Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Δεκ 2022, 14:24

Green Dragon έγραψε:
31 Δεκ 2022, 08:19
Καραμελίτσα έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:39
Green Dragon έγραψε:
30 Δεκ 2022, 21:34
Πήγαινε να φας εσύ σκουλήκια. Είναι τόσο μαλάκες οι παγκοσμιοποιητές που βγάζουν κακό όνομα στην μάχη κατά της κλιματικής αλλαγής με όλες αυτές τις παπαριές που προωθούν.
Γρύλλους κυρίως, όχι σκουλήκια. Είσαι προκατειλημένος. Σε λιγότερο από 10 χρόνια, θα βρίσκες μπέργκερ από γρύλλο στα γκούντις και κεμπάπ γρύλλο στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς σου.
Τότε θα γίνω χορτοφάγος αν δεν υπάρχει κρέας. Μαμούνια να φάνε οι παγκοσμιοποιητές και τα θύματά τους.
Αχ αυτοί οι παγκοσμοιοποιειτες. Μας ψεκαζουν.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15023
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 31 Δεκ 2022, 14:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Δεκ 2022, 13:34
Scouser έγραψε:
31 Δεκ 2022, 13:18
Στο μεταξύ ο νούμερο ενα ρυπαντης παγκοσμίως, η Κίνα, συνεχίζει να αυξάνει τις εκπομπές της και κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για αυτό. :lol:
Δεν ξέρω ποιος είναι ο κανείς, αλλά το Κόμμα κάνει πολλά γι αυτό. Το CO2 που απαιτείται ανα μονάδα ΑΕΠ συνεχίζει να πέφτει, και πριν το 2030 οι εκπομπές της Κίνας θα αρχίσουν όχι απλά να πέφτουν αλλά να κατακρημνίζονται, με αποτέλεσμα το μηδενισμό τους το 2060. Και σα να μην έφτανε αυτό, η Κίνα παράγει τη συντριπτική πλειοψηφία των πηγών ανανεώσιμης ενέργειας με τις οποίες και όλες οι υπόλοιπες χώρες θα ρίξουν τις εκπομπές τους. Ακόμα και την πυρηνική βιομηχανία, η Κίνα την κρατάει ζωντανή.

Ευχηθείτε να μην κάνει shrug ο Άτλαντας.
Ωραίο ανέκδοτο ...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2022, 14:29

Αρίστος έγραψε:
31 Δεκ 2022, 08:43
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2022, 23:29
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:00
Σε καθε περιπτωση εγω εμπιστευομαι περισσοτερο πιχι τον καθηγητη Φωσκολο της λιστας απο τη Γκρετα που πλασαρατε εσεις η αυτο τον απεριγραπτο Αλ Γκορ που εγραψε για την υπερθερμανση του πλανητη. :lol:
Δεν σου ζήτησε κανείς να εμπιστευτείς την Γκρέτα και τον Αλ Γκορ. Μπορείς να εμπιστευτείς τους δεκάδες εθνικούς οργανισμούς που συλλέγουν κλιματικά δεδομένα.
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 17:18
Ανεβαζω κι αυτο το αρθρο προς συζητηση και προβληματισμο βασισμενο σε περυσινη μελετη που αποενοχοποιει πληρως το διοξειδιο του ανθρακος για την κλιματικη αλλαγη.

Μελέτη: Μύθος ότι το διοξείδιο του άνθρακα προκαλεί κλιματική αλλαγή – Οι υψηλές θερμοκρασίες οφείλονται στον… ήλιο
Δεν χρειάζεται καν να διαβάσει κανείς το σκουπιδοάρθρο. Η ηλιακή δραστηριότητα δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι υπεύθυνη για υψηλές θερμοκρασίες, η εκπεμπόμενη ενέργεια είναι αηδιαστικά σταθερή στον χρόνο, αλλά ακόμη περισσότερο γιατί ο Ήλιος διανύει εδώ και χρόνια περίοδο μειωμένης δραστηριότητας. Όχι βέβαια σε βαθμό που θα μπορούσε να επηρεάσει το κλίμα, αλλά η συσχέτιση είναι αντίστροφη.

Εικόνα


Για σοβαρη μελετη προκειται και για μετρησεις, το αρθρο απλα αναφερεται περιληπτικα σε αυτες.


Χρησιμοποιώντας 16 διαφορετικές εκτιμήσεις για την ποσότητα της ηλιακής ενέργειας, που ονομάστηκε «Total Solar Irradiance», η νέα μελέτη συγκρίνει τα δεδομένα με 25 μοντέλα για τις θερμοκρασίες στο βόρειο ημισφαίριο από το 1800 έως το 2021.
Όταν τα ηλιακά δεδομένα από τους δορυφόρους της NASA «ACRIM» παρακολουθούν τον ήλιο με αξιόπιστα δεδομένα θερμοκρασίας, για παράδειγμα, σχεδόν όλη η υπερθέρμανση οφείλεται στον ήλιο και σχεδόν μηδενικές στις ανθρώπινες παρεμβάσεις.
Η μελέτη μπορεί να είναι σοβαρή και να λέει τελείως άσχετα πράγματα απ' αυτά που λέει το σκουπιδοάρθρο. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό σ' αυτήν την περίπτωση. Σου έχω μόλις δώσει σε διάγραμμα το TSI και μπορείς να δεις με τα μάτια σου ότι η εκπεμπόμενη ενέργεια έχει ελάχιστη διακύμανση και ειδικότερα ότι είναι χαμηλότερη εδώ και χρόνια.

Το κλίμα δεν είναι τόσο ευαίσθητο σε μικροδιακυμάνσεις της ακτινοβολίας και αν ήταν θα έπρεπε να έχουμε πτώση θερμοκρασιών από το '80. Αντ' αυτού έχουμε σημαντική αύξηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40712
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Δεκ 2022, 14:32

vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 10:44
hellegennes έγραψε:
31 Δεκ 2022, 02:08
Εσύ νομίζεις ότι το εμπνεύστηκε κάποιος κάποια στιγμή;
Γιατί να νομίζω?
Πειράματα ζητάω, για επιστήμη δεν μιλάμε;
Αν είναι τόσο δραστικό το CO2, να μην γυρνάω τον θερμοστάτη, να αυξήσω το CO2 στο δωμάτιο, για να ζεσταθώ.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες τώρα είναι μπούρδα, έτσι;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9985
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Δεκ 2022, 15:25

hellegennes έγραψε:
31 Δεκ 2022, 14:32
vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 10:44
hellegennes έγραψε:
31 Δεκ 2022, 02:08
Εσύ νομίζεις ότι το εμπνεύστηκε κάποιος κάποια στιγμή;
Γιατί να νομίζω?
Πειράματα ζητάω, για επιστήμη δεν μιλάμε;
Αν είναι τόσο δραστικό το CO2, να μην γυρνάω τον θερμοστάτη, να αυξήσω το CO2 στο δωμάτιο, για να ζεσταθώ.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που λες τώρα είναι μπούρδα, έτσι;
Άσε τους χαρακτηρισμούς πανεπιστήμων.
Πες καλύτερα τι συμπέρασμα βγάζεις από αυτό το πείραμα:
https://royalsocietypublishing.org/doi/ ... sos.192075
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39696
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Δεκ 2022, 15:40

hellegennes έγραψε:
31 Δεκ 2022, 14:29
Αρίστος έγραψε:
31 Δεκ 2022, 08:43
hellegennes έγραψε:
30 Δεκ 2022, 23:29


Δεν σου ζήτησε κανείς να εμπιστευτείς την Γκρέτα και τον Αλ Γκορ. Μπορείς να εμπιστευτείς τους δεκάδες εθνικούς οργανισμούς που συλλέγουν κλιματικά δεδομένα.



Δεν χρειάζεται καν να διαβάσει κανείς το σκουπιδοάρθρο. Η ηλιακή δραστηριότητα δεν θα μπορούσε με τίποτα να είναι υπεύθυνη για υψηλές θερμοκρασίες, η εκπεμπόμενη ενέργεια είναι αηδιαστικά σταθερή στον χρόνο, αλλά ακόμη περισσότερο γιατί ο Ήλιος διανύει εδώ και χρόνια περίοδο μειωμένης δραστηριότητας. Όχι βέβαια σε βαθμό που θα μπορούσε να επηρεάσει το κλίμα, αλλά η συσχέτιση είναι αντίστροφη.

Εικόνα


Για σοβαρη μελετη προκειται και για μετρησεις, το αρθρο απλα αναφερεται περιληπτικα σε αυτες.


Χρησιμοποιώντας 16 διαφορετικές εκτιμήσεις για την ποσότητα της ηλιακής ενέργειας, που ονομάστηκε «Total Solar Irradiance», η νέα μελέτη συγκρίνει τα δεδομένα με 25 μοντέλα για τις θερμοκρασίες στο βόρειο ημισφαίριο από το 1800 έως το 2021.
Όταν τα ηλιακά δεδομένα από τους δορυφόρους της NASA «ACRIM» παρακολουθούν τον ήλιο με αξιόπιστα δεδομένα θερμοκρασίας, για παράδειγμα, σχεδόν όλη η υπερθέρμανση οφείλεται στον ήλιο και σχεδόν μηδενικές στις ανθρώπινες παρεμβάσεις.
Η μελέτη μπορεί να είναι σοβαρή και να λέει τελείως άσχετα πράγματα απ' αυτά που λέει το σκουπιδοάρθρο. Δεν μας ενδιαφέρει αυτό σ' αυτήν την περίπτωση. Σου έχω μόλις δώσει σε διάγραμμα το TSI και μπορείς να δεις με τα μάτια σου ότι η εκπεμπόμενη ενέργεια έχει ελάχιστη διακύμανση και ειδικότερα ότι είναι χαμηλότερη εδώ και χρόνια.

Το κλίμα δεν είναι τόσο ευαίσθητο σε μικροδιακυμάνσεις της ακτινοβολίας και αν ήταν θα έπρεπε να έχουμε πτώση θερμοκρασιών από το '80. Αντ' αυτού έχουμε σημαντική αύξηση.


Το θεμα ειναι να απαντατε και στα επιχειρηματα της αντιθετης πλευρας.


To evaluate the role of Total Solar Irradiance (TSI) on Northern Hemisphere (NH) surface air temperature trends it is important to have reliable estimates of both quantities. 16 different TSI estimates were compiled from the literature. 1/2 of these estimates are low variability and 1/2 are high variability. 5 largely-independent methods for estimating NH temperature trends were evaluated using: 1) only rural weather stations; 2) all available stations whether urban or rural (the standard approach); 3) only sea surface temperatures; 4) tree-ring temperature proxies; 5) glacier length temperature proxies. The standard estimates using urban as well as rural stations were anomalous as they implied a much greater warming in recent decades than the other estimates. This suggests urbanization bias might still be a problem in current global temperature datasets despite the conclusions of some earlier studies. Still, all 5 estimates confirm it is currently warmer than the late 19th century, i.e., there has been some global warming since 1850. For the 5 estimates of NH temperatures, the contribution from direct solar forcing for all 16 estimates of TSI was evaluated using simple linear least-squares fitting. The role of human activity in recent warming was then calculated by fitting the residuals to the UN IPCC's recommended anthropogenic forcings time series. For all 5 NH temperature series, different TSI estimates implied everything from recent global warming being mostly human-caused to it being mostly natural. It seems previous studies (including the most recent IPCC reports) that had prematurely concluded the former failed to adequately consider all the relevant estimates of TSI and/or to satisfactorily address the uncertainties still associated with NH temperature trend estimates. Several recommendations are provided on how future research could more satisfactorily resolve these issues.

https://www.researchgate.net/publicatio ... ing_debate

.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 31 Δεκ 2022, 16:26

vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:55
paul25 έγραψε:
31 Δεκ 2022, 00:19
vagabondo έγραψε:
30 Δεκ 2022, 18:21

Έχεις καμία κατά νου;
Αρκεί να πας στην ύπαιθρο να δεις την χρήση CO2 από τους γεωργούς στα θερμοκήπια.Τοσο κοινότυπο είναι.
Το θερμοκήπιο είναι κλειστός χώρος, ο οποίος αφήνει της ηλιακές ακτίνες να ζεστάνουν τον χώρο.
Το διοξείδιο του άνθρακα δεν πιάνει μια μπροστά στους υδρατμούς, σαν θερμοκηπικό αέριο, οι οποίοι είναι σε περίσσεια στα θερμοκήπια.
Αυτό όμως που αρνείστε το πείραμα, είναι φοβερό. Κάπως έτσι επικράτησε και ο εμβολιασμός κατά του κόβιντ, ό,τι πει το πόπολο. :e040:
Πηγαινε να τα πεις αυτα στον πλανητη Αφροδιτη.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 31 Δεκ 2022, 16:34

vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 10:44
hellegennes έγραψε:
31 Δεκ 2022, 02:08
Εσύ νομίζεις ότι το εμπνεύστηκε κάποιος κάποια στιγμή;
Γιατί να νομίζω?
Πειράματα ζητάω, για επιστήμη δεν μιλάμε;
Αν είναι τόσο δραστικό το CO2, να μην γυρνάω τον θερμοστάτη, να αυξήσω το CO2 στο δωμάτιο, για να ζεσταθώ.
:smt005:
Μηπως,γιατι θα πεθανεις;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9985
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Δεκ 2022, 17:01

Πω ρε, τι είπες τώρα!
Πάω να τα πω στην Αφροδίτη.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2752
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 31 Δεκ 2022, 17:03

Ναι μάλλον αυξάνεται η θερμοκρασία, και; τι ακριβώς λύση υπάρχει; εχουν φτιαχτεί αποδοτικότερες μηχανές να αντικαταστήσουν φορτηγά, εσκαφείς, μηχανές πλοίων, αγροτικές μηχανές τρακτέρ θεριζοαλωνιστικές κλπ καλά για αεροπλάνα δεν το συζητάμε. για ενέργεια υπάρχει η πυρηνική ανανεώσιμες ας τις κάνουν τι μας ζαλίσουν τον έρωτα, αφού δουλεύουν υποτίθεται και καλά (χλωμό). Την αδεια μας θέλουν; Πως θα στηριχθει πληθυσμός 8 δισ χωρίς αυτά; Αν υπάρχουν λύσεις ας τις κάνουν. Αν δεν υπάρχουν γιατί μας πρήζουν δεν το καταλαβαίνω.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

runner
Δημοσιεύσεις: 2676
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 21:11

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από runner » 31 Δεκ 2022, 17:13

Ο ''μαλακός καιρός'' τον οποίο έχουν αρκετές μέρες μέσα στο Νοέμβριο και Δεκέμβριο είναι φαινόμενο των τελευταίων 4 ετών. Μιλάω πάντα για κέντρο Αθήνας και νότια προάστια.
Το Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 2019 πρωτοεμφανίστηκε αυτό το χάλι και συνεχίστηκε δυστυχώς και φέτος όπου πραγματικά παράγινε.
Ποτέ άλλοτε στο παρελθόν, τουλάχιστον από τα μέσα του 1980 μέχρι σήμερα που θυμάμαι, δεν υπήρχαν τέτοιες θερμοκρασίες μέσα στον χειμώνα.
Δεν λέω ότι είχαμε θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν εδώ στο κέντρο αλλά καμία σχέση με αυτό το καιρικό αίσχος που ζούμε τελευταία.
Ελπίζω αυτήν την ανομβρία και την ξηρασία μην την πληρώσουμε ακριβά με λειψυδρία και καταστροφή των καλλιεργειών.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9985
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 31 Δεκ 2022, 17:18

Dorian έγραψε:
31 Δεκ 2022, 17:03
Ναι μάλλον αυξάνεται η θερμοκρασία, και; τι ακριβώς λύση υπάρχει; εχουν φτιαχτεί αποδοτικότερες μηχανές να αντικαταστήσουν φορτηγά, εσκαφείς, μηχανές πλοίων, αγροτικές μηχανές τρακτέρ θεριζοαλωνιστικές κλπ καλά για αεροπλάνα δεν το συζητάμε. για ενέργεια υπάρχει η πυρηνική ανανεώσιμες ας τις κάνουν τι μας ζαλίσουν τον έρωτα, αφού δουλεύουν υποτίθεται και καλά (χλωμό). Την αδεια μας θέλουν; Πως θα στηριχθει πληθυσμός 8 δισ χωρίς αυτά; Αν υπάρχουν λύσεις ας τις κάνουν. Αν δεν υπάρχουν γιατί μας πρήζουν δεν το καταλαβαίνω.
Για να πληρώνεις τις πορδές σου, να ζεις με ενοχές και να μαλώνεις με τους εξυπνάκηδες του πχώρουμ. Και εκεί που θα καταφέρουμε να μειώσουμε κατά ένα πιπιεμ το διοξείδιο του άνθρακα, θα πετάξουν καμιά ατομική βόμβα σε κανά πόλεμο και θα γαμήσουν όλα. Θα ζεις μέσα στην ραδιενέργεια, αλλά με πιπιεμ CO2 λιγότερο, με το αζημίωτο φυσικά.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 31 Δεκ 2022, 17:20

vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 17:01
Πω ρε, τι είπες τώρα!
Πάω να τα πω στην Αφροδίτη.
Ναι ρε πουτινοπληκτε,γιατι λες να εχει τοσο εντονο το φαινομενο του θερμοκηπιου η Αφροδιτη;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39696
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 31 Δεκ 2022, 17:32

runner έγραψε:
31 Δεκ 2022, 17:13
Ο ''μαλακός καιρός'' τον οποίο έχουν αρκετές μέρες μέσα στο Νοέμβριο και Δεκέμβριο είναι φαινόμενο των τελευταίων 4 ετών. Μιλάω πάντα για κέντρο Αθήνας και νότια προάστια.
Το Νοέμβριο και τον Δεκέμβριο του 2019 πρωτοεμφανίστηκε αυτό το χάλι και συνεχίστηκε δυστυχώς και φέτος όπου πραγματικά παράγινε.
Ποτέ άλλοτε στο παρελθόν, τουλάχιστον από τα μέσα του 1980 μέχρι σήμερα που θυμάμαι, δεν υπήρχαν τέτοιες θερμοκρασίες μέσα στον χειμώνα.
Δεν λέω ότι είχαμε θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν εδώ στο κέντρο αλλά καμία σχέση με αυτό το καιρικό αίσχος που ζούμε τελευταία.
Ελπίζω αυτήν την ανομβρία και την ξηρασία μην την πληρώσουμε ακριβά με λειψυδρία και καταστροφή των καλλιεργειών.


Περυσι και προπερσι ειχαμε πολλα χιονια και γενικοτερα περυσι ολος ο Δεκεμβριος ηταν βροχες και κρυο. Φετος μας εχουν καταραστει, τις επομενες 15 μερες δεν θα ριξει ουτε βροχη, εμεις εχουμε ακομη κουνουπια.

.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5191
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 31 Δεκ 2022, 17:33

Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 06:09
Aνεβαζω τις βασικες αρχες της Διακηρυξης.

Προσοχη για οσα λεει για το Διοξειδιο του Ανθρακα.



There is no climate emergency

A global network of over 1400 scientists and professionals has prepared this urgent message.
Αρίστος έγραψε:
30 Δεκ 2022, 06:05
Εδω το κειμενο της Διακηρυξης.

https://clintel.org/world-climate-declaration/

Χίλιοι διακόσιοι επιστήμονες και επαγγελματίες σε μια Παγκόσμια Διακήρυξη για το κλίμα συνυπογράφουν..
Είμαι από χωριο και τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ καλά, αλλά νομίζω το 1400 μεταφράζεται σε χίλιοι τετρακόσιοι, όχι χίλιοι διακόσιοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GoBzi την 31 Δεκ 2022, 17:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/dRqr9EMs

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών