό είναι να την έχεις στειρώσει πριν, γιατί αν δεν το κάνεις 2 τινά πρόκειται να συμβούν:
Ή δεν θα βρει γάτο να ζευγραρώσει, οπότε θα αρχίσει κατά τη διάρκεια του οίστρου να χαλάει τον κόσμο με τα νιαουρητά της
ή
ακόμα κι αν ο πρόθυμος γάτος βρεθεί, ποιος σου εγγυάται πως θα γεννήσει μόνο ένα; Συνήθως γεννούν 4-6 μωρά, οπότε τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα;
Θα τους βρεις σπίτια να μείνουν με ανθρώπους που τα θέλουν, ή θα καταλήξουν στο δρόμο;
Τέλος, αν η καλή σου θέλει κι εκείνη γατί, γιατί δεν υιοθετείτε ένα από τα τόσα που υπάρχουν στις αγγελίες; (θα κάνετε κι ένα καλό). :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Σεπ 2019, 23:22

Επίσης τα γατάκια μου είναι πιο όμορφα από τα δικά σας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15294
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Σεπ 2019, 23:26

sys3x έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:22
Επίσης τα γατάκια μου είναι πιο όμορφα από τα δικά σας.
Δεν υπάρχει αμφιβολία περί τούτου, όμως βάλε και καμιά φωτο να τα θαυμάσουμε κι εμείς. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Σεπ 2019, 23:30

aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:26
sys3x έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:22
Επίσης τα γατάκια μου είναι πιο όμορφα από τα δικά σας.
Δεν υπάρχει αμφιβολία περί τούτου, όμως βάλε και καμιά φωτο να τα θαυμάσουμε κι εμείς. :)
Έχω βάλει ήδη και έχω και ακόμη περισσότερες τραβηγμένες (εννοείται), αν μου δείξεις το δικό σου θα σου δείξω το δικό μου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15294
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Σεπ 2019, 23:38

sys3x έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:30
aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:26
sys3x έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:22
Επίσης τα γατάκια μου είναι πιο όμορφα από τα δικά σας.
Δεν υπάρχει αμφιβολία περί τούτου, όμως βάλε και καμιά φωτο να τα θαυμάσουμε κι εμείς. :)
Έχω βάλει ήδη και έχω και ακόμη περισσότερες τραβηγμένες (εννοείται), αν μου δείξεις το δικό σου θα σου δείξω το δικό μου.

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 21 Σεπ 2019, 23:39

aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:38
sys3x έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:30
aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:26


Δεν υπάρχει αμφιβολία περί τούτου, όμως βάλε και καμιά φωτο να τα θαυμάσουμε κι εμείς. :)
Έχω βάλει ήδη και έχω και ακόμη περισσότερες τραβηγμένες (εννοείται), αν μου δείξεις το δικό σου θα σου δείξω το δικό μου.

Εικόνα
Έχεις πμ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 21 Σεπ 2019, 23:44

aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:18
fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 22:15
Σε ποια ηλικια ειναι καταλληλη η γατα να γινει μαμα;

Ειναι επικινδυνο να μεινει εγγυος απο τη πρωτη φορα που θα εχει οιστρο;

Η δικια μου ειναι μιξη σιαμεζας με τοπικη γατα.

Θελω μια φορα να μεινει εγγυος για να αποκτησει κανενα γατακι για παρεα γιατι εχει γινει εντελως πρεζακι με τη παρτη μου.Δεν μπορω να βγω εξω χωρις να εχουμε δραματα αποχωρισμου.

Επισης η καλη μου ζηλεψε και θελει και αυτη γατακι.
Έτοιμη να αναπαραχθεί είναι όταν περίπου γίνει 6-7 μηνών που θα συμβεί κι ο πρώτος της οίστρος.
Επικίνδυνο δεν είναι, αλλά καλό είναι να την έχεις στειρώσει πριν, γιατί αν δεν το κάνεις 2 τινά πρόκειται να συμβούν:
Ή δεν θα βρει γάτο να ζευγραρώσει, οπότε θα αρχίσει κατά τη διάρκεια του οίστρου να χαλάει τον κόσμο με τα νιαουρητά της
ή
ακόμα κι αν ο πρόθυμος γάτος βρεθεί, ποιος σου εγγυάται πως θα γεννήσει μόνο ένα; Συνήθως γεννούν 4-6 μωρά, οπότε τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα;
Θα τους βρεις σπίτια να μείνουν με ανθρώπους που τα θέλουν, ή θα καταλήξουν στο δρόμο;
Τέλος, αν η καλή σου θέλει κι εκείνη γατί, γιατί δεν υιοθετείτε ένα από τα τόσα που υπάρχουν στις αγγελίες; (θα κάνετε κι ένα καλό). :)
Θελουμε δυο γατια.Ενα για την καλη μου και ενα για μενα για να κανει παρεα με τη δικη μου.

Ξενο γατι δεν μπαινει σπιτι.Πολυ δυσκολα να το δεχτει.Ειναι τρομερα κτητικη με μενα.

Με το σκυλι της καλης μοθ ενω οταν ειναι μονοι τους τα πανε πολυ καλα, αμα δει να χαιδευω το σκυλι παει και το σαπιζει στο ξυλο.

Επισης η καλη μου θελει γατι που να μοιαζει στο δικο μου και αυτο δεν ξαναβρισκεται.

Ειναι πολυ ξεχωριστο το γατι.Αμα σου κατσει το μπασταρδεμα τυφλα να εχει το πεντιγκρι.

Το βλεπω και πεθαινω στα γελια.Ειναι σαν να εχει βγει απο κομικ.

Για τα υπολοιπα γατακια δεν φοβαμαι.Σιγουρα θα βρουν σπιτι γιατι η μαμα ειναι πανεμορφη , ενω και μπαμπα βρηκαμε κουκλο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Σεπ 2019, 23:50

fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω να αγορασω γατακι μιας και επιτελους νοικιαζω σε σπιτι που επιτρεπονται τα κατοικιδια και μεχρι και το μπαλκονι εχει παντου συρμα ειδικα διαμορφωμενο για γατες. (μη μου πειτε για αδεσποτα, εδω δεν εχει σχεδον καθολου αδεσποτα).

Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.

Απο τις ρατσες που εψαξα η ιδανικη μου φαινεται αυτη της αβησσυνιας.

Ειχε κανεις ποτε τετοια γατα;
Η SAMSUNG έχει κάτι ωραία μοντέλα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15294
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 21 Σεπ 2019, 23:54

fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:44
aLiCat έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:18
fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 22:15
Σε ποια ηλικια ειναι καταλληλη η γατα να γινει μαμα;

Ειναι επικινδυνο να μεινει εγγυος απο τη πρωτη φορα που θα εχει οιστρο;

Η δικια μου ειναι μιξη σιαμεζας με τοπικη γατα.

Θελω μια φορα να μεινει εγγυος για να αποκτησει κανενα γατακι για παρεα γιατι εχει γινει εντελως πρεζακι με τη παρτη μου.Δεν μπορω να βγω εξω χωρις να εχουμε δραματα αποχωρισμου.

Επισης η καλη μου ζηλεψε και θελει και αυτη γατακι.
Έτοιμη να αναπαραχθεί είναι όταν περίπου γίνει 6-7 μηνών που θα συμβεί κι ο πρώτος της οίστρος.
Επικίνδυνο δεν είναι, αλλά καλό είναι να την έχεις στειρώσει πριν, γιατί αν δεν το κάνεις 2 τινά πρόκειται να συμβούν:
Ή δεν θα βρει γάτο να ζευγραρώσει, οπότε θα αρχίσει κατά τη διάρκεια του οίστρου να χαλάει τον κόσμο με τα νιαουρητά της
ή
ακόμα κι αν ο πρόθυμος γάτος βρεθεί, ποιος σου εγγυάται πως θα γεννήσει μόνο ένα; Συνήθως γεννούν 4-6 μωρά, οπότε τι θα τα κάνεις τα υπόλοιπα;
Θα τους βρεις σπίτια να μείνουν με ανθρώπους που τα θέλουν, ή θα καταλήξουν στο δρόμο;
Τέλος, αν η καλή σου θέλει κι εκείνη γατί, γιατί δεν υιοθετείτε ένα από τα τόσα που υπάρχουν στις αγγελίες; (θα κάνετε κι ένα καλό). :)
Θελουμε δυο γατια.Ενα για την καλη μου και ενα για μενα για να κανει παρεα με τη δικη μου.

Ξενο γατι δεν μπαινει σπιτι.Πολυ δυσκολα να το δεχτει.Ειναι τρομερα κτητικη με μενα.

Με το σκυλι της καλης μοθ ενω οταν ειναι μονοι τους τα πανε πολυ καλα, αμα δει να χαιδευω το σκυλι παει και το σαπιζει στο ξυλο.

Επισης η καλη μου θελει γατι που να μοιαζει στο δικο μου και αυτο δεν ξαναβρισκεται.

Ειναι πολυ ξεχωριστο το γατι.Αμα σου κατσει το μπασταρδεμα τυφλα να εχει το πεντιγκρι.

Το βλεπω και πεθαινω στα γελια.Ειναι σαν να εχει βγει απο κομικ.

Για τα υπολοιπα γατακια δεν φοβαμαι.Σιγουρα θα βρουν σπιτι γιατι η μαμα ειναι πανεμορφη , ενω και μπαμπα βρηκαμε κουκλο.
Τότε δεν μένει, παρά να ευχηθώ καλούς γατο-απογόνους! :)

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Σεπ 2019, 16:49

fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:44

Για τα υπολοιπα γατακια δεν φοβαμαι.Σιγουρα θα βρουν σπιτι γιατι η μαμα ειναι πανεμορφη , ενω και μπαμπα βρηκαμε κουκλο.
Έπαθες κι εσύ έναν ψιλοέρωτα με τη μικρή ή μου φαίνεται; Καλή λεφτεριά να' χετε και όταν πρόκειται να επιλέξεις ποιο γατάκι θα επιλέξεις και ποια θα δώσεις για υιοθεσία, να μας ενημερώσεις για τη διαδικασία. Είναι η πιο δύσκολη πίστα. Καλό κουράγιο. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

fagano3

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 26 Σεπ 2019, 19:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Σεπ 2019, 16:49
fagano3 έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:44

Για τα υπολοιπα γατακια δεν φοβαμαι.Σιγουρα θα βρουν σπιτι γιατι η μαμα ειναι πανεμορφη , ενω και μπαμπα βρηκαμε κουκλο.
Έπαθες κι εσύ έναν ψιλοέρωτα με τη μικρή ή μου φαίνεται; Καλή λεφτεριά να' χετε και όταν πρόκειται να επιλέξεις ποιο γατάκι θα επιλέξεις και ποια θα δώσεις για υιοθεσία, να μας ενημερώσεις για τη διαδικασία. Είναι η πιο δύσκολη πίστα. Καλό κουράγιο. :P
Ναι δεν περιμενα ποτε οτι μια γατα μπορει να ειναι τοσο εξυπνη.

Η μονη εμπειρια που ειχα μεχρι τωρα απο γατες ηταν οι γατες του δρομου στην Ελλαδα και δυο περσικες γατες που εχει ο κολλητος μου.

Οι σιαμεζες ειναι αλλο πραγμα.

Παιζει να ειναι και πιο εξυπνη απο το λαμπραντορ μας (καλα το λαμπραντορ μας δεν ειναι και το πιο εξυπνο του κοσμου αλλα εχει την πιο μεγαλη καρδια του κοσμου :g094: )

H γατα παλι με χειραγωγει απιστευτα.Οτι δεν εχει καταφερει να με κανει γυναικα να κανω μου το κανει αυτη.

Ειχε φτασει στο σημειο να με φωναζει για να κανω το σκαμπο για να πηδηξει στο πατωμα :e040:

Συν οτι ειναι ηδη μικρο influencer στο ινσταγκραμ :lol:

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 26 Σεπ 2019, 19:08

Χαοτικός έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:50
fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω να αγορασω γατακι μιας και επιτελους νοικιαζω σε σπιτι που επιτρεπονται τα κατοικιδια και μεχρι και το μπαλκονι εχει παντου συρμα ειδικα διαμορφωμενο για γατες. (μη μου πειτε για αδεσποτα, εδω δεν εχει σχεδον καθολου αδεσποτα).

Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.

Απο τις ρατσες που εψαξα η ιδανικη μου φαινεται αυτη της αβησσυνιας.

Ειχε κανεις ποτε τετοια γατα;
Η SAMSUNG έχει κάτι ωραία μοντέλα.
:lol: είσαι μεγάλη μάρκα...
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Σεπ 2019, 23:01

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
26 Σεπ 2019, 19:08
Χαοτικός έγραψε:
21 Σεπ 2019, 23:50
fagano3 έγραψε:
27 Μάιος 2019, 12:29
Θελω να αγορασω γατακι μιας και επιτελους νοικιαζω σε σπιτι που επιτρεπονται τα κατοικιδια και μεχρι και το μπαλκονι εχει παντου συρμα ειδικα διαμορφωμενο για γατες. (μη μου πειτε για αδεσποτα, εδω δεν εχει σχεδον καθολου αδεσποτα).

Θελω μια γατα εξυπνη,που να μην νιαουριζει δυνατα για να μην εχω θεμα με τους γειτονες και να μπορω να τη βγαζω βολτα με λουρι και να παιζει με το λαμπραντορ της φιλης μου.

Απο τις ρατσες που εψαξα η ιδανικη μου φαινεται αυτη της αβησσυνιας.

Ειχε κανεις ποτε τετοια γατα;
Η SAMSUNG έχει κάτι ωραία μοντέλα.
:lol: είσαι μεγάλη μάρκα...
:smt047
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Οκτ 2019, 19:21

Χθες βράδυ βγήκα έξω, πάω σε ένα μαγαζί, μετά σε άλλο μαγαζί, ύστερα σε ένα ακόμη μαγαζί. Και τέταρτο και τελευταίο μαγαζί πριν πάω σπίτι μια τρομερή ανακάλυψη, ενα από τα καλύτερα μέρη για μια μπύρα σβησίματος, ένα τόστ και έναν καφέ. Η καφετέρια του Αεροδρομίου, πραγματικά πως δε το είχα ξανασκεφτεί τόσα χρόνια, το ιδανικό after the after- last before dawn. Καλός κόσμος, ωραίες γυναίκες, όμορφο κοινωνικό περιβάλλον, έπιασα και κουβέντα με κάποιες Γερμανίδες που περίμεναν την πτήση τους, θα το ξαναπροτιμήσω το μέρος για σβήσιμο εξόδου, τα σπάει.
Και ενώ γυρνώντας σπίτι σκέφτομαι ότι το χάιλαϊτ της ημέρας ήταν αυτή η ανακάλυψη, έξω από την αυλόπορτα τρέχει καταπάνω μου νιαουρίζοντας ένα μικρό, σε μεγέθος παλάμης, ασπρόμαυρο πλάσμα (ναι ΠΑΟΚ ρε!) και σκαρφαλώνει από το πόδι μέχρι το στήθος και με ξανακάνει νιάου. Στην αρχή ψιλοτρόμαξα διότι ήταν πολύ ξαφνικό, δε το γνώριζα καν το ον, που βρέθηκε και γιατί έτρεξε και σκαρφαλωσε πάνω μου,για ένα δευτερόλεπτο δεν κατάλαβα κιόλας ότι ήταν γατάκι, τι είναι αυτό που με επιτίθεται! Εντυπωσιάστηκα με την επιλογή του και το θράσος του :lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αγορά γάτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Οκτ 2019, 21:41

Να το κιόλας, δεν μπορώ να καταλάβω τι φύλο είναι καθώς είναι ακόμη πολύ μικρό, καθόμαστε μαζί και παρακολουθουμε το κόκκινο ποτάμι, προσπαθώ να του μεταφέρω μεγάλες αξίες όπως ο αντιτουρκισμος

Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών