Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42921
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 01 Ιαν 2023, 13:28

Πως να καταρρίψεις την κλιματική αλλαγή 101:
1) Αγνόησε τα παγκόσμια στοιχεία
2) Διάλεξε ένα μικροκλίμα που σε νοιάζει, παρότι μπορεί οι τοπικές τάσεις να είναι ισχυρότερες από την παγκόσμια
3) Τα στοιχεία για το μικροκλίμα δείχνουν κι αυτά άνοδο
5) Απέδωσε την άνοδο σε τοπικές τάσεις
6) ???
7) "πρακτικά η θερμοκρασία έπεσε"
8) Νίκη!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Ιαν 2023, 17:50

Πάντως αν είναι νορμάλ άνοδος θερμοκρασίας από φυσικά αίτια και δεν πρόκειται να μας πέσει ο ουρανός στο κεφάλι που λέει κι ο Αστερίξ, δε με χαλάει καθόλου γενικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Ιαν 2023, 22:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:28
Πως να καταρρίψεις την κλιματική αλλαγή 101:
1) Αγνόησε τα παγκόσμια στοιχεία
2) Διάλεξε ένα μικροκλίμα που σε νοιάζει, παρότι μπορεί οι τοπικές τάσεις να είναι ισχυρότερες από την παγκόσμια
3) Τα στοιχεία για το μικροκλίμα δείχνουν κι αυτά άνοδο
5) Απέδωσε την άνοδο σε τοπικές τάσεις
6) ???
7) "πρακτικά η θερμοκρασία έπεσε"
8) Νίκη!
Στο μεταξύ την ίδια ακριβώς τάση δείχνουν όλες οι πόλεις στην Ελλάδα, αν δεις τα κλιματικά δεδομένα της ΕΜΥ. Προφανώς κι εκεί η απάντηση είναι "η Φλώρινα γέμισε τσιμέντα, κάηκαν όλα της τα δάση".

Αυτό είναι η καινούργια απάντηση. Είναι ανθρωπογενής μεν η αύξηση της θερμοκρασίας αλλά δεν οφείλεται στο CO2 αλλά στα τσιμέντα και στο κάψιμο των δασών.

Βέβαια σε άλλες δημοσιεύσεις πιο πριν έλεγαν ότι ο πλανήτης έχει γίνει πιο πράσινος τις τελευταίες δεκαετίες. Είναι δύσκολο να αποφασίσουν τα επιχειρήματά τους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9980
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 02 Ιαν 2023, 01:15

hellegennes έγραψε:
01 Ιαν 2023, 22:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:28
Πως να καταρρίψεις την κλιματική αλλαγή 101:
1) Αγνόησε τα παγκόσμια στοιχεία
2) Διάλεξε ένα μικροκλίμα που σε νοιάζει, παρότι μπορεί οι τοπικές τάσεις να είναι ισχυρότερες από την παγκόσμια
3) Τα στοιχεία για το μικροκλίμα δείχνουν κι αυτά άνοδο
5) Απέδωσε την άνοδο σε τοπικές τάσεις
6) ???
7) "πρακτικά η θερμοκρασία έπεσε"
8) Νίκη!
Στο μεταξύ την ίδια ακριβώς τάση δείχνουν όλες οι πόλεις στην Ελλάδα, αν δεις τα κλιματικά δεδομένα της ΕΜΥ. Προφανώς κι εκεί η απάντηση είναι "η Φλώρινα γέμισε τσιμέντα, κάηκαν όλα της τα δάση".

Αυτό είναι η καινούργια απάντηση. Είναι ανθρωπογενής μεν η αύξηση της θερμοκρασίας αλλά δεν οφείλεται στο CO2 αλλά στα τσιμέντα και στο κάψιμο των δασών.

Βέβαια σε άλλες δημοσιεύσεις πιο πριν έλεγαν ότι ο πλανήτης έχει γίνει πιο πράσινος τις τελευταίες δεκαετίες. Είναι δύσκολο να αποφασίσουν τα επιχειρήματά τους.
Κάτι τέτοια λένε για σένα και οι εμβολιασμένοι του πχώρουμ. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Ιαν 2023, 01:28

Κι εκεί τα δεδομένα μαζί μου έχω όμως.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9980
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 02 Ιαν 2023, 01:37

hellegennes έγραψε:
02 Ιαν 2023, 01:28
Κι εκεί τα δεδομένα μαζί μου έχω όμως.
Κάθε πλευρά έχει τα δικά της δεδομένα και ισχυρίζεται πως έχει δίκιο: ρωσικοί - ουκρανικοί, μπολιασμένοι - αμπόλιαστοι και μαλώνουν με ατέρμονες συζητήσεις.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Ιαν 2023, 03:03

Ναι, αλλά η διαφορά είναι ότι εγώ έχω δίκιο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39674
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 02 Ιαν 2023, 05:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
01 Ιαν 2023, 13:28
Πως να καταρρίψεις την κλιματική αλλαγή 101:
1) Αγνόησε τα παγκόσμια στοιχεία
2) Διάλεξε ένα μικροκλίμα που σε νοιάζει, παρότι μπορεί οι τοπικές τάσεις να είναι ισχυρότερες από την παγκόσμια
3) Τα στοιχεία για το μικροκλίμα δείχνουν κι αυτά άνοδο
5) Απέδωσε την άνοδο σε τοπικές τάσεις
6) ???
7) "πρακτικά η θερμοκρασία έπεσε"
8) Νίκη!


Για 4η φορα θα το πω οτι οι 1400 λενε αλλο.


The world has warmed significantly less than predicted by IPCC on the basis of modeled anthropogenic forcing. The gap between the real world and the modeled world tells us that we are far from understanding climate change.


.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2750
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Παγκόσμια Διακήρυξη 1400 επιστημόνων: «Δεν υπάρχει έκτακτη ανάγκη για το κλίμα»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 02 Ιαν 2023, 16:50

vagabondo έγραψε:
31 Δεκ 2022, 17:18
Dorian έγραψε:
31 Δεκ 2022, 17:03
Ναι μάλλον αυξάνεται η θερμοκρασία, και; τι ακριβώς λύση υπάρχει; εχουν φτιαχτεί αποδοτικότερες μηχανές να αντικαταστήσουν φορτηγά, εσκαφείς, μηχανές πλοίων, αγροτικές μηχανές τρακτέρ θεριζοαλωνιστικές κλπ καλά για αεροπλάνα δεν το συζητάμε. για ενέργεια υπάρχει η πυρηνική ανανεώσιμες ας τις κάνουν τι μας ζαλίσουν τον έρωτα, αφού δουλεύουν υποτίθεται και καλά (χλωμό). Την αδεια μας θέλουν; Πως θα στηριχθει πληθυσμός 8 δισ χωρίς αυτά; Αν υπάρχουν λύσεις ας τις κάνουν. Αν δεν υπάρχουν γιατί μας πρήζουν δεν το καταλαβαίνω.
Για να πληρώνεις τις πορδές σου, να ζεις με ενοχές και να μαλώνεις με τους εξυπνάκηδες του πχώρουμ. Και εκεί που θα καταφέρουμε να μειώσουμε κατά ένα πιπιεμ το διοξείδιο του άνθρακα, θα πετάξουν καμιά ατομική βόμβα σε κανά πόλεμο και θα γαμήσουν όλα. Θα ζεις μέσα στην ραδιενέργεια, αλλά με πιπιεμ CO2 λιγότερο, με το αζημίωτο φυσικά.
οι ενοχές είναι μάλλον να σου πουν ξέρεις για το ότι η επιστήμη και τεχνολογία δεν σου πρόσφεραν καλύτερο επίπεδο ζωης, παρόλες τις τρελές υποσχέσεις, αλλά ζεις όλο και χειρότερα (στην Ελλάδα ήδη) φταις κάπως εσύ. αλλιώς καταπίνεις το ότι ζεις όλο και χειρότερα επειδή κάνουν προσπάθειες :smt005: να σώσουν τον πλανήτη και αλλιώς επειδή απέτυχαν πολιτική επιστήμη τεχνολογία.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών