Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16005
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 03 Μάιος 2024, 15:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Μάιος 2024, 15:42



alicat, φτιάξε την παράθεση.

Ευχαριστώ. :smt023 Τη διόρθωσα. :)
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16005
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 03 Μάιος 2024, 16:06

Κι εδώ ένα πολύ πολύ άτακτο γατί. :P

Για να δεις πως άμα θέλουν και μπορούν σκαρφαλώνουν παντού (γι αυτό και η περίφραξη χρειάζεται να καλύπτει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο ύψος)

Εικόνα
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Casp
Δημοσιεύσεις: 3021
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 03 Μάιος 2024, 18:25

Σιγουρα αυτο δεν μπορουμε να το κανουμε μονοι μας. Θελουμε και σκαλα.
Η αλλη λυση που μου ειπε ειναι να τα κανουμε ολα σαν σκαλακια, δηλαδη να κλεισουν απο πανω με ξυλα οπως στην φωτο που φαινεται σαν πορτουλα, επειδη ανεβαινει μεχρι εκει (επειδη αυτο το ξυλο δεν ειναι τοσο ψηλο οσο τα αλλα) και δεν μπορει να προχωρησει. Αν ειναι να το κανουμε εντελως φυλακη, ας ειναι τουλαχιστον με αυτο τον τροπο. Προς το παρον, δοκιμασαμε να την βγαλουμε πιο οικονομικα με αυτο τον τροπο που μπορουμε και μας παιρνει και που ειναι και πιο ομορφος. Τωρα που δεν πηγαινω δουλεια αυτες τις μερες επειδη ειμαστε κλειστα, καθομαι (ή καθομαστε με την λατρεια) μεχρι αργα μαζι του και τον παρακολουθω.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14725
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 03 Μάιος 2024, 19:53

aLiCat έγραψε:
03 Μάιος 2024, 15:36
Στο κατω κατω, αν δω οτι πηδαει και στα αλλα, τον αλλο μηνα θα παω να παρω αυτο με τα ανοιχτοχρωμα πρασινα φυλλα που εκει δεν επιχειρησε ποτε να πηδηξει επειδη βλεπει το υψος και φοβαται. Το αλλο το πιο σκουροχρωμο δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας και γερνει λιγο προς τα κατω, αν και ουτε εκει επιχειρησε μεχρι τωρα να σκαρφαλωσει.

Φοβάται προσωρινά. Τίποτα δεν σου εγγυάται ότι "αύριο" δεν θα το επιχειρήσει.
Γι αυτό και, παρά την όμορφη εικόνα, θεωρώ αυτή τη λύση εξίσου προσωρινή.
Αν θες η προστασία να παρέχει και τη μεγαλύτερη ασφάλεια, για την περίπτωσή σας δεν βλέπω άλλη λύση περίφραξης πέρα από το δίχτυ. :102:

Εικόνα
Σοβαρά ρε τύπισσα, έκανες τέτοιο πράγμα στο σπίτι σου;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 16005
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 03 Μάιος 2024, 20:08

Feindflug έγραψε:
03 Μάιος 2024, 19:53
aLiCat έγραψε:
03 Μάιος 2024, 15:36
Στο κατω κατω, αν δω οτι πηδαει και στα αλλα, τον αλλο μηνα θα παω να παρω αυτο με τα ανοιχτοχρωμα πρασινα φυλλα που εκει δεν επιχειρησε ποτε να πηδηξει επειδη βλεπει το υψος και φοβαται. Το αλλο το πιο σκουροχρωμο δεν ειναι τοσο καλης ποιοτητας και γερνει λιγο προς τα κατω, αν και ουτε εκει επιχειρησε μεχρι τωρα να σκαρφαλωσει.

Φοβάται προσωρινά. Τίποτα δεν σου εγγυάται ότι "αύριο" δεν θα το επιχειρήσει.
Γι αυτό και, παρά την όμορφη εικόνα, θεωρώ αυτή τη λύση εξίσου προσωρινή.
Αν θες η προστασία να παρέχει και τη μεγαλύτερη ασφάλεια, για την περίπτωσή σας δεν βλέπω άλλη λύση περίφραξης πέρα από το δίχτυ. :102:

Εικόνα
Σοβαρά ρε τύπισσα, έκανες τέτοιο πράγμα στο σπίτι σου;
Ναι.
Όχι χωρίς βοήθεια βέβαια (πήρε 6 ολόκληρες ώρες το στήσιμο). :102:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14705
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Μάιος 2024, 01:36

οκ το γατί δεν μπορεί να το σκάσει αλλά μπορούν να περάσουν τα πάντα από ένα πρόχειρο πλέγμα.ρύποι μικρόβια,λιοντάρια,ο κόσμος είναι επικίνδυνος εκεί έξω

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9520
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 04 Μάιος 2024, 08:25

Εικόνα




Εικόνα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 862
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 04 Μάιος 2024, 11:42

Ούτε σε γήπεδα τέτοιο πρότζεκτ. :lol:
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3021
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 08:33

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους!

Του έδειξα αυτά που μου βάλετε με τα σύρματα και μου είπε ότι θέλει πολλές τρύπες και στερεώματα στους τοίχους και το διαμέρισμα δεν είναι δικό μας για να κάνουμε τόσες μετατροπές.

Ο γάτος σκαρφαλώνει εκεί που του το κάναμε σαν σκαλάκι, μένει εκεί και ρεμβάζει απλά την θέα. Του αρέσει απλά να κοιτάει κάτω. Του είπα να τον τεστάρουμε με το να βγάλουμε κάποια από τα ξύλα και να του ανοίξουμε στο πλάι που είναι ακριβώς πάνω από την αποθήκη του γείτονα, επειδή όσες φορές έφυγε, εκεί πήγαινε και επειδή δεν κατάφερνε να ξανάρθει πάνω, του βγάζαμε ένα-δύο ξυλάκια για να τον χωράει και να περνάει. Θα τα βγάλουμε εντελώς αυτά για να είναι ελεύθερος να πηγαίνει εκεί και να κοιτάει και θα έχουμε έγνοια αν πάει στον γείτονα για να πάμε να τον μαζέψουμε. Αν και δεν νομίζω να το κάνει, απλά του αρέσει να είναι παρατηρητής. Αν το κάνει, θα δούμε τι θα κάνουμε, αλλά δεν θέλω να κάνω το διαμέρισμα φυλακή, ούτε για εκείνον, ούτε για εμάς.


Εικόνα
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2024, 13:04

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 08:33

Ο γάτος σκαρφαλώνει εκεί που του το κάναμε σαν σκαλάκι, μένει εκεί και ρεμβάζει απλά την θέα. Του αρέσει απλά να κοιτάει κάτω.

Εικόνα
Αυτό είναι σύνηθες στα περισσότερα γατιά. Γουστάρουν την εποπτεία αφ' υψηλού, ακόμη και μέσα στο σπίτι.

Και ακριβώς γι' αυτό σου είπα να στερεώσετε το πλέγμα από την έξω και όχι από τη μέσα πλευρά των κάγκελων. Θα άραζε στο κάγκελο και θα χάζευε, χωρίς να κινδυνεύει να πέσει αντί να σκαρφαλώνει και να κάθεται πάνω στα καλάμια ή να επιχειρήσει κάθοδο στο κάγκελο, που είναι πιο βολικό και σαφώς πιο επικίνδυνο. Αλλά δεν...

Ενιγουέι, καλή τύχη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3021
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 13:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Μάιος 2024, 13:04
Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 08:33

Ο γάτος σκαρφαλώνει εκεί που του το κάναμε σαν σκαλάκι, μένει εκεί και ρεμβάζει απλά την θέα. Του αρέσει απλά να κοιτάει κάτω.

Εικόνα
Αυτό είναι σύνηθες στα περισσότερα γατιά. Γουστάρουν την εποπτεία αφ' υψηλού, ακόμη και μέσα στο σπίτι.

Και ακριβώς γι' αυτό σου είπα να στερεώσετε το πλέγμα από την έξω και όχι από τη μέσα πλευρά των κάγκελων. Θα άραζε στο κάγκελο και θα χάζευε, χωρίς να κινδυνεύει να πέσει αντί να σκαρφαλώνει και να κάθεται πάνω στα καλάμια ή να επιχειρήσει κάθοδο στο κάγκελο, που είναι πιο βολικό και σαφώς πιο επικίνδυνο. Αλλά δεν...

Ενιγουέι, καλή τύχη.
Χάθηκα στα πολλά μηνύματα, γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά και ειρωνεύεσαι; :lol:
Σου το ξαναείπα όμως την προηγούμενη φορά, και με πολλές φωτογραφίες, ότι φοβόμουν ότι θα τα έσπρωχνε και θα έπεφτε κάτω. Και το σκαλάκι θα το βγάλουμε σήμερα για τον ίδιο λόγο, επειδή δεν θα αντέξει το βάρος και μπορεί να πέσει.

Τώρα το ξεπέρασα. Γάτος είναι, μια χαρά θα είναι. Σκέφτομαι να μην του τα κλείσω καν τα κάγκελα και να κάνω αυτό που είπα. Μέχρι την αποθήκη θα πάει για να βλέπει και θα έρχεται πίσω. Αυτό ελπίζω δηλαδή. Δεν είναι ηλίθιο να πηδήξει στο κενό και να σκοτωθεί. Άντε να τον μαζεύουμε από την βεράντα του γείτονα. Αλλά μαζί του ούτως ή άλλως συνεχώς πειραματιζόμαστε. Να κλείσουμε όλη την βεράντα με σύρματα όμως, δεν λέει.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2926
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 07 Μάιος 2024, 13:12

Την ειρωνία πάλι που την είδες;
Juno έγραψε:
15 Μάιος 2024, 23:50
Τελικά όλο δεξιούς πολιτικούς δολοφονούν παγκοσμίως. Έχουν δολοφονήσει κανέναν αριστερό;

Casp
Δημοσιεύσεις: 3021
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 13:13

Aitwlos έγραψε:
07 Μάιος 2024, 13:12
Την ειρωνία πάλι που την είδες;
Στο "αλλά, δεν".

Εσύ γιατί ανακατεύεσαι παντού;
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Casp
Δημοσιεύσεις: 3021
Εγγραφή: 31 Οκτ 2022, 22:46
Phorum.gr user: Casper

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Casp » 07 Μάιος 2024, 13:15

Επειδή κάποιος είπε κάτι δεν σημαίνει ντε και καλά ότι πρέπει να το κάνουμε για να ειρωνεύεστε. Εξήγησα γιατί δεν τα βάλαμε από την έξω μεριά (με φωτογραφίες) και γιατί δεν βάζουμε παντού σύρματα (δεν είναι δικό μας και δεν θέλουμε να το κάνουμε φυλακή).

Καλό είναι να βλέπω ιδέες ή τι κάνουν άλλοι με τους γάτους τους αλλά δεν είναι πάντα εφικτό σε όλες τις περιπτώσεις. Γι' αυτό ζήτησα γνώμες και δικές σας εμπειρίες για να μπορώ να προσαρμοστώ ανάλογα σύμφωνα με τα δικά μας.
Αν μοιάζει με την αίσθηση του "είμαι σπίτι" τότε να μείνεις. Όλοι έχουν ένα σπίτι, μωρό μου. Και αυτά τα σπίτια, αξίζουν πάντα τον κόπο ακόμη και αν κάποια στιγμή γκρεμιστούν.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70558
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο Μούκης - Ο Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Μάιος 2024, 13:20

Casp έγραψε:
07 Μάιος 2024, 13:11

Χάθηκα στα πολλά μηνύματα, γιατί το παίρνεις τόσο προσωπικά και ειρωνεύεσαι; :lol:
Δεν το παίρνω προσωπικά, το γατί σκέφτομαι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών