Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8423
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 30 Ιούλ 2021, 07:52

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:46
.


Ειχα ενα φίλο που είχε βάλει 3 φυντάνια κάνναμπι.....καί τό κατσικάκι του μιά μέρα τάφαγε..... :telle:


Μόλις είδε τη ζημιά πήρε ενα μαχαίρι καί τόσφαξε επιτόπου..... :vp19:


Αυτό πάει εν βρασμώ ;;; . :p2:


.
Όχι, γιατί το κατσικάκι θεωρείται από τους σκυλολάτρες και τους υπόλοιπους διεστραμμένους κατώτερη μορφή ζωής και άρα μπορείς άνετα να τα σκοτώνεις...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19133
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 30 Ιούλ 2021, 08:05

Μία απορία
Ένας γείτονας μου έχει ως κατοικίδιο ζώο ένα φίδι (βοα)
Αν τυχόν το σκοτώσω εάν το σκάσει απο την αυλή του γείτονα, έχω ποινικές κυρώσεις;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2021, 08:09

OANNHSEA έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 07:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:07
OANNHSEA έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:29


Μμμμ....
Για σκέψου λίγο παραπάνω...
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

.
για δες τη φωτογραφία και πες μου που έχω λάθος
SpoilerShow
Εικόνα
Α)
Σύμφωνα με το νόμο, εάν αποδειχτεί ότι είναι ψυχοπαθής δεν μπορεί να δικαστεί!!! Θα καταλήξει σε ένα ψυχιατρείο, στο οποίο μετά από πάροδο το πολύ τριών μηνών και αφού βεβαιωθεί ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους ανθρώπους θα αφεθεί ελεύθερος.
Ή στην χειρότερη περίπτωση θα έχει πολλά ελαφρυντικά στο δικαστήριο ως άτομο με βαριά ψυχολογικά προβλήματα...

Οπότε το ξαναγράφω:
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

Εάν εξακολουθήσεις να είσαι σίγουρος, τότε πάμε στο Β)...
.
Μα φυσικά και θα επικαλεστούν οι δικηγόροι του ψυχολογικά προβλήματα και θα έχουν δίκιο.
Ο τύπος είναι ψυχοπαθής.
Το θέμα είναι ότι αν μπει στο ψυχιατρείο, δεν ισχύουν οι κανόνες που ισχύουν για τη φυλάκιση.
Σε τέτοιες φάσεις στο ψυχιατρείο δεν μπαίνει κάποιος για τρίμηνο και χρειάζονται υπογραφές γιατρών που να πιστοποιούν ότι δεν είναι επικίνδυνος. Πράγμα χλωμό για τύπο που περιφέρεται με σφαγμένη γάτα.

Κατά τα άλλα, όποιος γουστάρει να φολιάζει ή να βασανίζει ζώα και να παίρνει επισήμως τη βούλα του ψυχάκια χωρίς φυλάκιση, μπορεί να το κάνει.

Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που γίνεται γνωστή η ταυτότητα των τύπων, γίνονται ρεζίλι στα σοσιαλμίντια, ακόμη και αν δεν τους φυλακίσουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Ιούλ 2021, 08:10

break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
Άμα φας κυδώνι ώμο τελείωσες. Σε μπουζουριάζουν αλα Χανιμπαλ.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8423
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 30 Ιούλ 2021, 08:15

ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 08:09
OANNHSEA έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 07:51
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:07


για δες τη φωτογραφία και πες μου που έχω λάθος
SpoilerShow
Εικόνα
Α)
Σύμφωνα με το νόμο, εάν αποδειχτεί ότι είναι ψυχοπαθής δεν μπορεί να δικαστεί!!! Θα καταλήξει σε ένα ψυχιατρείο, στο οποίο μετά από πάροδο το πολύ τριών μηνών και αφού βεβαιωθεί ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους ανθρώπους θα αφεθεί ελεύθερος.
Ή στην χειρότερη περίπτωση θα έχει πολλά ελαφρυντικά στο δικαστήριο ως άτομο με βαριά ψυχολογικά προβλήματα...

Οπότε το ξαναγράφω:
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

Εάν εξακολουθήσεις να είσαι σίγουρος, τότε πάμε στο Β)...
.
Μα φυσικά και θα επικαλεστούν οι δικηγόροι του ψυχολογικά προβλήματα και θα έχουν δίκιο.
Ο τύπος είναι ψυχοπαθής.
Το θέμα είναι ότι αν μπει στο ψυχιατρείο, δεν ισχύουν οι κανόνες που ισχύουν για τη φυλάκιση.
Σε τέτοιες φάσεις στο ψυχιατρείο δεν μπαίνει κάποιος για τρίμηνο και χρειάζονται υπογραφές γιατρών που να πιστοποιούν ότι δεν είναι επικίνδυνος. Πράγμα χλωμό για τύπο που περιφέρεται με σφαγμένη γάτα.

Κατά τα άλλα, όποιος γουστάρει να φολιάζει ή να βασανίζει ζώα και να παίρνει επισήμως τη βούλα του ψυχάκια χωρίς φυλάκιση, μπορεί να το κάνει.

Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που γίνεται γνωστή η ταυτότητα των τύπων, γίνονται ρεζίλι στα σοσιαλμίντια, ακόμη και αν δεν τους φυλακίσουν.
Ε και;;;
Νοιάζει μωρέ τον ψυχασθενή τι λένε οι άλλοι για αυτόν;;; Ααααα...
Επίσης το "επικίνδυνος" δεν ισχύει για ζώα, εκτός εάν το ζώο αποτελεί περιουσιακό στοιχείο κάποιου άλλου πολίτη. Για αυτό γράφω για τρίμηνο. Να αρχίσει να λειτουργεί η φαρμακευτική του αγωγή και μετά γίνεται εκτίμηση της κατάστασης του...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14533
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Ιούλ 2021, 08:16

τεν τεν έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 14:17
break έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 13:42
Επειδή έχω μείνει πίσω μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει τι ακριβώς είναι η δολοφονία ζώου ;

Μπερδεύομαι γιατί προφανώς ακόμα επιτρέπεται να σκοτώνουμε ζώα για να τα φάμε.Τα χασάπικα δεν έχουν κλείσει.

Οπότε πως ορίζει ορίζει ο νόμος την δολοφονία ; Έχει να κάνει με το είδος ; Π.χ. αρνί ναι γάτα όχι ; Ή με το σκοπό ; Δηλαδή για να το φας ναι αλλά για πλάκα όχι ;

Πραγματική απορία.
Δεν μπορείς εσυ και εγώ να σφάξουμε ένα ζώο έστω και για τροφή. Υπάρχει διαδικασία που εκτελείται στα σφαγεία καταλήγουν στα κρεοπωλεία.
Σίγουρα ακόμα στα χωριά μπορεί να σφαζουν καμια κότα και να την κανεις σουπιτσα, αλλά κανονικά απαγορευεται.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε, ο τυπος ειναι άρρωστος
Τα αρσενικά κοτοπουλάκια τα μιλάει πρώτα ψυχολόγος ζώων και μετά τα ναρκώνουν ώστε να μην υποφέρουν., όταν τα ρίχνουν ζωντανα στην κρεατομηχανη για να γίνουν κρεατάλευρα που θα φαγωθούν από τα θηλυκά.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρώτη προφυλακιση για δολοφονία ζώου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 30 Ιούλ 2021, 08:25

OANNHSEA έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 08:15
ΓΑΛΗ έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 08:09
OANNHSEA έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 07:51

Α)
Σύμφωνα με το νόμο, εάν αποδειχτεί ότι είναι ψυχοπαθής δεν μπορεί να δικαστεί!!! Θα καταλήξει σε ένα ψυχιατρείο, στο οποίο μετά από πάροδο το πολύ τριών μηνών και αφού βεβαιωθεί ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους ανθρώπους θα αφεθεί ελεύθερος.
Ή στην χειρότερη περίπτωση θα έχει πολλά ελαφρυντικά στο δικαστήριο ως άτομο με βαριά ψυχολογικά προβλήματα...

Οπότε το ξαναγράφω:
Είσαι σίγουρος για αυτό;;;

Εάν εξακολουθήσεις να είσαι σίγουρος, τότε πάμε στο Β)...
.
Μα φυσικά και θα επικαλεστούν οι δικηγόροι του ψυχολογικά προβλήματα και θα έχουν δίκιο.
Ο τύπος είναι ψυχοπαθής.
Το θέμα είναι ότι αν μπει στο ψυχιατρείο, δεν ισχύουν οι κανόνες που ισχύουν για τη φυλάκιση.
Σε τέτοιες φάσεις στο ψυχιατρείο δεν μπαίνει κάποιος για τρίμηνο και χρειάζονται υπογραφές γιατρών που να πιστοποιούν ότι δεν είναι επικίνδυνος. Πράγμα χλωμό για τύπο που περιφέρεται με σφαγμένη γάτα.

Κατά τα άλλα, όποιος γουστάρει να φολιάζει ή να βασανίζει ζώα και να παίρνει επισήμως τη βούλα του ψυχάκια χωρίς φυλάκιση, μπορεί να το κάνει.

Ούτως ή άλλως, από τη στιγμή που γίνεται γνωστή η ταυτότητα των τύπων, γίνονται ρεζίλι στα σοσιαλμίντια, ακόμη και αν δεν τους φυλακίσουν.
Ε και;;;
Νοιάζει μωρέ τον ψυχασθενή τι λένε οι άλλοι για αυτόν;;; Ααααα...
Επίσης το "επικίνδυνος" δεν ισχύει για ζώα, εκτός εάν το ζώο αποτελεί περιουσιακό στοιχείο κάποιου άλλου πολίτη. Για αυτό γράφω για τρίμηνο. Να αρχίσει να λειτουργεί η φαρμακευτική του αγωγή και μετά γίνεται εκτίμηση της κατάστασης του...

.
Καλέ μου άνθρωπε (ρητορικόν) τους ψυχασθενείς τέτοιου βαθμού όπως ο κατηγορούμενος, σαφώς και δεν τους νοιάζει τι λένε οι άλλοι γι' αυτούς.

Τους κυριούληδες και τις κυριούλες που φολιάζουν κρυφά ζώα, σαφώς και τους νοιάζει.

Αυτοί που είναι τέρμα ηλίθιοι είναι κάτι βλαμμένοι, που ανέβαζαν και βίντεο με τα κατορθώματα τους, πιστεύοντας ότι έκαναν κάτι ηρωϊκό ή πολύ χαριτωμένο.

Και αυτό είναι αποδεδειγμένο γιατί κάθε φορά που γίνονται viral, όλοι αρχίζουν την κλάψα, που καταστράφηκε η Ανθρώπινη Υπόληψη τους. :lol:

Οπότε ή θα μπαίνουν φυλακή ή θα παίρνουν τη βούλα του ψυχάκια που χρειάζεται επιτήρηση και θα τελειώνει η ιστορία.

Ξεφτίλα θα γίνονται ούτως ή άλλως.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών