Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 22 Αύγ 2020, 21:24

Maspoli έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:23
vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:19
elchav έγραψε:
22 Αύγ 2020, 20:49
Παράσιτο είναι το πεύκο που αυτο-προορίζεται να πάρει φωτιά μόνο του ώστε να επικρατήσει έναντι των άλλων ειδών
Μάθε πρώτα τι θα πει παράσιτο.
Πολλά ζητάς.
Maspoli
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Αύγ 2020, 21:27

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Γιατί, έχουν φυτέψει ποτέ τίποτα;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2020, 21:29

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Όχι δεν είναι εύκολο, ειδικά αν μας ενδιαφέρει να υπάρξει δασική βλάστηση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (που προφανώς ενδιαφέρει). Από την άλλη, έχει νομίζω γίνει μια κατάχρηση ως προς τα πεύκα. Προφανώς και είναι χρήσιμο το πεύκο, αλλά θα πρέπει να υπάρχει (σε μια δεύτερη φάση εστω) και η προσπάθεια να εμπλουτίζεται η έκταση όπου γίνεται η αναδάσωση και με άλλα φυτικά είδη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Αύγ 2020, 21:32

vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:27
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Γιατί, έχουν φυτέψει ποτέ τίποτα;
Κάθε τόσο ακούω για δενδροφύτευση εδώ κι εκεί. Το ερώτημα είναι λοιπόν αν βάλουν κάποιο άλλο είδος θα πιάσει το ίδιο εύκολα; Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζουν πεύκα και όχι κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Αύγ 2020, 21:35

Maspoli έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:29
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Όχι δεν είναι εύκολο, ειδικά αν μας ενδιαφέρει να υπάρξει δασική βλάστηση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (που προφανώς ενδιαφέρει). Από την άλλη, έχει νομίζω γίνει μια κατάχρηση ως προς τα πεύκα. Προφανώς και είναι χρήσιμο το πεύκο, αλλά θα πρέπει να υπάρχει (σε μια δεύτερη φάση εστω) και η προσπάθεια να εμπλουτίζεται η έκταση όπου γίνεται η αναδάσωση και με άλλα φυτικά είδη.
Τι άλλο θα μπορούσε να πιάσει χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη φροντίδα;

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 22 Αύγ 2020, 21:39

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:32
vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:27
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Γιατί, έχουν φυτέψει ποτέ τίποτα;
Κάθε τόσο ακούω για δενδροφύτευση εδώ κι εκεί. Το ερώτημα είναι λοιπόν αν βάλουν κάποιο άλλο είδος θα πιάσει το ίδιο εύκολα; Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζουν πεύκα και όχι κάτι άλλο;

Μα δεν πρέπει να υπάρχουν ειδικοί για την δεντροφύτευση ;
Πού να ξέρουν αν είναι τα κατάλληλα δέντρα για κάθε περιοχή ;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Αύγ 2020, 21:40

αλασκα15++ έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:39
Μα δεν πρέπει να υπάρχουν ειδικοί για την δεντροφύτευση ;
Πού να ξέρουν αν είναι τα κατάλληλα δέντρα για κάθε περιοχή ;
Υπέθετα ότι όταν παίρνουν μαθητές και τους πηγαίνουν να βάλουν δεντράκια ότι ξέρουν τι κάνουν

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2020, 22:01

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:35
Maspoli έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:29
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Όχι δεν είναι εύκολο, ειδικά αν μας ενδιαφέρει να υπάρξει δασική βλάστηση όσο το δυνατόν πιο γρήγορα (που προφανώς ενδιαφέρει). Από την άλλη, έχει νομίζω γίνει μια κατάχρηση ως προς τα πεύκα. Προφανώς και είναι χρήσιμο το πεύκο, αλλά θα πρέπει να υπάρχει (σε μια δεύτερη φάση εστω) και η προσπάθεια να εμπλουτίζεται η έκταση όπου γίνεται η αναδάσωση και με άλλα φυτικά είδη.
Τι άλλο θα μπορούσε να πιάσει χωρίς να απαιτείται ιδιαίτερη φροντίδα;
Δεν είναι μόνο η φροντίδα. Και άλλα δέντρα μπορεί να μην χρειάζονται πολύ φροντίδα αλλά αναπτύσσονται πολύ πιο αργά από τα πεύκα (πχ βελανιδιά). Αν βάλεις πεύκα δεν έχεις και μεγάλο πρόβλημα αστυνόμευση ώστε να μην πάνε κτηνοτρόφοι γίδια ή γελάδια να βοσκησουν και καταστρέψουν τα δέντρα που θα φυτέψεις ή θα φυτρωσουν μόνα τους (τα κτηνοτροφικά ζώα δεν πολύ αρέσκονται στα πεύκα) . Τέλος πάντων, δεν είμαι δασολογος, λογικά η δράση στις αναδασωτές εκτασεις θα πρεπει να είναι σύνθετη. Δε νομίζω όμως ότι μπορούμε να αποκλείσουμε εντελώς τα πεύκα (και μάλλον δεν πρέπει κιόλας). Νομίζω πάντως ότι σε πιο θερμές περιοχές θα μπορούσαν να επιλεγούν αγριελιες, κυπαρίσσια και κουτσουλιές. Σε πιο υγρες/ψυχρές γιατί όχι κουμπαριές και κρανιες;
Επιβλητικό, όμορφο και χρήσιμο δέντρο είναι η βελανιδιά, σίγουρα πρέπει να δοθεί έμφαση σε αυτό αλλά δυστυχώς είναι πολύ αργής ανάπτυξης και δεν ξέρω πόση διάθεση υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 22 Αύγ 2020, 22:04

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:32
vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:27
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Γιατί, έχουν φυτέψει ποτέ τίποτα;
Κάθε τόσο ακούω για δενδροφύτευση εδώ κι εκεί. Το ερώτημα είναι λοιπόν αν βάλουν κάποιο άλλο είδος θα πιάσει το ίδιο εύκολα; Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζουν πεύκα και όχι κάτι άλλο;
Για τους από πανω το λέω, όχι γενικά.


Δες πως φυτρώνει το πεύκο σε περιοχή όπου περασε ο ΤΑP.


Εικόνα


Εικόνα
Πάνω στα βράχια, με ανύπαρκτο έδαφος. Ας πάει να φυτέψει βελανιδιές εκεί όποιος θέλει. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2020, 22:24

vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 22:04
ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:32
vagabondo έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:27


Γιατί, έχουν φυτέψει ποτέ τίποτα;
Κάθε τόσο ακούω για δενδροφύτευση εδώ κι εκεί. Το ερώτημα είναι λοιπόν αν βάλουν κάποιο άλλο είδος θα πιάσει το ίδιο εύκολα; Υπάρχει κάποιος λόγος που βάζουν πεύκα και όχι κάτι άλλο;
Για τους από πανω το λέω, όχι γενικά.


Δες πως φυτρώνει το πεύκο σε περιοχή όπου περασε ο ΤΑP.


Εικόνα


Εικόνα
Πάνω στα βράχια, με ανύπαρκτο έδαφος. Ας πάει να φυτέψει βελανιδιές εκεί όποιος θέλει. :lol:
Θεωρητικά μπορεί να βάλεις βελανιδιές και σε βραχώδη εδάφη. Θεωρητικά πάντα.

Προσωπικά, είμαι φίλος και του πουρναριού.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11635
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Αύγ 2020, 22:29

Από που προκύπτει η τοξικότητα του πευκου;
Γιατί στα ηπειρωτικά συνυπάρχουν πεύκα με καστανιες βελανιδιές και ελατα .

Τα χωματα παίζουν ρόλο.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17420
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 22 Αύγ 2020, 22:31

taliban έγραψε:
22 Αύγ 2020, 22:29
Από που προκύπτει η τοξικότητα του πευκου;
Δεν προκύπτει από κάπου. Είπε μια μαλακία ένας.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Αύγ 2020, 22:32

Δε θέλω να ξέρω αν τα μέσα δεν ήταν υπό τη Φαμίλια, και κυβερνούσε ο Σύριζας. Θα είχαμε λαϊκά δικαστήρια και κατάρες. Ραγιάδες, ε, ραγιάδες.
Ordem e Progresso.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 22 Αύγ 2020, 23:01

Τώρα και στη Μάνη. Αμάν πια το Θεό τους δεν έχουν.

Αναγκάστηκαν να εκκενώσουν οικισμούς

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πυρκαγιές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 23 Αύγ 2020, 12:11

ST48410 έγραψε:
22 Αύγ 2020, 21:21
Δεν είμαι σίγουρος αν ισχύουν αυτά που λέτε για τα πεύκα αλλά μου φαίνονται λίγο υπερβολικά (τα περί παρασίτου). Επίσης πως θα ήταν οι Κουκουναριές στη Σκιάθο ή η Χαλκιδική χωρίς πεύκα; Δηλαδή άντε παίρνει φωτιά ένα δάσος και δεν βάζουμε πεύκο αλλά κάτι άλλο (τι;). Θα πιάσει και θα αναπτυχθεί; Είναι τόσο εύκολο; Απλά θέμα του να διαλέξουμε τι θα φυτέψουμε;
Πρώτον, τα μέρη που αναφέρεις δεν είχαν πεύκα. Τα πεύκα στην Σκιάθο ήρθαν μετά, από τους κατακτητές, για να μπορούν να παρέχουν ρετσίνι για τα πλοία τους. Το ίδιο έγινε στην Εύβοια ή στην Πελοπόννησο ή και σε πολλά νησιά των Κυκλάδων. Στις Κυκλάδες όμως, μέχρι το 1900 είχαν καεί και δεν επαναδημιουργήθηκαν ποτέ τα εκεί πευκοδάση, λόγω του ότι είχε πάψει η ανάγκη για ρετσίνι πλέον και φυσικά λόγω της γελοίας κουλτούρας των Ελλήνων... Ναι βέβαια, είσαστε τόσο ανώμαλοι που σας αρέσουν τα γυμνά από δέντρα νησιά των Κυκλάδων και το θεωρείτε μάλιστα και λογικό αυτό!!!
Δεύτερον, η Χαλκιδική και άλλες περιοχές της Ελλάδας που σήμερα έχουν πεύκα (π.χ. Μαίναλο), ήταν μπαϊρια - δηλαδή χωρίς δέντρα - μέχρι σχετικά πρόσφατα, και μέσω τεραστίων δεντροφυτεύσεων έγινε αυτό που βλέπουμε σήμερα. Λογική του κώλου δηλαδή!!! Σε άλλες περιοχές με μικρά πευκοδάση, αυτά έγιναν τεράστια λόγω του ότι κανένας δεν τα πείραζε...
Η ερημοποίηση συνεχίζεται φυσικά σε τεράστιες περιοχές της Ελλάδας, όπως στον Ελικώνα, χάρη στα σκατόμυαλα των Ελλήνων...
Τρίτον, η ερημοποίηση προήλθε κυρίως από την γελοιότητα της βόσκησης τεραστίων κοπαδιών από πρόβατα και αίγες. Σήμερα σε κάποιες περιοχές όπου η βόσκηση έχει σταματήσει - π.χ. ορεινά Τρικάλων ή Καρδίτσας - η ντόπια βλάστηση επανέρχεται χωρίς δεντροφύτευση του παράσιτου. Εάν δείτε φωτογραφίες του 1950 και σημερινές θα δείτε μία άλλη περιοχή!!! Σε άλλες περιοχές - π.χ. Ελικώνας ή Ελασσόνα - θα δείτε ερημοποίηση του τοπίου, όπως ήταν παλιά...

Τέταρτον, η ντόπια βλάστηση είναι πολύ δυνατή. Εάν αφήσουμε την φύση μόνης της, αν και θέλει μερικές δεκάδες μέχρι εκατοντάδες χρόνια, θα αναπτυχθεί και πάλι.
Είναι ελάχιστες οι περιοχές που πρέπει να επέμβουμε - όπως στον Ελικώνα.
Όμως γιατί φυτεύουν πεύκα;
Α) Τα δίποδα ζώα θέλουν πράσινο εδώ και τώρα και δεν μπορούν να περιμένουν μερικές δεκάδες χρόνια. Το πεύκο πιάνει παντού και μεγαλώνει γρήγορα.
Β) Χάρη σε μία πολύ καλή προπαγάνδα των πολιτών οικοπέδων, τα δίποδα ζώα θεωρούν το πεύκο σχεδόν σαν ιερό δέντρο!!!
Γ) Είναι πολύ φτηνό να φυτεύσεις σε έναν κηπευτικό χώρο και να πουλήσεις στη συνέχεια πεύκα σε τεράστιες ποσότητες - δεν μπορείς να το κάνεις αυτό με μία βελανιδιά ή με έναν γαύρο...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών