Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Απρ 2024, 11:00

vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:37
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:27
vantono έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:18

Άρα όσοι βαζουν φόλες στα χωρια ειναι δικαιολογημένοι γιατί θελουν να προστατέψουν τα κοτέτσια τους. Για όσους βάζουν στην πολη, μεσα στα πάρκα που παιζουν και παιδια παραδιπλα κτλ, ποιά η αποψη σου? Και αυτοι κοτέτσια εχουν και θελουν να τα προστατεψουν? :102:

Επισης, η καταστροφή φωλιάς νεοσσών τιμωρείται απο το νόμο με τουλαχιστον 500€ και κατι ημερών φυλάκιση. Σιγουρα ισχύει για τα χελιδόνια εννοειται, αλλα εχω την εντύπωση και για νεοσσούς περιστεριών. Υπάρχει σχετική νομοθεσία. 'Αμα σε παρει κανενα μάτι και σε καταγγείλει βρίσκεις μπελά.

υγ. Κι εγώ ειχα επαφή με τη φύση και εχω σκοτώσει και οχιά. Αν ειχα επιλογή να μην το κανω, δεν θα το εκανα ουτε αυτο.
Οι περισσότεροι "φυσιοεπαφίτες" που το παίζατε μαγκες σκοτωνοντας πουλακια ή μυρμηγκάκια κτλ, στη θέα οχιάς θα χεζόσασταν και θα φωνάζατε τον γνωστό Σερραίο να σας βοηθησει.
Δεν γνωρίζω τη νομοθεσία για την καταστροφή φωλιών από ιπτάμενους αρουραίους που τρώνε από κάδους, χέζουν αυτοκίνητα και μπαλκόνια και φτιάχνουν φωλιές σε κλιματιστικά και σημεία που προκαλούν φθορές. Αλλά μη μου πεις ότι δεν έχεις δει ποτέ σου να καταστρέφουν φωλιές τους στο δρόμο είτε από υπαλλήλους του δήμου, είτε από ιδιώτες και ιδιωτικά συνεργεία; Ντάξει ωραίο το remote working αλλά να βγαίνουμε και από το σπίτι μας...
Εχω δει αρκετά παλιότερα αλλα επειδη ειμαι κι εγω αντι-περιστεράκιας δεν εκανα καταγγελία. Αν το εβλεπα να συμβαινει σε εποχη χελιδονιών, θα εκανα.
Περιστερια στο δικο μου μπαλκόνι παντως, που ειχαν στησει φωλια με αυγά και επειτα νεοσσούς μεσα, εβαλα ενα μεγαλο χαρτονι κατω (απ αυτα που στρώνεις οταν βάφεις) για τις κουτσουλιες, και τα ανέχτηκα για οσο χρειαστηκε. Εβγαινα με μασκα και καθάριζα τακτικα.
Οταν ξεκουμπίστηκαν, τότε κατέστρεψα και τη φωλιά.
Τα περιστέρια δεν ξεκουμπίζονται εύκολα και ειδικά δίπλα σε κλιμτιστικά. Επίσης, διάβασε ένα ωραίο άρθρο. Η ύπαρξη μεγάλου αριθμού περιστεριών ως πανίδα σε πόλεις και άλλες περιοχές χωρίς την μείωση του πληθυσμού τους με οποιοδήποτε τρόπο δεν είναι και τόσο καλό για τα υπόλοιπα είδη πουλιών, όπως τα χελιδόνια. Πόσο καιρό έχεις να δεις χελιδόνι στον αστικό ιστό; Νομίζεις ότι φταίει το καυσαέριο; Εδώ τα σπουργίτια και εξαφανίζονται από το domination των περιστεριών.

https://www.lifo.gr/various/peristeria- ... ygkatoikoi

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Απρ 2024, 11:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:59
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:49
Έχω αναφερθεί σε αυτούς που πετάνε φόλες σε παιδικές χαρές. Αν και μεταξύ μας, αυτοί είναι λίγοι. Δεν έχω ακούσει πολλά παιδάκια να πέθαναν από φόλες. Από εκεί και πέρα τα γατιά χωρίς ιδιοκτήτη είναι σαν τα ποντίκια. Στον ίδιο κάδο μπαίνουν, τα ίδια σημεία περνούν. Φυσικά δεν είναι ωραίο να πετάς φυτοφάρμακο σε πιατάκια με νερό στο δρόμο. Αλλά επίσης δεν είναι ωραίο και υγιεινό να υπάρχουν πιατάκια με νερό στο δρόμο.
Εκπληκτική σύγκριση δεν λέω.

Να υποθέσω ότι σε ενοχλούν περισσότερο τα πιατάκια με νερό στο δρόμο, από τις σκισμένες σακούλες με οργανικά στο πεζοδρόμιο ή στον κάδο ανακύκλωσης, που πετάει ο κάθε παπάρας; Ή το σκουπιδαριό που βλέπει κανείς από μπυρόκουτα, πλαστικά κλπ που αφήνουν όπου βρεθούν αυτοί οι κωμικοί τύποι, που τους χαλάνε την αισθητική τα πιατάκια νερού;
Whataboutism

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Απρ 2024, 11:06

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:49
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:35


Δεν είχα σφεντόνα, αλλά και να είχα δε θα σκότωνα πουλιά.
Δεν χαλάω φωλιές περιστεριών αν έχουν νεοσσούς. Επίσης έχω φροντίσει από πριν να μην υπάρχουν φωλιές ώστε να μην χρειαστεί να τις χαλάσω.

Εγώ μεγάλωσα σε πόλη. Και στην πόλη, φόλες βάζουν οι ψυχοπαθείς.
Είναι οι ίδιοι ψυχοπαθείς που ρίχνουν δηλητήρια στα πιατάκια με το νερό που αφήνουν κάποιοι για τα γατιά στους δρόμους το καλοκαίρι.
Δηλαδή μεταξύ του να σκοτώσεις πέντε πουλάκια και του να φροντήσεις να μην υπάρχουν φωλιές άρα πλήρη εξάλειψη του είδους στην περιοχή, το πρώτο είναι καλύτερο. Σόρυ.

Φυσικά και είναι καλύτερο.
Να πάνε αλλού. Σε εγκαταλειμμένα κτίρια, σε πάρκα κλπ.
Έχει περιστέρια και στα νησιά και στην επαρχία άρα μια χαρά βρίσκουν να κάνουν φωλιές, δε τους χρειάζεται η δική μου η βεράντα.

Εσένα πάλι που σε ενοχλεί η εξάλειψη του είδους στην περιοχή, μας λες ότι είναι προτιμότερο να τα αφήνεις να κάνουν φωλιά, να γεννάνε και μετά να τα σκοτώνεις οικογενειακώς.
Φοβερή ιδέα.
Ναι, άκρως πιο υγιεινό να κάνουν φωλιά στο απέναντι κτήριο. Θα τους βάλεις και όριο για το που θα πάνε να χέσουν ή να κάτσουν. Σαν τους τρελούς που ζητούσαν σοσιαλισμό στο μελίσσι ένα πράγμα...

Η διαφορά του σκοτώνω πέντε σε μία περιοχή από το δεν αφήνω τίποτε στην περιοχή, είναι μεγάλη. Και δεν ξέρω τί σου λέει το συνεργείο καθαρισμού, ότι δεν έσπασε αυγουλάκια και δε χτύπησε κανένα αλλά δεν πάει έτσι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 11:11

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:59
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:49
Έχω αναφερθεί σε αυτούς που πετάνε φόλες σε παιδικές χαρές. Αν και μεταξύ μας, αυτοί είναι λίγοι. Δεν έχω ακούσει πολλά παιδάκια να πέθαναν από φόλες. Από εκεί και πέρα τα γατιά χωρίς ιδιοκτήτη είναι σαν τα ποντίκια. Στον ίδιο κάδο μπαίνουν, τα ίδια σημεία περνούν. Φυσικά δεν είναι ωραίο να πετάς φυτοφάρμακο σε πιατάκια με νερό στο δρόμο. Αλλά επίσης δεν είναι ωραίο και υγιεινό να υπάρχουν πιατάκια με νερό στο δρόμο.
Εκπληκτική σύγκριση δεν λέω.

Να υποθέσω ότι σε ενοχλούν περισσότερο τα πιατάκια με νερό στο δρόμο, από τις σκισμένες σακούλες με οργανικά στο πεζοδρόμιο ή στον κάδο ανακύκλωσης, που πετάει ο κάθε παπάρας; Ή το σκουπιδαριό που βλέπει κανείς από μπυρόκουτα, πλαστικά κλπ που αφήνουν όπου βρεθούν αυτοί οι κωμικοί τύποι, που τους χαλάνε την αισθητική τα πιατάκια νερού;
Whataboutism
Κατάλαβα, παίζεις στην μπολντ κατηγορία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29848
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 17 Απρ 2024, 11:11

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:06
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:49


Δηλαδή μεταξύ του να σκοτώσεις πέντε πουλάκια και του να φροντήσεις να μην υπάρχουν φωλιές άρα πλήρη εξάλειψη του είδους στην περιοχή, το πρώτο είναι καλύτερο. Σόρυ.

Φυσικά και είναι καλύτερο.
Να πάνε αλλού. Σε εγκαταλειμμένα κτίρια, σε πάρκα κλπ.
Έχει περιστέρια και στα νησιά και στην επαρχία άρα μια χαρά βρίσκουν να κάνουν φωλιές, δε τους χρειάζεται η δική μου η βεράντα.

Εσένα πάλι που σε ενοχλεί η εξάλειψη του είδους στην περιοχή, μας λες ότι είναι προτιμότερο να τα αφήνεις να κάνουν φωλιά, να γεννάνε και μετά να τα σκοτώνεις οικογενειακώς.
Φοβερή ιδέα.
Ναι, άκρως πιο υγιεινό να κάνουν φωλιά στο απέναντι κτήριο. Θα τους βάλεις και όριο για το που θα πάνε να χέσουν ή να κάτσουν. Σαν τους τρελούς που ζητούσαν σοσιαλισμό στο μελίσσι ένα πράγμα...

Η διαφορά του σκοτώνω πέντε σε μία περιοχή από το δεν αφήνω τίποτε στην περιοχή, είναι μεγάλη. Και δεν ξέρω τί σου λέει το συνεργείο καθαρισμού, ότι δεν έσπασε αυγουλάκια και δε χτύπησε κανένα αλλά δεν πάει έτσι.
Είναι σαν να μιλάνε 2 διαφορετικοι άνθρωποι μέσα από εσένα.
Αυτά που γράφεις αναιρεί το ένα το άλλο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2014
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 17 Απρ 2024, 11:16

Από τη στιγμή που υπάρχει τόσο τεράστιος πληθυσμός ανθρώπων που έχουν εισβάλει στα περισσότερα ενδιαιτήματα άγριων ζώων, και από τη στιγμή που ενδιαφερόμαστε για κάποια -υποτυπώδη, έστω- προστασία του περιβάλλοντος, είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ να σκοτώνουμε κάποια ζώα, και μάλιστα σε μεγάλους αριθμούς. Στο φόρουμ της φύσης έχω ανεβάσει ένα βίντεο σχετικά με το πώς ο μεγάλος αριθμός ελεφάντων καταστρέφει το πάρκο Kruger. Δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από την εξόντωσή τους. Στην Αυστραλία υπάρχουν εκτεταμένα προγράμματα θανάτωσης γατών. Οι γάτες εξολοθρεύουν τα ντόπια πουλιά και ερπετά. Σε ένα σωρό χώρες υπάρχουν προγράμματα εκρίζωσης ξενικών ειδών, πχ στην Βρετανία θέλουν να εξαφανίσουν τους γκρι σκίουρους που έχουν οδηγήσει τους ντόπιους κόκκινους στα πρόθυρα της εξαφάνισης.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 11:25

micmic έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:16
Από τη στιγμή που υπάρχει τόσο τεράστιος πληθυσμός ανθρώπων που έχουν εισβάλει στα περισσότερα ενδιαιτήματα άγριων ζώων, και από τη στιγμή που ενδιαφερόμαστε για κάποια -υποτυπώδη, έστω- προστασία του περιβάλλοντος, είναι ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ να σκοτώνουμε κάποια ζώα, και μάλιστα σε μεγάλους αριθμούς. Στο φόρουμ της φύσης έχω ανεβάσει ένα βίντεο σχετικά με το πώς ο μεγάλος αριθμός ελεφάντων καταστρέφει το πάρκο Kruger. Δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα από την εξόντωσή τους. Στην Αυστραλία υπάρχουν εκτεταμένα προγράμματα θανάτωσης γατών. Οι γάτες εξολοθρεύουν τα ντόπια πουλιά και ερπετά. Σε ένα σωρό χώρες υπάρχουν προγράμματα εκρίζωσης ξενικών ειδών, πχ στην Βρετανία θέλουν να εξαφανίσουν τους γκρι σκίουρους που έχουν οδηγήσει τους ντόπιους κόκκινους στα πρόθυρα της εξαφάνισης.
Υπάρχει επίσης τεράστιος αριθμός ανθρώπων που εισβάλει και θα συνεχίσει να εισβάλει στα περισσότερα ενδιαιτήματα ήμερων δίποδων ζώων.

Όλως τυχαίως, έκανα έναν συνειρμό για το μπολντ. Στην τελική, τί γκρι τί κόκκινοι τι ροζ, σκίουροι να 'ναι κι ό,τι να 'ναι. Έτσι θα σωθεί το δημογραφικό των σκίουρων στην Ευρώπη.

...Ή όχι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Απρ 2024, 11:57

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:06
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:55

Φυσικά και είναι καλύτερο.
Να πάνε αλλού. Σε εγκαταλειμμένα κτίρια, σε πάρκα κλπ.
Έχει περιστέρια και στα νησιά και στην επαρχία άρα μια χαρά βρίσκουν να κάνουν φωλιές, δε τους χρειάζεται η δική μου η βεράντα.

Εσένα πάλι που σε ενοχλεί η εξάλειψη του είδους στην περιοχή, μας λες ότι είναι προτιμότερο να τα αφήνεις να κάνουν φωλιά, να γεννάνε και μετά να τα σκοτώνεις οικογενειακώς.
Φοβερή ιδέα.
Ναι, άκρως πιο υγιεινό να κάνουν φωλιά στο απέναντι κτήριο. Θα τους βάλεις και όριο για το που θα πάνε να χέσουν ή να κάτσουν. Σαν τους τρελούς που ζητούσαν σοσιαλισμό στο μελίσσι ένα πράγμα...

Η διαφορά του σκοτώνω πέντε σε μία περιοχή από το δεν αφήνω τίποτε στην περιοχή, είναι μεγάλη. Και δεν ξέρω τί σου λέει το συνεργείο καθαρισμού, ότι δεν έσπασε αυγουλάκια και δε χτύπησε κανένα αλλά δεν πάει έτσι.
Είναι σαν να μιλάνε 2 διαφορετικοι άνθρωποι μέσα από εσένα.
Αυτά που γράφεις αναιρεί το ένα το άλλο.
Ουπς μας πήρες χαμπάρι. Κοίτα, επειδή δε συμφωνείς, δε θα σε κρεμάσω κιόλας. Προσπάθησε όμως να μην πιστεύεις ότι είναι τρελοί όταν δεν συμφωνείς με τους άλλους.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21108
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 17 Απρ 2024, 11:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:59


Εκπληκτική σύγκριση δεν λέω.

Να υποθέσω ότι σε ενοχλούν περισσότερο τα πιατάκια με νερό στο δρόμο, από τις σκισμένες σακούλες με οργανικά στο πεζοδρόμιο ή στον κάδο ανακύκλωσης, που πετάει ο κάθε παπάρας; Ή το σκουπιδαριό που βλέπει κανείς από μπυρόκουτα, πλαστικά κλπ που αφήνουν όπου βρεθούν αυτοί οι κωμικοί τύποι, που τους χαλάνε την αισθητική τα πιατάκια νερού;
Whataboutism
Κατάλαβα, παίζεις στην μπολντ κατηγορία.
Αφού δε σε πειράζει το σκουπιδαριό, θα μπορούσε να μη σε ενοχλούν και οι ψώφιες γάτες από φόλα. Και στην τελική, ας συμπεριφερθούμε στα ζώα όπως και στους ανθρώπους. Όποιος τα θέλει ας τα πάρει σπίτι του...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 12:30

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:45
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:28
Μεγάλη πλάκα το οτι έρχονται τα τρυφερά χέρια των πόλεων, να την πουν και να κουνήσουν το δάχτυλο στους κατοίκους της υπαίθρου για το πώς πρέπει να "αγαπουν κια να σέβονται" τη φύση
Έχω μια διαφωνία διαχρονική σε αυτό.
Καταρχάς δεν ξέρω αν σέβονται γενικά και αόριστα την φύση ή αν την προσέχουν επειδή απλα ζουν εκεί και εξαρτώνται από τον περιβάλλοντα χώρο.
Αυτό γενικά.

Ειδικότερα για τα ζώα, δεν είναι ακριβώς αγάπη και σεβασμός η εργαλειοποιηση του ζώου.
Το να πετάς στην ερημιά το γέρικο σκυλί για να ψοφήσει ή να δένεις το γέρικο γαϊδούρι στο δέντρο για να πεθάνει αργά και βασανιστικά από πείνα και δίψα ή να πυροβολάς ένα κυνηγόσκυλο γιατί σου πήρε την πέρδικα κλπ κλπ (άπειρα παράδειγματα) δε δείχνει σεβασμό αν μη τι άλλο.
Δείχνει πολλά αλλά όχι σεβασμό.

Δεν έχει καμία σχέση με το να βάλεις φόλα για να μην σου φάνε τις κοτες ή τα πρόβατα από τα οποία ζεις.

Γενικά στην επαρχία έχουν τόσο σεβασμό για τα ζώα όσο είχαν για τους μαύρους στο Tennessee προ εμφυλίου.
Πλέον δεν ειναι έτσι. Πριν το 90 ίσως ήταν.
Σίγουρα αν ένα σκυλί αρπαξει καμια κότα ή επιτεθεί σε κοπάδι θα φάει τα εννιάβολα και θα ειναι και ώρα μεσημέρι, μέχρι εκεί.
Το ίδιο ισχύει βέβαια όχι μονο για τα σκυλιά αλλά για λύκους, αλεπούδες, τσακάλια και πάει λέγοντας.
Τωρα να σου πω την αλήθεια αυτο με την εργαλειοποίηση ειναι σχετικό. Ας πουμε οι τσοπάνηδες τα χρησιμοποιούν για τα προς το ζην, η ταδε ή ο τάδε της πόλης που τα έχει σε χρυσό θρόνο μες το σπίτι τα χρησιμοποιεί για άλλους λόγους.
Θα μου πεις πως απο τη μια ζουν σε συνθήκες όχι καλές(με βάση το σκεπτικό των τελευταίων 15 ετών) αλλά απο την άλλη τα ζώα αυτά για χιλιάδες χρόνια έτσι ζούσαν, τα τελευταία 30-40 χρόνια έχει αλλάξει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 12:45

Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:11
Εμπεδοκλής έγραψε:
17 Απρ 2024, 11:03


Whataboutism
Κατάλαβα, παίζεις στην μπολντ κατηγορία.
Αφού δε σε πειράζει το σκουπιδαριό, θα μπορούσε να μη σε ενοχλούν και οι ψώφιες γάτες από φόλα. Και στην τελική, ας συμπεριφερθούμε στα ζώα όπως και στους ανθρώπους. Όποιος τα θέλει ας τα πάρει σπίτι του...
Μη χρησιμοποιείς πληθυντικό, καλό μου. :e045:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 12:50

Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:45
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:28
Μεγάλη πλάκα το οτι έρχονται τα τρυφερά χέρια των πόλεων, να την πουν και να κουνήσουν το δάχτυλο στους κατοίκους της υπαίθρου για το πώς πρέπει να "αγαπουν κια να σέβονται" τη φύση
Έχω μια διαφωνία διαχρονική σε αυτό.
Καταρχάς δεν ξέρω αν σέβονται γενικά και αόριστα την φύση ή αν την προσέχουν επειδή απλα ζουν εκεί και εξαρτώνται από τον περιβάλλοντα χώρο.
Αυτό γενικά.

Ειδικότερα για τα ζώα, δεν είναι ακριβώς αγάπη και σεβασμός η εργαλειοποιηση του ζώου.
Το να πετάς στην ερημιά το γέρικο σκυλί για να ψοφήσει ή να δένεις το γέρικο γαϊδούρι στο δέντρο για να πεθάνει αργά και βασανιστικά από πείνα και δίψα ή να πυροβολάς ένα κυνηγόσκυλο γιατί σου πήρε την πέρδικα κλπ κλπ (άπειρα παράδειγματα) δε δείχνει σεβασμό αν μη τι άλλο.
Δείχνει πολλά αλλά όχι σεβασμό.

Δεν έχει καμία σχέση με το να βάλεις φόλα για να μην σου φάνε τις κοτες ή τα πρόβατα από τα οποία ζεις.

Γενικά στην επαρχία έχουν τόσο σεβασμό για τα ζώα όσο είχαν για τους μαύρους στο Tennessee προ εμφυλίου.
Πλέον δεν ειναι έτσι. Πριν το 90 ίσως ήταν.
Σίγουρα αν ένα σκυλί αρπαξει καμια κότα ή επιτεθεί σε κοπάδι θα φάει τα εννιάβολα και θα ειναι και ώρα μεσημέρι, μέχρι εκεί.
Το ίδιο ισχύει βέβαια όχι μονο για τα σκυλιά αλλά για λύκους, αλεπούδες, τσακάλια και πάει λέγοντας.
Τωρα να σου πω την αλήθεια αυτο με την εργαλειοποίηση ειναι σχετικό. Ας πουμε οι τσοπάνηδες τα χρησιμοποιούν για τα προς το ζην, η ταδε ή ο τάδε της πόλης που τα έχει σε χρυσό θρόνο μες το σπίτι τα χρησιμοποιεί για άλλους λόγους.
Θα μου πεις πως απο τη μια ζουν σε συνθήκες όχι καλές(με βάση το σκεπτικό των τελευταίων 15 ετών) αλλά απο την άλλη τα ζώα αυτά για χιλιάδες χρόνια έτσι ζούσαν, τα τελευταία 30-40 χρόνια έχει αλλάξει.
Εδώ που τα λέμε και τα παιδιά δεν τα είχαν σε θρόνο στα χωριά. Έστω ξύλινο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 12:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:50
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:30
Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:45


Έχω μια διαφωνία διαχρονική σε αυτό.
Καταρχάς δεν ξέρω αν σέβονται γενικά και αόριστα την φύση ή αν την προσέχουν επειδή απλα ζουν εκεί και εξαρτώνται από τον περιβάλλοντα χώρο.
Αυτό γενικά.

Ειδικότερα για τα ζώα, δεν είναι ακριβώς αγάπη και σεβασμός η εργαλειοποιηση του ζώου.
Το να πετάς στην ερημιά το γέρικο σκυλί για να ψοφήσει ή να δένεις το γέρικο γαϊδούρι στο δέντρο για να πεθάνει αργά και βασανιστικά από πείνα και δίψα ή να πυροβολάς ένα κυνηγόσκυλο γιατί σου πήρε την πέρδικα κλπ κλπ (άπειρα παράδειγματα) δε δείχνει σεβασμό αν μη τι άλλο.
Δείχνει πολλά αλλά όχι σεβασμό.

Δεν έχει καμία σχέση με το να βάλεις φόλα για να μην σου φάνε τις κοτες ή τα πρόβατα από τα οποία ζεις.

Γενικά στην επαρχία έχουν τόσο σεβασμό για τα ζώα όσο είχαν για τους μαύρους στο Tennessee προ εμφυλίου.
Πλέον δεν ειναι έτσι. Πριν το 90 ίσως ήταν.
Σίγουρα αν ένα σκυλί αρπαξει καμια κότα ή επιτεθεί σε κοπάδι θα φάει τα εννιάβολα και θα ειναι και ώρα μεσημέρι, μέχρι εκεί.
Το ίδιο ισχύει βέβαια όχι μονο για τα σκυλιά αλλά για λύκους, αλεπούδες, τσακάλια και πάει λέγοντας.
Τωρα να σου πω την αλήθεια αυτο με την εργαλειοποίηση ειναι σχετικό. Ας πουμε οι τσοπάνηδες τα χρησιμοποιούν για τα προς το ζην, η ταδε ή ο τάδε της πόλης που τα έχει σε χρυσό θρόνο μες το σπίτι τα χρησιμοποιεί για άλλους λόγους.
Θα μου πεις πως απο τη μια ζουν σε συνθήκες όχι καλές(με βάση το σκεπτικό των τελευταίων 15 ετών) αλλά απο την άλλη τα ζώα αυτά για χιλιάδες χρόνια έτσι ζούσαν, τα τελευταία 30-40 χρόνια έχει αλλάξει.
Εδώ που τα λέμε και τα παιδιά δεν τα είχαν σε θρόνο στα χωριά. Έστω ξύλινο.
Δε καταλαβα το συσχετισμό, αλήθεια, η τι σχέση έχει με αυτό που ειπα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5840
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 17 Απρ 2024, 13:07

Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 13:14

Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:07
:smt005::smt005::smt005:

Αυτή στο 0:15 πάντως με τα τσόφλια, μάλλον από hording πάσχει.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών