Ψάρεμα

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 30 Ιουν 2018, 17:06

Πληροφορίες, εμπειρίες , τιπς για Αττική , νησιά, Ελλάδα , ωκεανό . :D
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 30 Ιουν 2018, 17:09

~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 02 Ιούλ 2018, 08:52

δεν ειμαι καλος στην αγορευση, αλλα μπορω να απαντησω σε ερωτησεις.

δεν ξερω απο που να αρχισω, αν πιασω να μιλαω γενικως για ψαρεμα, θα περασουν μηνες. ασε που εχω μηδεν ταλεντο στον γραπτο λογο, και δεν θα το διαβασει κανεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

νύχτα

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 03 Ιούλ 2018, 16:48

εμένα γιατί δε με φώναξες να βοηθήσω; ;12218

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2018, 01:02

Πού έχει ωραίους βυθούς για χάζεμα; Λίγο εκτός τόπικ, αλλά είπα να αρχίσω από κάπου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29829
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Ιούλ 2018, 01:07

Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 01:02
Πού έχει ωραίους βυθούς για χάζεμα; Λίγο εκτός τόπικ, αλλά είπα να αρχίσω από κάπου.
Πέραμα. Σίγουρα θα μαζέψεις αν βουτήξεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιούλ 2018, 07:48

Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 01:02
Πού έχει ωραίους βυθούς για χάζεμα; Λίγο εκτός τόπικ, αλλά είπα να αρχίσω από κάπου.
μανη. λευκος βραχος με ψιλη αμμο η χαλικι, και αριστες ορατοτητες.

γενικοτερα.

δειτε τη στερια. απου εχει αποτομο βουνο που καταληγει στη θαλασσα, το πιθανοτερο ειναι να συνεχιζει καπως ετσι και ο βυθος, αποτομος, με βραχια και κατα συνεπεια θαλασσια ζωη. οπου εχει καμπο και 50 μετρα αμμουδια πριν το νερο, το πιθανοτερο ειναι να ειναι ρηχη, αμμωδης θαλασσα με ελαχιστη θαλασσια ζωη.

στους καβους. υπαρχει μεγαλυτερη ζωντανια απο οτι στους κολπους. οσο πιο εντονη και αποτομη η μυτη, τοσο το καλυτερο.

στις εκβολες, εχει εντονη θαλασσια δραστηριοτητα, αλλα και θολουρα.

αν θελετε να δειτε τα ψαρια, μην τα τρομαζετε. κινηθειτε πολυ αργα, χωρις εντονες κινησεις, χωρις πλατσουρισμα. ιδανικα, κολλητα και αναμεσα στα βραχια της ακτης. μην νομιζετε οτι οσο πιο βαθια πατε τοσο περισσοτερα θα δειτε. φροντιστε να κρυβετε το σωμα σας πισω απο εμποδια, οπως περιπου θα κανατε και στη στερια για να πλησιασετε κατι. μολις δειτε κατι, μεινετε απολυτα ακινητοι και κρυμμενοι, μην το πλησιασετε, θα ερθει αυτο. προχωρηστε τοιχο-τοιχο μεχρι τη μυτη του καβου. εκει, συχνα θα δειτε συννεφα απο μικροψαρα. μεινετε ακινητοι, και παρατηρηστε τα. αν ειναι ανυσηχα και κινουνται σπασμωδικα, ειδικα το χαραμα/σουρουπο, κατι τα κυνηγαει. μεινετε ακινητοι για αρκετη ωρα, και μπορει να δειτε τη σκηνη της επιθεσης, με το ψιλοψαρο να τρεχει αλαφιασμενο, ακομη και να βγαινει εξω απο το νερο η να τρακαρει επανω σας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2018, 07:59

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 07:48
Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 01:02
Πού έχει ωραίους βυθούς για χάζεμα; Λίγο εκτός τόπικ, αλλά είπα να αρχίσω από κάπου.
μανη. λευκος βραχος με ψιλη αμμο η χαλικι, και αριστες ορατοτητες.

γενικοτερα.

δειτε τη στερια. απου εχει αποτομο βουνο που καταληγει στη θαλασσα, το πιθανοτερο ειναι να συνεχιζει καπως ετσι και ο βυθος, αποτομος, με βραχια και κατα συνεπεια θαλασσια ζωη. οπου εχει καμπο και 50 μετρα αμμουδια πριν το νερο, το πιθανοτερο ειναι να ειναι ρηχη, αμμωδης θαλασσα με ελαχιστη θαλασσια ζωη.

στους καβους. υπαρχει μεγαλυτερη ζωντανια απο οτι στους κολπους. οσο πιο εντονη και αποτομη η μυτη, τοσο το καλυτερο.

στις εκβολες, εχει εντονη θαλασσια δραστηριοτητα, αλλα και θολουρα.

αν θελετε να δειτε τα ψαρια, μην τα τρομαζετε. κινηθειτε πολυ αργα, χωρις εντονες κινησεις, χωρις πλατσουρισμα. ιδανικα, κολλητα και αναμεσα στα βραχια της ακτης. μην νομιζετε οτι οσο πιο βαθια πατε τοσο περισσοτερα θα δειτε. φροντιστε να κρυβετε το σωμα σας πισω απο εμποδια, οπως περιπου θα κανατε και στη στερια για να πλησιασετε κατι. μολις δειτε κατι, μεινετε απολυτα ακινητοι και κρυμμενοι, μην το πλησιασετε, θα ερθει αυτο. προχωρηστε τοιχο-τοιχο μεχρι τη μυτη του καβου. εκει, συχνα θα δειτε συννεφα απο μικροψαρα. μεινετε ακινητοι, και παρατηρηστε τα. αν ειναι ανυσηχα και κινουνται σπασμωδικα, ειδικα το χαραμα/σουρουπο, κατι τα κυνηγαει. μεινετε ακινητοι για αρκετη ωρα, και μπορει να δειτε τη σκηνη της επιθεσης, με το ψιλοψαρο να τρεχει αλαφιασμενο, ακομη και να βγαινει εξω απο το νερο η να τρακαρει επανω σας.

Τα τρία πρώτα τα είχα καταλάβει εμπειρικά τόσα χρόνια. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ενδιαφέροντα, ευχαριστώ! Αυτό με την ορατότητα είναι ωραίο, όταν υπάρχει, το βρίσκω πολύ χαλαρωτικό. Εγώ δεν τα πειράζω τα ψαράκια, συνήθως το πιο ενδιαφέρον που καταλήγω να βρίσκω είναι χταποδάκια μικρά να παίζω, καμιά φορά τα βγάζω έξω να παίξουν τα παιδιά και τα ξαναρίχνουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιούλ 2018, 09:11

Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 07:59

Τα τρία πρώτα τα είχα καταλάβει εμπειρικά τόσα χρόνια. Τα υπόλοιπα είναι πολύ ενδιαφέροντα, ευχαριστώ! Αυτό με την ορατότητα είναι ωραίο, όταν υπάρχει, το βρίσκω πολύ χαλαρωτικό. Εγώ δεν τα πειράζω τα ψαράκια, συνήθως το πιο ενδιαφέρον που καταλήγω να βρίσκω είναι χταποδάκια μικρά να παίζω, καμιά φορά τα βγάζω έξω να παίξουν τα παιδιά και τα ξαναρίχνουμε μέσα.
αν εχει εξασκηθει το ματι σου να βρισκεις τα χταποδια, μαλλον τα ξερεις αυτα που θα γραψω, αλλα πιθανον διαβαζουν και αλλοι..

το θαλαμι του χταποδιου ειναι ευκολα αναγνωρισιμο. εχει γυρω μικρα κοχυλακια, αποφαγια οπως δαγκανες καβουριων, και ορισμενες πετρες που φαινονται καθαρες, χρησιμοποιημενες, τις βαζει για να κλεινει την πορτα. το να το βγαλεις απο εκει με τα χερια,δεν ειναι ευκολο. ενας τροπος ειναι να του βαλεις μεσα καποιο αντικειμενο, και να περιμενεις λιγα λεπτα, ειτε να βεντουζαρει επενω του και να το τραβηξεις, ειτε να βγει ενοχλημενο.
τα πραγματα ειναι πολυ ευκολοτερα αν μπορεις να μετακινησεις το βραχακι η το οτιδηποτε ειναι το θαλαμι του (τσιμεντοπλιθα, σωληνας, λαστιχο, μπουκαλι η αλλο σκουπιδι)
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2018, 09:17

Δεν έχω καταφέρει ένα σιγουράκι για να βγάλω ένα μικρό χταποδάκι έξω να το δουν τα παιδιά χωρίς να με δαγκώσει ή να το τραυματίσω ή απλά να μου φύγει στη διαδρομή, έχεις κάτι; Καμιά φορά τα καταφέρνω, από τύχη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιούλ 2018, 09:40

Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 09:17
Δεν έχω καταφέρει ένα σιγουράκι για να βγάλω ένα μικρό χταποδάκι έξω να το δουν τα παιδιά χωρίς να με δαγκώσει ή να το τραυματίσω ή απλά να μου φύγει στη διαδρομή, έχεις κάτι; Καμιά φορά τα καταφέρνω, από τύχη.
δε δαγκωνουν τα χταποδια. :102:

το ευκολοτερο ειναι να το βγαλεις μαζι με το θαλαμι του. αν εχει θαλαμωσει σε κανα μισομπουκαλο η κατι αλλο που μπορεις να μετακινησεις.
αλλιως, απλα το πιανεις. δεν κινδυνευεις απο κατι, αντε, το πολυ φορα γαντια, για να μην εχεις την αισθηση της γλιτσας.
τα μικρουλια ειναι και χαζουλια. μπορεις απλα να το βαλεις πανω στο μπρατσο σου, και να μεινει βεντουχαρισμενο εκει χωρις να φυγει, μεχρι να βγεις εξω. καπου εχω ενα βιντεο, μισο να ψαξω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2018, 09:47

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 09:40
Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 09:17
Δεν έχω καταφέρει ένα σιγουράκι για να βγάλω ένα μικρό χταποδάκι έξω να το δουν τα παιδιά χωρίς να με δαγκώσει ή να το τραυματίσω ή απλά να μου φύγει στη διαδρομή, έχεις κάτι; Καμιά φορά τα καταφέρνω, από τύχη.
δε δαγκωνουν τα χταποδια. :102:

το ευκολοτερο ειναι να το βγαλεις μαζι με το θαλαμι του. αν εχει θαλαμωσει σε κανα μισομπουκαλο η κατι αλλο που μπορεις να μετακινησεις.
αλλιως, απλα το πιανεις. δεν κινδυνευεις απο κατι, αντε, το πολυ φορα γαντια, για να μην εχεις την αισθηση της γλιτσας.
τα μικρουλια ειναι και χαζουλια. μπορεις απλα να το βαλεις πανω στο μπρατσο σου, και να μεινει βεντουχαρισμενο εκει χωρις να φυγει, μεχρι να βγεις εξω. καπου εχω ενα βιντεο, μισο να ψαξω.
Εμένα με έχουν δαγκώσει κανα-δυο φορές. :102: Κατάφερε ένα και πήγε πάνω από την παλάμη μου έτσι όπως γλίστραγε σαν χταπόδι και έπιασε δέρμα και έτσι όπως ειναι το στόμα του σαν παπαγάλος μου έκανε ζημιά που έκανε μήνες να φύγει και πονούσε, σαν να είχε δηλητήριο, παράξενο... Δηλαδή πονούσε για καιρό.

Αυτό ναι, αν ηρεμήσουν λουφάζουν και μπορείς να τα βγάλεις ήρεμα έξω, αλλά δεν ξέρω πώς μπορείς να τα υπνωτίσεις έτσι. Συνήθως όταν βγάζω κάτι έχει προηγηθεί σχετικό κυνήγι και είναι ξεσηκωμένα. Και δεν μου φαίνεται εύκολο να κουβαλάω αυτό το κάτι άλλο που να βάλω το χταπόδι μέσα στα βαθιά, προσπαθώ να βρω ένα κόλπο να κάθονται στα χέρια μου μάλλον.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 04 Ιούλ 2018, 09:50

Ρε σεις, πάτε και του χαλάτε το θαλαμι για να το βγάλετε έξω να παίξουν τα παιδιά;
Ε βάλτε το και στα κάρβουνα, αφού του χαλασατε το σπίτι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 04 Ιούλ 2018, 09:52

Η παραδοχή είναι ότι κάποιος άλλος που δεν θα θέλει να παίξει θα ασχοληθεί μαζί του αργά ή γρήγορα εφόσον το πέτυχε μια κυρία με μάσκα στα ρηχά, για αυτό δεν έχω τύψεις στο σχετικό θέμα. Νομίζω είναι πολύ ικανά να βρουν θαλάμι μετά, μάλλον καλύτερο, γιατί εξαφανίζονται. Προσπαθώ και να μην εξαντλώ τα πλασματάκια που είναι να ξαναρίξουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ψάρεμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιούλ 2018, 10:08

Athina__P έγραψε:
04 Ιούλ 2018, 09:47

Εμένα με έχουν δαγκώσει κανα-δυο φορές. :102: Κατάφερε ένα και πήγε πάνω από την παλάμη μου έτσι όπως γλίστραγε σαν χταπόδι και έπιασε δέρμα και έτσι όπως ειναι το στόμα του σαν παπαγάλος μου έκανε ζημιά που έκανε μήνες να φύγει και πονούσε, σαν να είχε δηλητήριο, παράξενο... Δηλαδή πονούσε για καιρό.

Αυτό ναι, αν ηρεμήσουν λουφάζουν και μπορείς να τα βγάλεις ήρεμα έξω, αλλά δεν ξέρω πώς μπορείς να τα υπνωτίσεις έτσι. Συνήθως όταν βγάζω κάτι έχει προηγηθεί σχετικό κυνήγι και είναι ξεσηκωμένα. Και δεν μου φαίνεται εύκολο να κουβαλάω αυτό το κάτι άλλο που να βάλω το χταπόδι μέσα στα βαθιά, προσπαθώ να βρω ένα κόλπο να κάθονται στα χέρια μου μάλλον.
αν ειναι μονο για να τα βαζεις μεσα, παρε σακκουλα-διχτακι για τα ψωνια. αλλα δεν ειναι δυσκολο και απλως να το κρατας στο χερι. γλυστραει λιγο, και καθε τοσο πρεπει να το ξαναπιανεις γερα, αλλα κουραζεται γρηγορα.
ανεβαζω χταποδοβιντεακια, αλλα παιρνει ωρα, περιμενε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών