Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 06 Απρ 2020, 12:05

enterprise-psi έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:42
Η δική μου επιστημονική απορία είναι τι κόλλημα είναι αυτό με τους κομμουνιστές :lol:
Με τρελαίνουν οι εμμονές. :romance-hearteyes:

οι κουμουνιστες ειναι κακοι γιατι θελουν να μας παρουν οτι εχουμε εμεις μαζεψει και να το φανε αυτοι :smt023
ειναι σαν τους καλικατζαρους που ολη την χρονια μηχανευονται τροπους για να βγουν στην επιφανεια της γης και εμεις τους ξαποστελνουμε με τα καλαντα

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 520
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 06 Απρ 2020, 13:42

νομιζω το κορυφαιο Σοβιετικο επιτευγμα παραμενει η Αραλη, το Τσερνομπιλ ειναι σκαλες πιο κατω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 06 Απρ 2020, 13:47

enterprise-psi έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:42
Η δική μου επιστημονική απορία είναι τι κόλλημα είναι αυτό με τους κομμουνιστές :lol:
Με τρελαίνουν οι εμμονές. :romance-hearteyes:

Δεν έχουμε μονομερή καταστροφή απο κομμουνιστές να πω οκ, έχουμε εξαφάνιση αμαζόνειου , BP spill , και άλλα, όχι από κομμουνιστές, αλλά αυτοί εκεί :lol:
Λίμνη Αράλη
ία του 1960 συρρικνώθηκε σταθερά, καθώς τα δύο ποτάμια που την τροφοδοτούσαν, ο Συρ Ντάρια και ο Αμού Ντάρια, εκτράπηκαν επί Σοβιετικής Ένωσης προς την έρημο για να τροφοδοτήσουν έργα άρδευσης. Αποτελεί μία από τις μεγαλύτερες οικολογικές καταστροφές του πλανήτη
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 06 Απρ 2020, 13:47

ΜΟΥΝΑΡΑ Η ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΡΙΑ !!!!!!!!!!!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17015
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 06 Απρ 2020, 13:48

κυριος Μακης έγραψε:
06 Απρ 2020, 13:42
νομιζω το κορυφαιο Σοβιετικο επιτευγμα παραμενει η Αραλη, το Τσερνομπιλ ειναι σκαλες πιο κατω.
Με πρόλαβες. Τόση ώρα έκανα να το βρω; :roll:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 06 Απρ 2020, 13:57

enterprise-psi έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:42
Η δική μου επιστημονική απορία είναι τι κόλλημα είναι αυτό με τους κομμουνιστές :lol:
Με τρελαίνουν οι εμμονές. :romance-hearteyes:

Δεν έχουμε μονομερή καταστροφή απο κομμουνιστές να πω οκ, έχουμε εξαφάνιση αμαζόνειου , BP spill , και άλλα, όχι από κομμουνιστές, αλλά αυτοί εκεί :lol:
Αν πάντως το κόμμα βάζει αθρώπους να κάνουν τους μαλάκες δεξιούς για να πηγαίνουν σ΄αυτό οι αναγνώστες τους κι εμένα δεν μου έχουν πει τίποτα, δεν είναι καθόλου εντάξει.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12489
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 06 Απρ 2020, 15:19

Εικόνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 06 Απρ 2020, 15:23

bolek έγραψε:
06 Απρ 2020, 12:05
enterprise-psi έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:42
Η δική μου επιστημονική απορία είναι τι κόλλημα είναι αυτό με τους κομμουνιστές :lol:
Με τρελαίνουν οι εμμονές. :romance-hearteyes:

οι κουμουνιστες ειναι κακοι γιατι θελουν να μας παρουν οτι εχουμε εμεις μαζεψει και να το φανε αυτοι :smt023
ειναι σαν τους καλικατζαρους που ολη την χρονια μηχανευονται τροπους για να βγουν στην επιφανεια της γης και εμεις τους ξαποστελνουμε με τα καλαντα
Κομμουνιστές η τρόκα και οι Γερμανοί; :o
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42942
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 06 Απρ 2020, 15:27

Πόσα ροτγκεν είναι δηλαδή ρε νουμπάδες;
Πως θα ξέρουμε αν είναι great ή terrible;

(Δόξα και τιμή στους ήρωες του Τσερνόμπιλ.)
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GReaper
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 25 Οκτ 2019, 17:23

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GReaper » 06 Απρ 2020, 15:31

alekhine έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:19
Εικόνα
Κανένας όμως. Μόνο άμα πας κοντά στο "elephant's foot" μπορεί να πάθεις κάτι.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Απρ 2020, 15:37

έχω διαβάσει τα βιβλία, είδα τη σειρά, πέρασαν 30τόσα χρόνια, κι ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πώς στο πούτσο γίνεται και υπάρχουν άνθρωποι που δούλευαν εκεί μέσα όταν εξεράγη ο αντιδραστήρας, παρέμειναν εκεί για ώρες, την άλλη μέρα ξαναπήγαν κιόλας, και ακόμα ζούνε σήμερα :102:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
κορόιδο
Δημοσιεύσεις: 1845
Εγγραφή: 28 Μαρ 2020, 14:51

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κορόιδο » 06 Απρ 2020, 15:46

Chilloutbuddy έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:37
έχω διαβάσει τα βιβλία, είδα τη σειρά, πέρασαν 30τόσα χρόνια, κι ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πώς στο πούτσο γίνεται και υπάρχουν άνθρωποι που δούλευαν εκεί μέσα όταν εξεράγη ο αντιδραστήρας, παρέμειναν εκεί για ώρες, την άλλη μέρα ξαναπήγαν κιόλας, και ακόμα ζούνε σήμερα :102:
Ζουν; Λένε ότι οι χειριστές του ελικόπτερου πέθαναν από ασθένειες που προκάλεσε η ραδιενέργεια.
Πάντως κάπου είχα δει ότι υπάρχουν κάποιες οικογένειες που ζουν κανονικά μέσα στην απαγορευμένη ζώνη.

Τώρα είδα ότι το θέμα είναι στην κατηγορία ''Οικολογία και Φύση''. Παρακαλώ να μεταφερθεί στην κατηγορία ''Αντικομμουνιστική λύσσα''.
Περαστικά αν και ο ρατσισμός είναι συνώνυμο της ασκεψίας και δεν βλέπω να έιναι περαστικός

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 06 Απρ 2020, 15:51

GReaper έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:55
Λογικό είναι. Ισότοπα που απορροφήθηκαν από τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής (οι οποίες μια χαρά υπάρχουν, και έχουν γίνει πολύ πιο πλούσιες από τότε που έφυγαν οι άνθρωποι από τριγύρω), ελευθερώθηκαν με τη πυρκαγιά και τα πήρε ο άνεμος. Αυτό όμως που δε σας λέει όλο αυτό το scare-mongering που γίνεται με την πυρηνική ενέργεια είναι ότι μετά από κάθε, οποιαδήποτε και οπουδήποτε πυρκαγιά, γίνεται ακριβώς το ίδιο πράγμα. Οι μισές αλήθειες είναι το φετίχ των μοντέρνων ΜουΜουΕεεε...

Btw, 16 φορές πάνω απ' το κανονικό δεν είναι τίποτα. Κάθε φορά που ταξιδεύετε μέσω αεροπλάνου, δέχεστε τουλάχιστον 30 φορές περισσότερη ραδιενέργεια απ' το κανονικό. Αλλά περίεργο που δε βλέπεις κανέναν να μιλάει για την επίδραση των αεροπορικών ταξιδιών στις καρκινογενέσεις... βλέπεις, εκεί δεν έχει τηλεθέαση...
:bravo:
Χάνεις τον χρόνο σου, φώναξε, ξεκατινιάσου, πες κάτι που να γράφει, να εντυπωσιάζει, κάνε το μεσημεράδικο, αυτά που λες, δεν αγγίζουν κανέναν.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9982
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 06 Απρ 2020, 16:04

GReaper έγραψε:
06 Απρ 2020, 11:55

Btw, 16 φορές πάνω απ' το κανονικό δεν είναι τίποτα. Κάθε φορά που ταξιδεύετε μέσω αεροπλάνου, δέχεστε τουλάχιστον 30 φορές περισσότερη ραδιενέργεια απ' το κανονικό. Αλλά περίεργο που δε βλέπεις κανέναν να μιλάει για την επίδραση των αεροπορικών ταξιδιών στις καρκινογενέσεις... βλέπεις, εκεί δεν έχει τηλεθέαση...
Τότε οι πιλότοι και οι αεροσυνοδοι θα είχαν αυξημένα ποσοστά καρκινογένεσης, σε σύγκριση με τα άλλα επαγγέλματα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Τσερνόμπιλ: 16 φορές πάνω από το κανονικό η ραδιενέργεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 06 Απρ 2020, 16:20

κορόιδο έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:46
Chilloutbuddy έγραψε:
06 Απρ 2020, 15:37
έχω διαβάσει τα βιβλία, είδα τη σειρά, πέρασαν 30τόσα χρόνια, κι ακόμα δε μπορώ να καταλάβω πώς στο πούτσο γίνεται και υπάρχουν άνθρωποι που δούλευαν εκεί μέσα όταν εξεράγη ο αντιδραστήρας, παρέμειναν εκεί για ώρες, την άλλη μέρα ξαναπήγαν κιόλας, και ακόμα ζούνε σήμερα :102:
Ζουν; Λένε ότι οι χειριστές του ελικόπτερου πέθαναν από ασθένειες που προκάλεσε η ραδιενέργεια.
Πάντως κάπου είχα δει ότι υπάρχουν κάποιες οικογένειες που ζουν κανονικά μέσα στην απαγορευμένη ζώνη.

Τώρα είδα ότι το θέμα είναι στην κατηγορία ''Οικολογία και Φύση''. Παρακαλώ να μεταφερθεί στην κατηγορία ''Αντικομμουνιστική λύσσα''.
Οι περισσότεροι πέθαναν προφανώς, αλλά κάποιοι ζουν. Απίστευτο μου φαίνεται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών