Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27264
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 29 Αύγ 2022, 12:53

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43
southern έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:40
Και άμα ρίξεις κλωτσιά σε κανένα κοπρο που πάει να σε δαγκώσει θα πληρώσεις 30 χιλιάδες χάρη στο νόμο του βοριδη
Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
Όταν πρόκειται να επιτεθούμε σε φιλόζωους λέμε ότι θέλουμε. :102:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12146
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 29 Αύγ 2022, 13:11

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
29 Αύγ 2022, 09:20
Στην Κορινθία .

https://www.google.com/amp/s/www.protot ... thias/AMP/

Αν είναι δυνατόν , ποτέ δεν εκφράζω αντιζωϊκά λόγια και συμπαθώ ιδιαίτερα τα σκυλιά και τα γατιά , αλλά ( έχω δει και στην πόλη μου ) να αφήνουν να κυκλοφορεί αγέλη με δέκα και δεκαπέντε εύσωμα σκυλιά είναι έγκλημα . Και η συγκεκριμένη ράτσα είναι Νοτίου Αφρικής , πώς βρέθηκαν δεκαπέντε αδέσποτα εδώ ; Κάποιος μουρλός τα παράτησε ;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rhodesian_Ridgeback
Κατι πρεπει να γινεται στην περιοχη, εγω τα δικα μου απο Κορινθια τα υιοθετησα, δυο υπεροχα αδεσποτα ημιαιμα κουταβια, τωρα 50 και 65 κιλα ειναι. Αλλα δεν φταινε τα σκυλια για αυτη την κατασταση, οι ανθρωποι φταινε. Η λυση ειναι εξοντωτικες τιμωριες για οσους αφηνουν αδεσποτα. Ευτυχως υπαρχουν και οι ανθρωποι απο τις φιλοζωικες που ειναι οι μονες που κανουν καποια σοβαρη δουλεια, θα ηταν πολυ χειροτερη η κατασταση χωρις αυτους.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Αύγ 2022, 13:13

Μαδουραίος έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:36
Σίγουρα κάτι θα έκαναν τα παιδιά στα σκυλάκια και τους επιτέθηκαν.
Πέτρες; Κλωτσιές; Ποιός ξέρει;
και παλι αδικαιολογητο. μονο ζαιους ειναι δικαιολογημενο να δαγκωνουν. ειδικα ζαιους του πχορουμ, που γραφουν τετοιες μαλακιες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 23115
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 29 Αύγ 2022, 13:14

Όταν πηγαίνουν στη φύση, να έχουν μαγκουρες η καμία καραμπίνα. Αυτά έκανε ο σοφός παππούς μου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Αύγ 2022, 13:15

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43
southern έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:40
Και άμα ρίξεις κλωτσιά σε κανένα κοπρο που πάει να σε δαγκώσει θα πληρώσεις 30 χιλιάδες χάρη στο νόμο του βοριδη
Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
αμα σου επιτεθει και πας την αλλη μερα με την καραμπινα και κανεις σπλατερια ζορικη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 13228
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Αύγ 2022, 13:18

Ασέβαστος έγραψε:
29 Αύγ 2022, 13:15
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43


Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
αμα σου επιτεθει και πας την αλλη μερα με την καραμπινα και κανεις σπλατερια ζορικη;
Την άλλη μέρα μάλλον δεν πιάνει

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2022, 13:19

Ασέβαστος έγραψε:
29 Αύγ 2022, 13:15
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43


Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
αμα σου επιτεθει και πας την αλλη μερα με την καραμπινα και κανεις σπλατερια ζορικη;
Σίγουρα μικρότερη ποινή από το αν σε τσακίσουν στο ξύλο άνθρωποι χωρίς λόγο και πας την άλλη μέρα και κάνεις σπλατερια ζόρικη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 33068
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Αύγ 2022, 13:27

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 13:19


Σίγουρα μικρότερη ποινή από το αν σε τσακίσουν στο ξύλο άνθρωποι χωρίς λόγο και πας την άλλη μέρα και κάνεις σπλατερια ζόρικη.
αυτο το εμαθες ακουγοντας τον δικηγορο να μιλαει με τα μεγαλα κεφαλια της μαφιας, οταν τους πηγαινες τους καφεδες;

:003::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 30168
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 29 Αύγ 2022, 13:55

Ασέβαστος έγραψε:
29 Αύγ 2022, 13:27
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 13:19


Σίγουρα μικρότερη ποινή από το αν σε τσακίσουν στο ξύλο άνθρωποι χωρίς λόγο και πας την άλλη μέρα και κάνεις σπλατερια ζόρικη.
αυτο το εμαθες ακουγοντας τον δικηγορο να μιλαει με τα μεγαλα κεφαλια της μαφιας, οταν τους πηγαινες τους καφεδες;

:003::003:
γαμιέσαι :smt005:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8571
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 29 Αύγ 2022, 16:34

southern έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:35
OANNHSEA έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:32
Προσέξτε τι γράφετε, γιατί οι ψυχασθενείς σκυλολάτρες του φόρουμ μπορεί να σας κάνουν μέχρι και μήνυση!!!

.
Έχουμε και τέτοιους; ποιοι είναι;
Ψάξε στα προηγούμενα θέματα με σκυλιά για να τους βρεις.
Να δεις και αυτούς που με απειλούσαν με μηνύσεις...
Δεν θα βρεις όμως κάποιους άλλους που έλεγα ότι ήθελαν να με βρουν για να σπάσουν στο ξύλο - αυτό το έλεγαν μόνο κατά ιδίαν με άλλους χρήστες (οι οποίοι φυσικά μου το μετέφεραν)!!!
Και άλλα, που δεν θέλω να γράφω...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Αύγ 2022, 16:44

Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43
southern έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:40
Και άμα ρίξεις κλωτσιά σε κανένα κοπρο που πάει να σε δαγκώσει θα πληρώσεις 30 χιλιάδες χάρη στο νόμο του βοριδη
Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
Δεν ξέρω αν το πηγαίνεις με το ιδανικό που έχεις στο μυαλό σου ή με την πραγματικότητα. Στον ίδιο κόσμο ζούμε και φαντάζομαι θα έχεις δει ό,τι κι εγώ.
Γέρος άνθρωπος φυλακή γιατί μαχαίρωσε σε άμυνα ληστή μπουκαδόρο κι ο ληστής πέθανε όχι άμεσα αλλά μετά από επιπλοκή. Το μαχαίρωμα ήταν στο μπούτι που εμένα μου λέει ότι δεν αποπειράθηκε να φονεύσει.
Αν ένα γυφτάκι (στα δεκαέξι κάπου για να αποδυναμώνεται το συγκινησιακό που θα είχες αν ήταν 10 χρονών ας πούμε), σκοτώσει κάποιον πάνω στη φάση που πάει να το βιάσει, θα είναι όλα καλά γι αυτό μετά; ΟΚ, κάποιος θα πει τώρα "ειδικά αν είναι γύφτος θα την γλιτώσει σίγουρα". Αλλά ακόμα κι αυτό είναι υπέρ του παρόντος ισχυρισμού μου.
Πιο απλά, δουλεύουν τα πράγματα ρολόι; θα σου σεβαστεί η κοινωνία (πολιτεία, θεσμοί, άνθρωποι) το δικαίωμα σου στην άμυνα για τη ζωή σου;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Αύγ 2022, 16:57

Χαοτικός έγραψε:
29 Αύγ 2022, 16:44
Otto Weininger έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:51
Αλιόσα έγραψε:
29 Αύγ 2022, 11:43


Μιλάμε για ιδιοφυιες, στο Ελλάντα αυτος που δέχεται επιθεση, απο άνθρωπο ή ζώο, δεν εχει το δικαιωμα να υπερασπιστεί τον εαύτο του. Μονο στο Ελλάντα αυτά.
Φυσικά και άμα σου επιτεθεί μεγαλοσωμο σκυλί έχεις δικαίωμα άμυνας. Και να το σκοτώσεις δε θα συμβεί τίποτα.

Μη λέμε ο,τι θέλουμε.
Δεν ξέρω αν το πηγαίνεις με το ιδανικό που έχεις στο μυαλό σου ή με την πραγματικότητα. Στον ίδιο κόσμο ζούμε και φαντάζομαι θα έχεις δει ό,τι κι εγώ.
Γέρος άνθρωπος φυλακή γιατί μαχαίρωσε σε άμυνα ληστή μπουκαδόρο κι ο ληστής πέθανε όχι άμεσα αλλά μετά από επιπλοκή. Το μαχαίρωμα ήταν στο μπούτι που εμένα μου λέει ότι δεν αποπειράθηκε να φονεύσει.
Αν ένα γυφτάκι (στα δεκαέξι κάπου για να αποδυναμώνεται το συγκινησιακό που θα είχες αν ήταν 10 χρονών ας πούμε), σκοτώσει κάποιον πάνω στη φάση που πάει να το βιάσει, θα είναι όλα καλά γι αυτό μετά; ΟΚ, κάποιος θα πει τώρα "ειδικά αν είναι γύφτος θα την γλιτώσει σίγουρα". Αλλά ακόμα κι αυτό είναι υπέρ του παρόντος ισχυρισμού μου.
Πιο απλά, δουλεύουν τα πράγματα ρολόι; θα σου σεβαστεί η κοινωνία (πολιτεία, θεσμοί, άνθρωποι) το δικαίωμα σου στην άμυνα για τη ζωή σου;
Εμένα ο προβληματισμός μου είναι άλλος. Μέχρι πριν κάποιο χρονικό διάστημα, έλεγα ότι "αυτός ο λαός, συστηματικά κακοποιεί τα ζώα, επομένως καλώς γίνανε αυστηρές οι ποινές, μήπως και βάλουμε μυαλό".

Το ίδιο ισχύει και για τα αυστηρα/τσουχτερά πρόστημα που επιβάλλονται στα πταίσματα (π.χ. κάπνισμα σε καφετέρια). Δηλαδή φαίνεται αυτή η υπερβάλλουσα αυστηρότητα να έχει εκτός των άλλων και παιδαγωγικό χαρακτήρα.

Ως εδώ καλά.

Αν όμως εξετάσουμε το πώς αντιμετωπίζονται τα κακουργήματα (από τη δικαιοσύνη και όχι μόνο) θα διαπιστώσουμε ότι εκεί υπεισέρχεται ο ανθρωπιστικός παράγοντας του "σωφρονισμού".

Το αποτέλεσμα είναι να αυστηροποιούνται οι ποινές για τα πλημμελήματα και τα πταίσματα (για παιδαγωγικούς λόγους) και να γίνονται επιεικέστερες για τα κακουργήματα (για "σωφρονιστικούς" λόγους).

Οπότε έχει δίκιο μετά και ο καράμπαμπας που λέει ότι έχει καταλήξει η ζωή του ζώου να αποτιμάται περισσότερο από την ανθρώπινη. Υπερβολικό μεν, αλλά έχει κάποια βάση.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9790
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 29 Αύγ 2022, 16:59

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:45
southern έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:35
OANNHSEA έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:32
Προσέξτε τι γράφετε, γιατί οι ψυχασθενείς σκυλολάτρες του φόρουμ μπορεί να σας κάνουν μέχρι και μήνυση!!!

.
Έχουμε και τέτοιους; ποιοι είναι;


.


Κανε αναζήτηση στο σχετικο πλαίσιο Αναζήτηση του Φόρουμ τη λέξη Ρουφιάνος Ρουφιάνοι και κάτι θα βγάλει.....


.
:D

nemo
Δημοσιεύσεις: 7464
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 29 Αύγ 2022, 17:02

αμα τα αδεσποτα γινουν κεμπαπ θα εχουμε το ιδιο με ποινες προστιματα κλπ;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23802
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αγέλη επιτίθεται σε οικογένεια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 29 Αύγ 2022, 17:04

OANNHSEA έγραψε:
29 Αύγ 2022, 12:32
Προσέξτε τι γράφετε, γιατί οι ψυχασθενείς σκυλολάτρες του φόρουμ μπορεί να σας κάνουν μέχρι και μήνυση!!!

.
Το πρόβλημα είναι ότι οι αντίστοιχοι "σκυλομάχοι" εκπροσωπούνται εδώ σε δυσανάλογο ποσοστό απ' ότι στον έξω κόσμο. Στον έξω κόσμο, συνήθως αυτοί που κακοποιούν ζώα, δεν το κάνουν για ιδεολογικούς λόγους ή για να περάσουν κάποιο πολιτικό μανιφέστο κατά της φιλοζωίας. Το κάνουν γιατί είναι ψυχικά άρρωστοι (μάλιστα είναι επιστημονικά αποδεκτό ότι πολλοί σίριαλ κίλλερς ξεκινούν με εξάσκηση πάνω στα ζώα, πριν περάσουν στους ανθρώπους).

Μα την πίστη μου, πρώτη φορά εδώ στο φόρουμ, έμαθα ότι το μίσος προς τα ζώα μπορεί να έχει ιδεολογική βάση και ιδεολόγους υποστηρικτές.
Ζούμε σε μία οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών