Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιούλ 2021, 13:43

break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το τρόπο ; Πχ. για να το φας ναι για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
H σαδιστική δολοφονία ζώου σου λέει κάτι;
Την βλέπεις τη διαφορά από τη σφαγή ζώου για τροφή;
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 29 Ιούλ 2021, 13:48

Beria έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:43
H σαδιστική δολοφονία ζώου σου λέει κάτι;
Την βλέπεις τη διαφορά από τη σφαγή ζώου για τροφή;
Τι λέει ο νόμος προσπαθώ να καταλάβω. Δεν προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Ιούλ 2021, 13:49

break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=112&cpage=5
Στα υπόλοιπα άρθρα νη νομοθεσία επικεντρώνεται σε ζώα συντροφιάς. Τώρα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει αντικειμενική συνθήκη προσδιορισμού του ζώου συντροφιάς. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση συνέβαλλε στην απόφαση σίγουρα ο τρόπος τέλεσης της πράξης.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 29 Ιούλ 2021, 13:54

Bazoomba έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:49
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=112&cpage=5
Στα υπόλοιπα άρθρα νη νομοθεσία επικεντρώνεται σε ζώα συντροφιάς. Τώρα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει αντικειμενική συνθήκη προσδιορισμού του ζώου συντροφιάς. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση συνέβαλλε στην απόφαση σίγουρα ο τρόπος τέλεσης της πράξης.
Άρα έχει να κάνει κυρίως με τον τρόπο ;

Διαβάζω και τον 4745/2020 αλλά δεν βγάζω άκρη γιατί τροποποιεί προηγούμενους νόμους.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Ιούλ 2021, 13:59

break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:54
Bazoomba έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:49
http://www.opengov.gr/ypaat/?p=112&cpage=5
Στα υπόλοιπα άρθρα νη νομοθεσία επικεντρώνεται σε ζώα συντροφιάς. Τώρα, δεν γνωρίζω αν υπάρχει αντικειμενική συνθήκη προσδιορισμού του ζώου συντροφιάς. Αλλά σε αυτή τη περίπτωση συνέβαλλε στην απόφαση σίγουρα ο τρόπος τέλεσης της πράξης.
Άρα έχει να κάνει κυρίως με τον τρόπο ;

Διαβάζω και τον 4745/2020 αλλά δεν βγάζω άκρη γιατί τροποποιεί προηγούμενους νόμους.
Ναι, απ'οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κύρωση για απλή θανάτωση ζώου. (Φαντάζομαι εξαιρεί τα ζώα συντροφιάς) Αρκεί ο τρόπος θανάτωσης να μην παραπέμπει σε βασανισμό.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Ιούλ 2021, 14:05

Beria έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:43
break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το τρόπο ; Πχ. για να το φας ναι για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
H σαδιστική δολοφονία ζώου σου λέει κάτι;
Την βλέπεις τη διαφορά από τη σφαγή ζώου για τροφή;
συμφωνώ
το θέμα είναι το που μπαίνει η γραμμή νομικά
πχ κάποιος σκοτώνει μια αλεπού επειδή μπαίνει στο κοτέτσι του και του καταστρέφει το βιος
εκεί διώκεται ποινικά;
μιλάμε για περίπτωση που δεν το κάνει σαδιστικά, το κάνει από ανάγκη να προστατεύσει τις κότες του
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Ιούλ 2021, 14:09

Πραγματικά δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα συμφωνώ ή διαφωνώ με δεκαετή φυλάκιση σε σαδιστές ζωοκτόνους. Σίγουρα πάντως η μέχρι στιγμής ανέχεια πρέπει να σταματήσει.
Όμως, δεν πας από την μέχρι πρότινος κατάσταση κατευθείαν στην δεκαετή φυλάκιση. Αν θες να καταλήξεις εκεί, οφείλεις να το κλιμακώσεις, δεν γίνεται να αιφνιδιάζεις τον άλλο σαν πολιτεία με τέτοιο τρόπο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24853
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Ιούλ 2021, 14:11

Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:09
Πραγματικά δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα συμφωνώ ή διαφωνώ με δεκαετή φυλάκιση σε σαδιστές ζωοκτόνους. Σίγουρα πάντως η μέχρι στιγμής ανέχεια πρέπει να σταματήσει.
Όμως, δεν πας από την μέχρι πρότινος κατάσταση κατευθείαν στην δεκαετή φυλάκιση. Αν θες να καταλήξεις εκεί, οφείλεις να το κλιμακώσεις, δεν γίνεται να αιφνιδιάζεις τον άλλο σαν πολιτεία με τέτοιο τρόπο.
Ο άνθρωπος που σφάζει μια γάτα και περιφέρεται με το σφάγιο και το μαχαίρι στους δρόμους της πόλης του πρέπει να βγαίνει εκτός κοινωνίας για πάντα.

Είναι ένας επικίνδυνος ψυχοπαθής. Το ίδιο επικίνδυνος με αυτόν που δολοφόνησε κάποιον εν ψυχρώ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 29 Ιούλ 2021, 14:17

break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
Δεν μπορείς εσυ και εγώ να σφάξουμε ένα ζώο έστω και για τροφή. Υπάρχει διαδικασία που εκτελείται στα σφαγεία καταλήγουν στα κρεοπωλεία.
Σίγουρα ακόμα στα χωριά μπορεί να σφαζουν καμια κότα και να την κανεις σουπιτσα, αλλά κανονικά απαγορευεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, ο τυπος ειναι άρρωστος
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22895
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Ιούλ 2021, 14:19

Beria έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:11
Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:09
Πραγματικά δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα συμφωνώ ή διαφωνώ με δεκαετή φυλάκιση σε σαδιστές ζωοκτόνους. Σίγουρα πάντως η μέχρι στιγμής ανέχεια πρέπει να σταματήσει.
Όμως, δεν πας από την μέχρι πρότινος κατάσταση κατευθείαν στην δεκαετή φυλάκιση. Αν θες να καταλήξεις εκεί, οφείλεις να το κλιμακώσεις, δεν γίνεται να αιφνιδιάζεις τον άλλο σαν πολιτεία με τέτοιο τρόπο.
Ο άνθρωπος που σφάζει μια γάτα και περιφέρεται με το σφάγιο και το μαχαίρι στους δρόμους της πόλης του πρέπει να βγαίνει εκτός κοινωνίας για πάντα.

Είναι ένας επικίνδυνος ψυχοπαθής. Το ίδιο επικίνδυνος με αυτόν που δολοφόνησε κάποιον εν ψυχρώ
:smt023
Κατά την άποψή μου, αυτό ισχύει και για τους κυνηγούς που περιφέρουν με καμάρι τα σφαχτάρια τους. Εισαι κυνηγός, χτυπησες 5 πουλιά/λαγους/αγριογούρουνα, πάρ'τα αθόρυβα σπίτι σου να τα φας ή να τα στείλεις πεσκέσι σε κανα φίλο, χωρίς να μας τα μοστράρεις περιφέροντάς τα με τα χέρια απο 'δω και απο 'κει μεσα στη μεση του δρόμου, ή τραβώντας τα φωτος τις οποίες τις ανεβαζεις και στο fb με καμάρι.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 8986
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 29 Ιούλ 2021, 14:23

τεν τεν έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:17
break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
Δεν μπορείς εσυ και εγώ να σφάξουμε ένα ζώο έστω και για τροφή. Υπάρχει διαδικασία που εκτελείται στα σφαγεία καταλήγουν στα κρεοπωλεία.
Σίγουρα ακόμα στα χωριά μπορεί να σφαζουν καμια κότα και να την κανεις σουπιτσα, αλλά κανονικά απαγορευεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, ο τυπος ειναι άρρωστος
Δεν είναι τόσο αυστηρός ο νόμος. Τουλαχιστόν όχι στην διατύπωση. Δεν αναφέρει κάτι περί απαγόρευσης θανάτωσης ζώων γενικά.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 29 Ιούλ 2021, 14:27

τεν τεν έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:17
Δεν μπορείς εσυ και εγώ να σφάξουμε ένα ζώο έστω και για τροφή. Υπάρχει διαδικασία που εκτελείται στα σφαγεία καταλήγουν στα κρεοπωλεία.
Σίγουρα ακόμα στα χωριά μπορεί να σφαζουν καμια κότα και να την κανεις σουπιτσα, αλλά κανονικά απαγορευεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, ο τυπος ειναι άρρωστος
Οι κυνηγοί τα πάνε στα κρεοπωλεία ; Οι ψαράδες τα πάνε στα ιχθυοπωλεία ; Δεν νομίζω ότι είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα.

Ο συγκεκριμένος εννοείται ότι ήταν ψυχάκιας. Δεν το συζητάμε. Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος θα περιφερόταν και θα επιδείκνυε σφαγμένη γάτα !

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 29 Ιούλ 2021, 14:30

Bazoomba έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:23
τεν τεν έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:17
break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
Δεν μπορείς εσυ και εγώ να σφάξουμε ένα ζώο έστω και για τροφή. Υπάρχει διαδικασία που εκτελείται στα σφαγεία καταλήγουν στα κρεοπωλεία.
Σίγουρα ακόμα στα χωριά μπορεί να σφαζουν καμια κότα και να την κανεις σουπιτσα, αλλά κανονικά απαγορευεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, ο τυπος ειναι άρρωστος
Δεν είναι τόσο αυστηρός ο νόμος. Τουλαχιστόν όχι στην διατύπωση. Δεν αναφέρει κάτι περί απαγόρευσης θανάτωσης ζώων γενικά.
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά.
Θυμάμαι όμως που είχε γίνει ντόρος εδώ κάτω (Κρήτη) για κάτι σφαγές στις αυλές και ένα άρθρο που έλεγε ότι είναι παράνομο. Σίγουρα είναι παρανομο από υγειονομικής πλευρας , αλλά και παλι ξέρω από φίλο κρεοπώλη ότι δεν μπορείς να στάζεις ζώο όπου θες και οπότε θες
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Ιούλ 2021, 14:46

.


Ειχα ενα φίλο που είχε βάλει 3 φυντάνια κάνναμπι.....καί τό κατσικάκι του μιά μέρα τάφαγε..... :telle:


Μόλις είδε τη ζημιά πήρε ενα μαχαίρι καί τόσφαξε επιτόπου..... :vp19:


Αυτό πάει εν βρασμώ ;;; . :p2:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 30 Ιούλ 2021, 07:51

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:07
OANNHSEA έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:29
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:21
μιλάμε για ψυχοπαθή σαδιστικά δίποδα
η θέση τους είναι στη φυλακή
Μμμμ....
Για σκέψου λίγο παραπάνω...
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

.
για δες τη φωτογραφία και πες μου που έχω λάθος
SpoilerShow
Εικόνα
Α)
Σύμφωνα με το νόμο, εάν αποδειχτεί ότι είναι ψυχοπαθής δεν μπορεί να δικαστεί!!! Θα καταλήξει σε ένα ψυχιατρείο, στο οποίο μετά από πάροδο το πολύ τριών μηνών και αφού βεβαιωθεί ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους ανθρώπους θα αφεθεί ελεύθερος.
Ή στην χειρότερη περίπτωση θα έχει πολλά ελαφρυντικά στο δικαστήριο ως άτομο με βαριά ψυχολογικά προβλήματα...

Οπότε το ξαναγράφω:
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

Εάν εξακολουθήσεις να είσαι σίγουρος, τότε πάμε στο Β)...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών