Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Χλωρίδα - πανίδα και άνθρωπος
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Φεβ 2022, 12:50

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:43
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:40
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:32

α, δηλαδη δεν ξερεις τι σου γινεται. οκ.

fyi, τα υδροηλεκτρικα ειναι απε. :102:
Μπα. Για τους περισσότερους και δη για τους μηχανικούς ΑΠΕ=Ανεμογεννήτριες και hλιακοί συλλέκτες.
οχι.

απε = ανανεωσιμες, για ολους οσους ξερουν ελληνικα. με πρωτη και σημαντικοτερη και αποτελεσματικοτερη και καλυτερη τα υδροηλεκτρικα.
Ας κάνουμε την υπόθεση ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείς να μου δώσεις ένα καλό λόγο που ο ΑΔΜΗΕ δίνει χωρίστά στοιχεία για τα υδροηλεκτρικά και χωριστά για τα "ΑΠΕ";

Μήπως τελικά το σχόλιο μου είναι σωστό;

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5619
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 15 Φεβ 2022, 12:56

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:43

οχι.

απε = ανανεωσιμες, για ολους οσους ξερουν ελληνικα. με πρωτη και σημαντικοτερη και αποτελεσματικοτερη και καλυτερη τα υδροηλεκτρικα.
Το ΚΑΠΕ θεωρει ως ανανεωσιμη πηγη ενεργειας τα υδροηλεκτρικα, εκτος απο ηλιακά και αιολικά

Η Ευρωπαϊκη Επιτροπή εκτος απο αυτα τα 3 υπολογιζει και διαφορα αλλα (γεωθερμικα, tidal, καυση ανακυκλωμενων υλικών με μικρη εκλυση ρύπων)

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Φεβ 2022, 13:07

Παρακάτω το αιολικό δυναμικό της χώρας.
Εικόνα

Είναι ξεκάθαρο πως δεν μπορεί η χώρα να στηριχθεί στα αιολικά.
Ούτε είμαστε το Ηνωμένο Βασίλειο με πρόσβαση στην Βόρεια Θάλασσα.
Τέτοιου είδους ΑΠΕ μπορεί να δώσουν μία συμπληρωματική λύση σε επιμέρους περιπτώσεις και τίποτα περισσότερο.
Μάλιστα για να λειτουργήσουν επιτυχώς, μαντέψτε, χρειάζεται παρουσία φυσικού αερίου, με αποτέλεσμα την άνοδο της Οριακής Τιμής Συστήματος! Δηλαδή αύξηση, μαντέψε ξανά, του κόστους.

Παρακάτω βλέπουμε ότι η εγκατεστημένη ισχύς των αιολικών είναι διπλάσια εκείνης του 2015 και 20% πάνω από εκείνη του 2019.
Εικόνα


Τώρα, αιολικά για να έχουν αποτέλεσμα μπορούν να μπουν σε λίγα σημεία.
Το να μπουν σε κάθε ράχη είναι ασύμφορο και αναποτελεσματικό, στον ίδιο βαθμό με το να στηριχθεί το Ταλίν της Εσθονίας σε ηλιακή θερμική ενέργεια.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Φεβ 2022, 13:10

Εικόνα

Τι βλέπουμε παραπάνω;
Πως Κίνα, ΗΠΑ, Ινδία συνεχίζουν και λογικό είναι με συγκεκριμένο τρόπο και ας λένε ότι θέλουν οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών.

Επιπλέον, το αιολικό δυναμικό δεν βρίσκεται όπου το θέλουμε αλλά σε συγκεκριμένα μέρη, με συγκεκριμένες παραδοχές και η ενεργειακή χωρητικότητα σε όρους όγκου και βάρους των μπαταριών δεν μπορεί να συγκριθεί με τα ορυκτά κάυσιμα.
Ούτε φυσικά οι υποδομές για χρήση ορυκτών καυσίμων μπορούν να αλλάξουν γρήγορα. Και εφόσον αλλάξουν θα είναι επειδή συμφέρουν οικονομικά.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3040
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 15 Φεβ 2022, 13:11

Οι ΑΠΕ σε 6 βασικές μορφές είναι : Αιολικά, υδροηλεκτρικά, ηλιακά, φωτοβολταικά, γεωθερμικά, θαλάσσια.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2022, 13:28

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:50
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:43
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:40


Μπα. Για τους περισσότερους και δη για τους μηχανικούς ΑΠΕ=Ανεμογεννήτριες και hλιακοί συλλέκτες.
οχι.

απε = ανανεωσιμες, για ολους οσους ξερουν ελληνικα. με πρωτη και σημαντικοτερη και αποτελεσματικοτερη και καλυτερη τα υδροηλεκτρικα.
Ας κάνουμε την υπόθεση ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείς να μου δώσεις ένα καλό λόγο που ο ΑΔΜΗΕ δίνει χωρίστά στοιχεία για τα υδροηλεκτρικά και χωριστά για τα "ΑΠΕ";

Μήπως τελικά το σχόλιο μου είναι σωστό;
οχι, το σχολιο σου δεν ειναι σωστο. τα υ/η ειναι ανανεωσιμη μορφη ενεργειας, απο οποια σκοπια κι αν το δεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2022, 13:40

Αρχέλαος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 13:10
Εικόνα

Τι βλέπουμε παραπάνω;
Πως Κίνα, ΗΠΑ, Ινδία συνεχίζουν και λογικό είναι με συγκεκριμένο τρόπο και ας λένε ότι θέλουν οι γραφειοκράτες των Βρυξελλών.

Επιπλέον, το αιολικό δυναμικό δεν βρίσκεται όπου το θέλουμε αλλά σε συγκεκριμένα μέρη, με συγκεκριμένες παραδοχές και η ενεργειακή χωρητικότητα σε όρους όγκου και βάρους των μπαταριών δεν μπορεί να συγκριθεί με τα ορυκτά κάυσιμα.
Ούτε φυσικά οι υποδομές για χρήση ορυκτών καυσίμων μπορούν να αλλάξουν γρήγορα. Και εφόσον αλλάξουν θα είναι επειδή συμφέρουν οικονομικά.
σαν πολλα μπερδεψαμε.

οι παραπανω εκπομπες co2 ειναι απο παραγωγη ενεργειας, η απο βιομηχανια γενικοτερα;

οι μπαταριες που μπαινουν στη συζητηση;

με ηλιο και αερα μονο, δεν ηλεκτροδοτεισαι. δεν εχουν σταθερη παραγωγη την ωρα που τα χρειαζεσαι. αυτο δεν σημαινει οτι δεν παραγουν, ουτε ειναι κατι λαθος να μπουν οπουδηποτε υπαρχει δυνατοτητα, σε καθε βουνοκορφη, καθε ελευθερο χωρο, καθε στεγη. οτι παραγεις, οικονομικα, ανανεωσιμα και χωρις εξαρτηση απο το εξωτερικο, καλο ειναι.

τα υδροηλεκτρικα ειναι ακομη καλυτερα, γιατι λειτουργουν ανα πασα στιγμη και κανουν και αποθηκευση. ειναι ακομη πιο σωστο να μπουν και στο τελευταιο ρυακι.
αλλα παλι, οι ιδιοι ζαβοι που ειναι αντιθετοι στις α/γ επειδη τρομαζουν οι μπεκατσες, ειναι και στα υ/η επειδη φοβουνται οι πεστροφες. με τα φβ δεν ξερω τι ζορι τραβανε, αλλα κατι μαλακια θα εχουν να πουν και για αυτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Φεβ 2022, 14:20

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 13:28
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:50
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:43


οχι.

απε = ανανεωσιμες, για ολους οσους ξερουν ελληνικα. με πρωτη και σημαντικοτερη και αποτελεσματικοτερη και καλυτερη τα υδροηλεκτρικα.
Ας κάνουμε την υπόθεση ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείς να μου δώσεις ένα καλό λόγο που ο ΑΔΜΗΕ δίνει χωρίστά στοιχεία για τα υδροηλεκτρικά και χωριστά για τα "ΑΠΕ";

Μήπως τελικά το σχόλιο μου είναι σωστό;
οχι, το σχολιο σου δεν ειναι σωστο. τα υ/η ειναι ανανεωσιμη μορφη ενεργειας, απο οποια σκοπια κι αν το δεις.
Απάντησες στο δεύτερο και ρητορικό ερώτημα αλλά όχι στο πρώτο. Και για να μην παίζουμε την κολοκυθιά. γιατί ο ΑΔΜΗΕ κάνει διάκριση;

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Φεβ 2022, 14:35

Εικόνα
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2022, 17:25

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 14:20
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 13:28
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 12:50


Ας κάνουμε την υπόθεση ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται. Μπορείς να μου δώσεις ένα καλό λόγο που ο ΑΔΜΗΕ δίνει χωρίστά στοιχεία για τα υδροηλεκτρικά και χωριστά για τα "ΑΠΕ";

Μήπως τελικά το σχόλιο μου είναι σωστό;
οχι, το σχολιο σου δεν ειναι σωστο. τα υ/η ειναι ανανεωσιμη μορφη ενεργειας, απο οποια σκοπια κι αν το δεις.
Απάντησες στο δεύτερο και ρητορικό ερώτημα αλλά όχι στο πρώτο. Και για να μην παίζουμε την κολοκυθιά. γιατί ο ΑΔΜΗΕ κάνει διάκριση;
που να ξερω; ρωτα τον αδμηε :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Φεβ 2022, 17:47

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 17:25
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 14:20
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 13:28


οχι, το σχολιο σου δεν ειναι σωστο. τα υ/η ειναι ανανεωσιμη μορφη ενεργειας, απο οποια σκοπια κι αν το δεις.
Απάντησες στο δεύτερο και ρητορικό ερώτημα αλλά όχι στο πρώτο. Και για να μην παίζουμε την κολοκυθιά. γιατί ο ΑΔΜΗΕ κάνει διάκριση;
που να ξερω; ρωτα τον αδμηε :102:
Ας συμφωνήσουμε ότι έχει τους λόγους του. Αυτοί οι ίδιοι λόγοι είναι αυτοί που σου έγραψα το αρχικό σχόλιο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2022, 18:05

Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 17:47
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 17:25
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 14:20


Απάντησες στο δεύτερο και ρητορικό ερώτημα αλλά όχι στο πρώτο. Και για να μην παίζουμε την κολοκυθιά. γιατί ο ΑΔΜΗΕ κάνει διάκριση;
που να ξερω; ρωτα τον αδμηε :102:
Ας συμφωνήσουμε ότι έχει τους λόγους του. Αυτοί οι ίδιοι λόγοι είναι αυτοί που σου έγραψα το αρχικό σχόλιο.
τους λογους που δεν αναφερεις, αλλα τους εγραψες στο αρχικο σχολιο;

στο αρχικο εγραψες οτι τα υδροηλεκτρικα δεν ειναι απε. αυτο ειναι λαθος. δεν σηκωνει καν σοβαρη συζητηση αυτο. δεν θα βρεις σοφρων ανθρωπο που να πει οτι δεν ειναι.

οι οποιοι λογοι εχει ο αδημηε να τα ξεχωριζει, δεν μπορει να ειναι οτι τα υδ δεν ειναι ανανεωσιμα. επειδη ειναι. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21050
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Φεβ 2022, 18:21

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 18:05
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Φεβ 2022, 17:47
Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2022, 17:25


που να ξερω; ρωτα τον αδμηε :102:
Ας συμφωνήσουμε ότι έχει τους λόγους του. Αυτοί οι ίδιοι λόγοι είναι αυτοί που σου έγραψα το αρχικό σχόλιο.
τους λογους που δεν αναφερεις, αλλα τους εγραψες στο αρχικο σχολιο;

στο αρχικο εγραψες οτι τα υδροηλεκτρικα δεν ειναι απε. αυτο ειναι λαθος. δεν σηκωνει καν σοβαρη συζητηση αυτο. δεν θα βρεις σοφρων ανθρωπο που να πει οτι δεν ειναι.

οι οποιοι λογοι εχει ο αδημηε να τα ξεχωριζει, δεν μπορει να ειναι οτι τα υδ δεν ειναι ανανεωσιμα. επειδη ειναι. :102:
Ρε μάστορα, την κολοκύθια θα παίξουμε πάλι; Έκανα αναφορά στα στοιχεία του αδμηε. Και με εγκαλείς για τα στοιχεία που δίνει ο αδμηε; Κάπου ηρέμησε λίγο.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Φεβ 2022, 19:53

Ενδιαφέρον το παρακάτω.

Εικόνα

https://f.hubspotusercontent40.net/hubf ... entary.pdf

Πρακτικά λέει ότι οι ΑΠΕ δεν δεν είναι σε θέση να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά ως προς τα ορυκτά καύσιμα και ότι η πτώση στην τιμή τους ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης μείωσης που είχαν στην τιμή τους τα ορυκτά καύσιμα(2010-20) αλλά και ένεκα της μείωσης του κόστους κεφαλαίου.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42884
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Φεβ 2022, 19:59

Αρχέλαος έγραψε:
25 Φεβ 2022, 19:53
Ενδιαφέρον το παρακάτω.

Εικόνα

https://f.hubspotusercontent40.net/hubf ... entary.pdf

Πρακτικά λέει ότι οι ΑΠΕ δεν δεν είναι σε θέση να λειτουργήσουν ανταγωνιστικά ως προς τα ορυκτά καύσιμα και ότι η πτώση στην τιμή τους ήταν αποτέλεσμα της μεγάλης μείωσης που είχαν στην τιμή τους τα ορυκτά καύσιμα(2010-20) αλλά και ένεκα της μείωσης του κόστους κεφαλαίου.
Οι ίδιοι παραδέχονται ότι είναι contrarians, δηλαδή αυτά που λένε δεν είναι κοινώς αποδεκτά. Οπότε το ερώτημα είναι γιατί αναζητείς τους contrarians και όχι τις μέηνστρημ προβολές.
Τέλος πάντων, υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος να δεις αν ισχύουν αυτά που γράφουν. Δες πόσο αυξήθηκαν τα ορυκτά καύσιμα φέτος και του χρόνου κοίτα αν ανέβηκε η τιμή των ΑΠΕ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικολογία & Φύση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών