Γατος -επειγον

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2020, 10:14

εφερα ενα γατι απο κερκυρα ,ηταν σε ασχημη κατασταση ,αφυδατωμενο νηστικο, το φεραμε καπως στα ισα του ,απο εχθες ειναι τρομερα ανησυχο νιαουριζει συνεχεια (αλλα σιγα) και κοιταει το ταβανι ,οχι με τα ματια αλλα γυριζοντας τον λαιμο προς τα επανω μιλαμε για γωνια 60 μοιρων.
Ε[ισης 2 ημερες μετα που του βαλαμε αμμο αρχισε να την τρωει .
Στο ιντερνετ υπαρχουν ελαχιστα και για τα δυο θεματα.
Επισης φαινεται οτι εχει προβλημα ισσοροπιας ,ειναι γυρω 6-7 μηνων αρσενικος αστειρωτος κεραμμυδι.Στην αρχη το προβλημα ισσοροπιας το απεδωσα στην αδυναμι ,μετα καλυτερευσε ,χθες βραδυ ομως μας εβγαλε την παναγια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος perseus την 10 Απρ 2020, 10:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2020, 10:17

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2020, 10:19

βλεπετε την κλιση του κεφαλιου ,ετσι περπεαταει και ετσι ειναι οταν τον εχεις αγκαλια.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Απρ 2020, 10:19

Τρεμουλιαζει η ραχοκοκαλιά του; Μάλλον εχει φάει φόλα και θα ψοφήσει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12465
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 10 Απρ 2020, 10:19

μηπως του εχουν κοπει τα μουστακια και για αυτο δεν μπορει να ισορροπησει?
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2020, 10:20

οχι τιποτα απο τα 2

Άβαταρ μέλους
Veni Vidi Vici
Δημοσιεύσεις: 3027
Εγγραφή: 14 Μαρ 2020, 10:25

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Veni Vidi Vici » 10 Απρ 2020, 10:23

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veni Vidi Vici την 10 Απρ 2020, 10:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αlea jacta est

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68610
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2020, 10:24

perseus έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:14
εφερα ενα γατι απο κερκυρα ,ηταν σε ασχημη κατασταση ,αφυδατωμενο νηστικο, το φεραμε καπως στα ισα του ,απο εχεθες ειναι τρομερα ανησυχο νιαουριζει συνεχεια (αλλα σιγα) και εχει το ταβανι ,οχι με τα ματια αλλα γυριζοντας τον λαιμο προς τα επανωμιλαμε για γωνια 60 μοιρων.
Ε[ισης 2 ημερες μετα που του βαλαμε αμμο αρχισε να την τρωει .
Στο ιντερνετ υπαρχουν ελαχιστα και για τα δυο θεματα.
Επισης φαινεται οτι εχει προβλημα ισσοροπιας ,ειναι γυρω 6-7 μηνων αρσενικος αστειρωτος κεραμμυδι.Στην αρχη το προβλημα ισσοροπιας το απεδωσα στην αδυναμι ,μετα καλυτερευσε ,χθες βραδυ ομως μας εβγαλε την παναγια.
Συνήθως τα μικρά με περίεργη συμπεριφορά, έχουν "αφύσικες" αντιδράσεις λόγω κακής διατροφής και συμπεριφοράς από τη μάνα. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο που χρειάζεται είναι αντιπαρασιτική αγωγή. Δεν έχεις κάποιον κτηνίατρο για επικοινωνία;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Απρ 2020, 10:27

perseus έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:14
εφερα ενα γατι απο κερκυρα ,ηταν σε ασχημη κατασταση ,αφυδατωμενο νηστικο, το φεραμε καπως στα ισα του ,απο εχθες ειναι τρομερα ανησυχο νιαουριζει συνεχεια (αλλα σιγα) και κοιταει το ταβανι ,οχι με τα ματια αλλα γυριζοντας τον λαιμο προς τα επανω μιλαμε για γωνια 60 μοιρων.
Ε[ισης 2 ημερες μετα που του βαλαμε αμμο αρχισε να την τρωει .
Στο ιντερνετ υπαρχουν ελαχιστα και για τα δυο θεματα.
Επισης φαινεται οτι εχει προβλημα ισσοροπιας ,ειναι γυρω 6-7 μηνων αρσενικος αστειρωτος κεραμμυδι.Στην αρχη το προβλημα ισσοροπιας το απεδωσα στην αδυναμι ,μετα καλυτερευσε ,χθες βραδυ ομως μας εβγαλε την παναγια.
Από όσα αδεσποτα γατάκια που έχω δει να χάνουν την ισορροπία τους, ψοφούσαν.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 10 Απρ 2020, 10:28



καπως ετσι;

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Απρ 2020, 10:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:24
perseus έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:14
εφερα ενα γατι απο κερκυρα ,ηταν σε ασχημη κατασταση ,αφυδατωμενο νηστικο, το φεραμε καπως στα ισα του ,απο εχεθες ειναι τρομερα ανησυχο νιαουριζει συνεχεια (αλλα σιγα) και εχει το ταβανι ,οχι με τα ματια αλλα γυριζοντας τον λαιμο προς τα επανωμιλαμε για γωνια 60 μοιρων.
Ε[ισης 2 ημερες μετα που του βαλαμε αμμο αρχισε να την τρωει .
Στο ιντερνετ υπαρχουν ελαχιστα και για τα δυο θεματα.
Επισης φαινεται οτι εχει προβλημα ισσοροπιας ,ειναι γυρω 6-7 μηνων αρσενικος αστειρωτος κεραμμυδι.Στην αρχη το προβλημα ισσοροπιας το απεδωσα στην αδυναμι ,μετα καλυτερευσε ,χθες βραδυ ομως μας εβγαλε την παναγια.
Συνήθως τα μικρά με περίεργη συμπεριφορά, έχουν "αφύσικες" αντιδράσεις λόγω κακής διατροφής και συμπεριφοράς από τη μάνα. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο που χρειάζεται είναι αντιπαρασιτική αγωγή. Δεν έχεις κάποιον κτηνίατρο για επικοινωνία;
τωρα θα παω

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 10 Απρ 2020, 10:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:24
Συνήθως τα μικρά με περίεργη συμπεριφορά, έχουν "αφύσικες" αντιδράσεις λόγω κακής διατροφής και συμπεριφοράς από τη μάνα. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο που χρειάζεται είναι αντιπαρασιτική αγωγή. Δεν έχεις κάποιον κτηνίατρο για επικοινωνία;
Εγώ νομίζω πως συμβαίνει το αντίθετο, ότι η μάνα καταλαβαίνει πως το γατί έχει πρόβλημα εκ γενετής και το παρατάει.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 10 Απρ 2020, 10:32

η άμμος μπορεί να εξηγείται από διατροφικά προβλήματα, αναιμία ή νεφρά παίζουν αν συνεχίσει καιρό μετά

για την κλίση μπορεί να έχει κάτι που τον ενοχλεί αν έχει αλλιώς το κεφάλι, από τραυματισμό μέχρι να έχει καταπιεί κάτι αιχμηρό (πχ βελόνα η δικιά μου προ ετών)

σε κάθε περίπτωση βρες κτηνίατρο/φιλοζωική
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68610
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Απρ 2020, 10:35

vagabondo έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:30
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Απρ 2020, 10:24
Συνήθως τα μικρά με περίεργη συμπεριφορά, έχουν "αφύσικες" αντιδράσεις λόγω κακής διατροφής και συμπεριφοράς από τη μάνα. Σε κάθε περίπτωση, το πρώτο που χρειάζεται είναι αντιπαρασιτική αγωγή. Δεν έχεις κάποιον κτηνίατρο για επικοινωνία;
Εγώ νομίζω πως συμβαίνει το αντίθετο, ότι η μάνα καταλαβαίνει πως το γατί έχει πρόβλημα εκ γενετής και το παρατάει.
Το ίδιο είναι. :-?

Υπάρχει και η περίπτωση αναπνευστικού προβλήματος. Σ' αυτήν την περίπτωση, τα γατιά μερικές φορές σηκώνουν το κεφάλι προς τα πάνω για να διευκολύνουν την αναπνοή τους
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γατος -επειγον

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 10 Απρ 2020, 10:50

Παίδες από ότι φαίνεται κυκλοφορεί σοβαρός ιός γατιών τύπου τύφου.

Πριν μερικές μέρες υπήρξε κρούσμα σε γατί γνωστού μου ανθρώπου. Ξεκινάνε να μην τρώνε και σιγά σιγά παραλύουν. Πρέπει να πηγαίνουν άμεσα σε κτηνίατρο, αλλιώς το προσδόκιμο επιβίωσης είναι το πολύ 24 ώρες!

Το συγκεκριμένο πέθανε σε 12 ώρες περίπου. Ο κτηνίατρος είπε πως δεν είχε δηλητηριαστεί.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών