Αντίο μαμά

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Οκτ 2019, 14:14

Το είδα σήμερα ερχόμενος για δουλειά. Γάτα στην μέση του δρόμου με τα μυαλά χυμένα. Από πάνω ήταν ένα μικρό γατάκι και την έγλειφε. Το πρώτο αυτοκίνητο που είδα, έκοψε ταχύτητα και πέρασε προσεκτικά από πάνω. Ο δεύτερος ήταν ένας μπάρμπας. Σταμάτησε. Βγήκε από το αυτοκίνητο. Την είδε. Κούνησε το κεφάλι του. Η γάτα άρχισε να σπαρταράει. Δεν είχε πεθάνει ακόμα. Πήρε ένα φύλο, την έπιασε και την έβγαλε από το δρόμο, δίπλα στο μικρό γατάκι. Ο επόμενος οδηγός με ρώτησε αν είδα ποιος την χτύπησε. Δυστυχώς δεν τον είδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23211
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 27 Οκτ 2019, 14:17

Η καθημερινότητα δυστυχώς επιφυλάσσει πολλές τέτοιες φρίκες.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11910
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 27 Οκτ 2019, 14:23

Το βράδυ είναι χειρότερα. Τυφλώνονται απ τα φώτα και μπορεί να πεταχτούν μπροστά σου να περάσουν.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 27 Οκτ 2019, 14:24

hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:14
Το είδα σήμερα ερχόμενος για δουλειά. Γάτα στην μέση του δρόμου με τα μυαλά χυμένα. Από πάνω ήταν ένα μικρό γατάκι και την έγλειφε. Το πρώτο αυτοκίνητο που είδα, έκοψε ταχύτητα και πέρασε προσεκτικά από πάνω. Ο δεύτερος ήταν ένας μπάρμπας. Σταμάτησε. Βγήκε από το αυτοκίνητο. Την είδε. Κούνησε το κεφάλι του. Η γάτα άρχισε να σπαρταράει. Δεν είχε πεθάνει ακόμα. Πήρε ένα φύλο, την έπιασε και την έβγαλε από το δρόμο, δίπλα στο μικρό γατάκι. Ο επόμενος οδηγός με ρώτησε αν είδα ποιος την χτύπησε. Δυστυχώς δεν τον είδα.
Αν τον έβλεπες δηλαδή, τι θα έκανες ρε τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

nemo
Δημοσιεύσεις: 7218
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Οκτ 2019, 14:34

Feindflug έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:24
hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:14
Το είδα σήμερα ερχόμενος για δουλειά. Γάτα στην μέση του δρόμου με τα μυαλά χυμένα. Από πάνω ήταν ένα μικρό γατάκι και την έγλειφε. Το πρώτο αυτοκίνητο που είδα, έκοψε ταχύτητα και πέρασε προσεκτικά από πάνω. Ο δεύτερος ήταν ένας μπάρμπας. Σταμάτησε. Βγήκε από το αυτοκίνητο. Την είδε. Κούνησε το κεφάλι του. Η γάτα άρχισε να σπαρταράει. Δεν είχε πεθάνει ακόμα. Πήρε ένα φύλο, την έπιασε και την έβγαλε από το δρόμο, δίπλα στο μικρό γατάκι. Ο επόμενος οδηγός με ρώτησε αν είδα ποιος την χτύπησε. Δυστυχώς δεν τον είδα.
Αν τον έβλεπες δηλαδή, τι θα έκανες ρε τύπε;
1Νά έκοβε απότομα δεξιά στην κολόνα
2Νά έκοβε απότομα αριστερά στην στάση που περίμεναν 10 άτομα
3Να στούκαρε κατευθείαν στον νηματοθέτη
μάλλον το τρίτο

Άβαταρ μέλους
Καπετάν Κότας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 16:33
Phorum.gr user: Tζένη Μπότση

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Κότας » 27 Οκτ 2019, 14:39

Nα κάτι τέτοια γράφετε και μετά είμαι απαισιόδοξος.

Οι Τούρκοι πολεμάνε 20 χρόνια και οι δικοί μας κλαίνε για γατάκια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Οκτ 2019, 14:42

Feindflug έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:24
Αν τον έβλεπες δηλαδή, τι θα έκανες ρε τύπε;
Πινακίδες και καταγγελία με φωτογραφίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Οκτ 2019, 14:43

hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:14
Το είδα σήμερα ερχόμενος για δουλειά. Γάτα στην μέση του δρόμου με τα μυαλά χυμένα. Από πάνω ήταν ένα μικρό γατάκι και την έγλειφε. Το πρώτο αυτοκίνητο που είδα, έκοψε ταχύτητα και πέρασε προσεκτικά από πάνω. Ο δεύτερος ήταν ένας μπάρμπας. Σταμάτησε. Βγήκε από το αυτοκίνητο. Την είδε. Κούνησε το κεφάλι του. Η γάτα άρχισε να σπαρταράει. Δεν είχε πεθάνει ακόμα. Πήρε ένα φύλο, την έπιασε και την έβγαλε από το δρόμο, δίπλα στο μικρό γατάκι. Ο επόμενος οδηγός με ρώτησε αν είδα ποιος την χτύπησε. Δυστυχώς δεν τον είδα.
Τα χυμενα μυαλά εγλυφε η θυγατηρ;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

nemo
Δημοσιεύσεις: 7218
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Οκτ 2019, 14:47

hellegennes έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:42
Feindflug έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:24
Αν τον έβλεπες δηλαδή, τι θα έκανες ρε τύπε;
Πινακίδες και καταγγελία με φωτογραφίες.
Ας ήμουν εγώ ο τυχερός να μου πάρεις αριθμό επειδη δεν σκότωσα άνθρωπο αντί για γατί
δεν υπήρχε περίπτωση να έφευγες όρθιος... :102:

Άβαταρ μέλους
Καπετάν Κότας
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 16:33
Phorum.gr user: Tζένη Μπότση

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καπετάν Κότας » 27 Οκτ 2019, 14:50

επίσης οι γάτες πετάγονται σε κλάσματα. τι να κανει ο άνρθωπας?

Άβαταρ μέλους
Fahrenheit
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 21 Οκτ 2019, 16:15

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fahrenheit » 27 Οκτ 2019, 14:53

Τραυματισμός ζώου συντροφιάς σε τροχαίο ατύχημα

Το άρθρο 16 του Ν. 4039/2012, το οποίο αφορά την κακοποίηση των ζώων συντροφιάς, αναφέρει ρητά στις δύο πρώτες παραγράφους του ποιες θεωρούνται πράξεις κακοποίησης των ζώων και, συνεπώς, απαγορεύονται.
Στην τρίτη παράγραφο του άρθρου αυτού γίνεται ιδιαίτερη αναφορά στην περίπτωση τραυματισμού ζώου συντροφιάς συνεπεία τροχαίου ατυχήματος και συγκεκριμένα: «16.γ Σε περίπτωση τραυματισμού ζώου συντροφιάς σε τροχαίο ατύχημα, ο υπαίτιος της πράξης αυτής, υποχρεούται να ειδοποιήσει άμεσα τον οικείο Δήμο, προκειμένου να παρασχεθεί στο τραυματισμένο ζώο η απαραίτητη κτηνιατρική φροντίδα.»
Στο άρθρο 20 ορίζονται οι ποινικές κυρώσεις που επάγεται η παράβαση των διατάξεων του νόμου αυτού, και συγκεκριμένα η παράγραφος 2, όπως αυτή αντικαταστάθηκε με το άρθρο 46 παρ.11Ν.4235/2014, ΦΕΚ Α 32/11.2.1014.ορίζει τα εξής: «2. Οι παραβάτες…των παραγράφων α` και β` του άρθρου 16 τιμωρούνται με ποινή φυλάκισης τουλάχιστον ενός έτους και χρηματική ποινή από πέντε χιλιάδες (5.000) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρώ.»

http://avlegal.gr/travmatismos-zoou-syn ... -atychima/



α) Ζώο είναι κάθε έµβιος οργανισµός, που συναισθάνεται και κινείται σε ξηρά, αέρα και θάλασσα ή οποιοδήποτε άλλο υδατικό οικοσύστηµα ή υγροβιότοπο.
γ) Ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο, που συντηρείται ή
προορίζεται να συντηρηθεί από τον άνθρωπο, κυρίως µέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντροφιάς.
δ) Δεσποζόµενο ζώο συντροφιάς είναι κάθε µη άγριο
ζώο, που συντηρείται ή προορίζεται να συντηρηθεί από
τον άνθρωπο, κυρίως µέσα στην κατοικία του, για λόγους ζωοφιλίας ή συντροφιάς και τελεί υπό την άµεση επίβλεψη και φροντίδα του ιδιοκτήτη, κατόχου, συνοδού
ή φύλακά του. Ως ζώα συντροφιάς θεωρούνται και οι
σκύλοι, που χρησιµοποιούνται για το κυνήγι, τη φύλαξη
ποιµνίων, τη φύλαξη χώρων, την παροχή βοήθειας και
προστασίας ατόµων µε ειδικές ανάγκες, καθώς και οι
σκύλοι έρευνας και διάσωσης και οι σκύλοι που χρησιµοποιούνται από τις ένοπλες δυνάµεις και τα σώµατα ασφαλείας.
ε) Αδέσποτο ζώο συντροφιάς είναι κάθε ζώο συντροφιάς, το οποίο είτε δεν έχει κατοικία είτε βρίσκεται έξω
από τα όρια της κατοικίας του ιδιοκτήτη, του κατόχου,
του συνοδού ή του φύλακά του και δεν τελεί υπό την άµεση επίβλεψη και τον έλεγχό τους. Οι κυνηγετικοί και
σκύλοι φύλαξης ποιµνίων, καθώς και οι σκύλοι έρευνας
και διάσωσης, κατά τη διάρκεια του κυνηγιού, της εκπαίδευσής τους, της φύλαξης του ποίµνιου, της έρευνας και
της διάσωσης, δεν θεωρούνται αδέσποτα ζώα.
στ) Επικίνδυνo ζώo συντροφιάς είναι τo ζώo συντροφιάς, που αποδεδειγµένα εκδηλώνει απρόκλητα έντονη
επιθετική συµπεριφορά προς τον άνθρωπο ή τα άλλα
ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήµατος, που µπορεί να µεταδοθεί στον άνθρωπο
ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται.
ζ) Μικρό ζώο συντροφιάς είναι το ζώο συντροφιάς, το
βάρος του οποίου δεν υπερβαίνει τα δέκα (10) κιλά.
η) Καταφύγιο αδέσποτων ζώων είναι η ειδική εγκατάσταση, που προορίζεται για την περίθαλψη και την προσωρινή παραµονή σηµαντικού αριθµού αδέσποτων ή ανεπιθύµητων ζώων συντροφιάς.

https://www.gawf.org.uk/wp-content/uplo ... 3/4325.pdf

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Οκτ 2019, 14:59

nemo έγραψε:
27 Οκτ 2019, 14:47
Ας ήμουν εγώ ο τυχερός να μου πάρεις αριθμό επειδη δεν σκότωσα άνθρωπο αντί για γατί
δεν υπήρχε περίπτωση να έφευγες όρθιος... :102:
μπορεί να μην το καταλάβαινες, να συνέχιζες να παίζεις στο κινητό. Πλάκα κάνω οκ, αλλά μέσα στην πόλη είναι δύσκολο να πατήσεις γάτα αν δεν είσαι αφηρημένος.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Οκτ 2019, 15:03

Εγώ χτύπησα σκύλο που πετάχτηκε ξαφνικά στη μέση του δρόμου - με 50 χλμ πήγαινα ,πάτησα φρένο κι έκοψα ενστικτωδώς αριστερά. Ο σκύλος σηκώθηκε κι έφυγε μια χαρά, εγώ έμεινα μαλάκας με 800 ευρώ ζημιά στη σπασμένη μάσκα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22573
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Οκτ 2019, 15:04

οπότε πήγαινες με πιο πολλά απο οτι σε παίρνει, να πηγαίνεις πιο αργά γιατί μπορεί να ειναι παιδί την άλλη φορά.

nemo
Δημοσιεύσεις: 7218
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Αντίο μαμά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 27 Οκτ 2019, 15:05

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ Ή ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΉΣΕΙ ΣΚΥΛΟ 'Η ΓΑΤΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ

Αν κάτι πεταχτεί ξαφνικά στην μέση του δρόμου κρατήστε το τιμόνι σταθερό πατώντας το φρένο σιγανά
μη σκεφτόσαστε τίποτα άλλο -έχω δει να ξεκληριζονται οικογένειες γιατί προσπάθησαν να αποφύγουν το ζώο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών