Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 17 Απρ 2024, 19:03

student έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:01
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:14
Niki έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:07
:smt005::smt005::smt005:

Αυτή στο 0:15 πάντως με τα τσόφλια, μάλλον από hording πάσχει.
Εκπληκτικό...βρήκα μέχρι και τη γυναίκα μου κάπου εκεί μέσα :smt005::smt005::smt005:
Κι εγώ! Σ' αυτήν που αναφέρω, μάλιστα.

Το έστειλα με viber στην κόρη μου λέγοντας "η μάνα σου, the cat edition" και μου απάντησε "ξεκάθαρα!".

:smt005:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6658
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 17 Απρ 2024, 19:05

Otto Weininger έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:45
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 10:28
Μεγάλη πλάκα το οτι έρχονται τα τρυφερά χέρια των πόλεων, να την πουν και να κουνήσουν το δάχτυλο στους κατοίκους της υπαίθρου για το πώς πρέπει να "αγαπουν κια να σέβονται" τη φύση
Έχω μια διαφωνία διαχρονική σε αυτό.
Καταρχάς δεν ξέρω αν σέβονται γενικά και αόριστα την φύση ή αν την προσέχουν επειδή απλα ζουν εκεί και εξαρτώνται από τον περιβάλλοντα χώρο.
Αυτό γενικά.

Ειδικότερα για τα ζώα, δεν είναι ακριβώς αγάπη και σεβασμός η εργαλειοποιηση του ζώου.
Το να πετάς στην ερημιά το γέρικο σκυλί για να ψοφήσει ή να δένεις το γέρικο γαϊδούρι στο δέντρο για να πεθάνει αργά και βασανιστικά από πείνα και δίψα ή να πυροβολάς ένα κυνηγόσκυλο γιατί σου πήρε την πέρδικα κλπ κλπ (άπειρα παράδειγματα) δε δείχνει σεβασμό αν μη τι άλλο.
Δείχνει πολλά αλλά όχι σεβασμό.

Δεν έχει καμία σχέση με το να βάλεις φόλα για να μην σου φάνε τις κοτες ή τα πρόβατα από τα οποία ζεις.

Γενικά στην επαρχία έχουν τόσο σεβασμό για τα ζώα όσο είχαν για τους μαύρους στο Tennessee προ εμφυλίου.
Αλήθεια ειναι αυτο, δεν σημαινει πως οποιος ζει επαρχια στους αγρους και στη φυση ειναι εργολαβικα ντε και καλα φιλοζωος. Στο συγκεκριμενο θεμα όλων των ειδων οι εργολαβιες ειναι ψευτικες και δεν ισχυουν.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
student
Δημοσιεύσεις: 3058
Εγγραφή: 22 Μαρ 2023, 13:04

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από student » 17 Απρ 2024, 19:14

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:03
student έγραψε:
17 Απρ 2024, 19:01
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 13:14

:smt005::smt005::smt005:

Αυτή στο 0:15 πάντως με τα τσόφλια, μάλλον από hording πάσχει.
Εκπληκτικό...βρήκα μέχρι και τη γυναίκα μου κάπου εκεί μέσα :smt005::smt005::smt005:
Κι εγώ! Σ' αυτήν που αναφέρω, μάλιστα.

Το έστειλα με viber στην κόρη μου λέγοντας "η μάνα σου, the cat edition" και μου απάντησε "ξεκάθαρα!".

:smt005:
Εγώ το κανα λίγο πιο ελεύθερο...

το στειλα στο γκρουπάκι του βάιμπερ με τους κολλητούς μας σαν κουιζ με το ερώτημα "βρείτε την ..."...
Περιμένω απαντήσεις :smt005:

ΥΓ. Η δικιά μου σίγουρα δεν είναι το 0:15...καλά θα ταν :lol:
Perception is reality...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 19:34

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:21
Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:57
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 12:50


Εδώ που τα λέμε και τα παιδιά δεν τα είχαν σε θρόνο στα χωριά. Έστω ξύλινο.
Δε καταλαβα το συσχετισμό, αλήθεια, η τι σχέση έχει με αυτό που ειπα.
Ούτε κι εγώ κατάλαβα την υπερβολή ή γενίκευση, αναφορικά με τον χρυσό θρόνο που βάζουν τα ζώα τους οι σημερινοί ζωόφιλοι και τους λόγους που τα χρησιμοποιούν, αν και έχω αναφέρει πολλές φορές ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους δεν θέλουν ζώα στα σπίτια τους και δεν έχω την παραμικρή διάθεση να τους επιβάλλω τα δικά μου.
Συνεχίζω να μην αντιλαμβάνομαι το συσχετισμό αλλά δε πειράζει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 17 Απρ 2024, 20:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα,
Προσωπικά, ούτε κατ’ ελάχιστον αμάρτημα βεβαίως δεν το θεωρώ κάτι τέτοιο.

Αυτό που θεωρώ υπέρτατο αμάρτημα (συγκεκριμένα για τους κατόχους σκύλων) και όντως με ταράζει (όπως κατ’ επανάληψη έχω γράψει) είναι ότι πολλοί «ενδιαφέρονται» για τα σκυλιά τους σε τέτοιο βαθμό, ώστε συγκροτούν μαζί με αυτά την κακόσημη οντότητα τη λεγόμενη «εξάποδο» (διπλή ετυμολόγηση: 4+2 πόδια και/ή εκ του εξαποδώ). Το «εξάποδο» λοιπόν αυτό, που μαστίζει τις μεγαλουπόλεις, με τα προβλήματα που προκαλεί (π.χ. γαύγισμα στο μπαλκόνι, σκατά σε δρόμους και πάρκα, δάγκωμα ανυπόπτων πολιτών, διαρκή γενικότερη όχληση…αμ το κατούρημα πού το βάζεις; Θα κατούραγε ποτέ ο σκυλοϊδιοκτήτης τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ή στο πεζοδρόμιο ή ...ή;) συνιστά τον ιδεότυπο της αντικοινωνικής οντότητας.

Σε ένα κράτος δικαίου (ποιος ήρθε;), λοιπόν, θα έπρεπε όσοι βούλονται να αποκτήσουν σκύλο να περνάνε από ψυχομετρική εκτίμηση, προκειμένου για την έκδοση άδειας, και στη συνέχεια να παρακολουθείται στενά η διαγωγή του σκύλου, ώστε -σε περίπτωση ψυχοκοινωνικής όχλησης- να αφαιρείται η άδεια κατοχής.

Κάποτε σε αυτή την (κοιλιακή) χώρα θα πρέπει να ταράξουμε στη νομιμότητα τα «εξάποδα» :g030:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 20:19

Και για όσους θέλουν να γίνονται γονείς θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοιες εξετάσεις αλλά εκεί πάμε σε μια κοινωνία τύπου Gataga. Για την οποία συμφωνω αν θες τη γνώμη μου
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

nemo
Δημοσιεύσεις: 7237
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 17 Απρ 2024, 20:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Απρ 2024, 18:27
nemo έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:00

αυτο και εγω σου γραφω οτι αυξανονται αλλα συγχρονως βαζουν και δυσκολοτερα κριτήρια
μεχρι να φτασουν σε μια καμπη οπου θα τα αυστηροποιησουν και μετα να τα απαγορευσουν
ειναι φυσην αδυνατον να μην γινει αυτο που λεω οταν το κρεας που βασιζεται η τροφη των γατοσκυλων γινει ειδος πολυτελειας για τους περισσοτερους στον πλανητη
επειτα θα εχουμε και τις ανοιχτες διαμαχες μεταξυ αυτων που εχουν και αυτων που δεν θα εχουν
και πολλα αλλα σαν δικαιολογιες ειναι κομματι συναισθηματικο και θα το πανε σιγα σιγα
και οχι σαν τα ηλεκτρικα αμαξια που ξεκινησαν χωρις φορους και τωρα αρχιζουν να τα φορτωνουν
Ρε συ nemo, έκανες ποτέ τον κόπο να διαβάσεις τα συστατικά μιας ζωοτροφής για σκύλους ή γάτες, σε κονσέρβα; Έτσι για να δεις την αναλογία κρέατος. :lol:

Ή είσαι σίγουρος ότι θέλεις να εστιάσουμε στο συναισθηματικό κομμάτι;

Γιατί αν θες, σε πάω ό,τι στοίχημα θες ότι θα χάσεις. :wink
θα το κανουμε μια αλλη στιγμη προς το παρον εγω αυτα που ειπα για τα κρεατα
ειχα στο νου μαζι με τις τροφες και τα καθαροαιμα φιλετα μοσχου που ταιζουν οι εχοντες
και τα συκωτακια για τις γατες ...τωρα που το σκεφτομαι κανε μια προσπαθεια

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Απρ 2024, 21:08

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:17
ΓΑΛΗ έγραψε:
16 Απρ 2024, 13:28
Υπάρχουν χρήστες που θεωρούν ως το υπέρτατο αμάρτημα το ότι υπάρχουν κάποιοι που τολμάνε να ενδιαφέρονται για τα ζώα,
Προσωπικά, ούτε κατ’ ελάχιστον αμάρτημα βεβαίως δεν το θεωρώ κάτι τέτοιο.

Αυτό που θεωρώ υπέρτατο αμάρτημα (συγκεκριμένα για τους κατόχους σκύλων) και όντως με ταράζει (όπως κατ’ επανάληψη έχω γράψει) είναι ότι πολλοί «ενδιαφέρονται» για τα σκυλιά τους σε τέτοιο βαθμό, ώστε συγκροτούν μαζί με αυτά την κακόσημη οντότητα τη λεγόμενη «εξάποδο» (διπλή ετυμολόγηση: 4+2 πόδια και/ή εκ του εξαποδώ). Το «εξάποδο» λοιπόν αυτό, που μαστίζει τις μεγαλουπόλεις, με τα προβλήματα που προκαλεί (π.χ. γαύγισμα στο μπαλκόνι, σκατά σε δρόμους και πάρκα, δάγκωμα ανυπόπτων πολιτών, διαρκή γενικότερη όχληση…αμ το κατούρημα πού το βάζεις; Θα κατούραγε ποτέ ο σκυλοϊδιοκτήτης τα λάστιχα του αυτοκινήτου του ή στο πεζοδρόμιο ή ...ή;) συνιστά τον ιδεότυπο της αντικοινωνικής οντότητας.

Σε ένα κράτος δικαίου (ποιος ήρθε;), λοιπόν, θα έπρεπε όσοι βούλονται να αποκτήσουν σκύλο να περνάνε από ψυχομετρική εκτίμηση, προκειμένου για την έκδοση άδειας, και στη συνέχεια να παρακολουθείται στενά η διαγωγή του σκύλου, ώστε -σε περίπτωση ψυχοκοινωνικής όχλησης- να αφαιρείται η άδεια κατοχής.

Κάποτε σε αυτή την (κοιλιακή) χώρα θα πρέπει να ταράξουμε στη νομιμότητα τα «εξάποδα» :g030:
Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση.

Ας διευκρινήσουμε λοιπόν κάποια πράγματα, γιατί τα πάντα είναι θέμα εμπειριών, αντίστοιχων εκτιμήσεων και βρίσκω θετική την ανταλλαγή τους.

Ξεκινώ λοιπόν από το πρώτο για να τα πάρουμε στεπ μπάι στεπ. Εδώ που φτάσαμε, συμφωνώ απολύτως με τη γνώμη του Ερμή αναφορικά με τις ψυχομετρικές εκτιμήσεις σε ό,τι αφορά στη μπολνταρισμένη παράγραφο. Απλώς γιατί η ψυχοκοινωνική όχληση, δεν προκύπτει μόνον από τα γαυγίσματα στα μπαλκόνια και τις επιθέσεις σε ανύποπτους πολίτες μόνον από σκύλους. Εσύ;

Ας ξεκαθαρίσει πρώτα αυτό και πάμε στα υπόλοιπα.


Αναφορικά δε με το κράτος δικαίου, ας το περιμένει όποιος θέλει στη στάση του τρόλει, όπως τον Μεσσία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10018
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 17 Απρ 2024, 22:30

Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 20:19
Και για όσους θέλουν να γίνονται γονείς θα έπρεπε να υπάρχουν τέτοιες εξετάσεις αλλά εκεί πάμε σε μια κοινωνία τύπου Gataga. Για την οποία συμφωνω αν θες τη γνώμη μου
Και πώς ξέρεις αν η επιτροπή της κοινωνίας Gattaca, θα επέτρεπε και σε εσένα να κάνεις οικογένεια; :xena:
Από την στιγμή που παραχωρείς τέτοιες εξουσίες σε μια κλίκα, οι απαγορεύσεις δεν θα έχουν τελειωμό και λογική. Γιατί δεν είναι μόνο τα ψυχολογικά.
Θα μπορούσε να σου απαγορεύσει να κάνεις οικογένεια επειδή έχεις κάποια κληρονομική ασθένεια, πχ, μεσογειακή αναιμία, ζάχαρο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνεις το σύστημα υγείας. Θα μπορούσαν οι όροι να είναι οικονομικοί ή και πολιτικοί ακόμα, που ξέρεις ότι θα τους πληροίς;

Όσο για τα ζώα, υπέρ του να μοιραστούν σε όλους που έχουν ψυχολογικά, δρουν ευεργετικά. Το αν θα αποκτήσουν τα ζώα ψυχολογικά, ποσώς με ενδιαφέρει. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 17 Απρ 2024, 22:34

Εγώ πάντως δεν δηλώνω ανθρωποφιλος.


Έχουμε βλαμμένους να μαχαιρώνουν μωρά, γιατί έτσι και αναλύουμε κάθε φορά φορά τι είναι


Ένα σκυλι η ένα γατι δεν θα το έκανε αυτό ποτέ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Απρ 2024, 22:37

Aitwlos έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:34
Εγώ πάντως δεν δηλώνω ανθρωποφιλος.


Έχουμε βλαμμένους να μαχαιρώνουν μωρά, γιατί έτσι και αναλύουμε κάθε φορά φορά τι είναι


Ένα σκυλι η ένα γατι δεν θα το έκανε αυτό ποτέ
Προφανώς και ένα γατι/σκυλι έχει μεγαλύτερη αξία από κάποιον που μαχαιρώνει μωρά.
Οι δικοί σου θεωρούν πως καποιος τέτοιος πρέπει να απολαμβάνει ανθρώπινα δικαιώματα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10327
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 17 Απρ 2024, 22:38

Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 17:56
ksk έγραψε:
17 Απρ 2024, 16:03
Isildur έγραψε:
17 Απρ 2024, 14:04

Υπάρχουν όντως τάσεις μείωσης των κατοικιδίων; Υπάρχει κάποιο στατιστικό που το δείχνει αυτό; Γιατί τουλάχιστον από ό,τι μπορώ να δω με τα μάτια μου από τον περίγυρό μου αλλά και από λίγο πιο μακριά (οκ, ξέρω ότι δεν είναι κάποια απόδειξη αυτό), μάλλον να πληθαίνουν τα βλέπω παρά να μειώνονται.
Πολλά αδέσποτα...υπερβολικός αριθμός...φέτος.
Κάτι φταίει γιαυτο.
Λες από μη στειρωμένα ήδη αδέσποτα, ή από όσα παρατάνε; Ή συνδυασμός;
Μιλάω κυρίως για εγκαταλείψεις...τα υπόλοιπα είναι συνήθη τέτοια εποχή.
Παρατηρητής...

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 17 Απρ 2024, 22:43

Ερμής έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:37
Aitwlos έγραψε:
17 Απρ 2024, 22:34
Εγώ πάντως δεν δηλώνω ανθρωποφιλος.


Έχουμε βλαμμένους να μαχαιρώνουν μωρά, γιατί έτσι και αναλύουμε κάθε φορά φορά τι είναι


Ένα σκυλι η ένα γατι δεν θα το έκανε αυτό ποτέ
Προφανώς και ένα γατι/σκυλι έχει μεγαλύτερη αξία από κάποιον που μαχαιρώνει μωρά.
Οι δικοί σου θεωρούν πως καποιος τέτοιος πρέπει να απολαμβάνει ανθρώπινα δικαιώματα.

Οι δικοί μου ποιοι είναι;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70092
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Απρ 2024, 12:05

Επ' ευκαιρία, μήπως θέλετε να μιλήσουμε και για τον όρο "ζώα συντροφιάς" για όποιους φυσικά δεν έχουν μεταφυσικές αντιλήψεις;

Για όποιον γουστάρει, μπορεί να μπει και το μεταφυσικό/θρησκευτικό πρότζεκτ στο θέμα.

Έτσι, για να αποκτήσει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον το νήμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9238
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Η ανθρωπόφιλη πχορουμική κατηγορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 18 Απρ 2024, 12:12

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Απρ 2024, 12:05
Επ' ευκαιρία, μήπως θέλετε να μιλήσουμε και για τον όρο "ζώα συντροφιάς" για όποιους φυσικά δεν έχουν μεταφυσικές αντιλήψεις;

Για όποιον γουστάρει, μπορεί να μπει και το μεταφυσικό/θρησκευτικό πρότζεκτ στο θέμα.

Έτσι, για να αποκτήσει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον το νήμα.
Nαι, γράψε τις σκέψεις σου.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών