Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 16 Σεπ 2023, 21:07

Ψεκασμα για τα κουνούπια τελικά ήταν η αιτία.
Βρήκαν δραστική ουσία στα στομάχια των μελισσων.

9 μελίσσια απεβίωσαν συνολικά.

Ευτυχώς τα αποτελέσματα γυρης και μελιού βγήκαν αρνητικά για ουσίες.

Το πρόβλημα ήταν στο νερό ( με το οποίο ψέκασαν).

Άμα ειδοποίουσαν θα τα χα σηκώσει.
Αλλά στα @@ τους.

Τώρα θα τους κυνηγήσω. :smt013

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Σεπ 2023, 12:26

Υπολογίζεται σύμφωνα με τον Αλέξανδρο Παπαχριστοφόρου, επίκουρο καθηγητή Εφαρμοσμένης Μελισσοκομίας, ότι ο συνολικός αριθμός θα υπερβεί τις 60 χιλιάδες, χωρίς να αποκλείεται να φτάσει ή και να ξεπεράσει τις 80 χιλιάδες νεκρά μελίσσια.

https://www.google.com/amp/s/www.busine ... yres%3famp

Τελείωσε η μελισσοκομία στη Θεσσαλία.
Πόσοι απ όλους αυτούς που τα έχασαν θα ξεκινήσουν ξανά;

Και οι οποίες αποζημιώσεις δεν φτάνουν για τίποτα.

Συν τις απώλειες σε πρόβατα γίδια γελάδια που πνίγηκαν.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Σεπ 2023, 12:27

Και όλα αυτά τα μελισσια που είναι νεκρά πρέπει να ανοίξουν ένα λάκκο να τα κάψουν και να τα θάψουν γιατί σαπίζουν και σχηματίζεται αρρώστια απ την οποία κολλάνε και όσα υγιή έχουν μείνει.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Σεπ 2023, 14:23

taliban έγραψε:
17 Σεπ 2023, 12:26
Υπολογίζεται σύμφωνα με τον Αλέξανδρο Παπαχριστοφόρου, επίκουρο καθηγητή Εφαρμοσμένης Μελισσοκομίας, ότι ο συνολικός αριθμός θα υπερβεί τις 60 χιλιάδες, χωρίς να αποκλείεται να φτάσει ή και να ξεπεράσει τις 80 χιλιάδες νεκρά μελίσσια.

https://www.google.com/amp/s/www.busine ... yres%3famp
Και όλα απο τον ψεκασμό κατά των κουνουπιών;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Σεπ 2023, 14:25

vagabondo έγραψε:
17 Σεπ 2023, 14:23
taliban έγραψε:
17 Σεπ 2023, 12:26
Υπολογίζεται σύμφωνα με τον Αλέξανδρο Παπαχριστοφόρου, επίκουρο καθηγητή Εφαρμοσμένης Μελισσοκομίας, ότι ο συνολικός αριθμός θα υπερβεί τις 60 χιλιάδες, χωρίς να αποκλείεται να φτάσει ή και να ξεπεράσει τις 80 χιλιάδες νεκρά μελίσσια.

https://www.google.com/amp/s/www.busine ... yres%3famp
Και όλα απο τον ψεκασμό κατά των κουνουπιών;
Όχι. Από τα νερά πνίγηκαν αυτά.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10008
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Σεπ 2023, 14:29

Τώρα αντί για παλιά λάστιχα, θα πρέπει να τα βάζετε πάνω σε φουσκωμένες σαμπρέλες. :roll:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Σεπ 2023, 14:36

stergiosbik έγραψε:
19 Ιουν 2023, 20:19
taliban έγραψε:
17 Ιουν 2023, 19:10
Η φετινή παραγωγή. Πατάτες ταλιμπαν.
Με τόσες βροχές δεν θέλουν πότισμα.
Κατευθείαν τον άλλο μήνα βγαίνουν.
[img]https://i.postimg.cc/1XdTTk31/2023 ... .jpg[/img]

https://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/17190/
Κι εγω μονο agria εβαλα φετος.
Τρομαξα να βρω σπορο ομως γιατι λογω των βροχων η φυτευση πηγε πολυ πισω.
Με εσωσε ομως ο συνεταιρισμος στην Καλαμπακα.
Βρηκα μαλιστα εξαιρετικο πατατοσπορο στις ιδανικες διαστασεις.Ουτε τεραστιος,ουτε πολυ μικρος.
Τι ήθελα ο βλάκας και παινευα τον σπόρο;
Αποτυχία σκέτη φέτος.
Ανύπαρκτη παραγωγή και ότι βγήκε είναι μεγέθους baby!

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Σεπ 2023, 16:44

vagabondo έγραψε:
17 Σεπ 2023, 14:29
Τώρα αντί για παλιά λάστιχα, θα πρέπει να τα βάζετε πάνω σε φουσκωμένες σαμπρέλες. :roll:
Σωσίβια drone που αν τα βρουν σκούρα να σηκώνουν την κυψελη και να την πάνε σε στεριά καλύτερα.... :003:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 17 Σεπ 2023, 16:45

stergiosbik έγραψε:
17 Σεπ 2023, 14:36
stergiosbik έγραψε:
19 Ιουν 2023, 20:19
taliban έγραψε:
17 Ιουν 2023, 19:10
Η φετινή παραγωγή. Πατάτες ταλιμπαν.
Με τόσες βροχές δεν θέλουν πότισμα.
Κατευθείαν τον άλλο μήνα βγαίνουν.
[img]https://i.postimg.cc/1XdTTk31/2023 ... .jpg[/img]

https://www.gemma.gr/gr/proionta/leptomereies/17190/
Κι εγω μονο agria εβαλα φετος.
Τρομαξα να βρω σπορο ομως γιατι λογω των βροχων η φυτευση πηγε πολυ πισω.
Με εσωσε ομως ο συνεταιρισμος στην Καλαμπακα.
Βρηκα μαλιστα εξαιρετικο πατατοσπορο στις ιδανικες διαστασεις.Ουτε τεραστιος,ουτε πολυ μικρος.
Τι ήθελα ο βλάκας και παινευα τον σπόρο;
Αποτυχία σκέτη φέτος.
Ανύπαρκτη παραγωγή και ότι βγήκε είναι μεγέθους baby!
Ήταν η χρονιά φέτος άσχημη.
Μέχρι τον Ιούνιο έβρεχε...

Και γω τέτοιο μέγεθος πήρα.

Άλλες χρονιές που ήταν φυσιολογικά έπαιρνα παραγωγή καλή.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 01 Οκτ 2023, 22:54

.

Τελικά μετά απο τη σημερινή βόλτα στο χωριό δε μάζεψα ούτε μια σακούλα καρύδια..... :011:

Οσα λίγα ήταν στο έδαφος τρύπια απο τα πουλιά και τα υπόλοιπα ψιλοσαπιέ απο την υγρασία.....

Πρώτη φορά είδα τόσο λίγα καρύδια.....νομίζω δε θα μαζέψω ούτε ένα σακι.....

Τα κάστανα δεν έχουν σκάσει ακόμα.....

Το δάσος πλησιάζει το σπίτι.....εχουν ξεπεταχτεί καμμιά 100στη βελανιδιές.....σύν τα γαμοβάτα..... :smt013


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9150
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 18 Νοέμ 2023, 21:35

Αυτή τη χρονιά το πλάνο για τον κήπο είναι πολύ αισιόδοξο.
Ή που θα πάει γαμάτα ή που θα πάει γάματα...
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 04 Δεκ 2023, 16:29

Τι και αν μπήκε Δεκέμβριος.
Η Κουμαρια συνεχίζει να δίνει ρέστα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 21 Ιαν 2024, 21:51

Ιαν 19, 2024
Ο Κτηνοτρόφος που δίνει την μάχη της επιβίωσης στα βουνά της Ευρυτανίας.

Εικόνα

Στο γραφικό Μεγάλο Χωριό της Ευρυτανίας, η ηρεμία του τοπίου συναντά την εμπειρία ενός άνδρα που με τα 68 του χρόνια φέρει περήφανα το βάρος της κτηνοτροφίας.Θυμάται ότι από μικρό παιδί ασχολείται με τα πρόβατα, γιατί του άρεσαν και δεν σπούδασε κάτι άλλο.


Ο Κώστας έχει πρόβατα ελεύθερης βοσκής στα βουνά γύρω από το χωριό, αλλά το χειμώνα αναγκάζεται να τα έχει κλεισμένα μέσα λόγω των καιρικών συνθηκών. Η μεγάλη πρόκληση που αντιμετωπίζει ο Κώστας είναι η αυξανόμενη παρουσία των λύκων. Τα κοπάδια, που αποτελούν τον κόπο μιας ζωής, καταστρέφονται, προσθέτοντας έναν ακόμη παράγοντα αβεβαιότητας στην ήδη δύσκολη καθημερινότητα του κτηνοτρόφου.

Ο Κώστας, με ένα βλέμμα γεμάτο νοσταλγία, θυμάται τα χρόνια που οι κτηνοτρόφοι ήταν μετακινούμενοι, κατεβαίνοντας στον κάμπο κατά τη διάρκεια του χειμώνα. Όμως, αυτή η παράδοση σταμάτησε, και ο Κώστας είναι εδώ, αφιερωμένος στη δουλειά του, προσφέροντας τον χρόνο και την αφοσίωσή του για να διατηρήσει ζωντανή αυτήν την παράδοση.



Ο κτηνοτρόφος μας μιλάει για τις δυσκολίες που συναντά καθημερινά, υπογραμμίζοντας την ανάγκη να είναι πάντα κοντά στο κοπάδι. Δεν υπάρχουν αργίες ή γιορτές για τον Κώστα, καθώς η φροντίδα των ζώων απαιτεί συνεχή παρουσία και αφοσίωση. Όμως, με λύπη παραδέχεται ότι η νέα γενιά βλέπει με δυσκολία την είσοδο στον κλάδο αυτόν. Το κέρδος έχει μειωθεί σημαντικά, καθώς οι τιμές των ζωοτροφών αυξάνονται. Είναι προφανές πως, παρά την αγάπη του για τα πρόβατα, η οικονομική πίεση καθιστά δύσκολη την επιβίωση της κτηνοτροφίας.

Ο Κώστας κλείνει τη συνομιλία με ένα βαθύ συναίσθημα αντιφατικής αγάπης και πρόκλησης.
Ενώ ο κόσμος αλλάζει γύρω του, ο ίδιος συνεχίζει να παλεύει για τη διατήρηση της παράδοσης και του τρόπου ζωής που αγαπά, ενάντια σε όλες τις δυσκολίες που του έχουν επιβληθεί.
Η αντιμετώπιση των προβλημάτων της κτηνοτροφίας είναι σημαντική για την ελληνική οικονομία και κοινωνία. Η κτηνοτροφία συμβάλλει στην παραγωγή ποιοτικών προϊόντων, στην προστασία του περιβάλλοντος και στην διατήρηση της ελληνικής υπαίθρου.
https://lamianow.gr/o-ktinotrofos-pou-d ... as-binteo/

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 22 Ιαν 2024, 22:06

Ιαν 17, 2024
Ευρυτανία: “Βρήκα το νόημα της ζωής” – Από την Αθήνα… βοσκός στη Βελαώρα.

Εικόνα

Από μικρός ονειρευόταν να ζήσει στο χωριό και σε ηλικία 22 ετών ο Χρήστος έφυγε από τον Βύρωνα για να γίνει κτηνοτρόφος. Ο 37χρονος πια βοσκός μιλάει για την απόφαση του και την καθημερινότητα του δίπλα στο κοπάδι του.


Ο Χρήστος Τσιαμπόκαλος από μικρός ονειρευόταν την ημέρα που θα άφηνε την Αθήνα, όπου γεννήθηκε και μεγάλωσε, για να πάει να ζήσει στο χωριό του πατέρα του και να ασχοληθεί με την κτηνοτροφία. Οι εικόνες από το αγαπημένο του χωριό, που επισκεπτόταν το Πάσχα και τα καλοκαίρια, τα παραμύθια των γονιών του τον έκαναν να ονειρεύεται μια ζωή μακριά από την πόλη, στο ορεινό χωριό περιτριγυρισμένος από ζώα. Το όνειρο έγινε πραγματικότητα και πλέον ο 37χρονος ζει μόνιμα στο χωριό Βαλαώρα Ευρυτανίας καταφέρνοντας να αποκτήσει το δικό του κοπάδι.

Μια εξάμηνη σύμβαση στο χωριό ήταν η αφορμή για να πάει στον τόπο καταγωγής του πατέρα του, να δοκιμάσει τις αντοχές του μακριά από τους ρυθμούς της πόλης και να ξεκινήσει να ασχολείται με τα πρόβατα. Η σύμβαση ολοκληρώθηκε κι εκείνος δεν επέστρεψε πίσω στην Αθήνα, αντίθετα παρέμεινε στο χωριό, έσπειρε τα λαχανικά του, αύξησε το κοπάδι του, έγινε Πρόεδρος της κοινότητας και ζει μια ήρεμη ζωή στον αγαπημένο του τόπο.

To Greek Village Life συνάντησε τον Χρήστο και κατέγραψε τη ζωή του στο χωριό.



Μεγαλωμένος στην Αθήνα επισκεπτόσουν συχνά το χωριό του μπαμπά σου; Τι σου άρεσε να κάνεις όταν ήσουν μικρός; Ποιες εικόνες θυμάσαι έντονα;

Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Αθήνα- ζούσαμε στη περιοχή του Βύρωνα, σχολείο πήγαινα στην Καισαριανή, μέχρι που στα 22-23 μου χρόνια, το 2008, αποφάσισα να μετακομίσω στη Βαλαώρα Ευρυτανίας, το χωριό του πατέρα μου. Οι γονείς μου έφυγαν μικρά παιδιά από το χωριό, ζούσαν στη πόλη και το επισκεπτόμασταν οικογενειακά τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, το καλοκαίρι και κάποια Σαββατοκύριακα μέσα στο χειμώνα- καθαρά για διακοπές.

Όταν ερχόμουν στο χωριό ήμουν πολύ χαρούμενος, αλλά δεν ήμουν το κλασικό παιδάκι που έπαιζα τα συνηθισμένα παιχνίδια, δηλαδή κυνηγητό, κρυφτό με άλλα παιδιά. Προτιμούσα να κάνω παρέες με τα παιδιά που οι δικοί τους ασχολούνταν με την κτηνοτροφία για να πηγαίνω μαζί τους, να βλέπω τα κοπάδια, να μαθαίνω πράγματα, τις δουλειές που κάνουν τα ίδια. Γιατί εδώ πέρα στην κτηνοτροφία βοηθάει όλη η οικογένεια, δε δουλεύει μόνο ένας.

Πώς ήταν η ζωή σου στην Αθήνα;

Είχα μια φυσιολογική ζωή, όπως όλα τα παιδιά της ηλικίας μου: πήγαινα σχολείο, έκανα δραστηριότητες, είχα φροντιστήριο, μάθαινα αγγλικά. Δεν ήθελα να σπουδάσω, το δικό μου όνειρο ήταν να μετακομίσω στο χωριό για να γίνω κτηνοτρόφος. Ίσως οι ιστορίες με τα παραμύθια που μου έλεγε η οικογένεια μου, έχω αδυναμία στα ζώα όλα φαίνεται πως συνετέλεσαν.. Δεν με θυμάμαι να παίζω με αυτοκινητάκια- προτιμούσα τις φάρμες,τα άλογα μου κέντριζε το εμδιαφέρον ότι είχε να κάνει με τα ζώα.

Τελειώνοντας το σχολείο μετακόμισες στο χωριό; Πώς έφυγες από την Αθήνα;

Δεν έφυγα αμέσως μετά το σχολείο. Δούλεψα κάποια χρόνια υπάλληλος σε μαγαζί στο Μοναστηράκι, σερβιτόρος στα μπουζούκια, αλλά έψαχνα την κατάλληλη ευκαιρία για να φύγω. Μέχρι που βγήκε ανακοίνωση για μια εξάμηνη σύμβαση στο χωριό που έψαχναν εργάτη. Έτσι θα μπορούσα να ζήσω κάποιους μήνες στο χωριό, να συναναστραφώ με τα παιδιά της ηλικίας μου αν και τους ήξερα γιατί πήγαινα συχνά. Αφού είχαμε το σπίτι στο χωριό πήγα να ζήσω και δεν δυσκολεύτηκα καθόλου να προσαρμοστώ.

Πώς φάνηκε στην οικογένεια σου η απόφαση σου να φύγεις από την Αθήνα και να μετακομίσεις στο χωριό;

Στην αρχή νόμιζαν πώς έτσι το λέω και δεν θα το κάνω. Όταν έγιναν οι πρώτες διαδικασίες νόμιζαν πως θα μείνω 1-2 χρόνια στο χωριό και στη συνέχεια θα επιστρέψω στην Αθήνα. Πλέον το έχουν πάρει απόφαση πως δεν θα γυρίσω. Εγώ, έχω στο μυαλό μου πως αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να πάω σε πόλη να ζήσω θα επιλέξω κάποια κοντινή εδώ στο χωριό -σίγουρα όχι την Αθήνα.

Τα τελευταία χρόνια η μητέρα μου μοιράζει το χρόνο της εδώ στο χωριό να έρθει να με βοηθήσει, να με δει γιατί έχω και δύο αδερφές που ζουν στην Αθήνα. Μόνο εγώ έφυγα για το χωριό κι συνήθως εκείνοι έρχονται να με δουν.

Εικόνα

Πώς ξεκίνησες να ασχολείσαι με την κτηνοτροφία;

Λίγο πριν τελειώσει η σύμβαση μου άρχιζα να ψάχνομαι και με βοήθησε πολύ ο αδερφός του πατέρα μου, ο οποίος είχε λίγα πρόβατα. Του πρότεινα να τα κρατήσω για ένα διάστημα να δω αν μπορώ και να με συμβουλεύει όπου χρειάζεται. Ξεκίνησα με ούτε 10 πρόβατα και κατάφερα να γίνω κτηνοτρόφος- πλέον έχω 150 χωρίς αγορές, μόνος μου μεγάλωσα το κοπάδι μου.

Όλα τα έκανα ενστικτωδώς και με τις συμβουλές των κτηνοτρόφων της περιοχής κατάφερα να μεγαλώσω το κοπάδι μου και να μάθω όλες τις δουλειές, όπως το άρμεγμα. Μάλιστα, το γάλα μου το διαθέτω σε ένα μικρό τυροκομείο της περιοχής και για κρέας αν χρειαστεί έρχεται ο χασάπης να πάρει από το μαντρί- δεν με ενδιαφέρει καθόλου να ασχοληθώ με τη σφαγή. Ούτε τρώω κρέας από δικό μου ζώο, μου είναι αδύνατον.

Εικόνα
Η ζωή του Χρήστου στο βουνό με το κοπάδι του.

Πώς ήταν το πρώτο διάστημα στο χωριό; Υπήρξαν δυσκολίες;

Φυσικά και υπήρξαν πολλές δυσκολίες. Ξεκινάς από εκεί που ζεις μέσα στη φασαρία της πόλης και πηγαίνεις σε ένα ορεινό χωριό που ακούς όλους τους ήχους, βροχή, πουλιά, τον αέρα, έχεις την απόλυτη σιωπή, πολύ σκοτάδι. Από την άλλη πρέπει να βρεις τους ρυθμούς σου, να μάθεις βασικά πράγματα, όπως πότε έρχεται ο μανάβης, πότε ο φούρναρης για να προμηθευτείς βασικά πράγματα για να έχεις φαγητό στο σπίτι σου.

Περίγραψε μου μια τυπική σου ημέρα. Πώς είναι η καθημερινότητα σου;

Έχω ρυθμίσει έτσι το πρόγραμμα των ζώων μου ώστε να μην είμαστε στα βουνά από τα άγρια χαράματα, όπως έκαναν παλαιότερα. Ξεκινάω λίγο μετά τις 7.30 το πρωί και μέχρι τη δύση του ηλίου είμαι κοντά στο κοπάδι μου -κάνω και κάποια διαλείμματα για να πάω για φαγητό.

Στη περιοχή μας έχουμε αποφασίσει οι κτηνοτρόφοι να πηγαίνουμε τα κοπάδια στο βουνό, δηλαδή να βοσκούν έξω, να μην είναι σταβλιζόμενα, και μόνο όταν έχουμε βαρύ χειμώνα ή πολλή ζέστη τα βοηθάμε ταΐζοντας τα χορτάρι ή κάποιο καρό. Όλο το υπόλοιπο διάστημα είναι ελεύθερα μέσα στο βουνό και εγώ είμαι συνέχεια κοντά τους γιατί έχουμε μεγάλο θέμα με τους λύκους.

Εικόνα

Γενικότερα, οι συνθήκες στο βουνό είναι σκληρές ,δεν είναι εύκολες ούτε το χειμώνα γιατί έχει τσουχτερό κρύο και πάρα πολύ αέρα, ούτε το καλοκαίρι που έχει ζέστη. Από την άλλη, δεν γίνεται μια ημέρα να πεις ότι δεν θα βγάλεις έξω τα ζώα σου- πρέπει 365 ημέρες το χρόνο να είσαι δίπλα τους.

Λίγο πριν νυχτώσει θα μαζέψω το κοπάδι μου, το βάζω μέσα και πηγαίνω στο σπίτι μου. Ετοιμάζομαι και βγαίνω βόλτα, άλλες φορές πηγαίνω στο καφενείο του χωριού, μπορεί με τους φίλους μου να κανονίσουμε να πάμε για φαγητό, για ποτό -ανάλογα τη διάθεση μας.

Επίσης, κρατάω ημερολόγιο που έχει να κάνει με την καθημερινότητα των ζώων, την δικιά μου, γράφω κάποιες ιστορίες και τις δημοσιεύω στο διαδίκτυο, όπως και αφηγήσεις από μεγαλύτερους ανθρώπους που πάντα έχουν ενδιαφέρον.

Έχεις κινδυνέψει το κοπάδι σου από λύκους γιατί τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί τόσο οι λύκοι πάνω στο βουνό όσο και τα αγριογούρουνα;

Υπάρχει, όντως, μεγάλη αύξηση και πλέον έχουν γίνει επιβλαβής για τους κτηνοτρόφους και τους αγρότες γιατί δημιουργούν προβλήματα -τα αγριογούρουνα στις καλλιέργειες και οι λύκοι στα ζώα. Δυστυχώς, είχα απώλειες και μάλιστα μέσα σε 3 χρόνια έχω δει λύκους σε απόσταση αναπνοής. Μια ημέρα τον είδα που κατέβηκε να πάει στο κοπάδι, είδε τα σκυλιά κι έφυγε -έτυχε εκείνη τη φορά να τον δω. Μπορεί να μην είχα εγώ απώλεια, αλλά θα πάει να βρει άλλο κοπάδι.

Εικόνα

Πώς περνάει η ώρα σου πάνω στο βουνό;

Έχω το κινητό μου θα ενημερωθώ, θα δω τα social, θα ακούσω μουσική, αλλά πρέπει συνεχώς να έχω το νου μου στο κοπάδι -δεν είναι τόσο απλό.

Στην Ελλάδα του 2023 είναι εύκολο να ασχοληθείς με τον πρωτογενή τομέα;

Δεν είναι δύσκολο να γίνεις αγρότης ή κτηνοτρόφος, αν πραγματικά το θελήσεις, το θέμα είναι αν μπορείς να συντηρηθείς μόνο από αυτό- δηλαδή να ανταπεξέρχεσαι στις υποχρεώσεις σου. Γιατί σε ένα χωριό βάζεις τον κήπο σου, έχεις λίγα ζώα, δεν θα πεινάσεις σίγουρα, αλλά το θέμα είναι να καλύπτεσαι και οικονομικά.

Για μένα τα πρώτα χρόνια ήταν αρκετά δύσκολα. Δεν έχω οικογένεια που σημαίνει είμαι σε ένα πολύ καλό σημείο καλύπτοντας τις υποχρεώσεις μου, έχοντας και μια κοινωνική ζωή, αλλά αν δημιουργήσω οικογένεια πρέπει σίγουρα να μεγαλώσω περισσότερο το κοπάδι μου.

Θα προέτρεπες τα νέα παιδιά να ασχοληθούν με τον πρωτογενή τομέα;

Θα τους έλεγα να το δοκιμάσουν αρκεί να το αγαπάνε πραγματικά και να θέλουν από επιλογή -έστω να έχουν τη θέληση. Αλλιώς με τις πρώτες δυσκολίες που θα συναντήσουν θα τα παρατήσουν. Όλα είναι θέμα διάθεσης..

Χρήστος: «Θέλω οι κάτοικοι του χωριού να έχουν κίνητρα για να μην φύγουν..»


Eκλέχτηκες Πρόεδρος της κοινότητα σου. Ποια είναι τα όνειρα σου για το χωριό σου;


Οι συγχωριανοί μου με τίμησαν με την ψήφο τους γιατί πίστεψαν και είδαν την αγάπη που έχω για το χωριό μου και θέλω πραγματικά να προσφέρω.

Στην επαρχία ο κόσμος θέλει τον Πρόεδρο για τα πολύ απλά πράγματα, όπως είναι τα φώτα, το νερό, οι δρόμοι, που στη πόλη όλα αυτά τα έχουμε δεδομένα, και πρέπει να υπάρχει ένας άνθρωπος να τα συντονίζει.

Εικόνα

Καταρχήν θέλω να υπάρχουν τέτοιες συνθήκες ώστε κανένας ντόπιος να μην χρειαστεί να φύγει, να μπορέσει το χωριό να γίνει πιο όμορφο και πιο επισκέψιμο. Έχουμε πανέμορφη φύση με ποτάμι, λίμνη, φαράγγι, τρεχούμενα νερά, εκλεκτό φαγητό με πίτες, βιολογικό κρέας, γλυκά του κουταλιού, καθαρό περιβάλλον. Αξίζει πραγματικά μια απόδραση στο τόπο μας- σε διπλανό χωριό θα βρείτε ξενώνες.

Αλήθεια, έρχεσαι στην Αθήνα;

Πλέον πολύ σπάνια- τελευταία φορά που ήρθα ήταν πριν από δύο χρόνια. Το πρώτο καιρό ήθελα να έρχομαι, περισσότερο για να βλέπω τους φίλους μου, αλλά όσο μεγαλώναμε άλλαζαν οι ζωές τους με τις υποχρεώσεις, κάποιοι μετακόμισαν σε άλλα μέρη, κι εγώ συνήθισα σε διαφορετικούς ρυθμούς. Έχω βρει διέξοδο και στις κοντινές πόλεις οπότε δεν μου λείπει η Αθήνα πια.
https://lamianow.gr/evrytania-vrika-to- ... ra-vinteo/

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Αγροτικά θέματα--εργασίες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 29 Ιαν 2024, 11:27

Κι εκεί που έχω φτιάξει καφεδάκι κατά τις 6:00 και έχω φτάσει στην τέρτατη σελίδα ενός κορυφαίου ακόμα νήματος για τα καθίκια με τα τοστ ακούω ένα γνώριμο ήχο.......... Μεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε (μπε κάνουν όταν μεγαλώσουν :smt005: )
+ 2 το κοπάδι μέχρι στιγμής :003: . Γέννησε χαράματα μέσα στο κρύο και τη βροχή :102: . Μαμά και μικρό μαντρώθηκαν, το μωρό έφαγε πρωτόγαλα οπότε όλα καλά και άρμεξα και το περίσευμα από το άλλο το κορίτσι.
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών