Όνομα γατιού

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Σεπ 2019, 12:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Σεπ 2019, 14:17
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το όνομα στις γάτες έχει νόημα μόνον για να τις ξεχωρίζουν οι άνθρωποι, όταν αναφέρονται σ' αυτές.
Στις ίδιες δεν έχει καμμία επίπτωση, όπως και να τις αποκαλείς, σε γράφουν. :lol:
2-3 αδέσποτες που ταΐζω τελευταία πλέον τις αποκαλώ όλες "κούκλα" ενώ παλιότερα τοις έβγαζα ονόματα. Το αξιοπερίεργο είναι πως μια από αυτές (πρέπει να είναι κάπου 5-6 χρονών τώρα) δείχνει να καταλαβαίνει ορισμένες φορές που της μιλάω. Όταν βγαίνω από το σπίτι πάντα με περιμένει απ εξω (όχι για φαγητό γιατί και να της βάλω εκείνη την στιγμή δεν θα φάει) και με ακολουθεί. -Καλήμερα Κούκλα, - Νιαου νιάου και έρχεται μαζί μου. Οπως και όταν επιστρέφω σπίτι ξεπροβάλει απ' όπου κρυβόταν και φωνάζοντας νιαου νιαου ερχεται να την χαιδεψω θελω δεν θελω. Επειδή όταν δουλεύω αράζει έξω από το μαγαζί την εκανα και στείρωση και εμβόλια (με την συνδρομή του Δήμου, από τα λίγα καλά του Μπουτάρη). Τόσο τετράπαχη ώστε κόσμος την περνάει για αρσενικο και όποτε ενώ έχω βγει εκτός μαγαζιού πάει να με χαιδέψει εν ώρα εργασίας της λέω "μη τυχόν με αγγίξεις" και φεύγει. Και όταν της λέω δείχνοντας με το δάχτυλο "κάτσε κάτω" , κάθεται :o
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 11 Σεπ 2019, 18:08

Να τη και η κούκλα καθώς πίνουμε μαζί καφέ πριν ξεκινήσει η δουλειά

Εικόνα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Albrecht
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 00:46
Phorum.gr user: Albrecht

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Albrecht » 11 Σεπ 2019, 18:12

Σηφης
Ζαποτέκος έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:42
GoBack έγραψε:
19 Σεπ 2021, 08:33
Γιατι ηταν τυχερο το γκολ;
Γιατί έτσι με συμφέρει να λέω

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69761
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Σεπ 2019, 19:21

Sid Vicious έγραψε:
11 Σεπ 2019, 12:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Σεπ 2019, 14:17
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το όνομα στις γάτες έχει νόημα μόνον για να τις ξεχωρίζουν οι άνθρωποι, όταν αναφέρονται σ' αυτές.
Στις ίδιες δεν έχει καμμία επίπτωση, όπως και να τις αποκαλείς, σε γράφουν. :lol:
2-3 αδέσποτες που ταΐζω τελευταία πλέον τις αποκαλώ όλες "κούκλα" ενώ παλιότερα τοις έβγαζα ονόματα. Το αξιοπερίεργο είναι πως μια από αυτές (πρέπει να είναι κάπου 5-6 χρονών τώρα) δείχνει να καταλαβαίνει ορισμένες φορές που της μιλάω. Όταν βγαίνω από το σπίτι πάντα με περιμένει απ εξω (όχι για φαγητό γιατί και να της βάλω εκείνη την στιγμή δεν θα φάει) και με ακολουθεί. -Καλήμερα Κούκλα, - Νιαου νιάου και έρχεται μαζί μου. Οπως και όταν επιστρέφω σπίτι ξεπροβάλει απ' όπου κρυβόταν και φωνάζοντας νιαου νιαου ερχεται να την χαιδεψω θελω δεν θελω. Επειδή όταν δουλεύω αράζει έξω από το μαγαζί την εκανα και στείρωση και εμβόλια (με την συνδρομή του Δήμου, από τα λίγα καλά του Μπουτάρη). Τόσο τετράπαχη ώστε κόσμος την περνάει για αρσενικο και όποτε ενώ έχω βγει εκτός μαγαζιού πάει να με χαιδέψει εν ώρα εργασίας της λέω "μη τυχόν με αγγίξεις" και φεύγει. Και όταν της λέω δείχνοντας με το δάχτυλο "κάτσε κάτω" , κάθεται :o
Έτσι. :lol:

Αν σε συμπαθήσει, είτε Ριρίκα τη φωνάζεις είτε Μήτσο, τελείωσε. Θα τη χαϊδέψεις θες δε θες. :lol:
Και ναι, καταλαβαίνουν πάντα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πότε τις παίρνει και πότε όχι.

Μία πρακτική συμβουλή. Όταν δίνεις απαγορευτική εντολή, να τις κοιτάς σταθερά στα μάτια.
Όταν είστε σε χαλαρή φάση, δεν γουστάρουν έντονο κοίταγμα, εκνευρίζονται. Εκνευρισμό σημαίνει και το ρυθμικό, έντονο κούνημα της ουράς όταν είναι αραχτές, δηλαδή το τελείως αντίθετο από τους σκύλους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Παρταλι

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 11 Σεπ 2019, 19:23

γιατι δε το λες Κωστα?

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 11 Σεπ 2019, 19:37

aLiCat έγραψε:
09 Σεπ 2019, 08:22
Σ, Ξ και Ψ τα "μαγικά" σύμφωνα και σύντομα ονόματα, ιδανικά δυσύλαβα, αν θέλετε να ανταποκρίνεται το ζωντανό σας στο κάλεσμά σας.
Αναστάση να το πει που έχει δυο Σ.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15296
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 11 Σεπ 2019, 20:45

zoltan έγραψε:
11 Σεπ 2019, 19:37
aLiCat έγραψε:
09 Σεπ 2019, 08:22
Σ, Ξ και Ψ τα "μαγικά" σύμφωνα και σύντομα ονόματα, ιδανικά δυσύλαβα, αν θέλετε να ανταποκρίνεται το ζωντανό σας στο κάλεσμά σας.
Αναστάση να το πει που έχει δυο Σ.
Όχι κι άσχημο, αλλά δεν είναι δυσύλλαβο. :P
Έτσι κι αλλιώς όμως, το όνομα ήδη εδόθη. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

fagano3

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 11 Σεπ 2019, 21:12

Το ονομα πρεπει να εχει συριστικα συμφωνα ωστε να τραβαει την προσοχη του γατιου.

Φυσικα και καταλαβαινουν το ονομα τους.

Το δικο μου βεβαια προτιμαει να με φωναζει πρωτο.

Εχει καμια δεκαρια διαφορετικους ηχους αναλογα με το τι θελει να με διαταξει :lol:

fagano3

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 11 Σεπ 2019, 21:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Σεπ 2019, 19:21

Όταν είστε σε χαλαρή φάση, δεν γουστάρουν έντονο κοίταγμα, εκνευρίζονται.
Οταν την κοιταω εντονα και ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλο συνηθως μου γλειφει τη μυτουλα :g094:

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15296
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Όνομα γατιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 12 Σεπ 2019, 08:25

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Ὄνομα γατιοῦ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 24 Μαρ 2020, 08:51

1.- Ὁ Χουανίτο μου θὰ γίνει 5 χρονῶν σὲ λίγους μῆνες. Εἶναι κοῦκλος. Ἀγαπιόμαστε ὅπως μὲ ὅλους τοὺς γάτους
καὶ τὶς γάτες μου ἀπὸ τὸ 1965 ὥς τώρα.
2.- Πρὶν περίπου δύο μῆνες, βρῆκα, ἐδῶ κοντά, μία ἀσπρόμαυρη γατούλα, περίπου ἑνὸς μηνός. Τὴν πῆρα στὰ
χέρια μου καὶ...λαχτάρισα. Πανέμορφη. Τὴν ἔσφιξα στὴν ἀγγκαλιά μου καί, τρέχοντας, τὴν ἔφερα σπίτι μου.
Ὅλη τὴν ὥρα κάθεται στὰ πόδια μου - ὅπως καὶ τώρα, λόγου χάρη. Τὴν βάφτισα Λολό.
Κάθε γατάκι ποὺ περνάει ἀπὸ τὴν ζωή μου εἶναι τρὶς εὐτυχισμένο. Ἆλλο τόσο κι' ἐγώ.

στερόΓατο: μὲ τὸν Χουανίτο κοιμόμαστε ἀγκαλιά, πᾶντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την 24 Μαρ 2020, 12:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Ὄνομα γατιοῦ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 24 Μαρ 2020, 09:36

ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ έγραψε:
24 Μαρ 2020, 08:51
1.- Ὁ Χουανίτο μου θὰ γίνει 5 χρονῶν σὲ λίγος μῆνες. Εἶναι κοῦκλος. Ἀγαπιόμαστε ὅπως μὲ ὅλους τοὺς γάτους
καὶ τὶς γάτες μου ἀπὸ τὸ 1965 ὥς τώρα.
2.- Πρὶν περίπου δύο μῆνες, βρῆκα, ἐδῶ κοντά, μία ἀσπρόμαυρη γατούλα, περίπου ἑνὸς μηνός. Τὴν πῆρα στὰ
χέρια μου καὶ...λαχτάρισα. Πανέμορφη. Τὴν ἔσφιξα στὴν ἀγγκαλιά μου καί, τρέχοντας, τὴν ἔφερα σπίτι μου.
Ὅλη τὴν ὥρα κάθεται στὰ πόδια μου - ὅπως καὶ τώρα, λόγου χάρη. Τὴν βάφτισα Λολό.
Κάθε γατάκι ποὺ περνάει ἀπὸ τὴν ζωή μου εἶναι τρὶς εὐτυχισμένο. Ἆλλο τόσο κι' ἐγώ.

στερόΓατο: μὲ τὸν Χουανίτο κοιμόμαστε ἀγκαλιά, πᾶντα.
Διορθώστε, Κλινοσοφιστά, για να είμαστε ωραίοι...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών