Ορτανσία

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 23 Ιουν 2018, 17:53

Έχω πρόβλημα με την κάτασπρη :g094: ορτανσία μου

Την αγόρασα προ δυο μηνων περιπου απο ανθοπωλειο
Την ήθελα για το σπίτι μέσα,έξω δύσκολα, ξέρω οτι χρειάζονται αερισμό και προφύλαξη απο τον άμεσο ηλιο αλλα και τον δυνατό αέρα ομως και οτι γενικότερα ειναι δυσκολα φυτα (στο χωριο μου μπαι δε γουει, ολλες οι ορτανσιες μια χαρα ειναι) κι εγώ θέλω να την βλέπω όταν ειμαι μεσα στο σπιτι.

ΜΟυ λεει η πωλητρια/ιδιοκτητρια : μπορεις να την εχεις και μεσα
Σίγουρα λέω?
Σίγουρα μου λέει, αρκεί να την έχεις καπου μπροστά σε παράθυρο να παιρνει φως

Η ορτανσία ήταν μπομπάτη ανθισμένη (εντάξει, τα "φορτώνουν" τα φυτα που πουλάνε για ευνόητους λόγους)
Μου είπε, ποτισμα καθε τρεις μερες.
¨Οχι καθε μερα της λέω?!

Οχι, καθε τρεις ημέρες

Τελος παντων, λεω για να μου λεει αυτη ετσι, για να δουμε

Και να μην τα πολυλογω, η ορτανσία ήρθε και μαραζωσε, αλλου μαρασμενη, αλλου ξερη
Ψαχνω πληροφοριες, προσοχή λεει σε ηλιο , αερα και ποτισμα, θελει νερο αλλα θελει και να μην εχει παρα πολυ νερο

Την μετακινησα απο αρχικο σημειο που πολλες φορες πιανει τρελο αερα αν εχω ανοιχτα

Με λιγα λογια, δεν καταλαβαινω αν το φυτο εχει πολυ νερό ή λίγο! Τί πταίει?

ΑΝ έχει κανεις εμπειρία με ορτανσίες, ας γράψει τις συμβουλές του ή τον ΄πόνο του κι εκείνος

Βασικά δηλαδή, τί συμβουλες, ολα τα εχω διαβασει, μαλλον τον πόνο μου ήθελα να πω

ΥΓ: τωρα τα ανθη ειναι πρασινα αλλα μαρασμενα, τα φυλλα κι αυτα εχουν την κατιουσα, υπαρχουν και ξερα (φυλα και ανθη) και γενικοτερα, ποτε ζωντανεουν ποτε κατσιαζουν και δεν ξερω τι΄να καταλαβω

:a040:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 24 Ιουν 2018, 16:00

5 μυστικά για φροντίδα ορτανσίας


H ορτανσία είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς ανθοφόρους θάμνους σε κήπους, αυλές και μπαλκόνια. Με καταγωγή από την Κίνα και την Ιαπωνία, η ορτανσία ξεχωρίζει για τα μεγάλα άνθη, σε άσπρο, ροζ ή μπλε χρώμα που εμφανίζονται όλο το καλοκαίρι και διατηρούν την καλλωπιστική τους αξία ακόμα και όταν αποξηρανθούν.



• Τι εδαφοκλιματικές συνθήκες θέλει η ορτανσία για να ευδοκιμήσει;

H ορτανσία ανήκει στα οξύφιλα φυτά, όπως η γαρδένια και η καμέλια, καθώς θέλει όξινο ως ουδέτερο υπόστρωμα για να ευδοκιμήσει. Ιδανικό χώμα για μεταφύτευση της ορτανσίας, είναι το καστανόχωμα, δηλαδή το χώμα που υπάρχει κάτω από τις καστανιές. Αν δεν έχουμε καστανόχωμα, θα πρέπει να προμηθευτούμε ειδικό φυτόχωμα για οξύφιλα φυτά. Καλό είναι να εξασφαλίζουμε μια ημισκιερή δροσερή θέση στην ορτανσία μας, καθώς αγαπά τη ζέστη, την υγρασία αλλά όχι το απευθείας έντονο ηλιακό φως.



• Τι ανάγκες σε πότισμα και λίπανση έχει η ορτανσία;

Η ορτασία θέλει σχετικά συχνά και μικρά ποτίσματα. Ειδικότερα την εποχή του καλοκαιριού, θα απαιτηθούν συχνότερα ποτίσματα για την ορτανσία κάθε 1-2 μέρες. Σχετικά με τη λίπανση της ορτανσίας, προσθέτουμε λίπασμα μια φορά το μήνα από την άνοιξη ως το φθινόπωρο, αποφεύγοντας τις λιπάνσεις κατά την περίοδο Δεκέμβρίου – Φλεβάριου, καθώς και τον Αύγούστο. Η έλλειψη σιδήρου είναι πολύ συχνή στην ορτανσία και εμφανίζεται με κιτρίνισμα των φύλλων, ειδικά στις περιοχές μεταξύ των νευρώσεων. Για την αντιμετώπιση της έλλειψης σιδήρου στην ορτανσία, προσθέτουμε χηλικό σίδηρο που είναι ευδιάλυτος στο νερό και απορροφάται πιο εύκολα από το φυτό της ορτανσίας.



• Πώς κλαδεύεται η ορτανσία και πώς πολλαπλασιάζεται;

Κλαδέυουμε την ορτανσία στο τέλος του χειμώνα, κατά το μήνα Φλεβάρη, όταν το φυτό βρίσκεται σε φάση βλαστικής ανάπαυσης. Κλαδεύουμε αυστηρά αφήνοντας δύο έως τρεις οφθαλμούς, καθώς η ορτανσία ανθίζει σε κλαδιά της τρέχουσας περιόδου. Με το κλάδεμα απομακρύνουμε το άχρηστο φυτικό υλικό και παράλληλα διατηρούμε το φυτό σε μια συμπαγή και συμμετρική μορφή με δυνατούς ανθοφόρους βλαστούς. Όσο λιγότεροι ανθοφόροι βλαστοί αφήνονται συμμετρικά επιλεγμένοι, τόσο πιο εντυπωσιακές θα είναι οι παραγόμενες ταξιανθίες. Ο πολλαπλασιασμός της ορτανσίας γίνεται με μοσχεύματα.



• Γιατί εμφανίζονται συχνά καφέ στίγματα στις άκρες των φύλλων της ορτανσίας;

Η ορτανσία μπορεί να εμφανίσει καφέ στίγματα στις άκρες των φύλλων που μετά μαυρίζουν και ξηραίνονται. Αυτό συμβαίνει όταν προσθέτουμε υπερβολική ποσότητα νερού στην ορτανσία ή δεν γίνεται καλή αποστράγγιση στο έδαφος. Κάτι ανάλογο εμφανίζεται στην ορτανσία και όταν δίνουμε μεγάλη ποσότητα λίπανσης, καθώς δημιουργούνται τοξικότητες λόγω υπερβολικής συσσώρευσης αλάτων. Παρόμοια συμπτώματα παρατηρούνται όταν η ορτανσία δέχεται απευθείας το έντονο ηλιακό φως, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.



• Πώς αλλάζει το χρώμα των λουλουδιών της ορτανσίας;

Το φυσικό χρώμα των λουλουδιών της ορτανσίας δεν είναι μπλε, αλλά ροζ ή λευκό. Aνάλογα με την οξύτητα του εδάφους, οι ροζ ποικιλίες μπορεί να αποκτήσουν χρώμα από ροζ ανοιχτό έως κανονικό μπλε ή μια ένδιάμεση απόχρωση βιολετί ή λιλά. Αν θέλετε λοιπόν να βγάλετε μπλε λουλούδια από τις ροζ ποικιλίες ορτανσίας, θα πρέπει να αυξήσετε την οξύτητα του εδάφους, προσθέτοντας σταδιακά πολύ σίδηρο ή θειάφι στη γλάστρα.



πηγή
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 24 Ιουν 2018, 20:29

Για εκείνον τον καλό άνθρωπο ( :lol: ) :

κατάλαβες? :a035:
Συνημμένα
φωτογραφία(14).JPG
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιουν 2018, 09:42

δεν έχω πρόβλημα με τις ορτανσίες μου, είναι πολλές είναι ολάνθιστες, σε πολλά και διαφορετικά χρώματα, υπέροχες και χάρτινες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 25 Ιουν 2018, 10:39

αααααααχ .... η ορτανσία.
Από τα αγαπημένα μου φυτά. Αυτή και η λεμονιά.
Αν και είμαι παντελώς άσχετη με τα φυτά.
Ό,τι πέφτει στα χέρια μου μαραίνεται αλλά αυτά τα δύο δεν είχαν ποτέ πολλές απαιτήσεις από μένα.
Για κάποιον λόγο άντεχαν πάντα δίπλα μου αν και δεν είχαν την ανάλογη αποδοχή από μένα.
Αλλά ήταν πάντα εκεί κι επέμεναν σαν τα κακόμοιρα σκυλιά που επιμένουν να είναι δίπλα στον ιδιοκτήτη που τα κακοποιεί.
Ώσπου κι εγώ άρχισα να τα λυπάμαι και τους έβαζα λίγο νεράκι μια στο τόσο, κλάδευα λίγο τα κλαδιά της λεμονιάς και αυτά αμέσως αναθάρρευαν και φούντωναν από τη χαρά τους.

Και σας μιλάω για μια ορτανσία ως εκεί πάνω. Ζηλευτή από όλους τους περαστικούς.
Τα καημένα τα δεντράκια τι τράβηξαν δίπλα μου. Αν υπήρχε πρόνοια παραμέλησης δέντρων θα μου είχαν πάρει την κηδεμονία προ πολλού.
Ευτυχώς έβρεχε κάπου κάπου κι έτσι νομίζω επιβίωσαν.
Αλλά μετά από κάποιο σημείο με συγκίνησαν που δεν το έβαζαν κάτω και παρά τη δική μου αδιαφορία επέμεναν να τους δώσω λίγη προσοχή.
Και αυτή η λεμονιά να μου δίνει κάθε χρόνο απλόχερα τα λεμονάκια της φορτωμένη, φορτωμένη.
Τσουγκρούσε το κεφάλι μου πάνω στα κλαδιά της από το βάρος. "Να πάρε τους καρπούς μου...δες τι καλό δεντράκι που είμαι ... εγώ σου δίνω απλόχερα ... αλλά εσύ μόνο παίρνεις ... ποτέ δεν δίνεις". Το δέντρο που έδινε.

Τελικά, τα ψιλοβρήκαμε με την ορτανσία και τη λεμονιά. Μου δίδαξαν πολλά. Δεν μπορώ να πω αλλά με αυτήν την κληματαριά δεν νομίζω να τα βρω ποτέ. Μόνο μαζεύω τα ξερόφυλλά της. Τα μαζεύω, τα ξαναρίχνει. Τα μαζεύω, τα ξαναρίχνει. Νομίζω ότι ούτε αυτή με συμπαθεί ή δεν έχω βρει ακόμα το κουμπί της. :011:

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 10:55

Εσεις τις έχετε σε κήπο?

Θέλω κι εγώ η ορτανσία μου να ζωντανέψει, θέλω να γίνει πάλι φουντωτή και άσπρη :a035: (αυτή η παλιοβλαμμένη στο ανθοπωλείο φταίει που μου είπε να την ποτίζω κάθε τρεις ημέρες :smt013 )
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σουβλίτσα την 25 Ιουν 2018, 10:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 10:56

ΥΓ: πάντως, δεν με πτοείτε, με την :hebit: αγάπη μου μου θα την αναστήσω! :003:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 25 Ιουν 2018, 10:57

Ναι εγώ σε κήπο την έχω. Και είναι το καμάρι της γειτονιάς.
Ένα δέντρο ως εκεί πάνω.
Πανέμορφη.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 10:57

Τί χρώμα??!!
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 25 Ιουν 2018, 11:02

Ροζ, μωβ κυρίως. Το χειμώνα τα ρίχνει όλα τα φύλλα της αλλά με το που μπαίνει η άνοιξη για πότε φουντώνει...
Τώρα με τις ζέστες αν δεν την ποτίσεις κάποιες μέρες ψιλομαζεύεται σαν κλαμένη αλλά μόλις της ρίξεις λίγο νεράκι ξαναφουντώνει σε χρόνο ντε τε η ψυχούλα μου.
Πολύ την αγαπώ με αυτά τα τερτίπια που μου κάνει.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 11:04

:g094:

Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα καρφί σκουριασμένο στην γλάστρα, επειδή θέλουν σίδηρο αυτά τα φυτά κι επειδή δεν εμπιστεύομαι τί λέει ο καθένας να ρίξεις στο φυτό για να πουλήσει, έχω διαβάσει πχ που της είπαν μιανής να ρίξει λίπασμα και το φυτό κάηκε.
Θα ρωτήσω όμως πρώτα, δεν θέλω το ph να αλλάξει και να βγει άλλο χρώμα.
Ή κάτι σκουριασμένο πάντως θα της βάλω ή οργανικό χώμα μάλλον.
Θα δούμε
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιουν 2018, 11:29

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:55
Εσεις τις έχετε σε κήπο?

Θέλω κι εγώ η ορτανσία μου να ζωντανέψει, θέλω να γίνει πάλι φουντωτή και άσπρη :a035: (αυτή η παλιοβλαμμένη στο ανθοπωλείο φταίει που μου είπε να την ποτίζω κάθε τρεις ημέρες :smt013 )

εγώ τις έχω σε στεφάνι. είναι χάρτινες. μου πήρε έναν μήνα να τις κάνω. 10 λουλούδια, κάθε λουλούδι 3 μέρες δουλειάς. χαλάλι, δεν θα μαραθούν ποτέ. :003:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 11:34

α που να σε βράσω, λολ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιουν 2018, 11:38

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:04
:g094:

Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα καρφί σκουριασμένο στην γλάστρα, επειδή θέλουν σίδηρο αυτά τα φυτά κι επειδή δεν εμπιστεύομαι τί λέει ο καθένας να ρίξεις στο φυτό για να πουλήσει, έχω διαβάσει πχ που της είπαν μιανής να ρίξει λίπασμα και το φυτό κάηκε.
Θα ρωτήσω όμως πρώτα, δεν θέλω το ph να αλλάξει και να βγει άλλο χρώμα.
Ή κάτι σκουριασμένο πάντως θα της βάλω ή οργανικό χώμα μάλλον.
Θα δούμε
να μην βάλεις καρφί, να πάρεις σίδηρο σε σβωλάκια, ειδικό για φυτά, δεν είναι ακριβός και δεν συγκρίνεται με το καρφί και λοιπές χαζομάρες που χώνουν μερικοί μέσα στις γλάστρες. ανάλογα το μέγεθος της γλάστρας θα ρίχνεις κατά διαστήματα από 1 εως 3 κουταλιές της σούπας, θα σου πούνε εκεί που θα τ' αγοράσεις κι όπως θα την ποτίζεις αυτό θα απορροφάται. προσοχή, ο πολύς σίδηρος μπορεί να την κάψει κι αν την κάψει γυρισμός δεν υπάρχει. επίσης αν είναι πολύ μεγάλη σε μικρή γλάστρα παίζει να πρέπει να την αλλάξεις.

αγαπώ ορτανσίες όπως και εσπεριδοειδή. αλλά όταν λείπω το καλοκαίρι, πρέπει να κάνουν ολόκληρο ταξίδι μέχρι τη μάνα μου για να βρούνε την φροντίδα που θα τους λείψει αλλιώς. κι έχω κάνει πολλά για τις γλάστρες μου. το χειρότερο ήταν που τις έβαλα μέσα στην μπανιέρα με νερό κι έφυγα για 10 μέρες περίπου κι όταν γύρισα πίσω το χάλι που αντίκρισα δεν περιγραφόταν με λόγια.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ορτανσία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Ιουν 2018, 11:39

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:34
α που να σε βράσω, λολ
το γράφω στο πρώτο ποστ του νήματος. :P
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών