Πτηνοτροφική μονάδα

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Λόρδος Ταντρίδης
Δημοσιεύσεις: 2032
Εγγραφή: 07 Οκτ 2018, 15:49
Phorum.gr user: Λόρδος Ταντρίδης

Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λόρδος Ταντρίδης » 27 Νοέμ 2020, 22:58

Δεν γνωρίζω κατά πόσο ταιριάζει εδώ . :003: Τελευταία σκέφτομαι διάφορες ιδέες για επένδυση και μου ήρθε μα ψάξω για τα κοτόπουλα . Πόσο λέτε να κοστίζει μία σύγχρονη πτηνοτροφική μονάδα για αναπαραγωγή και για αυγά ; Οικόπεδα/χωράφια για την εγκατάσταση έχω . Έψαξα και βρήκα ότι ένα κοτόπουλο κοστίζει 56 λεπτά οπότε με 556 ευρώ περίπου παίρνεις χίλια , αν ξεκινήσεις με τρεις χιλιάδες κοτόπουλα θέλεις περίπου δύο χιλιάρικα . Κτίρια , ποτίστρες , μηχανήματα , φορτηγάκι ... Πόσοι εργάτες χρειάζονται ; ... Κανένας που να γνωρίζει ;

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 27 Νοέμ 2020, 23:06

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:58
Δεν γνωρίζω κατά πόσο ταιριάζει εδώ . :003: Τελευταία σκέφτομαι διάφορες ιδέες για επένδυση και μου ήρθε μα ψάξω για τα κοτόπουλα . Πόσο λέτε να κοστίζει μία σύγχρονη πτηνοτροφική μονάδα για αναπαραγωγή και για αυγά ; Οικόπεδα/χωράφια για την εγκατάσταση έχω . Έψαξα και βρήκα ότι ένα κοτόπουλο κοστίζει 56 λεπτά οπότε με 556 ευρώ περίπου παίρνεις χίλια , αν ξεκινήσεις με τρεις χιλιάδες κοτόπουλα θέλεις περίπου δύο χιλιάρικα . Κτίρια , ποτίστρες , μηχανήματα , φορτηγάκι ... Πόσοι εργάτες χρειάζονται ; ... Κανένας που να γνωρίζει ;
Εικόνα

https://en.wikipedia.org/wiki/Avian_influenza
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 27 Νοέμ 2020, 23:10

Κι εγώ το ειχα σκεφτεί, ψάξε για άδειες από τα υπουργεία γιατί αλλάζουν οι νόμοι, ψάξε ότι θέλουν κάθε ποσο κτηνιατρο και σφραγίδες
Σίγουρα μόνο αυγοπαραγωγη είναι πολυ πιο ευκολη υπόθεση και καλυτερα ένα από τα δυο η αυγοπαραγωγη ή κρεατοπαραγωγη(εδώ έχει δυο που κάνουν αντίστοιχα το ένα)
Τελικά αποφάσισα να κάνω πισω και μετά ξυπνησα
Παντός είναι πολυ παραγωγικο έργο με μικρό κόστος είναι αλήθεια αυτό. Μέχρι εδώ οκ, από κει και περα ανταγωνισμός, ιστορίες κτλ παιζεται
Κι από μικρή μονάδα μπορείς να ξεκινήσεις με άδεια για όχι σε κτιριο
Τόσο που έψαχνα επειδή βλέπω παππου Τάσο, μου άρεσε αυτό, αλλά εδώ άδεια τέτοια δε νομιζω
2:15


Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Νοέμ 2020, 23:15

.

Ανοίχτε τίς πόρτες ..... να φύγουνε οι κότες..... :roll:


Πρέπει να υπάρχουν εργασίες / διατριβές στό Νέτ.....

Ισως νά χρειάζεται καί κάποια απόσταση από οικισμό.....

Μυρίζουν πολύ χιλιάδες κότες.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Νοέμ 2020, 23:25

Αυγά, μόνο τα περιπτερά δεν πουλάνε (ακόμα).
Το δε κοτόπουλο, έχει κατρακυλήσει στα 2 ευρώ το κιλό στα μαγαζιά.
Πόσο ανταγωνιστικός θα είσαι εσύ;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Πτηνοτροφική μονάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 28 Νοέμ 2020, 01:01

Καλά κάνεις και μεγαλοπιάνεσαι η πραγματικότητα όμως είναι πολύ πιο πεζή...
Τί ράτσες θέλεις, για αυγά ή για κρέας; Τα ειδικά πουλιά για κρέας μεγαλώνουν και σφάζονται μέσα σε 2-3 μήνες, τα αυγοπαραγωγικά πρέπει να περιμένεις 6-8 μήνες για να ξεκινήσουν να γεννάνε. Το μεγαλύτερο κόστος είναι οι τροφές. Ανταγωνισμός υπάρχει μεγάλος καθώς ο κόσμος στρέφεται στο φτηνό κρέας του κοτόπουλου και το περιθώριο κέρδους είναι μικρό. Οι εγκαταστάσεις για εντατική εκτροφή έχουν επίσης αρκετά υψηλό αρχικό κόστος.

Αν θέλεις να ασχοληθείς, βάλε πρώτα λίγα σε ένα κοτετσάκι και δες αν σου κάνει.
Τελευταία υπάρχει μια ζήτηση για εξωτικές ράτσες, τόσο για φαγητό όσο και διακοσμητικές, από χομπίστες..
Το ζητούμενο εδώ είναι να μην κρατάς τα πουλιά για μήνες μέχρι να μεγαλώσουν ώστε να μην ξοδεύεις πολλά σε τροφές. Πουλάς αυγά και νεοσσούς.
Πολλές φάρμες στην Ελλάδα, κινούνται πλέον στην κατεύθυνση αυτή με πολλά μικρά κοτετσάκια με διαφορετικές ράτσες στο καθένα. Μπορείς να έχεις μια οικογένεια (1 αρσενικό με 3-4 θηλυκές) και να πουλάς τα αυγά για εκκόλαψη ακόμα και 1-2 ευρώ το καθένα (ανάλογα τη ράτσα) και μικρά πουλάκια ακόμα και 10 ευρώ.. Ξεκινάς με πολύ μικρό αρχικό κόστος, πες 100-150 ευρώ τα πουλιά και ξεκινάς πουλώντας αυγά. Καλό θα είναι μετά να επενδύσεις σε μια ή περισσότερες κλωσσομηχανές ώστε να βγάζεις και να πουλάς και μικρά κοτοπουλάκια. Υπάρχουν έμποροι που φέρνουν πιστοποιημένες ράτσες από εξωτερικό αλλά και χομπίστες που τις αναπαράγουν. Θέλει προσοχή όμως από πού θα πάρεις, μια κότα να ξεφύγει και να πάει με άλλον κόκκορα και βγήκαν τα αυγά για ένα μήνα ακατάλληλα για πώληση εκκόλαψης..
Υπάρχει επίσης ζήτηση για φρέσκα αυγά ελευθέρας βοσκής για βρώση -θα πρέπει να έχεις επενδύσει σωστά σε περίφραξη όμως- και αν έχεις χώρο που θα σπέρνεις τροφή αφήνοντας τα πουλια να βοσκήσουν εναλλάξ, κάνεις και κάποια οικονομία σε ζωοτροφές.
Ζήτηση έχουν επίσης και τα πολύχρωμα αυγά (μπλε, πράσινα, λαδί κλπ) που γεννάνε κάποιες ειδικές ράτσες..

Μή σκέφτεσαι να πας κατευθείαν σε πολλές, αν και είναι ανθεκτικά πουλιά έχουν κάποιες ιδιαιτερότητες, χρειάζεται σχολαστική καθαριότητα, τακτική αποπαρασίτωση, προσοχή για τις μεταδοτικές ασθένειες και εμβολιασμός των νεοσσών για τις κυριότερες, προστασία από αλεπούδες/κουνάβια/σκυλιά, σωστή διατροφή, ικανό χώρο (3 ενήλικα/τμ το πολύ στις κούρνιες, πολύ περισσότερο στον προαυλισμό), νερό, αποκομιδή ακαθαρσιών κλπ... Και φυσικά, μήν ξεχνάς τη δέσμευση, θέλουν καθημερινή φροντίδα όλο τον χρόνο..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών