Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Ιαν 2021, 18:34

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:24
Όχι, είναι ανάμεσα στην πόρτα και το παράθυρο. θα περιμένω μέχρι τις 8-9 και θα αρχίσω να κάνω θόρυβο κοντά στην πόρτα να καταλάβει ότι κάτι γίνεται για να μην τρομάξει και θα την ανοίξω σιγά σιγά. Και ας φύγει αρκεί να μην τρομάξει. Θα παραγγείλω και θα βάλω σε άλλη θέση τον καναπέ και τις τροφές.... και βλέπουμε.
Από παράθυρο κάποιου δωματίου;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Ιαν 2021, 18:38

vagabondo έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:34
Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:24
Όχι, είναι ανάμεσα στην πόρτα και το παράθυρο. θα περιμένω μέχρι τις 8-9 και θα αρχίσω να κάνω θόρυβο κοντά στην πόρτα να καταλάβει ότι κάτι γίνεται για να μην τρομάξει και θα την ανοίξω σιγά σιγά. Και ας φύγει αρκεί να μην τρομάξει. Θα παραγγείλω και θα βάλω σε άλλη θέση τον καναπέ και τις τροφές.... και βλέπουμε.
Από παράθυρο κάποιου δωματίου;
Δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση. Θα τα καταφέρω να την εξημερώσω αλλά μάλλον θα πάρει χρόνο, την τελευταία φορά που τρόμαξε έκανε δύο μέρες να έρθει.
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68602
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2021, 18:41

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 17:21
Σήμερα θα την περιμένει αυτό εκτός από το χαλάκι, για να δούμε που θα πάει.


[img]https://i.postimg.cc/mDBvWHbh/Cam1 ... .jpg[/img]
Αν της βάλεις ένα χαρτόκουτο ΚΑΤΩ από την καρέκλα, με κάποιο παλιό μαλακό μάλλινο/φούτερ/κομμάτι κουβέρτας μέσα, θα είναι πολύ πιο ελκυστικό για τη γάτα και θα την κάνει να νοιώθει πιο ασφαλής.

Κάποιες είναι πιο κοινωνικές και κάποιες δεν γουστάρουν καθόλου να νοιώθουν εκτεθειμένες, έχουν το ένστικτο του καταφύγιου, της κρυψώνας. Γι' αυτό, ακόμη και οι οικόσιτες προσπαθούν να μπαίνουν σε κουτιά, συρτάρια, ντουλάπες, σακούλες, κάτω από σκεπάσματα κλπ όταν βρουν την ευκαιρία.

Σε πρακτικό επίπεδο, αν είναι στο κουτί ακόμη και αν σε ακούσει αλλά υποθέτει ότι δεν φαίνεται, υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να μη φύγει αν της βάλεις ένα πιατάκι με ξηρή ή άλλη τροφή και νερό. Και όσο πιο μακριά είναι η καρέκλα από την πόρτα, τόσο το καλύτερο. Το πιατάκι με την τροφή καλό θα είναι να το βάλεις κοντά στην πόρτα σου, για να συνδέσει το άνοιγμα της πόρτας με φαί.

Χωρίς πσσ, πσσ, γλυκόλογα και λοιπά. Οι αγριόγατες δεν θέλουν πολλά, πολλά, θέλουν να τις αντιμετωπίζεις διακριτικά. Σαν να μην υπάρχουν. Αν τις αφήσεις στην ησυχία τους, χωρίς άλλη προσπάθεια προσωπικής επικοινωνίας, καλύπτοντας απλώς τις βασικές ανάγκες τους, θα χαλαρώσουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 24 Ιαν 2021, 18:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Ιαν 2021, 18:45

Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
the end

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Ιαν 2021, 18:49

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:45
Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
Άμα σε δει να της αφήνεις 2-3 φορές φαγητό, δεν θα σε φοβάται πια.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Ιαν 2021, 18:52

vagabondo έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:49
Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:45
Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
Άμα σε δει να της αφήνεις 2-3 φορές φαγητό, δεν θα σε φοβάται πια.
Σου λέω μου έριξες μεγάλη ιδέα! Ξέρω τι θα κάνω από εδώ και πέρα. Σε αναμονή φωτογραφιών λοιπόν.
the end

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 24 Ιαν 2021, 18:59

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:52
vagabondo έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:49
Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:45
Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
Άμα σε δει να της αφήνεις 2-3 φορές φαγητό, δεν θα σε φοβάται πια.
Σου λέω μου έριξες μεγάλη ιδέα! Ξέρω τι θα κάνω από εδώ και πέρα. Σε αναμονή φωτογραφιών λοιπόν.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68602
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Ιαν 2021, 19:02

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:45
Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
Πρόσθεσα και αυτό.

Και όσο πιο μακριά είναι η καρέκλα με το χαρτόκουτο* από την πόρτα, τόσο το καλύτερο.

Το πιατάκι με την τροφή καλό θα είναι να το βάλεις κοντά στην πόρτα σου, για να συνδέσει το άνοιγμα της πόρτας με φαί.
Και θα είναι πιο εύκολο για σένα.

*Μπορεί να παίξει και σκέτο κλειστό χαρτόκουτο με μια πόρτα για να μπαίνει, σε κάποιο σημείο που δεν θα βρέχεται. Και δεν χρειάζονται τόσο υπερμεγέθεις κουβέρτες. Αν υπάρχει μια παλιά κουβέρτα (ή το οποιοδήποτε μαλακό υλικό, μαξιλάρι κλπ που δεν χρειάζεσαι και δεν είναι σε καλή κατάσταση για να το δώσεις σε κάποια οργάνωση), κόψε την σε κομμάτια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ptomahawk
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 14 Δεκ 2020, 10:42

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ptomahawk » 24 Ιαν 2021, 19:07

Πως την παλεύετε με τις γάτες ρε πούστη μου
Raise the urinals

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Ιαν 2021, 19:07

Εκεί που θα το πάω δεν βρέχεται καθόλου, θα το πάω έτσι όπως είναι και θα βάλω ένα χαρτόνι μεγάλο που έχω για να αισθάνεται καλύτερα. Ξέρω ότι στις γάτες αρέσει να κοιμούνται όσο πιο ψηλά γίνεται αν ο χώρος είναι ανοικτός, όπως η βεράντα μου.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 24 Ιαν 2021, 19:25

ptomahawk έγραψε:
24 Ιαν 2021, 19:07
Πως την παλεύετε με τις γάτες ρε πούστη μου
Δεν την παλεύω ρε φίλε, με τα κρύα την λυπήθηκα. Εδώ δεν θέλει πολλά φαΐ νερό και μέσα τον χειμώνα... σιγά μην κάθεται μέσα με καλό καιρό, δεν είμαι σε διαμέρισμα ούτε μπορώ να την περιορίσω κάπου. Όταν θέλει θα έρχεται και όταν θα θέλει θα φεύγει. Είχα γάτες στο παρελθόν και ξέρω, καμία σχέση με τους σκύλους.
the end

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18926
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Ιαν 2021, 22:51

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 17:36
Green Dragon έγραψε:
20 Ιαν 2021, 10:26
Αν μπορέσεις να την βγάλεις μια φωτογραφία με κάποιον τρόπο θα ήθελα να τη δώ!

[img]https://i.postimg.cc/ZRyNbKTH/Cam1 ... .jpg[/img]
Ευχαριστώ! Όμορφη ασπρόμαυρη γατούλα :g094:


Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 01 Φεβ 2021, 11:20

Πάνας έγραψε:
24 Ιαν 2021, 18:45
Κρατάω την τελευταία πρόταση που έγραψες γιατί έχω βρει την λύση με το κρεβάτι και να μην τρομάξει. Σιγά σιγά θα αποκτήσουμε πιστεύω την οικειότητα που χρειάζεται.
Πρέπει να έχεις την απόλυτη υπομονή.

Το γατί σε διάλεξε και θα μείνει αλλά έχει τραύματα. Ακόμα κι όταν εσύ θα κάθεσαι ακίνητος και αυτή ψιλοπλησιάζει και σε δοκιμάζει χτυπώντας με το πόδι θα κάθεσαι να τις τρώς χωρίς νευρικές απότομες κινήσεις.


Κάποια μέρα που δεν θα το περιμένεις θα φάει από το χέρι σου (θα σε δαγκώσει και άγαρμπα ίσως αλλά εσύ βράχος) και κάποια άλλη μέρα απροσμενα θα τριφτεί πάνω σου.

Ίσως λίγο νωρίτερα να έχει ξαπλώσει γυρίζοντάς σου την κοιλιά

Σου μιλάει ο απόλυτος γητευτής άγριων γατιών !
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 01 Φεβ 2021, 11:24

Ξέχασα να ψωνίσω και να πάρω γατοτροφή αλλά θα της δώσω από το δικό μου το μεσημέρι, αν είναι εδώ. Αν όχι θα το κρατήσω και θα την περιμένω.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών