Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14738
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Απρ 2019, 16:16

brb και tyt έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:13
Feindflug έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:12
brb και tyt έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:07


Αποκάλεσα ''τύπο'' τον δολοφόνο του σκύλου κι εσύ με αποκαλείς έτσι. Δεν ξέρω αν είσαι εσύ ο τύπος που το έκανε.

Εδώ λέει για 12 εκατοστά, αλλού για 9. http://www.amynastospiti.gr/einai-nomim ... xairi-mou/

Εγώ ξέρω άτομο από ΙΕΚ μαγειρικής που του έδωσαν πριν επτά χρόνια χαρτί-άδεια για να μεταφέρει το μεγάλο μαχαίρι που έχουν όλοι οι σεφ (αν έχεις δει εκπομπή μαγειρικής το έχεις δει σίγουρα).
Χαλάρωσε τύπε. Το άρθρο και ο Άγις στα εξήγησαν.
Άντε πάλι.
Στους ανθόκηπους φυτρώνουν διάφορα λουλούδια. :wave:
Αν σε λέω tytε, χαλιέσαι;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2019, 16:16

Μάγκες, στη Γερμανία το 2000 ένα τέτοιο Pit Bull σκότωσε ένα 5χρονο Τουρκάκι δαγκώνοντάς το στον λαιμό. Και αυτό ξανάγινε με παιδιά, σε πάρκα, με αποτέλεσμα να ζητήσει η κυβέρνηση της πόλης-κρατιδίου, τον έλεγχο όλων όσων έχουν Kapfhunde. Πλέον, θέλεις κάποιες προϋποθέσεις να πληροίς για να έχεις τέτοιο σκυλί.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Απρ 2019, 16:17

Μαυροβασίλης έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:15
δλδ σοβαρά σχεδόν όλοι έχετε τραμπουκιστεί από σκύλο;
Παίζει να μην έχουν δει καν από κοντά τις περισσότερες από τις Ράτσες που αναφέρουν.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30005
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Απρ 2019, 16:18

Cavaliere έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:16
Μάγκες, στη Γερμανία το 2000 ένα τέτοιο Pit Bull σκότωσε ένα 5χρονο Τουρκάκι δαγκώνοντάς το στον λαιμό. Και αυτό ξανάγινε με παιδιά, σε πάρκα, με αποτέλεσμα να ζητήσει η κυβέρνηση της πόλης-κρατιδίου, τον έλεγχο όλων όσων έχουν Kapfhunde. Πλέον, θέλεις κάποιες προϋποθέσεις να πληροίς για να έχεις τέτοιο σκυλί.
Αυτό ναι. Στην Ιταλία για κάποιες Ράτσες,.θες μέχρι και χαρτί από ψυχίατρο μεταξύ άλλων.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Απρ 2019, 16:18

Otto Weininger έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:04
Gherschaagk έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:55
foscilis έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:51
Μόνο έτσι εξηγείται. Εδώ ο ξάδερφος έχει γερμανικό ποιμενικό ο οποίος έσκισε την κάλτσα της κόρης του πάνω στο παιχνίδι, είναι τεράστιος. Τρόμαξε τόσο η μικρή που δε θέλει να την πλησιάσει το σκυλί εδώ και 2 χρόνια.
Καλα σοβαρά τώρα; Όποιος έχει ροτβαιλερ ή Κάνε Κόρσο είναι ψυχοπαθής;

Ή είναι νορμάλ παράδειγμα το ότι ένα λυκόσκυλο πάνω στο παιχνίδι έσκισε την κάλτσα ενός παιδιού, άρα φυσιολογικό το παιδί να φοβάται το σκυλί εδώ και 2 χρόνια;

Αν της έσκιζε την μπλούζα ένας συνομήλικος ή την έσπρωχνε πάνω στο παιχνίδι, δεν θα ήθελε να πλησιάσει άνθρωπο;
Ρε συ, κάνε ότι θες, βάλε το κάνε κόρσο με το παιδί στο ίδιο στρώμα να κοιμούνται στην τελική. Εγώ προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ιχνηλάτη είχαμε κάποτε και για την πλάκα του με έσυρε μερικά μέτρα και μου έγδαρε το πόδι. Τον κρατούσα γιατί είχαν ανοίξει την πόρτα. Αν δω ή υποψιαστώ πως το τωρινό κουτάβι (ελληνικός ποιμενικός btw) δείξει οποιαδήποτε ίχνη επιθετικότητας απέναντι σε παιδί, θα το μαζέψω μέχρι να μεγαλώσουν λίγο, τα παιδιά, μην έχουμε καμία ιστορία.

Όσο για την ανήψια, δεν την έγραψα όλη την ιστορία. 4 χρόνων παιδί περίπου τι πιστεύεις πως θα κάνει;; Εδώ το άλλο, κουτάβι έβλεπε στα 2 μέτρα μακριά και σκιάζοταν. Τι έπρεπε να κανω;;; Με το ζόρι να το κάνω φίλο με τα σκυλιά;; Μεγάλωσε και το ξεπέρασε btw αλλά μικρός χεζόταν πάνω του.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 20 Απρ 2019, 16:18

Μαυροβασίλης έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:15
δλδ σοβαρά σχεδόν όλοι έχετε τραμπουκιστεί από σκύλο;
Είναι απαραίτητη προϋπόθεση ;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 20 Απρ 2019, 16:19

Otto Weininger έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:17
Παίζει να μην έχουν δει καν από κοντά τις περισσότερες από τις Ράτσες που αναφέρουν.
Μαλακίες, εγώ είχα και ροντβάιλερ, και μποξέρ. Αλλά δεν είμαι Κάφρος.
Αυτό ναι. Στην Ιταλία για κάποιες Ράτσες,.θες μέχρι και χαρτί από ψυχίατρο μεταξύ άλλων.
Αυτό. Και αν δεν έχει κάνει εκπαίδευση σε σχολείο, και δαγκάσει κανέναν, σου γαμούν τη μάνα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26011
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Απρ 2019, 16:20

Μαυροβασίλης έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:15
δλδ σοβαρά σχεδόν όλοι έχετε τραμπουκιστεί από σκύλο;
Δεν θαθελες να μαθεις τι ωραιοι χαρακτηρες ειναι τα τσοπανοσκυλα στα βουνα η τα Ροτβαιλερ Ελληνιδος φιλόζωης.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

fagano3

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 20 Απρ 2019, 16:20

Yochanan έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:58
fagano3 έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:48
Yochanan έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:39


Φίλε φαγανέ, κανεις ενα βασικο λαθος - υποθετεις οτι ο τριτος ξερει (ή ότι τον νοιάζει κιόλα) αν το παιδί που βλέπει μπροστά του έχει στο παρελθον δειξει σημαδια επιθετικοτητας. Που να ξερω ρε φιλε; Το είχα δει και χθες; Αυτο που ξέρω (γιατι το βλέπω μπροστά μου ΤΩΡΑ) είναι ότι εχεις μαζί σου ενα λυτο και χωρις φιμωτρο ΦΟΝΙΚΟ ΟΠΛΟ. Στ'αρχίδια μου αν ειναι γλυκούλης κατα βάθος και ξέρεις ότι όταν σε κοιτάζει στα μάτια πλημύριζει ο κόσμος από ευτυχία κι αγάπη.
Παρκο για σκυλους εννοω οχι απλο παρκο.Περιφραγμενος χωρος μονο για σκυλους οπου απαγορευονται να μπαινουν παιδια.

Δεν ξερω πως ειναι στην Ελλαδα.
στην ελλαδα αμφιβάλλω πολύ αν ειναι αλλα fair enough. ετσι ναι. αλλα πρεπει να καταλάβουνε κι οι γονεις οτι εμείς οι υπόλοιποι δεν το ξέρουμε το βλαστάρι τους και μπορεί, ενδεχομένως, να εχουμε τον (εντελώς αδικαιολόγητο είμαι σίγουρος) φοβο οτι μπορει, ξέρω 'γω, π.χ., να μας ξεσκίσει ας πούμε. Για αυτό δεμένο το παιδί με λουρί χειρισμού. Όπως επιβάλει ο νόμος που έγινε ετσι για πολύ συγκεκριμένο λόγο (αυτον ακριβώς που ανέφερα).
Οχι απλως λουρι.Εγω ειμαι υπερ του φιμωτρου οταν το σκυλι εχει δειξει σημαδια επιθετικοτητας και υποχρεωτικη εκπαιδευση ανεξαρτητως ρατσας

αλλα αλλο αυτο και αλλο να αιτιολογω τον ψυχακια με τα μαχαιρια.

Αυτος ευκαιρια εψαχνε και δεν διαφερει σε τιποτα με αυτους που παιρνουν πιτ μπουλ και τα αγριευουν επιτηδες ωστε να επιθετικα προς ανθρωπους.

Άβαταρ μέλους
Σαμψών
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 09 Ιουν 2018, 15:24

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σαμψών » 20 Απρ 2019, 16:20

Feindflug έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:15
Περιμένω άποψη του Παναγιώτη Μίλα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16392
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Απρ 2019, 16:20

Yochanan έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:58
fagano3 έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:48
Yochanan έγραψε:
20 Απρ 2019, 15:39


Φίλε φαγανέ, κανεις ενα βασικο λαθος - υποθετεις οτι ο τριτος ξερει (ή ότι τον νοιάζει κιόλα) αν το παιδί που βλέπει μπροστά του έχει στο παρελθον δειξει σημαδια επιθετικοτητας. Που να ξερω ρε φιλε; Το είχα δει και χθες; Αυτο που ξέρω (γιατι το βλέπω μπροστά μου ΤΩΡΑ) είναι ότι εχεις μαζί σου ενα λυτο και χωρις φιμωτρο ΦΟΝΙΚΟ ΟΠΛΟ. Στ'αρχίδια μου αν ειναι γλυκούλης κατα βάθος και ξέρεις ότι όταν σε κοιτάζει στα μάτια πλημύριζει ο κόσμος από ευτυχία κι αγάπη.
Παρκο για σκυλους εννοω οχι απλο παρκο.Περιφραγμενος χωρος μονο για σκυλους οπου απαγορευονται να μπαινουν παιδια.

Δεν ξερω πως ειναι στην Ελλαδα.
στην ελλαδα αμφιβάλλω πολύ αν ειναι αλλα fair enough. ετσι ναι. αλλα πρεπει να καταλάβουνε κι οι γονεις οτι εμείς οι υπόλοιποι δεν το ξέρουμε το βλαστάρι τους και μπορεί, ενδεχομένως, να εχουμε τον (εντελώς αδικαιολόγητο είμαι σίγουρος) φοβο οτι μπορει, ξέρω 'γω, π.χ., να μας ξεσκίσει ας πούμε. Για αυτό δεμένο το παιδί με λουρί χειρισμού. Όπως επιβάλει ο νόμος που έγινε ετσι για πολύ συγκεκριμένο λόγο (αυτον ακριβώς που ανέφερα).
αυτό το ξαναβάζω γιατί οι γονείς δώ κάνουν ότι δεν το είδανε
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 20 Απρ 2019, 16:21

γι'αυτό (+ τα παραπάνω) κράτα ένα στρατιωτικό μαχαίρι πάνω σου καλού-κακού, γκερσυ ;)
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14738
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 20 Απρ 2019, 16:21

Otto Weininger έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:14
Yochanan έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:04
και επιτέλους ρε υποκριταροι, αμα ειναι οτι δεν ξεσκίζουνε αυτα τα σκυλια γιατι τα πήρατε; αμα θες μεγαλου η μεσαιου μεγεθους σκυλο υπάρχουν 100 ρατσες. αλλα όχι ο αλλος πρέπει να πάρει το φονικο οπλο. γιατί ειναι γλυκούλικο και αστείο και δεν πειράζει κανέναν. για αυτό.
Που είσαι αδερφέ, επειδή εσύ ξέρεις 4 ράτσες σκύλων όλες κι όλες, δεν σημαίνει ότι όλα γυρνάνε γύρω από αυτές.

1.Οποιαδήποτε σκύλος πάνω από ένα μέγεθος, αν σε δαγκώσει θα σε ξεσκίσει λόγω δοντιών. Είτε λυκοσκυλο, είτε λαμπραντορ.

2.Ή επιλογή ράτσας έχει να κάνει με διάφορα κριτήρια. Οκ, τα πιτ μπουλ είναι ιδιαίτερα και δεν θα τα επέλεγα ποτέ, αλλά να τσουβαλιαζεις κάθε μεγαλόσωμο σκύλο φύλακα είναι αστείο.

3.Δεν χρειάζεται να είναι πιτ μπουλ ένα σκυλί για να επιτεθεί σε άλλο σκυλί. Δεν χρειάζεται να είναι επιθετικό προς τους ανθρώπους για να είναι επιθετικό προς τα ζώα.
Ναι ρε τύπε, αλλά γι' αυτό υπάρχουν ράτσες για φύλαξη και ράτσες συντροφιάς. Φυσικά και κάθε ράτσα μπορεί να τα κάνει όλα, ως ένα βαθμό, αν εκπαιδευτεί κατάλληλα, αλλά μιλάμε για σύνολα και προδιαθέσεις. Τα βίντεο με φιλικούς Γκοτζίλες, καθίκια της κοινωνίας που υπεραγαπούν τα παιδιά τους και δακρύζουν με ένα ηλιοβασίλεμα, αλλά και τα αντίστοιχα με νευρόσπαστα σαμιαμίδια και κατά συρροήν δολοφόνους που ήταν λογιστές και έμεναν με την μάνα τους, δεν είναι ο κανόνας.

Κάποια χαρακτηριστικά σε προδιαθέτουν για αγριότητα και κάποια όχι.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16392
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 20 Απρ 2019, 16:22

fagano3 έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:20
Οχι απλως λουρι.Εγω ειμαι υπερ του φιμωτρου οταν το σκυλι εχει δειξει σημαδια επιθετικοτητας και υποχρεωτικη εκπαιδευση ανεξαρτητως ρατσας

αλλα αλλο αυτο και αλλο να αιτιολογω τον ψυχακια με τα μαχαιρια.

Αυτος ευκαιρια εψαχνε και δεν διαφερει σε τιποτα με αυτους που παιρνουν πιτ μπουλ και τα αγριευουν επιτηδες ωστε να επιθετικα προς ανθρωπους.
σορρυ τωρα ειδα οτι απαντησες γιατι ειναι καταιγιστικος ο ρυθμος ποστ, ναι ετσι συμφωνω και δεν στενοχωριεμαι για το μλκ με το σπαθι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μαχαιριές σε πιτ μπουλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Απρ 2019, 16:23

Μαυροβασίλης έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:21
γι'αυτό (+ τα παραπάνω) κράτα ένα στρατιωτικό μαχαίρι πάνω σου καλού-κακού, γκερσυ ;)
:smt005:

Θέλω ένα κρητικό με αφιέρωση.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών