Υποχρεωτικη Στειρωση

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 28 Απρ 2023, 23:18

Αγις έγραψε:
28 Απρ 2023, 20:15
Naida έγραψε:
28 Απρ 2023, 17:24
Αγις έγραψε:
28 Απρ 2023, 13:17


μπαααα κανενα προβλημα - οι γατες ειναι ανεξαρτητες κ ανεξελεγκτες
εκτος αν τις εχεις σε διαμερισμα κ σε καρφωσει γειτονας - Naida διαβαζεις ;
Τι να διαβάσω;
τα εχεις στειρωσει τα γατιά ;
Το ένα. Το άλλο δεν έχει κάνει παράπονα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23819
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 29 Απρ 2023, 00:06

foscilis έγραψε:
28 Απρ 2023, 22:57
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 21:14
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 18:03

Περιεργο που βλεπεις και σε άλλες. Εγώ δεν βλέπω πουθενα πια.

Τί παίζει δηλαδη στο Βόλο? Οι μόνοι μαλάκες που υπάρχουν στην πόλη ειναι οι της φιλοζωικής και ο δήμαρχος, και μετά έσπασε το καλούπι?
Πάω στοίχημα οτι οι κυνηγοί στο Βόλο και πέριξ του Βόλου, ειναι πολύ περισσότεροι από τα μέλη αυτης της φιλοζωικής.
Δε ξέρω αν θεωρείς μλκ στα καθήκοντά του τον Μπεο(πρόσεξε, το τονίζω, στα καθήκοντά του), αν τον θεωρείς τότε θεωρείς το ίδιο και περί του 60% που τον στηρίζουν.
60% ε; Πού το έχουμε ξαναδεί αυτό το ποσοστό άραγε...
:lol:

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 29 Απρ 2023, 08:25

Το πρόβλημα με τους κυνηγούς που αφηνίασαν είναι ότι ενώ η νομοθεσία για τσιπάκια, στείρωση ή αποστολή dna είναι υποχρεωτική, αυτή ουσιαστικά δεν εφαρμόζεται και ακόμα και αν έχει κάποιος τον σκύλο του 'ξετσίπωτο', δεν τρέχει μία ούτε πέφτει πρόστιμο.
Πλην των κυνηγών όπου εκεί είναι υποχρεωμένοι από την κυνηγετική ομοσπονδία τους να το πράξουν και να δηλώσουν τα σκυλιά τους ειδάλλως δεν τους ανανεώνεται η κυνηγετική άδεια.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23571
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Απρ 2023, 09:42

foscilis έγραψε:
28 Απρ 2023, 22:57
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 21:14
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 18:03

Περιεργο που βλεπεις και σε άλλες. Εγώ δεν βλέπω πουθενα πια.

Τί παίζει δηλαδη στο Βόλο? Οι μόνοι μαλάκες που υπάρχουν στην πόλη ειναι οι της φιλοζωικής και ο δήμαρχος, και μετά έσπασε το καλούπι?
Πάω στοίχημα οτι οι κυνηγοί στο Βόλο και πέριξ του Βόλου, ειναι πολύ περισσότεροι από τα μέλη αυτης της φιλοζωικής.
Δε ξέρω αν θεωρείς μλκ στα καθήκοντά του τον Μπεο(πρόσεξε, το τονίζω, στα καθήκοντά του), αν τον θεωρείς τότε θεωρείς το ίδιο και περί του 60% που τον στηρίζουν.
60% ε; Πού το έχουμε ξαναδεί αυτό το ποσοστό άραγε...
Μ'αρέσει ο συσχετισμός σου. Εύγε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 10:41

vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 18:00
Βράδυ Μ.Παρασκευής, που ημουν χωριό, σκάει μυτη μεσα στο οικόπεδό μου ενα κοκονοειδές κουκλί που ακολούθησε ενα ξαδερφάκι μου με το ποδήλατο, που ερχόταν σε εμας.
Το πλησιάζουμε οι του σπιτιού, το κοιτάμε, ουτε περιλαίμιο πανω του, ουτε καποια ταυτότητα αντιλυσσική ουτε τιποτα.
Δεν κάνει βήματα πισω αυτο, φαινεται στοιχειωδώς φιλικό, αλλά ταυτοχρονα επιφυλακτικό και σαστισμένο, σαν έξω απ'τα νερά του. Αδέσποτο και να αισθανεται εξω απ'τα νερά του, σκέφτομαι οτι αποκλειεται. Ο δρόμος ειναι τα νερά του, του αδέσποτου.
Μετά το χαιδεύουμε και παραμένει επιφυλακτικό, πράγμα που τα αδέσποτα συνηθως δεν το κανουν. Αυτά πιο πιθανόν ειναι να τραμπουκίσουν τον ανθρωπο, παρά να τον βλέπουν τόσο πολυ επιφυλακτικά. Τα αδεσποτα δεν τους φοβούνται τους ανθρώπους.

Τον ψάχνω λίγο καλύτερα και βλέπω 4 (τουλαχιστον) τσιμπούρια πάνω του. Δεν ψάχνω για περισσότερα, λέω οκ, αδέσποτο ειναι τελικά (παρότι το φυζίκ του δεν εβγαζε αδεσποτιλίκι) αλλά ας το κρατήσω εδω μεσα μηπως υπαρξει μια μικρή πιθανοτητα και να το αναζητήσει κανεις.
Και το φτιάχνω ενα προχειρο κατάλυμα σε μια ακρη του οικοπέδου με τροφή και νερό, μακριά απο το δικό μου, μην αρπάξουμε κι εμεις κανα' τσίμπουρο απ'το πουθενα.

Απογευμα Κυριακής κατά τις 6 λοιπόν (πρόλαβε να φάει και αρνί), αφου το εχω ψεκάσει με αντιπαρασιτικό σπρέι και του εχω φορέσει και αντιπαρασιστικό κολάρο μεσα σε αυτες τις μερες, περνάει ενας μαλάκας γειτονας απ'εξω που ηρθε να παρκάρει εκει κοντά, με τον οποίο δεν εχουμε και πολλές σχέσεις ακριβώς επειδη ειναι μαλάκας.
Ο τύπος ειναι κλασικα κυνηγός με πατέρα παππού και προπάππου κυνηγούς, και πιθανόν να κάνει και με τη σειρά του το δικο του μαλακισμένο τα ίδια σκατά. Εχει 4-5 κυνηγοσκυλα σε ξεχωριστό χώρο-κυνοχώρο που εχει φτιάξει εξω απο το σπιτι-αυλή του, δικης του ιδιοκτησίας και αυτο αλλα ξεχωριστο απο το σπιτι.
Εκεί με ρωτάει αν εχω δει ενα "μικρό σκυλάκι με φουντωτή ουρα" αυτες τις μερες εδω γυρω. Ειναι το σκυλάκι της κόρης του λέει, και το εχασε την Παρασκευη.

Το σπίτι του απέχει μόλις ουτε 3 λεπτά με τα πόδια απο το δικό μου, και αντί να βγει να ψάξει και αυτός και το έτερο, θηλυκού γένους, μαλακισμένο του, για το σκυλί τους, θυμάται να ρωτησει 1,5 μέρα μετά και εντελώς τυχαία, επειδη περασε απ'εξω.
Ημουν οριακά να του πω οτι "δεν εχω δει τιποτα" και να καβατζώσω το ινσταγκραμόσκυλο για πάρτη μου να ανεβαζω σελφις με γλωσσοφιλα και να παιρνω 13918 λάικς ανα φωτό, αλλά μετά σκέφτηκα οτι το κοριτσάκι του υπάρχει μια μικρή ελπίδα να μη γινει σαν τα μούτρα του πατέρα της, και τελικά του ειπα οτι εδω ειναι και του το έδωσα.

Του εξηγησα οτι ειχε τσιμπούρια, του εριξα ενα σπρει αντιπαρασιτικό και του εβαλα και κολαρο αντιπαρασιτικό και αυτός μαλλον ακουγε κατι σε στυλ αχαιοοααξξσκξψασξψξασξψασιο, πολύ αμφιβάλλω αν κατάλαβε.
Κανονικά θα έπρεπε να μου φιλάει τα χέρια που εσωσα το μαλακισμένο του (και τον ιδιο κατα συνέπεια). Γιατι μαλλον καποιοι νομιζουν οτι το τσιμπούρι επειδη δεν προκαλεί σοβαρά συμπτωματα στον ανθρωπο, δεν μπορει να μεταδοθεί κιολας.

Εν ολίγοις, βλέπετε τι γινεται σε χωριά και επαρχίες. Χανουν τα σκυλιά τους (και μαλιστα αυτά "των κορών τους", που υποτιθεται οτι ειναι και του σπιτιού, τα σαλονάτα και ας εχουν και τσιμπουρια ρε αδερφε, τι μας νοιαζει, απ'το να τα ντύνομε με ρουχαλακια και να τα μπανιάρουμε σαν τους "φιλόζωους" καλύτερα με τα τσιμπουρια, δεν ειμαστε γκέηδες εμείς) και ειναι μια απλή Παρασκευούλα. Αν τα βρουν καταλάθος ή αν δεήσει να ξαναγυρίσει το σκυλί έχει καλώς, αλλιώς εις την μπούτζαν μας.

Και έτσι δημιουργειται το προβλημα με τα αδεσποτα. Οκ, το συγκεκριμένο το πιθανότερο να ειχε ξεσκιστεί απο άλλα αδεσποτα αν εμενε εξω, δεν ξερω κατά πόσο θα επιβίωνε, αλλά αν ηταν καποιο πολυ πιο μεγαλόσωμο που θα μπορουσε να αποτελέσει ικανό στέλεχος αγέλης, αυτο θα ηταν που θα εκανε τη ζημια.
Σκεφτείτε πόσα τέτοια φευγουν απο σπιτια καθημερινά σε χωριά και επαρχίες και οι ιδιοκτήτες τους δεν τα αναζητούν καν. Και σε αυτους, προσθέστε και αυτους που τα παρατάνε επίτηδες. Ε οκ, δεν θες κατι άλλο.

Και μετά συνεχίστε να κυνηγάτε τα φαντάσματα των "κακών φιλοζωικών".

υγ. Και μιλάω για χωριό-κεφαλοχώρι τώρα, εκσυγχρονισμένο και πιο πολιτισμένο και απο αθηνέζους. Φανταστείτε σε άλλα χωρια της χώρας που ειναι καποιες δεκαετίες πισω ακομα, τι συμβαίνει.
Μαλακια έκανες, το σκυλί σε κάνα μήνα θα έχει φάει φόλα.
Έπρεπε να βάλεις αγγελία να το πάρει κανένας νορμάλ άνθρωπος σε πόλη

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 10:51

Naida έγραψε:
28 Απρ 2023, 23:18
Αγις έγραψε:
28 Απρ 2023, 20:15
Naida έγραψε:
28 Απρ 2023, 17:24


Τι να διαβάσω;
τα εχεις στειρωσει τα γατιά ;
Το ένα. Το άλλο δεν έχει κάνει παράπονα.
Ωστόσο πρεπει

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Απρ 2023, 11:04

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 10:51
Naida έγραψε:
28 Απρ 2023, 23:18
Αγις έγραψε:
28 Απρ 2023, 20:15


τα εχεις στειρωσει τα γατιά ;
Το ένα. Το άλλο δεν έχει κάνει παράπονα.
Ωστόσο πρεπει
Γιατί;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 11:14

Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:04
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 10:51
Naida έγραψε:
28 Απρ 2023, 23:18


Το ένα. Το άλλο δεν έχει κάνει παράπονα.
Ωστόσο πρεπει
Γιατί;
Για δύο λόγους, πρώτον επειδή είναι υποχρεωτικό και δεύτερον επειδή μπορεί μια μέρα να το σκάσει για να πάει να ζευγαρώσει.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Απρ 2023, 11:17

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:24
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 14:20
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 13:47


Με πρόλαβες.
Τι μλκιες διαβαζουμε. Δεν έχει ιδέα του τι παίζει πέρα απο αυτά που διαβάζει στο νετ.

Οι μεγαλύτερες πηγες αδέσποτων ειναι οι "ζωοφιλοι" που απλά κάποια στιγμή βαριούνται. :102:
Εχετε μεινει στους ζωοφιλους των 90s ή του 2000 μαλλον. Οπως λετε για εμας οτι εχουμε μεινει στους κυνηγους του '50.
Εγώ προσωπικα δεν εχω συναντήσει ουτε ενα ζωόφιλο στη μεχρι τωρα ζωή μου παντως (και συναναστρέφομαι με πάρα πολλούς) που να εχει βαρεθει το κατοικίδιό του και να το παράτησε στο δρόμο.
Ή να πεταξε στα σκουπιδια κουταβια.

Δεν υπονοώ φυσικά ότι δεν υπάρχουν τετοιοι. Εννοείται πως υπάρχουν.
Αλλά οι εποχες εχουν αλλαξει, πλέον οι φιλόζωοι ειναι πολυ πιο συναισθηματικά δεμένοι με τα κατοικίδιά τους απ'οσο νομιζετε. Δεμενοι σε βαθμό αρρώστιας, ναι. Οπως δεν θα πετούσαν στο δρομο και το παιδι τους, ετσι δεν θα πετουσαν ποτέ και το σκυλί τους. Ακριβώς έτσι.

Σε αντιθεση με τους κυνηγους που τα εχουν πρωτίστως για κέρδος και εχουν καβάτζες απο αγέλες, και βαζουν το συναισθηματικό δεσιμο με το ζώο τελευταιο στη λιστα (ή και καθόλου) το κανουν άνετα.
Οι κυνηγοί τα έχουν για κέρδος; Που σκάνε χιλιάρικα για αυτά; Εχεις γνωρίσει ποτέ κυνηγό στην πράξη και όχι απο τις σελιδες της λάιφο; Μλκ δε μπορεί να είσαι τόσο άμπαλος παντού για να το παίξεις φιλεναδος.
Πραγματικά ασχολήσου με τα σερβάηβορ και τα μαστερσεφ που τα πας περίφημα. Αστο να πάει.
Τα έλεγα σε άλλο νήμα για τον τύπο, τύπε, αλλά δεν ακούγατε. Νομίζατε ότι είμαι στριμμένος και γκρινιάρης.

Την άλλη φορά έλεγε και έβγαζε συμπεράσματα για ανθρώπους που κάνουν χειρωνακτικές εργασίες. Ίσως μύρισε κάποιον καθώς πέρασε από δίπλα του, την ώρα που δούλευε με το λάπτοπ από το πάρκο και του έστελνε ερωτικά mail - ραβασάκια η γκοθού συνάδελφος.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Απρ 2023, 11:18

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:14
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:04
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 10:51


Ωστόσο πρεπει
Γιατί;
Για δύο λόγους, πρώτον επειδή είναι υποχρεωτικό και δεύτερον επειδή μπορεί μια μέρα να το σκάσει για να πάει να ζευγαρώσει.
Υποχρεωτικό γιατί είναι; να το σκάσει να πάει να ζευγαρωσει είναι αδύνατον. Οπότε γιατί να το υποβάλω σε χειρουργείο το γατί που δεν είχε ποτέ ως τώρα οίστρο;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14743
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Απρ 2023, 11:20

Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:43
vantono έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:41
Ερμής έγραψε:
28 Απρ 2023, 15:35


Σταματησα να διαβάζω όταν στην κουβέντα για σκυλιά επες "Σα να χαθει εμένα το παιδί μου..."
Τι κουβέντα να κάνεις απο εκεί και πέρα.
Ναι, περιγράφω τη φάση από την πλευρά των αρρωστημένων φιλοζωων, έτσι ακραία όπως το βλέπουν αυτοί, για να κάνω σύγκριση με αυτή των κυνηγών που λίγο-πολυ το σκύλο τους τον βλέπουν σαν χόμπι.
Τύπου "έχασα το ντροουν μου γαμωτο, τόσα λεφτά να το αγοράσω κι άλλα τόσα να το φτιάξω, γαμηθηκα αλλά τεσπα, δεν πειράζει, θα πάρω άλλο".

Ο αρρωστημένος φιλοζωος δεν έχει τέτοια λογική. Για αυτόν το σκυλί ισοδυναμεί με παιδί, τέλος. Αν του πάθει κάτι, θα πενθήσει κανονικά, δεν θα αντιδράσει απλά σαν να έχασε το ρολόι του.

Εγώ δεν γουστάρω καμία από τις παραπάνω κατηγοριες. Η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση.
Τουλάχιστον ο πρώτος δε συγχεει σκυλί με παιδί, έχει μια κάποια κρίση. Ο άλλος είναι για λευκο πουκαμισάκι.
Το σκυλί είναι σκυλί, το παιδί ειναι παιδί, το ντρόουν είναι ντρόουν, μόλις τα ξεκαθαρίσεις, ξαναμιλάμε.
Α και αυτοί που έχουν το σκυλί σα παιδί, πολύ απλά δεν έχουν παιδί, το λειτουργουν υποκατάστατα σε συντριπτικά μεγάλες περιπτώσεις.
Δε λειτουργεί καθόλου ανιδιοτελώς ο αρρωστημένος ζωοφιλος, δεν αγαπά το σκυλί σα σκυλί, αγαπά την "πίστη" που τους δίνει το σκυλί.
Ειναι οι ίδιοι που ποστάρουν "Γνωρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα"
Εχουμε αναλύσει στο παρελθον ποιοι ειναι αυτοί.
Τύπε, αυτό το λέω και γω, αλλά ποτέ δεν είχα κάποιο κατοικίδιο, πέρα από ψαράκια και χελωνάκια, όταν ήμουν μικρός.

Άλλο πράγμα η μισανθρωπία, άλλο η αρρωστημένη φιλοζωία.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 11:30

Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:18
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:14
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:04


Γιατί;
Για δύο λόγους, πρώτον επειδή είναι υποχρεωτικό και δεύτερον επειδή μπορεί μια μέρα να το σκάσει για να πάει να ζευγαρώσει.
Υποχρεωτικό γιατί είναι; να το σκάσει να πάει να ζευγαρωσει είναι αδύνατον. Οπότε γιατί να το υποβάλω σε χειρουργείο το γατί που δεν είχε ποτέ ως τώρα οίστρο;
Είναι υποχρεωτικό επειδή οι γάτες όντως το σκάνε και ζευγαρώνουν γεμίζοντας τον κόσμο γατάκια.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 29 Απρ 2023, 11:31

gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:30
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:18
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:14


Για δύο λόγους, πρώτον επειδή είναι υποχρεωτικό και δεύτερον επειδή μπορεί μια μέρα να το σκάσει για να πάει να ζευγαρώσει.
Υποχρεωτικό γιατί είναι; να το σκάσει να πάει να ζευγαρωσει είναι αδύνατον. Οπότε γιατί να το υποβάλω σε χειρουργείο το γατί που δεν είχε ποτέ ως τώρα οίστρο;
Είναι υποχρεωτικό επειδή οι γάτες όντως το σκάνε και ζευγαρώνουν γεμίζοντας τον κόσμο γατάκια.
Η δικιά μου γάτα δεν μπορεί να το σκάσει από πουθενά. Οπότε είναι υποχρεωτικό από ποιον;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9526
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Απρ 2023, 11:32

Ειναι υποχρεωτικο επειδη περασε νομοσχεδιο, ή το στειρωνεις ή στελνεις δειγμα DNA. Τελος....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Υποχρεωτικη Στειρωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Απρ 2023, 11:33

Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:31
gassim έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:30
Naida έγραψε:
29 Απρ 2023, 11:18


Υποχρεωτικό γιατί είναι; να το σκάσει να πάει να ζευγαρωσει είναι αδύνατον. Οπότε γιατί να το υποβάλω σε χειρουργείο το γατί που δεν είχε ποτέ ως τώρα οίστρο;
Είναι υποχρεωτικό επειδή οι γάτες όντως το σκάνε και ζευγαρώνουν γεμίζοντας τον κόσμο γατάκια.
Η δικιά μου γάτα δεν μπορεί να το σκάσει από πουθενά. Οπότε είναι υποχρεωτικό από ποιον;
Από την νομοθεσία, αλλά αν είσαι τόσο σίγουρη οκ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών