Επιστροφη στο Χωριο

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:22

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:30
Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 12:06
Μπορει να φταιει που στο αρχικό πόστ τα ανέφερα λιγο πιο ρομαντικά τα πράγματα , τι να κάνουμε η γυναίκα μου εχει και μια τέτοια οπτική και ανάλογα πρεπει να προσαρμόζω την επιχειρηματολογία μου.
Η πραγματικότητα όμως είναι 2 μισθοι στην Ελλάδα του σήμερα δεν βγαίνεις (καλα για εναν δεν σηζητω καν)
1 μισθός με κατοικία καλυμμενες καποιες διατροφικές ανάγκες και ένα προσοδοφόρο προιον για παραγωγη βγαίνεις Σε κάθε περιπτωση κατι χάνεις κατι κερδίζεις
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα που βρίσκω ειναι οτι είσαι δέσμιος και δεν μπορεις να φυγεις ευκολα αν μπλέξεις με την γη (εαν βαλεις και ζωα αστα να πάνε) Αλλα απο την άλλη και τωρα ειμαστε οικονομικα δέσμιοι, πια η πιθανότητα να πάς σε ενα νησι του Αιγαίου, όταν θα σου κοστισουν 5 μερες εκει ενα μηνιάτικο τουλάχιστον??
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω πως δεν βγαίνεις. Είπες με τον ένα μισθό καλύπτεις το ενοίκιο και κάτι άλλα, και σου μένουν 800. Ε, πως στο καλό μένεις με 0 στο τέλος του μήνα;

Και ξαναρωτάω, γιατί να μην πουλήσεις τα στρέμματα να πάρεις σπίτι εκεί που μένεις τώρα;
Προφανώς δεν έχει πάρει την απόφαση να ξεγράψει το όνειρο της επιστροφής στην πατρίδα.

Δεν είναι όλοι Κινέζοι τεχνοκράτες :P ... ειδικότερα οι Έλληνες που λειτουργούν κατά μεγάλο ποσοστό συναισθηματικά

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:33

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:04
Το σπίτι δεν θα το πουλάγα και για συναισθηματικους λόγους , αλλα και για να εχουμε καπου να πηγαινουμε καλοκαιρι.
Εάν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πάρεις αν το πουλήσεις συν τα έξοδα που πληρώνεις τώρα για να το συντηρείς, είμαι σίγουρος ότι υπερκαλύπτουν όλα όσα θα δώσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια τα επόμενα 20 χρόνια για 20 μέρες διακοπές το χρόνο, άντε και μερικά ΣΚ. Επί πλέον θα έχεις την δυνατότητα να δεις και άλλα μέρη και όχι κάθε καλοκαίρι το ίδιο.

Το οικονομικό αλλάζει εάν πηγαίνετε για 2 με 3 μήνες κάθε καλοκαίρι.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 14:36

sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:33
Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:04
Το σπίτι δεν θα το πουλάγα και για συναισθηματικους λόγους , αλλα και για να εχουμε καπου να πηγαινουμε καλοκαιρι.
Εάν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πάρεις αν το πουλήσεις συν τα έξοδα που πληρώνεις τώρα για να το συντηρείς, είμαι σίγουρος ότι υπερκαλύπτουν όλα όσα θα δώσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια τα επόμενα 20 χρόνια για 20 μέρες διακοπές το χρόνο, άντε και μερικά ΣΚ. Επί πλέον θα έχεις την δυνατότητα να δεις και άλλα μέρη και όχι κάθε καλοκαίρι το ίδιο.

Το οικονομικό αλλάζει εάν πηγαίνετε για 2 με 3 μήνες κάθε καλοκαίρι.
:roll: Δε θες κοντά 100.000 για ενοίκια 20 χρόνων σε σπίτι για 4 άτομα;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Απρ 2021, 14:38

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:36
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:33
Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:04
Το σπίτι δεν θα το πουλάγα και για συναισθηματικους λόγους , αλλα και για να εχουμε καπου να πηγαινουμε καλοκαιρι.
Εάν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πάρεις αν το πουλήσεις συν τα έξοδα που πληρώνεις τώρα για να το συντηρείς, είμαι σίγουρος ότι υπερκαλύπτουν όλα όσα θα δώσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια τα επόμενα 20 χρόνια για 20 μέρες διακοπές το χρόνο, άντε και μερικά ΣΚ. Επί πλέον θα έχεις την δυνατότητα να δεις και άλλα μέρη και όχι κάθε καλοκαίρι το ίδιο.

Το οικονομικό αλλάζει εάν πηγαίνετε για 2 με 3 μήνες κάθε καλοκαίρι.
:roll: Δε θες κοντά 100.000 για ενοίκια 20 χρόνων σε σπίτι για 4 άτομα;
για διακοπές, όχι.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:41

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:36
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:33
Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:04
Το σπίτι δεν θα το πουλάγα και για συναισθηματικους λόγους , αλλα και για να εχουμε καπου να πηγαινουμε καλοκαιρι.
Εάν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πάρεις αν το πουλήσεις συν τα έξοδα που πληρώνεις τώρα για να το συντηρείς, είμαι σίγουρος ότι υπερκαλύπτουν όλα όσα θα δώσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια τα επόμενα 20 χρόνια για 20 μέρες διακοπές το χρόνο, άντε και μερικά ΣΚ. Επί πλέον θα έχεις την δυνατότητα να δεις και άλλα μέρη και όχι κάθε καλοκαίρι το ίδιο.

Το οικονομικό αλλάζει εάν πηγαίνετε για 2 με 3 μήνες κάθε καλοκαίρι.
:roll: Δε θες κοντά 100.000 για ενοίκια 20 χρόνων σε σπίτι για 4 άτομα;
Εάν πληρώνεις 250 τη μέρα ναι. Τόσο βγαίνουν οι 20 μέρες επί 20 χρόνια.

Το σπίτι πόσο κοστίζει σε πάγια το χρόνο, ΔΕΗ, νερό, εφορία κλπ; Έχω ένα διαμέρισμα κλειστό στην Αθήνα και μού έρχεται στο χιλιάρικο. Κι αυτό επειδή δεν πολυβάζουν πετρέλαιο, παλιά που ήταν άρχοντες ερχόταν στα διπλάσια.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 14:43

sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:41
Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:36
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:33


Εάν υπολογίσεις τα χρήματα που θα πάρεις αν το πουλήσεις συν τα έξοδα που πληρώνεις τώρα για να το συντηρείς, είμαι σίγουρος ότι υπερκαλύπτουν όλα όσα θα δώσεις σε ενοικιαζόμενα δωμάτια τα επόμενα 20 χρόνια για 20 μέρες διακοπές το χρόνο, άντε και μερικά ΣΚ. Επί πλέον θα έχεις την δυνατότητα να δεις και άλλα μέρη και όχι κάθε καλοκαίρι το ίδιο.

Το οικονομικό αλλάζει εάν πηγαίνετε για 2 με 3 μήνες κάθε καλοκαίρι.
:roll: Δε θες κοντά 100.000 για ενοίκια 20 χρόνων σε σπίτι για 4 άτομα;
Εάν πληρώνεις 250 τη μέρα ναι. Τόσο βγαίνουν οι 20 μέρες επί 20 χρόνια.

Το σπίτι πόσο κοστίζει σε πάγια το χρόνο, ΔΕΗ, νερό, εφορία κλπ; Έχω ένα διαμέρισμα κλειστό στην Αθήνα και μού έρχεται στο χιλιάρικο. Κι αυτό επειδή δεν πολυβάζουν πετρέλαιο, παλιά που ήταν άρχοντες ερχόταν στα διπλάσια.
Όχι αναφέρομαι στα ενοίκια που θα συνεχίζει να δίνει στα Γιάννενα την επόμενη 20ετία.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:53

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:43
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:41
Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:36


:roll: Δε θες κοντά 100.000 για ενοίκια 20 χρόνων σε σπίτι για 4 άτομα;
Εάν πληρώνεις 250 τη μέρα ναι. Τόσο βγαίνουν οι 20 μέρες επί 20 χρόνια.

Το σπίτι πόσο κοστίζει σε πάγια το χρόνο, ΔΕΗ, νερό, εφορία κλπ; Έχω ένα διαμέρισμα κλειστό στην Αθήνα και μού έρχεται στο χιλιάρικο. Κι αυτό επειδή δεν πολυβάζουν πετρέλαιο, παλιά που ήταν άρχοντες ερχόταν στα διπλάσια.
Όχι αναφέρομαι στα ενοίκια που συνεχίζει να δίνει στα Γιάννενα την επόμενη 20ετία.
Δεν λέω αυτό. Πολλοί κρατούν το πατρικό στο χωριό ώστε να πηγαίνουν το καλοκαίρι. Οι περισσότεροι έχουν διακοπές το καλοκαιρι το πολύ 1 μήνα, συνήθως λιγότερο γιατί δεν παίρουν όλη την άδεια. Εάν το σπίτι πουλιέται σε μια αξιοπρεπή τιμή, τότε οικονομικώς δεν συμφέρει με τίποτε. Επίσης στα αρνητικά προστίθεται το ότι είσαι δεσμευμένος πάντα να πηγαίνεις εκεί, συν το ότι μπορεί να μην γουστάρουν το σενάριο τα υπόλοιπα οικογενειακά μέλη. Στα θετικά είναι μόνο το συναισθηματικό δέσιμο με το ίδιο το σπίτι, όχι με το μέρος αφού μπορείς να πηγαίνεις και να νοικιάζεις. Επομένως δεν είναι σπουδαίο το κίνητρο, σχεδόν μη κατανοητό.

Πιστεύω ότι η παγίδα είναι η αδυναμία απόφασης να επιστρέψω, οπότε θεωρώ ότι συντηρώ το όνειρο και δεν αντιμετωπίζω την σκληρή πραγματικότητα που είναι ότι ξέκοψα για πάντα. Φυσικά δεν αληθεύει, αφού πουλώντας το ξεκαθαρίζει το τοπίο και δεν μού απαγορεύεται ποτέ να ξαναπάω, να αγοράσω άλλο, ακόμη και το ίδιο αν υποτεθεί ότι δεν μπορώ χωρίς. Το όλο σκεπτικό πρέπει να κινηθεί απολύτως αριθμητικά, δεν το πουλάω επειδή υπολογίζω ότι θα ανέβει η τιμη του ή το εκμεταλλεύομαι, δηλ. το νοικιάζω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 26 Απρ 2021, 14:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:54

Ντρές έγραψε:
26 Απρ 2021, 08:47
Aπλα εάν είναι να κάνεις 50 χιλιόμετρα τη μέρα να πας καλαματα κυπαρίσσια και άλλα 50 να ρθεις, 6 με 7 φορές την εβδομάδα, σου ανεβάζει υπερβολικά το κόστος.
Εντμεταξυ οι φώτο που έπαιξαν με τα ρομπότ και τους τρελούς αυτοματισμούς δεν έχουν καμία σχέση με Ελλάδα. Αυτά είναι για κανένα Αμερικανό καλλιεργήτη με 5.000 στρεματακαι βιομηχανοποιημενη παραγωγή. Το κόστος τους σε μία μέση ελληνική καλλιεργεια δεν θα αποσβέθει ποτε
Δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις, είναι όμως μια ιδέα για το μέλλον. Και στην Κεντρική Ευρώπη που δεν έχει μεγάλες εκτάσεις παίζουν σιγά σιγά δεν ξέρεις πώς θα είναι σε μερικά χρόνια. Τα φωτοβολταϊκά ήταν κάποτε φαντασίωση, σήμερα όλοι τα σκέφτονται.

Εφ' όσον οι τιμές της γης είναι χαμηλές, θα μπορούσες να δεις μήπως μεγαλώσεις την ιδιοκτησία και το πλάνο θα βάλω δυο ελίτσες να την βγάλω, μετασχηματιστεί σε γίνω επιχειρηματίας. Εξαρτάται κυρίως από τον χαρακτήρα του ατόμου, εάν θέλει και κάνει για μπίζνες και από τη γνώση του αντικειμένου, που όπως έγραψες την έχεις. Μπορεί να χρειαστείς χρηματοδότη ή συνεταίρο, το βλέπεις κι αυτό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 26 Απρ 2021, 14:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11870
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 26 Απρ 2021, 14:54

Νερό στα χωριά ανα 6μηνο συνήθως.
Τώρα τελευταία λογω σπατάλης έχουν σφίξει τα λουριά.

Κατα τους καλοκαιρινους μηνες μετρανε ανα 3μηνο.

Πανε αφήνουν κατω τα λάστιχα και το νερό επειδή ο τόπος είναι πετρα το πίνει ουτε κει.

Πάει ο μλκς ο ταλιμπαν μετά να ποτίσει (με σταγόνα και σε αυλάκια) 10 ρίζες ντομάτες....

ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΒΡΥΣΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ

Ζώα.

Ουτε πίεση έχει για καμια βδομάδα μέχρι να μαζέψει.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 14:55

Bazoomba έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:35
50 στρεμματα ελιες ---> περιπου 2000 δεντρα
1 δεντρο ----> περιπου 10 κιλα λαδι
2000 * 10 = 20000 κιλα λαδι
20000* 3 = 60000 $
3 ευρώ το κιλό παίρνει ο παραγωγός; Πολλά δεν είναι;

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 14:58

sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:53
Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:43
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:41


Εάν πληρώνεις 250 τη μέρα ναι. Τόσο βγαίνουν οι 20 μέρες επί 20 χρόνια.

Το σπίτι πόσο κοστίζει σε πάγια το χρόνο, ΔΕΗ, νερό, εφορία κλπ; Έχω ένα διαμέρισμα κλειστό στην Αθήνα και μού έρχεται στο χιλιάρικο. Κι αυτό επειδή δεν πολυβάζουν πετρέλαιο, παλιά που ήταν άρχοντες ερχόταν στα διπλάσια.
Όχι αναφέρομαι στα ενοίκια που συνεχίζει να δίνει στα Γιάννενα την επόμενη 20ετία.
Δεν λέω αυτό. Πολλοί κρατούν το πατρικό στο χωριό ώστε να πηγαίνουν το καλοκαίρι. Οι περισσότεροι έχουν διακοπές το καλοκαιρι το πολύ 1 μήνα, συνήθως λιγότερο γιατί δεν παίρουν όλη την άδεια. Εάν το σπίτι πουλιέται σε μια αξιοπρεπή τιμή, τότε οικονομικώς δεν συμφέρει με τίποτε. Επίσης στα αρνητικά προστίθεται το ότι είσαι δεσμευμένος πάντα να πηγαίνεις εκεί, συν το ότι μπορεί να μην γουστάρουν το σενάριο τα υπόλοιπα οικογενειακά μέλη. Στα θετικά είναι μόνο το συναισθηματικό δέσιμο με το ίδιο το σπίτι, όχι με το μέρος αφού μπορείς να πηγαίνεις και να νοικιάζεις. Επομένως δεν είναι σπουδαίο το κίνητρο, σχεδόν μη κατανοητό.

Πιστεύω ότι η παγίδα είναι η αδυναμία απόφασης να επιστρέψω, οπότε θεωρώ ότι συντηρώ το όνειρο και δεν αντιμετωπίζω την σκληρή πραγματικότητα που είναι ότι ξέκοψα για πάντα. Φυσικά δεν αληθεύει, αφού πουλώντας το ξεκαθαρίζει το τοπίο και δεν μού απαγορεύεται ποτέ να ξαναπάω, να αγοράσω άλλο, ακόμη και το ίδιο αν υποτεθεί ότι δεν μπορώ χωρίς. Το όλο σκεπτικό πρέπει να κινηθεί εντελώς αριθμητικά, δεν το πουλάω επειδή υπολογίζω ότι θα ανέβει η τιμη του ή το εκμεταλλεύομαι, δηλ. το νοικιάζω.
Εμένα με προβληματίζει το εξής. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε μία περιοχή σε νοίκι. Αν υποθέσουμε ότι δεν φύγει να πάει στο χωρίο, θέλει για την επόμενη εικοσαετία μια κατοσταρού σε νοίκια (υποθέτω πάνω κάτω, διότι δεν ξέρω τις αξίες, μπορεί να είναι χαμηλά το τετραγωνικό και να συμφέρει η αγορά κατοικίας στα Γιάννενα). Αυτή τη στιγμή έχει κάποια κτήματα, που μας λέει ότι δεν έχουν αξία και ένα σπίτι που θεωρητικά, λόγω περιοχής το βλέπω χλωμό να πιάνει τα 100.000, οπότε και να το πουλήσει, δε νομίζω ότι θα λύσει το πρόβλημά του.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9163
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 26 Απρ 2021, 14:59

sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:55
Bazoomba έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:35
50 στρεμματα ελιες ---> περιπου 2000 δεντρα
1 δεντρο ----> περιπου 10 κιλα λαδι
2000 * 10 = 20000 κιλα λαδι
20000* 3 = 60000 $
3 ευρώ το κιλό παίρνει ο παραγωγός; Πολλά δεν είναι;
Εξαρταται απο τις γραμμες και την χρονια. Φετος μαλλον θα πεσει κατω απο 2 ευρω. Αλλες χρονιες μου το επαιρναν με 2,5 . Αλλοι που τα σταμπαρουν ως βιολογικα τα πουλανε 6 ευρω
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 15:02

Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:58
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:53
Cecily Anne έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:43


Όχι αναφέρομαι στα ενοίκια που συνεχίζει να δίνει στα Γιάννενα την επόμενη 20ετία.
Δεν λέω αυτό. Πολλοί κρατούν το πατρικό στο χωριό ώστε να πηγαίνουν το καλοκαίρι. Οι περισσότεροι έχουν διακοπές το καλοκαιρι το πολύ 1 μήνα, συνήθως λιγότερο γιατί δεν παίρουν όλη την άδεια. Εάν το σπίτι πουλιέται σε μια αξιοπρεπή τιμή, τότε οικονομικώς δεν συμφέρει με τίποτε. Επίσης στα αρνητικά προστίθεται το ότι είσαι δεσμευμένος πάντα να πηγαίνεις εκεί, συν το ότι μπορεί να μην γουστάρουν το σενάριο τα υπόλοιπα οικογενειακά μέλη. Στα θετικά είναι μόνο το συναισθηματικό δέσιμο με το ίδιο το σπίτι, όχι με το μέρος αφού μπορείς να πηγαίνεις και να νοικιάζεις. Επομένως δεν είναι σπουδαίο το κίνητρο, σχεδόν μη κατανοητό.

Πιστεύω ότι η παγίδα είναι η αδυναμία απόφασης να επιστρέψω, οπότε θεωρώ ότι συντηρώ το όνειρο και δεν αντιμετωπίζω την σκληρή πραγματικότητα που είναι ότι ξέκοψα για πάντα. Φυσικά δεν αληθεύει, αφού πουλώντας το ξεκαθαρίζει το τοπίο και δεν μού απαγορεύεται ποτέ να ξαναπάω, να αγοράσω άλλο, ακόμη και το ίδιο αν υποτεθεί ότι δεν μπορώ χωρίς. Το όλο σκεπτικό πρέπει να κινηθεί εντελώς αριθμητικά, δεν το πουλάω επειδή υπολογίζω ότι θα ανέβει η τιμη του ή το εκμεταλλεύομαι, δηλ. το νοικιάζω.
Εμένα με προβληματίζει το εξής. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε μία περιοχή σε νοίκι. Αν υποθέσουμε ότι δεν φύγει να πάει στο χωρίο, θέλει για την επόμενη εικοσαετία μια κατοσταρού σε νοίκια (υποθέτω πάνω κάτω, διότι δεν ξέρω τις αξίες, μπορεί να είναι χαμηλά το τετραγωνικό και να συμφέρει η αγορά κατοικίας στα Γιάννενα). Αυτή τη στιγμή έχει κάποια κτήματα, που μας λέει ότι δεν έχουν αξία και ένα σπίτι που θεωρητικά, λόγω περιοχής το βλέπω χλωμό να πιάνει τα 100.000, οπότε και να το πουλήσει, δε νομίζω ότι θα λύσει το πρόβλημά του.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΛΥΣΕΙ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
Ναι αλλά διακοπές πάει αγάπη μου. Δεν θα του πούμε εμείς να μην πάει. ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, πληζ.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Απρ 2021, 15:04

sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 15:02


Ναι αλλά διακοπές πάει αγάπη μου. Δεν θα του πούμε εμείς να μην πάει. ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ, πληζ.
Μα δεν μπορώ, τραβάω τις βλεφαρίδες μου με αυτά που διαβάζω. Έχουν έναν οικογενειακό προϋπολογισμό, που για να επιβιώσεις, θα πρέπει να πηγαίνουν όλα πένα και να έχεις γονίδια σούπερμαν, για να μη θες ούτε σφράγισμα και συζητάμε για συναισθηματικές αξίες και διακοπές. :roll: Εδώ σου λέει είναι 4 άτομα με 1600 ευρώ και κανένα άλλο εισόδημα και στο νοίκι και με μεγάλα κόστη μετακίνησης.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Επιστροφη στο Χωριο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Απρ 2021, 15:05

Bazoomba έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:59
sharp έγραψε:
26 Απρ 2021, 14:55
Bazoomba έγραψε:
26 Απρ 2021, 13:35
50 στρεμματα ελιες ---> περιπου 2000 δεντρα
1 δεντρο ----> περιπου 10 κιλα λαδι
2000 * 10 = 20000 κιλα λαδι
20000* 3 = 60000 $
3 ευρώ το κιλό παίρνει ο παραγωγός; Πολλά δεν είναι;
Εξαρταται απο τις γραμμες και την χρονια. Φετος μαλλον θα πεσει κατω απο 2 ευρω. Αλλες χρονιες μου το επαιρναν με 2,5 . Αλλοι που τα σταμπαρουν ως βιολογικα τα πουλανε 6 ευρω
Το λέω επειδή στη Γερμανία πουλιούνται λάδια Γερμανικής κατασκευής, αλλά όπως γραφουν Ελληνικής παραγωγής με 4,5 ευρώ. Φαντάζομαι ότι το αραιώνουν, αλλά και πάλι δεν πιστεύω να το αγοράζουν 3 αν υπολογίσεις μεταφορικά, κόστος συσκευασίας, κέρδος μεταπρατών κλπ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών