Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Αύγ 2019, 14:20

nemo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 10:51
sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:50
Ωραίο νήμα χελώνε.
1+ από μένα.

Θα έπρεπε να μας πει και την γνώμη του κάποιος γεωπόνος, δασοτέτοιος κτλ.

Έχω κάνει ακριβώς την ίδια συζήτηση με έναν συγγενή μου γεωπόνο που μου εξηγούσε "γιατί πεύκο" αλλά από ένα σημείο και μετά δεν έδινα σημασία γιατί νόμιζα ότι με λέει (πάλι) μαλακίες, η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι κανένα από τα επιχειρήματα του.
Γιατί είναι η πιο φθηνή και επικερδής λύση για τα λαμόγια και για τους ηλίθιους λαούς
Οι άλλες χώρες τι κάνουν άραγε;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Αύγ 2019, 14:42

Kauldron έγραψε:
13 Αύγ 2019, 17:58
Πάντα είχα απορία για ποιό λόγο δεν αντικαθίστανται (σταδιακά) τα κωλοπεύκα, που είναι υπεύθυνα για τις πυρκαγιές, με δέντρα μη κωνοφόρα, που δεν καίγονται αλλά που είναι επίσης ανθεκτικά στις ξηρασίες.
Απλά παραδείγματα, οι συκιές και οι αμυγδαλιές.
Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο δεν γίνεται να κοπούν τελείως τα πευκοδάση, ή έστω να δημιουργηθούν εκτεταμένες αντιπυρικές ζώνες με τα προαναφερθέντα δέντρα σε τέτοιου είδους δάση?
Tο πεύκο είναι από τα κολλήματα της δασικής σαν στάμπα ότι μία περιοχή είναι δασική για να μείνει κρατική. Κανείς δεν καλλιεργεί δεν θα διεκδικήσει ένα πευκώνα. ένα αμυγδαλεώνα ή μερικές εκατοντάδες συκιές έτοιμες φυτεμένες με έξοδα άλλων του κράτους θα τις ορέγονταν πολλοί, ειδικά σε εποχές πριν καν την έννοια κτηματολογίων. Ακόμα τα δέντρα βγαίνουν και μόνα τους. Αν σε χωράφι έκταση μείνει ακαλλίέργητη μπορεί να εμφανιστούν πεύκα, αν τα κόψεις απαγορεύεται. Οπότε γεμίζουν τον κόσμο. Το ακατανόητο είναι σε όσους φύτευαν σε εξοχικά πεύκα, στους ιδιοκτητους κήπους. Σαν να βάζεις φουρνέλο στο σπίτι σου Άσε που σταμπάρεις το σπίτι/χωράφι να αρχίσει η δασική να το αμφισβητεί.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

nemo
Δημοσιεύσεις: 7135
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 16 Αύγ 2019, 15:02

vagabondo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 14:20
nemo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 10:51
sys3x έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:50
Ωραίο νήμα χελώνε.
1+ από μένα.

Θα έπρεπε να μας πει και την γνώμη του κάποιος γεωπόνος, δασοτέτοιος κτλ.

Έχω κάνει ακριβώς την ίδια συζήτηση με έναν συγγενή μου γεωπόνο που μου εξηγούσε "γιατί πεύκο" αλλά από ένα σημείο και μετά δεν έδινα σημασία γιατί νόμιζα ότι με λέει (πάλι) μαλακίες, η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι κανένα από τα επιχειρήματα του.
Γιατί είναι η πιο φθηνή και επικερδής λύση για τα λαμόγια και για τους ηλίθιους λαούς
Οι άλλες χώρες τι κάνουν άραγε;
Δεν ειναι το ερωτημα της απαντησης μου ...εγω απαντησα οτι στα 2000000 εκ.ευρω μιας απλής αναδάσωσης με πεύκα
που εγινε στην περιοχή μου τα περισσότερα μπαίνουν στις τσέπες των πολιτικών και των ημέτερων γύρω από αυτούς
καθαρά έξοδα περίπου στα 200 χιλ και πολλά σου βάζω τα υπόλοιπα εξαφανίστηκαν
δεν νομίζω οτι για τις άλλες χώρες να ισχύει αυτό το ποσοστό υπεξαίρεσης
και ζήτημα είναι αν έχουν πιάσει καμιά δεκάρια από αυτά που έχουν φυτέψει να φανταστείς είχαν φυτέψει και πικροδάφνες !!
Μετά απο πέντε χρόνια υπάρχει ακόμη η πινακίδα που κοστολογεί το έργο και το μέρος να έχει γεμίσει με πουρνάρια και άδειες τρύπες

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2019, 15:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:33
Chainis έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:40
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Αύγ 2019, 16:33

Το οξυγόνο παράγεται ως επί το πλείστον από τη θάλασσα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο καθένας έχει δικαίωμα να καταπατά δάση και να φυτρώνουν σπίτια και λιοστάσια.
Ευχαριστώ για την ενημέρωση.
Μόλις μάθει η ανθρωπότητα να τρώει αλεσμένα κουκουνάρια με σάλτσα από ρετσίνι και για σαλάτα πευκοβελόνες αντί για καρύδια, μύγδαλα, λάδι, φρούτα, θα έχει σωθεί ο πλανήτης
Βέβαια. Μετά να σκοτώσουμε την υπόλοιπη άγρια πανίδα και να αμολήσουμε κοτόπουλα.
:lol:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 16 Αύγ 2019, 15:09

Οι πυρκαΐές δεν σταματούν. Είναι καταρχήν φυσικό φαινόμενο που προκαλείται είτε από κεραυνούς, ήλιο (αυτανάφλεξη) κλπ. είτε από διάφορα ζώα (δίποδα ή τετράποδα) που κατοικούν στη Γη μας.
Το πρόβλημα με τα δίποδα ζώα, σε αντίθεση προς τα τετράποδα, είναι ότι χτίζουν μέσα σε πευκοδάση κι έπειτα προσπαθούν να καταλάβουν ποιος φταίει που βρήκαν το κρεβάτι τους σε απόχρωση σταχτί. Είναι σα να φτιάχνεις καλύβα σε κρατήρα ενεργού ηφαιστείου και να αναρωτιέσαι γιατί ανέβηκε η θερμοκρασία στο σπίτι, ελέγχοντας ταυτόχρονα τη στάθμη του υγρού του κλιματιστικού.

Οι πυρκαϊές από δίποδα ζώα έχουν πολλαπλούς σκοπούς, καθότι τα δίποδα ζώα είναι περισσότερο πολύπλοκα και ψυχοπροβληματικά από τα αντίστοιχα τετράποδα. Κάποια δίποδα έμαθαν ότι το μπουρλότο κοστίζει λιγότερο από τον καταστροφέα στο χωράφι, κάποια άλλα ότι σύμφωνα με το νόμο αν δεν υπάρχει βλάστηση η περιοχή δεν θεωρείται δασική, και κάποια άλλα ότι η μπριζόλα ψήνεται καλύτερα κάτω από ένα πεύκο από ότι σε εντοιχισμένη ψησταριά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 16 Αύγ 2019, 15:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48508
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Αύγ 2019, 15:12

Dorian έγραψε:
16 Αύγ 2019, 14:42
Kauldron έγραψε:
13 Αύγ 2019, 17:58
Πάντα είχα απορία για ποιό λόγο δεν αντικαθίστανται (σταδιακά) τα κωλοπεύκα, που είναι υπεύθυνα για τις πυρκαγιές, με δέντρα μη κωνοφόρα, που δεν καίγονται αλλά που είναι επίσης ανθεκτικά στις ξηρασίες.
Απλά παραδείγματα, οι συκιές και οι αμυγδαλιές.
Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο δεν γίνεται να κοπούν τελείως τα πευκοδάση, ή έστω να δημιουργηθούν εκτεταμένες αντιπυρικές ζώνες με τα προαναφερθέντα δέντρα σε τέτοιου είδους δάση?
Tο πεύκο είναι από τα κολλήματα της δασικής σαν στάμπα ότι μία περιοχή είναι δασική για να μείνει κρατική. Κανείς δεν καλλιεργεί δεν θα διεκδικήσει ένα πευκώνα. ένα αμυγδαλεώνα ή μερικές εκατοντάδες συκιές έτοιμες φυτεμένες με έξοδα άλλων του κράτους θα τις ορέγονταν πολλοί, ειδικά σε εποχές πριν καν την έννοια κτηματολογίων. Ακόμα τα δέντρα βγαίνουν και μόνα τους. Αν σε χωράφι έκταση μείνει ακαλλίέργητη μπορεί να εμφανιστούν πεύκα, αν τα κόψεις απαγορεύεται. Οπότε γεμίζουν τον κόσμο. Το ακατανόητο είναι σε όσους φύτευαν σε εξοχικά πεύκα, στους ιδιοκτητους κήπους. Σαν να βάζεις φουρνέλο στο σπίτι σου Άσε που σταμπάρεις το σπίτι/χωράφι να αρχίσει η δασική να το αμφισβητεί.
Αυτό είναι αλήθεια, λειτουργεί σα στάμπα. Ενδιαφέρον, ωστόσο έχει οτι σ' ένα σημείο του περιφερειακού στη Θεσσαλονίκη, έχει εκατοντάδες φυτεμένες ελιές. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν άγριες, αλλά μετά μου είπαν, σε συζήτηση, οτι είχα φυτευτεί επίτηδες εκεί, γιατί υποτίθεται οτι απορροφούν το μόλυβδο, ή κάτι παρόμοιο.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9970
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Αύγ 2019, 15:46

nemo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:02
vagabondo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 14:20
nemo έγραψε:
16 Αύγ 2019, 10:51


Γιατί είναι η πιο φθηνή και επικερδής λύση για τα λαμόγια και για τους ηλίθιους λαούς
Οι άλλες χώρες τι κάνουν άραγε;
Δεν ειναι το ερωτημα της απαντησης μου ...εγω απαντησα οτι στα 2000000 εκ.ευρω μιας απλής αναδάσωσης με πεύκα
που εγινε στην περιοχή μου τα περισσότερα μπαίνουν στις τσέπες των πολιτικών και των ημέτερων γύρω από αυτούς
καθαρά έξοδα περίπου στα 200 χιλ και πολλά σου βάζω τα υπόλοιπα εξαφανίστηκαν
δεν νομίζω οτι για τις άλλες χώρες να ισχύει αυτό το ποσοστό υπεξαίρεσης
και ζήτημα είναι αν έχουν πιάσει καμιά δεκάρια από αυτά που έχουν φυτέψει να φανταστείς είχαν φυτέψει και πικροδάφνες !!
Μετά απο πέντε χρόνια υπάρχει ακόμη η πινακίδα που κοστολογεί το έργο και το μέρος να έχει γεμίσει με πουρνάρια και άδειες τρύπες
Εγώ εννοούσα με ποιά είδη αναδασώνουν στο εξωτερικό.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 16 Αύγ 2019, 15:52

Kauldron έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:12
Dorian έγραψε:
16 Αύγ 2019, 14:42
Kauldron έγραψε:
13 Αύγ 2019, 17:58
Πάντα είχα απορία για ποιό λόγο δεν αντικαθίστανται (σταδιακά) τα κωλοπεύκα, που είναι υπεύθυνα για τις πυρκαγιές, με δέντρα μη κωνοφόρα, που δεν καίγονται αλλά που είναι επίσης ανθεκτικά στις ξηρασίες.
Απλά παραδείγματα, οι συκιές και οι αμυγδαλιές.
Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο δεν γίνεται να κοπούν τελείως τα πευκοδάση, ή έστω να δημιουργηθούν εκτεταμένες αντιπυρικές ζώνες με τα προαναφερθέντα δέντρα σε τέτοιου είδους δάση?
Tο πεύκο είναι από τα κολλήματα της δασικής σαν στάμπα ότι μία περιοχή είναι δασική για να μείνει κρατική. Κανείς δεν καλλιεργεί δεν θα διεκδικήσει ένα πευκώνα. ένα αμυγδαλεώνα ή μερικές εκατοντάδες συκιές έτοιμες φυτεμένες με έξοδα άλλων του κράτους θα τις ορέγονταν πολλοί, ειδικά σε εποχές πριν καν την έννοια κτηματολογίων. Ακόμα τα δέντρα βγαίνουν και μόνα τους. Αν σε χωράφι έκταση μείνει ακαλλίέργητη μπορεί να εμφανιστούν πεύκα, αν τα κόψεις απαγορεύεται. Οπότε γεμίζουν τον κόσμο. Το ακατανόητο είναι σε όσους φύτευαν σε εξοχικά πεύκα, στους ιδιοκτητους κήπους. Σαν να βάζεις φουρνέλο στο σπίτι σου Άσε που σταμπάρεις το σπίτι/χωράφι να αρχίσει η δασική να το αμφισβητεί.
Αυτό είναι αλήθεια, λειτουργεί σα στάμπα. Ενδιαφέρον, ωστόσο έχει οτι σ' ένα σημείο του περιφερειακού στη Θεσσαλονίκη, έχει εκατοντάδες φυτεμένες ελιές. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν άγριες, αλλά μετά μου είπαν, σε συζήτηση, οτι είχα φυτευτεί επίτηδες εκεί, γιατί υποτίθεται οτι απορροφούν το μόλυβδο, ή κάτι παρόμοιο.
Τώρα γιατί είναι κακό να υπάρχουν ιδιωτικά δάση με καρποφόρα που να τα καλλιεργούν οι άνθρωποι, αντί για "δ'άση" με αραιά και που κανένα πεύκο, σκίνο όπου απαγορεύεται να ακουμπίσεις το παραμικρό, τράβα να το εξηγήσεις στην πιο σπαστική υπηρεσία την δασική. Πολεοδομίες, ασφαλιστικά μπροστά τους είναι οαση εξυπηρέτησης και ορθολογισμού. Φυσικά η εξήγηση είναι απλή, τα μαζεύει τα ιδιωτικά χαρακτηρισμένα "δάση" κάποιος ισχυρός με καλές προσβάσεις στην εξουσία, και όταν κρίνει τα "αξιοποιεί", συνήθως τουριστικά εξοχικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dorian την 16 Αύγ 2019, 15:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 16 Αύγ 2019, 15:52

Να κλειδωσει το νήμα.

Σύμφωνα με τον σερβιτόρο οι πυρκαγιές πλέον δεν έχουν σημασία.
Έχουμε κουλη πρωθυπουργό , κεις κλοουζντ

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 16 Αύγ 2019, 15:54

Η Καλιφόρνια δεν έχει παρόμοια φύση με τη δική μας;
Τι κάνουν αυτοί;

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 16 Αύγ 2019, 18:01

independent_44 έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:54
Η Καλιφόρνια δεν έχει παρόμοια φύση με τη δική μας;
Τι κάνουν αυτοί;
Μαλακίζονται όπως και εμείς!!! :smt005:
Το αρχικό σκηνικό που βρήκαν οι πρώτοι άποικοι ήταν αραιά δάση από βελανιδιές και άλλα παρόμοια δέντρα, το οποίο σκηνικό το είχαν θέσει οι ιθαγενείς για πάνω από 5.000 χρόνια, λόγω κυρίως κυνηγιού.
Οι άποικοι εξόντωσαν τους ιθαγενείς, έκοψαν τα αραιά δάση των βελανιδιών και καστανιών και φυσικά άρχισαν να πολλαπλασιάζονται τα πεύκα.
Μετά, από το 1900, άρχισαν και οι άποικοι να φυτεύουν πεύκα!!! Ακόμα και σε περιοχές της βόρειας Καλιφόρνιας, που υπήρχαν σένκογιες, που πλέον είχαν κοπεί...

Ως συνέπεια έχουμε κάθε χρόνο φωτιές... Οι περσινές ήταν από τις μεγαλύτερες...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 16 Αύγ 2019, 18:04

Kauldron έγραψε:
13 Αύγ 2019, 17:58
Πάντα είχα απορία για ποιό λόγο δεν αντικαθίστανται (σταδιακά) τα κωλοπεύκα, που είναι υπεύθυνα για τις πυρκαγιές, με δέντρα μη κωνοφόρα, που δεν καίγονται αλλά που είναι επίσης ανθεκτικά στις ξηρασίες.
Απλά παραδείγματα, οι συκιές και οι αμυγδαλιές.
Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο δεν γίνεται να κοπούν τελείως τα πευκοδάση, ή έστω να δημιουργηθούν εκτεταμένες αντιπυρικές ζώνες με τα προαναφερθέντα δέντρα σε τέτοιου είδους δάση?
Κλασική περίπτωση ανθρώπου τσιμεντούπολης που δεν έχει μυρωδιά από βουνά και ύπαιθρο.
Σίγουρα και αγεωγράφητου.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Αύγ 2019, 18:40

OANNHSEA έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:01
independent_44 έγραψε:
16 Αύγ 2019, 15:54
Η Καλιφόρνια δεν έχει παρόμοια φύση με τη δική μας;
Τι κάνουν αυτοί;
Μαλακίζονται όπως και εμείς!!! :smt005:
Το αρχικό σκηνικό που βρήκαν οι πρώτοι άποικοι ήταν αραιά δάση από βελανιδιές και άλλα παρόμοια δέντρα, το οποίο σκηνικό το είχαν θέσει οι ιθαγενείς για πάνω από 5.000 χρόνια, λόγω κυρίως κυνηγιού.
Οι άποικοι εξόντωσαν τους ιθαγενείς, έκοψαν τα αραιά δάση των βελανιδιών και καστανιών και φυσικά άρχισαν να πολλαπλασιάζονται τα πεύκα.
Μετά, από το 1900, άρχισαν και οι άποικοι να φυτεύουν πεύκα!!! Ακόμα και σε περιοχές της βόρειας Καλιφόρνιας, που υπήρχαν σένκογιες, που πλέον είχαν κοπεί...

Ως συνέπεια έχουμε κάθε χρόνο φωτιές... Οι περσινές ήταν από τις μεγαλύτερες...

.

.

Νομίζω αυτό είναι τό μακροβιότερο δέντρο.....κωνοφόρο νομίζω..... φωτό

Επίσης οι Σεκόιες υπήρχαν καί Ελλάδα πχ απολιθωμένες Λέσβου.....

Στόν κήπο Αρεως στήν Τρίπολη έχουν φέρει και Αμερικάνικες 7-10 μέτρων......

images (13) (2).jpg
images (13) (2).jpg (14.99 KiB) Προβλήθηκε 752 φορές
.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Αύγ 2019, 18:52

.
Στήν επαρχία οι παλιοι όταν έλεγαν τή λέξη Δέντρο εννοούσαν τήν Δρύ-Βελανιδιά......

Κάτι σημαίνει αυτό μάλλον.....

Τά Δέντρα πού βάζουμε καλό θά ήταν νά έχουν μιά χρησιμότητα καί όχι απλα .... ότι νάναι.......


Σεκόια.....

Μέχρι καί 130 + μέτρα.....οσο τό υψόμετρο τής Ακρόπολης.....


.
California-Giant-Sequoia-Tree-base.jpg

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48508
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Πώς να σταματήσουν οι πυρκαγιές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 16 Αύγ 2019, 19:23

Μηχανικός έγραψε:
16 Αύγ 2019, 18:04
Kauldron έγραψε:
13 Αύγ 2019, 17:58
Πάντα είχα απορία για ποιό λόγο δεν αντικαθίστανται (σταδιακά) τα κωλοπεύκα, που είναι υπεύθυνα για τις πυρκαγιές, με δέντρα μη κωνοφόρα, που δεν καίγονται αλλά που είναι επίσης ανθεκτικά στις ξηρασίες.
Απλά παραδείγματα, οι συκιές και οι αμυγδαλιές.
Γνωρίζει κανείς για ποιό λόγο δεν γίνεται να κοπούν τελείως τα πευκοδάση, ή έστω να δημιουργηθούν εκτεταμένες αντιπυρικές ζώνες με τα προαναφερθέντα δέντρα σε τέτοιου είδους δάση?
Κλασική περίπτωση ανθρώπου τσιμεντούπολης που δεν έχει μυρωδιά από βουνά και ύπαιθρο.
Σίγουρα και αγεωγράφητου.
Μπράβο το βρήκες. Κερδίζεις μια μπανάνα ή ένα παστέλι διαρκείας.
Τώρα γιατί είναι κακό να υπάρχουν ιδιωτικά δάση με καρποφόρα που να τα καλλιεργούν οι άνθρωποι, αντί για "δ'άση" με αραιά και που κανένα πεύκο, σκίνο όπου απαγορεύεται να ακουμπίσεις το παραμικρό, τράβα να το εξηγήσεις στην πιο σπαστική υπηρεσία την δασική. Πολεοδομίες, ασφαλιστικά μπροστά τους είναι οαση εξυπηρέτησης και ορθολογισμού. Φυσικά η εξήγηση είναι απλή, τα μαζεύει τα ιδιωτικά χαρακτηρισμένα "δάση" κάποιος ισχυρός με καλές προσβάσεις στην εξουσία, και όταν κρίνει τα "αξιοποιεί", συνήθως τουριστικά εξοχικά.
Δεν έχω μπλέξει ποτέ με δασική υπηρεσία, όπως το περιγράφεις πρέπει να πρόκειται για μεγάλους κόπανους.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών