Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 18 Νοέμ 2022, 17:26

- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Νοέμ 2022, 17:27

Σωστό μέτρο.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Νοέμ 2022, 17:34

και να γεννηθείς μαλάκια είναι, αλλά και μη γεννηθείς αναλογη. τα έχει πει πριν πόσα χρόνια ο Εμίλ Σιοραν μια χαρα, όταν ξέφυγε από την φασιστική σαχλαμάρα, όπως δήλωσε και Π ίδιος.

AOC
Δημοσιεύσεις: 1481
Εγγραφή: 27 Μάιος 2019, 15:27
Phorum.gr user: AOC

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AOC » 18 Νοέμ 2022, 17:41

Μισώ όλους τους αντί-ναταλιστές.
Κάποιοι τους αποκαλούν εγωιστές γιατί θέλουν να περνάνε καλά και για αυτό επιλέγουν να μην κάνουν παιδιά, εγώ πάλι θεωρώ πως δεν είναι εγωιστές, μάλλον δεν έχουν εγωισμό καθόλου, για να μην θέλουν να μεταδόσουν το DNA τους. Και γενικά τους θεωρώ μέτριους για αυτό τον λόγο.
Εγωιστής είναι ο Elon Musk, μακάρι να χα τα λεφτά του να έκανα δέκα παιδιά και γω.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Νοέμ 2022, 17:42

Εγωιστής αντιναταλιστης είμαι γω γιατί στην Ελλάδα πρέπει να ταιζεις και τα δισέγγονα σου.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4310
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 18 Νοέμ 2022, 17:45

καμιά φορά σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραία να έχω παιδιά και γυναίκα. αλλά δυστυχώς δεν μου το επιτρέπει η κατάστασή μου.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 09 Δεκ 2022, 09:44

kongrosian έγραψε:
18 Νοέμ 2022, 17:45
καμιά φορά σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραία να έχω παιδιά και γυναίκα. αλλά δυστυχώς δεν μου το επιτρέπει η κατάστασή μου.
Αυτή είναι η πιο αποστομωτική απάντηση σε φιλοσοφικά τρολαρίσματα τύπου "αντιναταλισμός" ή το άλλο που έλεγε ο Μαρξ και μετέπειτα η σχολή της Φρανκφούρτης ότι "η οικογένεια είναι καταπιεστικός θεσμός".

Η αλήθεια είναι ότι η πράξη απέδειξε πως κάποιες συμπεριφορές που εμφανίζει το ανθρώπινο είδος (και γενικότερα τα θηλαστικά) συναρτώνται άμεσα με τη βιολογία.

Ποτέ δεν θα μπορέσει να εκλείψει η οικογένεια (που τελικά αποδεικνύεται ότι δεν είναι "θεσμός", αλλά για το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού αποτελεί βιολογική ανάγκη). Το ίδιο ισχύει και για την τεκνοποίηση.

Απλώς στην εποχή μας (και στο μέλλον ακόμη περισσότερο) δεν θα περιθωριοποιούνται αυτοί που για δικούς τους λόγους, επιλέγουν να μην κάνουν οικογένεια. Είναι άλλο πράγμα αυτό και άλλο να λέμε ότι η οικογένεια πρέπει να καταργηθεί και να αποδομηθεί εντελώς.

Είχα έναν συνάδελφο ο οποίος ήταν υπέρ των απαγορεύσεων και που υποστήριζε λίγο-πολύ την απαγόρευση και την ποινικοποίηση σε οτιδήποτε δεν ανταποκρινόταν στο γούστο του, στις πεποιθήσεις του και στις αρχές του. Μάλλιασε η γλώσσα μου για να του εξηγώ ότι το σύμπαν δεν περιστρέφεται γύρω από εμάς ώστε να θεωρούμε πως όλοι οι άλλοι θα πρέπει να ασπάζονται (δια της επιβολής) τον δικό μας υποκειμενισμό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Τι γνώμη έχετε για τον αντι-ναταλισμό ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 09 Δεκ 2022, 09:47


"Η διδασκαλία του Βούδα, μαζί με τις Τέσσερις Ευγενείς Αλήθειες και την έναρξη του Mahāvagga, ερμηνεύεται από τον Hari Singh Gour ως εξής:

Ο Βούδας εκφράζει τις θέσεις του με το σχολαστικό ύφος της εποχής του. Τις παραθέτει, δηλαδή, με τη μορφή Σοφισμάτων του Σωρείτη. Όμως, εξαιτίας της ίδιας της φύσης τους ως λογικά παράδοξα, είναι λογικά εσφαλμένα και αυτό που θέλει να μεταδώσει ο Βούδας είναι το εξής: Αγνοώντας τον πόνο στον οποίο υπόκειται η ζωή, ο άνθρωπος γεννά παιδιά, και αυτή είναι η αιτία των γηρατειών και του θανάτου. Αν μπορούσε να συνειδητοποιήσει τα βάσανα που δημιουργεί με την πράξη του, θα απέφευγε την δημιουργία παιδιών. Και έτσι, θα σταματούσε την διαδικασία της γήρανσης και του θανάτου.

Οι Μαρκιωνίτες πίστευαν ότι ο ορατός κόσμος είναι μια κακή δημιουργία ενός ακατέργαστου, σκληρού, ζηλότυπου, θυμωμένου δημιουργού, του Γιαχβέ . Σύμφωνα με αυτή τη διδασκαλία, οι άνθρωποι πρέπει να του αντιστέκονται, να εγκαταλείψουν τον κόσμο του, να μην δημιουργούν άλλους ανθρώπους και να εμπιστεύονται τον καλό Θεό του ελέους, που είναι ξένος και μακρινός. [4] [5] [6]

Οι Εγκρατίτες παρατήρησαν ότι η γέννηση οδηγεί σε θάνατο. Προκειμένου να νικήσουν τον θάνατο, οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν την αναπαραγωγή ζωής: «να μην παράγουν φρέσκια τροφή για θάνατο». [7] [8] [9]

Οι Μανιχαίοι, [10] [11] [12] οι Βογόμιλοι [13] [14] [15] και οι Καθαροί [16] [17] [18] πίστευαν ότι η αναπαραγωγή καταδικάζει την ψυχή σε φυλάκιση σε κακή ύλη. Είδαν την αναπαραγωγή ως το όργανο ενός κακού θεού, δημιουργού, ή του Σατανά που φυλακίζει το θεϊκό στοιχείο στην ύλη και έτσι υποχρεώνει το θείο στοιχείο να υποφέρει."



Και μετά σας πειράζει ο χριστιανισμός... :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών