Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14561
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 10 Απρ 2022, 00:07

Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:00
Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:57
Εκτωρ έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:53


Εγώ είμαι χορτοφάγος. Για το λίθο (η πέτρα στα ελληνικά) και το νερό, υποθέτω απλώς πουλάς τρέλα.
Γιατί τρως φυτά; Έχουν και αυτά ζωή και αποδεδειγμένα αντιδρούν στην μουσική, ίσως περισσότερο και από τα ζώα.
Σε ποιες φυτικές τροφές αναφέρεσαι; Όλες οι φυτικές τροφές που ξέρω είναι οι καρποί των φυτών, όχι το σώμα τους.
Χορτοφάγος είπες, όχι καρποφάγος. Από σίδηρο πως πας; Πόσα χαπάκια κουμπώνεις την εβδομάδα;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Απρ 2022, 00:20

Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:07
Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:00
Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:57


Γιατί τρως φυτά; Έχουν και αυτά ζωή και αποδεδειγμένα αντιδρούν στην μουσική, ίσως περισσότερο και από τα ζώα.
Σε ποιες φυτικές τροφές αναφέρεσαι; Όλες οι φυτικές τροφές που ξέρω είναι οι καρποί των φυτών, όχι το σώμα τους.
Χορτοφάγος είπες, όχι καρποφάγος. Από σίδηρο πως πας; Πόσα χαπάκια κουμπώνεις την εβδομάδα;
Δεν παίρνω χάπια. Γιατί; Αν έπαιρνα, τι θα σήμαινε αυτό;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Απρ 2022, 00:29

Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 10:01
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:45
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:39


Ανάλογα το εθιμική και κοινωνικό δίκαιο που υπήρχε τότε, γιατί δίκαιο υπήρχε πάντα.
Σε πάρα πολλές κοινωνίες και μέχρι πρόσφατα το δίκαιο κρίνονταν από μονομαχίες πλήρως αποδέκτες από κοινωνία, όποιος κατάφερνε να σκοτώσει τον άλλον είχε δίκιο.
Δλδ η παιδοφιλία ηταν δικαιο εθιμο; και οι γαμοι ανηλικων με ηλικιωμενους;
Τραβά ρώτα έναν ισλαμιστή, είναι πιο ειδικοί από μένα.

Τι ρωτάς;
Δεν ξέρεις ότι ο Μωάμεθ παντρεύτηκε 50ρης ένα κοριτσάκι 6 χρόνων κι επειδή ήταν λέει μεγαλόψυχος περίμενε μέχρι να γίνει 9 χρόνων για να το πηδήξει κι ότι αυτό είναι γραμμένο στο κοράνι και το εφαρμόζουν οι μουσουλμάνοι μέχρι σήμερα άμα γουστάρουν ατιμώρητοι;
Σε κάθε κοινωνία και εποχή το δίκαιο είναι διαφορετικό.

Στην προηγμένη δυτική κοινωνία ο φόνος η ο βιασμός ανηλίκων είναι μη αποδεκτός ενώ σε άλλες υποανάπτυκτες αυτα είναι νόμιμα.

Μπορεί στις προηγμένες δυτικές κοινωνίες να θεσπιστεί νόμος να απαγορεύει τα κλουβιά, μακάρι, κι εμένα δεν μου αρέσει η φυλάκιση ζώων, αλλά μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να έχει το καναρίνι στο μπαλκόνι του χωρίς καμία συνέπεια.
Φαντάζομαι πως η ερώτηση του νήματος είναι αν πρέπει να αλλάξει ο νόμος σε σχέση με την κράτηση πουλιών σε κλουβιά και ψαριών σε γυάλες.
Νομίζω πως ναι.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Απρ 2022, 00:31

Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:36
Μήπως είναι άδικο, απάνθρωπο και που εκτρέφουμε τόσα είδη ζώων, φυτών, μυκήτων για να τα τρώμε. Και τι είναι η ζωή; Μήπως είναι και άδικο που πιάνουμε μια πέτρα που λιάζεται αμέριμνη στον ήλιο ή που δροσίζεται μέσα στο ρυάκι, και την λαξεύουμε ή την αλέθουμε για να την μετατρέψουμε σε οικοδομικό υλικό; Μήπως είναι άδικο και που παίρνουμε το γάργαρο νερό από εκεί που τρέχει χαρωπά στα ποτάμια, για να πλένουμε τα παπάρια μας, ή για να το βάζουμε μέσα σε μια σκοτεινή σακούλα γεμάτη λίπη και οξέα, δηλαδή στο στομάχι μας;
Για το φαγητό δε μπορούμε να κάνουμε πολλά εκτός και αν αναπτύξουμε τη τεχνολογία για να παράγουμε τεχνητό κρέας ή τεχνητά φυτά.
Αλλά το να κρατάς ένα ζώο κλεισμένο δίπλα σου για να κάνεις το κομμάτι σου είναι αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Απρ 2022, 00:32

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:29
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 10:01
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:45


Δλδ η παιδοφιλία ηταν δικαιο εθιμο; και οι γαμοι ανηλικων με ηλικιωμενους;
Τραβά ρώτα έναν ισλαμιστή, είναι πιο ειδικοί από μένα.

Τι ρωτάς;
Δεν ξέρεις ότι ο Μωάμεθ παντρεύτηκε 50ρης ένα κοριτσάκι 6 χρόνων κι επειδή ήταν λέει μεγαλόψυχος περίμενε μέχρι να γίνει 9 χρόνων για να το πηδήξει κι ότι αυτό είναι γραμμένο στο κοράνι και το εφαρμόζουν οι μουσουλμάνοι μέχρι σήμερα άμα γουστάρουν ατιμώρητοι;
Σε κάθε κοινωνία και εποχή το δίκαιο είναι διαφορετικό.

Στην προηγμένη δυτική κοινωνία ο φόνος η ο βιασμός ανηλίκων είναι μη αποδεκτός ενώ σε άλλες υποανάπτυκτες αυτα είναι νόμιμα.

Μπορεί στις προηγμένες δυτικές κοινωνίες να θεσπιστεί νόμος να απαγορεύει τα κλουβιά, μακάρι, κι εμένα δεν μου αρέσει η φυλάκιση ζώων, αλλά μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να έχει το καναρίνι στο μπαλκόνι του χωρίς καμία συνέπεια.
Φαντάζομαι πως η ερώτηση του νήματος είναι αν πρέπει να αλλάξει ο νόμος σε σχέση με την κράτηση πουλιών σε κλουβιά και ψαριών σε γυάλες.
Νομίζω πως ναι.
Να ετοιμάσουμε νομοσχέδιο; Έχω διαβάσει κάπου πως οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να καταθέσει νομοσχέδιο στο Κοινοβούλιο.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Απρ 2022, 00:32

Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:20
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:07
Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:00


Σε ποιες φυτικές τροφές αναφέρεσαι; Όλες οι φυτικές τροφές που ξέρω είναι οι καρποί των φυτών, όχι το σώμα τους.
Χορτοφάγος είπες, όχι καρποφάγος. Από σίδηρο πως πας; Πόσα χαπάκια κουμπώνεις την εβδομάδα;
Δεν παίρνω χάπια. Γιατί; Αν έπαιρνα, τι θα σήμαινε αυτό;
Πως λαμβάνει σίδηρο ο οργανισμός σου εννοεί από τη στιγμή που ακολουθείς τη διατροφή που ακολουθείς.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 10 Απρ 2022, 00:35

Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:32
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:29
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 10:01


Τραβά ρώτα έναν ισλαμιστή, είναι πιο ειδικοί από μένα.

Τι ρωτάς;
Δεν ξέρεις ότι ο Μωάμεθ παντρεύτηκε 50ρης ένα κοριτσάκι 6 χρόνων κι επειδή ήταν λέει μεγαλόψυχος περίμενε μέχρι να γίνει 9 χρόνων για να το πηδήξει κι ότι αυτό είναι γραμμένο στο κοράνι και το εφαρμόζουν οι μουσουλμάνοι μέχρι σήμερα άμα γουστάρουν ατιμώρητοι;
Σε κάθε κοινωνία και εποχή το δίκαιο είναι διαφορετικό.

Στην προηγμένη δυτική κοινωνία ο φόνος η ο βιασμός ανηλίκων είναι μη αποδεκτός ενώ σε άλλες υποανάπτυκτες αυτα είναι νόμιμα.

Μπορεί στις προηγμένες δυτικές κοινωνίες να θεσπιστεί νόμος να απαγορεύει τα κλουβιά, μακάρι, κι εμένα δεν μου αρέσει η φυλάκιση ζώων, αλλά μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να έχει το καναρίνι στο μπαλκόνι του χωρίς καμία συνέπεια.
Φαντάζομαι πως η ερώτηση του νήματος είναι αν πρέπει να αλλάξει ο νόμος σε σχέση με την κράτηση πουλιών σε κλουβιά και ψαριών σε γυάλες.
Νομίζω πως ναι.
Να ετοιμάσουμε νομοσχέδιο; Έχω διαβάσει κάπου πως οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να καταθέσει νομοσχέδιο στο Κοινοβούλιο.
Δε το ξέρω αυτό. Πολιτικά μιλώντας άμα στείλει ένας πολίτης το προσχέδιο ενός νομοσχεδίου στη Βουλή δε θα περάσει. Μόνο
με συλλογικές ενέργειες γίνεται δουλειά. Πιθανότατα οι φιλοζωικές οργανώσεις να έχουν ζητήσει την αλλαγή πλαισίου σε σχέση με την κράτηση των ζώων ήδη.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 10 Απρ 2022, 00:39

οταν πουλας χρυσοψαρο σε γυαλα μεγεθους βαζου το καταδικαζεις σε αργο θανατο ... σαν κατι πουλακια που τα πουλαγανε Πασχα σε κατι λαικες για να παιζουνε τα παιδακια σπιτι ... ο κοσμος δεν καταλαβαινει και ετσι δεν νοιαζεται για αυτη την χωρις λογο σκληροτητα
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 10 Απρ 2022, 00:49

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:32
Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:20
Ζενίθεδρος έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:07


Χορτοφάγος είπες, όχι καρποφάγος. Από σίδηρο πως πας; Πόσα χαπάκια κουμπώνεις την εβδομάδα;
Δεν παίρνω χάπια. Γιατί; Αν έπαιρνα, τι θα σήμαινε αυτό;
Πως λαμβάνει σίδηρο ο οργανισμός σου εννοεί από τη στιγμή που ακολουθείς τη διατροφή που ακολουθείς.
Μπορεί από τις φακές. Δεν το έχω σκεφτεί ποτέ. :lol:

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 10 Απρ 2022, 00:51

Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:39
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:24
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 01:13
Νομίζω ότι το δίκαιο και το άδικο καθορίζονται από νόμους.
Υπάρχει νόμος που το καταδικάζει;
Ηταν δικαιο να σκοτωνεις πριν να υπαρξουν νομοι;
Ανάλογα το εθιμική και κοινωνικό δίκαιο που υπήρχε τότε, γιατί δίκαιο υπήρχε πάντα.
Σε πάρα πολλές κοινωνίες και μέχρι πρόσφατα το δίκαιο κρίνονταν από μονομαχίες πλήρως αποδέκτες από κοινωνία, όποιος κατάφερνε να σκοτώσει τον άλλον είχε δίκιο.
Σ΄αυτήν την περίπτωση ,το δίκαιο π.χ για το αν μ΄εκλεψες ας πούμε δεν καθορίζεται δίκαια αφού ο πιο ισχυρός πάντα θα κερδίζει τις μονομαχίες ,ας πούμε ότι είναι πολύ καλός πολεμιστής και πιο σωματώδης.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 10 Απρ 2022, 00:52

Με την ίδια λογική θα συνεχίσει να αδικεί κόσμο ,επειδή είναι ο πιο ισχυρός.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Απρ 2022, 09:45

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:29
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 10:01
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:45


Δλδ η παιδοφιλία ηταν δικαιο εθιμο; και οι γαμοι ανηλικων με ηλικιωμενους;
Τραβά ρώτα έναν ισλαμιστή, είναι πιο ειδικοί από μένα.

Τι ρωτάς;
Δεν ξέρεις ότι ο Μωάμεθ παντρεύτηκε 50ρης ένα κοριτσάκι 6 χρόνων κι επειδή ήταν λέει μεγαλόψυχος περίμενε μέχρι να γίνει 9 χρόνων για να το πηδήξει κι ότι αυτό είναι γραμμένο στο κοράνι και το εφαρμόζουν οι μουσουλμάνοι μέχρι σήμερα άμα γουστάρουν ατιμώρητοι;
Σε κάθε κοινωνία και εποχή το δίκαιο είναι διαφορετικό.

Στην προηγμένη δυτική κοινωνία ο φόνος η ο βιασμός ανηλίκων είναι μη αποδεκτός ενώ σε άλλες υποανάπτυκτες αυτα είναι νόμιμα.

Μπορεί στις προηγμένες δυτικές κοινωνίες να θεσπιστεί νόμος να απαγορεύει τα κλουβιά, μακάρι, κι εμένα δεν μου αρέσει η φυλάκιση ζώων, αλλά μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να έχει το καναρίνι στο μπαλκόνι του χωρίς καμία συνέπεια.
Φαντάζομαι πως η ερώτηση του νήματος είναι αν πρέπει να αλλάξει ο νόμος σε σχέση με την κράτηση πουλιών σε κλουβιά και ψαριών σε γυάλες.
Νομίζω πως ναι.
Μακάρι να τον αλλάξουν αλλά δεν το βλέπω.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8469
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 10 Απρ 2022, 09:46

Εκτωρ έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:00
Ζενίθεδρος έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:57
Εκτωρ έγραψε:
09 Απρ 2022, 23:53


Εγώ είμαι χορτοφάγος. Για το λίθο (η πέτρα στα ελληνικά) και το νερό, υποθέτω απλώς πουλάς τρέλα.
Γιατί τρως φυτά; Έχουν και αυτά ζωή και αποδεδειγμένα αντιδρούν στην μουσική, ίσως περισσότερο και από τα ζώα.
Σε ποιες φυτικές τροφές αναφέρεσαι; Όλες οι φυτικές τροφές που ξέρω είναι οι καρποί των φυτών, όχι το σώμα τους.
Πολλοί φυτικοί οργανισμοί που τρώμε δεν είναι καρποί.
Είναι λουλούδια, όπως οι μπάμιες ή το κουνουπίδι.
Είναι κύρια μέρη του φυτού, ειδικότερα εάν είναι βολβοί όπως οι πατάτες ή τα καρότα ή τα κρεμμύδια.
Είναι κορμοί του φυτού εάν τρως αρωματικά όπως το θυμάρι ή η ρίγανη.
Είναι τα ίδια τα φυτά εάν τρως ξεριζωμένα φρέσκο κρεμμυδάκι ή πράσο ή σέλινο.
Και φυσικά πρέπει να τρως και άλλα αρωματικά όπως ο άνηθος ή ο δυόσμος, που σημαίνει ότι κάποιος τα έχει κόψει από τη ρίζα...

Με λίγα λόγια μας δουλεύεις ρε!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 10 Απρ 2022, 09:48

vag_el έγραψε:
10 Απρ 2022, 00:51
Chainis έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:39
μίστερ μαξ έγραψε:
09 Μαρ 2022, 09:24


Ηταν δικαιο να σκοτωνεις πριν να υπαρξουν νομοι;
Ανάλογα το εθιμική και κοινωνικό δίκαιο που υπήρχε τότε, γιατί δίκαιο υπήρχε πάντα.
Σε πάρα πολλές κοινωνίες και μέχρι πρόσφατα το δίκαιο κρίνονταν από μονομαχίες πλήρως αποδέκτες από κοινωνία, όποιος κατάφερνε να σκοτώσει τον άλλον είχε δίκιο.
Σ΄αυτήν την περίπτωση ,το δίκαιο π.χ για το αν μ΄εκλεψες ας πούμε δεν καθορίζεται δίκαια αφού ο πιο ισχυρός πάντα θα κερδίζει τις μονομαχίες ,ας πούμε ότι είναι πολύ καλός πολεμιστής και πιο σωματώδης.
Έτσι γινόταν κάποτε..
Δεν καθοριζόταν τότε δίκαια, όχι δεν καθορίζεται τώρα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8469
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Είναι δίκαιο που οι άνθρωποι κλείνουν πουλιά σε κλουβιά και ψάρια σε γυάλες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 10 Απρ 2022, 09:49

Βλέπω πολλούς εδώ μέσα να σχίζονται για τα πουλιά στα κλουβιά και για τα ψάρια στις γυάλες, και ζητούν να αλλάξει ο νόμος.
Για τα σκυλιά και τα γατιά που είναι κλεισμένα στα σπίτια, να αλλάξει και εκεί ο νόμος παλικάρια;;;
Για τις κότες που είναι κλεισμένες στα κοτέτσια των σπιτιών;
Για τις κότες που είναι κλεισμένες στις αυγοπαραγωγικές μονάδες;;; Ή νομίζετε ότι τα αυγά πέφτουν από τον ουρανό;

Για να δούμε πόσο μακριά μπορείτε να φτάσετε!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών