Ξεκίνησε η ολοκληρωμένη διαχείριση απορριμμάτων στην Πελοπόννησο

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8469
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 04 Απρ 2024, 20:05

Επειδή έχω βάλει σχεδιαστικά το χεράκι μου σε αυτό το έργο, μπορώ άνετα να σου πω: τρίχας κατσαράς...
Ουσιαστικά δεν γίνεται τίποτα το σοβαρό, απλά ξεδιαδιαλέγουν τα σκουπίδια, δεν κάνουν ολοκληρωτική ανακύκλωση...
Και φυσικά τα οργανικά τα κάνουν κομπόστ...

Δηλαδή χρησιμοποιούν ιδέες 40 ετών με κάποιο σύγχρονο εξοπλισμό - τίποτα άλλο.
Θα μου πεις: ναι, αλλά κάνουν κάτι.
"Κάτι" - λίγο και άκαιρο...
Κανονικά θα έπρεπε πλέον να είναι στην πλήρη ανακύκλωση και όχι στις μαλακίες κομπόστ και καύση...
ΑΛΛΑ...
Τα χρήματα είναι από την ΕΕ και πρέπει να φαγωθούν, άσε που δεν έχουν ιδέα οι μεγάλες εταιρείες που πήραν το έργο από αυτά τα θέματα - ότι είδαμε να κάνουν στο εξωτερικό σε εργοστάσια 20ετίας, θα κάνουμε και εδώ...
Αλλά τουλάχιστον αποκτάται κάποια εμπειρία και σε 30-40 χρόνια μπορεί να πάμε και στην πλήρη ανακύκλωση...

ΥΓ 1
Όταν εγώ μιλούσα για πλήρη ανακύκλωση ήδη από το 1985, με έβλεπαν σαν εξωγήινο...
Σήμερα που τους λέω ότι στις χωματερές της χώρας υπάρχουν πρώτες ύλες κόστους άνω των 100 δις ευρώ, με κοιτάζουν λες και είμαι σκουπίδι που μυρίζει. Δεν μπορούν να καταλάβουν τι θησαυρός υπάρχει μέσα σε αυτές τις χωματερές!!!

ΥΓ 2
Το 1985 στο Λονδίνο έφτιαξαν το εκεί εργοστάσιο επεξεργασίας αποβλήτων - για τα σκατά τους ρε!!! Και μάλιστα έφτιαξαν και μονάδα παραγωγής ενέργειας από τα στερεά υπολείμματα. Από εκεί έμαθα ότι το λίπος είναι πρώτη ύλη για καύσιμο...
Την ίδια εποχή τα αμόρφωτα ζώα του πασόκ είχαν φτιάξει τον τεράστιο οχετό που έριχνε τα λύματα της Αττικής στον Σαρωνικό!!! Αυτό το μυαλό είχαν - αυτό έκαναν!!! Και μετά έβρισκαν χρόνο να μιλήσουν για σοσιαλισμό και το πόσους πρέπει να διορίσουμε για να ξαναβγούμε...
Βέβαια, ακόμα και όταν έγινε ο βιολογικός της Ψυττάλειας δεν σκέφτηκαν τα ανεγκέφαλα τι θα κάνουν τα στερεά, γιατί πρώτον έγινε με συγχρηματοδότηση για να πάρουν τα χρήματα και δεύτερον "έλα τώρα μωρέ"... Και έστελναν τα στερεά στη χωματερή, μέχρι που κρίθηκε επικίνδυνο αυτό και έπρεπε να βρούνε κάτι να τα κάνουν. Τότε δημιουργήθηκε η μονάδα ξήρανσης, αλλά και ο Χάλυψ τους βοήθησε τότε εν μέρη με το να παίρνει την παραγωγή...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών