ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 03 Νοέμ 2022, 22:19

Μαζεύει κανείς;
Καί με ποιόν τρόπο;
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Νοέμ 2022, 22:31

με ραβδιστικό εδάφους για τα κλαδέματα, αφού στρώσουμε κάτω και με ραβδιστικό χειρός ή κάνα ξύλο/καλάμι για όσα μείνουν πάνω.

πονεμένη ιστορία όμως το κλάδεμα. δεν ξέρουν να κλαδεύουν σωστά οι περισσότεροι κι εγώ δεν μπορώ να ανεβαίνω στο δέντρο.

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 03 Νοέμ 2022, 22:40

Όλοι επιστήμονες είναι με το κλάδεμα
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32613
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Νοέμ 2022, 09:22

βοηθαω αλλους που εχουν.

ασχετος ειμαι, οτι μου λενε κανω. ανεβαινω ομως στο δεντρο με το αλυσοπριονο.

"πληρώνομαι" με ξυλα για το τζακι, και με κανα ντενεκε λαδι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Νοέμ 2022, 09:27

Έχουμε μια φοβερή μέθοδο για τις ελιές.
SpoilerShow
μας τις μαζευει ο αλβανος του χωριού
SpoilerShow
μας τις μαζευε. Τωρα μετακομισε στη Γερμανια κ δεν ξερω φετος τι θα κανουμε :102:

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7221
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 04 Νοέμ 2022, 09:46

250 χιλιάδες κενες θεσεις εργασιας υπαρχουν τωρα. Η πλειοψηφια στον αγροτικο τομεα.

"Αλλα εγω δεν γινομαι σκλαβος του κεφαλαιου"
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Νοέμ 2022, 09:51

kongrosian έγραψε:
03 Νοέμ 2022, 22:31
πονεμένη ιστορία όμως το κλάδεμα. δεν ξέρουν να κλαδεύουν σωστά οι περισσότεροι κι εγώ δεν μπορώ να ανεβαίνω στο δέντρο.
Η ελιά καρποφορεί κυρίως χαμηλά στις ποδιές. Εγώ όσες φορές έχω κλαδέψει έχω κόψει οτι πάει ψηλά και προς τα μέσα. Αφήνω μόνο τις ποδιές και τελείωσε. Δεν αξίζει ερασιτέχνης να σκοτωθείς για ένα τενεκέ λάδι παραπάνω. Γενικά τα δέντρα πρέπει να συγκομίζονται με το χέρι. Άμα χρειάζεσαι σκάλες και μαλακίες κάτι έχει γίνει λάθος

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 04 Νοέμ 2022, 09:54

Unique έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 09:46
250 χιλιάδες κενες θεσεις εργασιας υπαρχουν τωρα. Η πλειοψηφια στον αγροτικο τομεα.

"Αλλα εγω δεν γινομαι σκλαβος του κεφαλαιου"
Ε, στείλε μήνυμα στον χαραμοφάη, τον Θάνο, να πάει να κάνει κάνα μεροκάματο.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 04 Νοέμ 2022, 10:10

Ευτυχημα πως δεν εγραψε κανεις ακομα πως οι ελιες θελουν ''τρελλο κλαδουχο''
Tις μαζευουμε εργαζομενοι οικογενειακα - ειναι εξαιρετικη ασχολια κ σαν γυμναστικη :003:
Το μονο προβλημα ειναι πως οταν γινει η επαναστα θα βρεθουμε σε λαικο δικαστηριο κατηγορουμενοι για νοικοκυρισμο με κυρπαντελιδικες τασεις
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7288
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 04 Νοέμ 2022, 10:18

Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Νοέμ 2022, 10:27

Αλιόσα έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:18
Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.

Στην Ελλάδα οι ελαιώνες αξιοποιούν χαμηλής παραγωγικότητας ξηρικά εδάφη, πλαγιές κλπ που δε μπορούν να γίνουν άλλες καλλιέργειες, και οι οποίες παράγουν και υψηλότερης ποιότητας λάδι.
Εκει έχουν φυτευτεί από την αρχή έτσι σε κατάλληλα εδάφη, κατάλληλες ποικιλίες, μεγάλες εκτάσεις κλπ. Θα μπορούσε να γίνει στο θεσσαλικό κάμπο, αλλά θα υπήρχαν άλλα προβλήματα με παγετους κλπ

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4495
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 04 Νοέμ 2022, 10:29

Αλιόσα έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:18
Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.

Την κορωνεικη δεν μπορείς να την μαζέψεις έτσι. Αυτα είναι για κάμπους με συγκεκριμένο τύπο ελιάς και γι'αυτους που έχουν χιλιάδες δέντρα. Πχ η Ζάκυνθος έχει εδάφη με κλιση, που να τα πας αυτά τα τέρατα εκεί;
Επίσης η ελιά για μένα είναι εργασία κουραστική μεν για το σώμα, χαλαρωτική δε για το πνεύμα.
Δεν θέλω εργοτάξιο και φασαρία.
Εχω φύγει από το νησί 3 χρόνια τώρα αλλά αν είχα κάτσει θα είχα ηλεκτροποιησει τα πάντα.
Μόνο γουργουρητα ηλεκτρομηχανων να ακούγονται, καθόλου ΜΕΚ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 04 Νοέμ 2022, 10:33

Αλιόσα έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:18
Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.

Δεν εχεις δει ελαιοδεντρο απο κοντα, ετσι;
Μπεσα τωρα...
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9148
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 04 Νοέμ 2022, 10:35

Πτολεμαίος έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:29
Αλιόσα έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:18
Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.

Την κορωνεικη δεν μπορείς να την μαζέψεις έτσι.
Καμια εκ των γνωστων ποικιλιων δεν μπορεις να μαζεψεις ετσι. Δες σε τι κατασταση ειναι τα δεντρα στο βιντεο...

Και μας το μοστραρει για να μας ξεβλαχεψει ο τυπος...
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4495
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: ΜΑΖΕΜΑ ΕΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 04 Νοέμ 2022, 10:42

Bazoomba έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:35
Πτολεμαίος έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:29
Αλιόσα έγραψε:
04 Νοέμ 2022, 10:18
Tουλάχιστον 1000 χρονια μπροστά, εδώ ολοι μαζεύουν ελιές οπως το 500 π.Χ. και αυτο ισχύει παντου σε ολες τις καλλιέργειες στις χώρες της δύσης ο αγροτικος τομέος ειναι πολυ πιο σύγχρονος απο την εδώ κατάσταση. Βλέπω κάτι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις σε Βέλγιο και Ολλανδια και ειναι ολα στην πένα σε σχέση με τις εδώ παράγκες και ερείπια.

Την κορωνεικη δεν μπορείς να την μαζέψεις έτσι.
Καμια εκ των γνωστων ποικιλιων δεν μπορεις να μαζεψεις ετσι. Δες σε τι κατασταση ειναι τα δεντρα στο βιντεο...

Και μας το μοστραρει για να μας ξεβλαχεψει ο τυπος...
Προφανώς και ισχύει αυτό που λες.
Απλα μίλησα εκ του ασφαλούς γι'αυτην που ξέρω :)
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών