Γατογονείς βοήθεια!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 26 Αύγ 2018, 19:51

Thanks Dr. Enaon.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Αύγ 2018, 19:58

γρρ. :003:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Αύγ 2018, 20:33

Nameless Ghoul έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:01
Και μην ανησυχείς, αυτές οι περιπτώσεις γατιού είναι γεννημένα τσογλάνια, μόλις νιώσει αρκετά καλά ώστε να μπορεί να αλητεύει, θα ξεπορτίσει από μόνο του και θα κάνει ότι δεν σε ξέρει. Γάτες...
και ένα τελευταίο, απλά για να πάρω γνώσεις από άλλους.

Η δική μου εμπειρία λέει οτι θα το θυμάται για πάντα, θα στο χρωστάει σχεδόν, σαν σκύλος. Νομίζω θυμούνται τέλεια, δεν θα ξεχάσει ποτέ οτι εσύ το έσωσες, θα το σηκώνεις και θα λύνεται σαν να είσαι το πιο ασφαλές πράγμα στο σύμπαν όταν μεγαλώσει.

Nameless Ghoul

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 26 Αύγ 2018, 20:34

enaon έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:33
Nameless Ghoul έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:01
Και μην ανησυχείς, αυτές οι περιπτώσεις γατιού είναι γεννημένα τσογλάνια, μόλις νιώσει αρκετά καλά ώστε να μπορεί να αλητεύει, θα ξεπορτίσει από μόνο του και θα κάνει ότι δεν σε ξέρει. Γάτες...
και ένα τελευταίο, απλά για να πάρω γνώσεις από άλλους.

Η δική μου εμπειρία λέει οτι θα το θυμάται για πάντα, θα στο χρωστάει σχεδόν, σαν σκύλος. Νομίζω θυμούνται τέλεια, δεν θα ξεχάσει ποτέ οτι εσύ το έσωσες, θα το σηκώνεις και θα λύνεται σαν να είσαι το πιο ασφαλές πράγμα στο σύμπαν όταν μεγαλώσει.
Ισχύει.

Δεν είναι τόσο αχάριστα ζώα όσο φημολογείται. Επίσης, είναι πάρα πολύ σπάνιο να αποφασίσει γάτα να σου αφοσιωθεί, αλλά έτσι και συμβεί, την έκατσες. Θα ξεχάσεις τους σκύλους.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Αύγ 2018, 20:38

οκ ωραία, έτσι τα έχω καταλάβει και εγώ, υπάρχει μία παρεξήγηση γενικά, έχουν επιλογή σε αντίθεση με τον σκύλο, αλλά αν επιλέξουν να γίνουν φίλοι σου είναι φοβερές.

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 27 Αύγ 2018, 10:41

Beria έγραψε:
26 Αύγ 2018, 19:31
enaon έγραψε:
26 Αύγ 2018, 19:27
όταν όλα πάνε καλά μπέρια σβήσε το νήμα, κάτι τέτοια μας κάνουν και δεν μπορούμε να σκοτωνόμαστε άνετα στην πολιτική μετά :003:
Μπορώ να ρωτήσω αν θες τι γνώμη έχει το γατί για τον Γράμμο
Αν μου πει "τους θάψαμε στην άμμο*" θα το κρατήσω :003:




* θα του απαντήσω πάντως ότι κανα κατούρημα στην άμμο δεν βλέπω να κάνεις, όλα στους καναπέδες τα αμολάς
:smt005:
Μπραβο Beria
Μπραβο σε ολους οσους βοηθατε :wave:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 27 Αύγ 2018, 10:49

Nameless Ghoul έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:34
enaon έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:33
Nameless Ghoul έγραψε:
26 Αύγ 2018, 16:01
Και μην ανησυχείς, αυτές οι περιπτώσεις γατιού είναι γεννημένα τσογλάνια, μόλις νιώσει αρκετά καλά ώστε να μπορεί να αλητεύει, θα ξεπορτίσει από μόνο του και θα κάνει ότι δεν σε ξέρει. Γάτες...
και ένα τελευταίο, απλά για να πάρω γνώσεις από άλλους.

Η δική μου εμπειρία λέει οτι θα το θυμάται για πάντα, θα στο χρωστάει σχεδόν, σαν σκύλος. Νομίζω θυμούνται τέλεια, δεν θα ξεχάσει ποτέ οτι εσύ το έσωσες, θα το σηκώνεις και θα λύνεται σαν να είσαι το πιο ασφαλές πράγμα στο σύμπαν όταν μεγαλώσει.
Ισχύει.

Δεν είναι τόσο αχάριστα ζώα όσο φημολογείται. Επίσης, είναι πάρα πολύ σπάνιο να αποφασίσει γάτα να σου αφοσιωθεί, αλλά έτσι και συμβεί, την έκατσες. Θα ξεχάσεις τους σκύλους.
Και πως το αντιλαμβάνεσαι ότι σου είναι αφοσιωμένη;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Storm
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 13:03

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Storm » 27 Αύγ 2018, 10:55

Γράφω κ γω την ερώτησή μου εδώ που βρίσκονται πολλοί ειδήμονες.

Εδώ στο πατρικό έχουμε έναν αδέσποτο γάτο που μας έχει κλέψει την καρδιά. Αναζητά πολύ τα χάδια κ την επαφή. Προσπαθεί συνέχεια να μπει στο σπίτι. Μερικές φορές τον αφήνω για λίγα λεπτά. Πιάνω τον εαυτό μου να τον ψάχνω όταν δεν είναι εδώ γύρω.

Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι, αν οι μεγαλύτερες γάτες που συνήθισαν στο δρόμο, μπορούν κάποια στιγμή να γίνουν σπιτογατες.
Shadows claimed the both of us.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 27 Αύγ 2018, 11:56

Storm έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:55
.....

Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι, αν οι μεγαλύτερες γάτες που συνήθισαν στο δρόμο, μπορούν κάποια στιγμή να γίνουν σπιτογατες.
το γατί μπορεί να ήταν κάποτε σπιτικό. επειδή όμως είναι μεγάλος, είσαι μια περιπέτεια που σύντομα θα ξεχάσει και θα σ' αφήσει πίσω του σα να μην υπήρξες ποτέ στη ζωή του. έχω περάσει τα ίδια και ξέρω. έμπαινε μέσα στο σπίτι κι ενώ τρόμαζε όλους τους υπόλοιπους από μέγεθος και κινήσεις σ' εμένα έτρεμε σαν το φύλλο, έβγαζε νύχια και ήταν σα να καμάρωνε αλλά δεν με γρατσούνισε ποτέ γιατί απλούστατα δεν ήθελε.

επίσης με έχει πληγώσει βαθύτατα γατόνι του οποίου το τρίχωμα έκανε σχέδια σα να είχε τατουάζ, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα, μικρό σε ηλικία φαινόταν υγιέστατο, κι ενώ έφαγα άπειρη ώρα μέσα στο κρύο για να το αγγίξω και να το χαϊδέψω ίσως, τελικά δεν μου έκατσε ποτέ κι εξαφανίστηκε μέσα στη νύχτα. :c040:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Nameless Ghoul

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 27 Αύγ 2018, 16:13

Naida έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:49
Nameless Ghoul έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:34
enaon έγραψε:
26 Αύγ 2018, 20:33


και ένα τελευταίο, απλά για να πάρω γνώσεις από άλλους.

Η δική μου εμπειρία λέει οτι θα το θυμάται για πάντα, θα στο χρωστάει σχεδόν, σαν σκύλος. Νομίζω θυμούνται τέλεια, δεν θα ξεχάσει ποτέ οτι εσύ το έσωσες, θα το σηκώνεις και θα λύνεται σαν να είσαι το πιο ασφαλές πράγμα στο σύμπαν όταν μεγαλώσει.
Ισχύει.

Δεν είναι τόσο αχάριστα ζώα όσο φημολογείται. Επίσης, είναι πάρα πολύ σπάνιο να αποφασίσει γάτα να σου αφοσιωθεί, αλλά έτσι και συμβεί, την έκατσες. Θα ξεχάσεις τους σκύλους.
Και πως το αντιλαμβάνεσαι ότι σου είναι αφοσιωμένη;
Αλλάζει συμπεριφορά, σε σημείο που δεν χωράει περιθώριο αμφιβολίας.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Αύγ 2018, 21:28

Gherschaagk έγραψε:
27 Αύγ 2018, 11:56
Storm έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:55
.....

Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι, αν οι μεγαλύτερες γάτες που συνήθισαν στο δρόμο, μπορούν κάποια στιγμή να γίνουν σπιτογατες.
το γατί μπορεί να ήταν κάποτε σπιτικό. επειδή όμως είναι μεγάλος, είσαι μια περιπέτεια που σύντομα θα ξεχάσει και θα σ' αφήσει πίσω του σα να μην υπήρξες ποτέ στη ζωή του. έχω περάσει τα ίδια και ξέρω. έμπαινε μέσα στο σπίτι κι ενώ τρόμαζε όλους τους υπόλοιπους από μέγεθος και κινήσεις σ' εμένα έτρεμε σαν το φύλλο, έβγαζε νύχια και ήταν σα να καμάρωνε αλλά δεν με γρατσούνισε ποτέ γιατί απλούστατα δεν ήθελε.

επίσης με έχει πληγώσει βαθύτατα γατόνι του οποίου το τρίχωμα έκανε σχέδια σα να είχε τατουάζ, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα, μικρό σε ηλικία φαινόταν υγιέστατο, κι ενώ έφαγα άπειρη ώρα μέσα στο κρύο για να το αγγίξω και να το χαϊδέψω ίσως, τελικά δεν μου έκατσε ποτέ κι εξαφανίστηκε μέσα στη νύχτα. :c040:
Τα αρσενικά πάντα φεύγουν... χάνονται στο κυνήγι της αναπαραγωγής. Μόνο τα θηλυκά κάθονται αλλά σε γεμίζουν γατάκια
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Αύγ 2018, 21:31

Naida έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:49
Και πως το αντιλαμβάνεσαι ότι σου είναι αφοσιωμένη;
εγώ δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί το φάντασμα, αλλά έχω παρατηρήσει οτι απο ένα σημείο και μετά επιλέγουν να μην το παίζουν ηλίθιες. Λές κατέβα κάτω απο τον πάγκο, κατεβαίνει, λές άσε με σε παρακαλώ να φάω ήσυχος και θα σου δώσω μετά, πάει πιο εκεί και περιμένει, λές έλα, έρχεται, λές πάμε για τσιγάρα, πάτε κλπ. Και δεν είναι οτι ξαφνικά έμαθε, ήξερε προφανώς, απλά επιλέγει να είσαστε φίλοι και να σε αφήσει να μάθεις οτι ήξερε.

SpoilerShow
το δε πόιντ εννοούσες πριν φάντασμα νομίζω, το ον είναι στο όριο, όχι ακριβώς νομίζω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 27 Αύγ 2018, 21:44

Πάνας έγραψε:
27 Αύγ 2018, 21:28
Gherschaagk έγραψε:
27 Αύγ 2018, 11:56
Storm έγραψε:
27 Αύγ 2018, 10:55
.....

Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι, αν οι μεγαλύτερες γάτες που συνήθισαν στο δρόμο, μπορούν κάποια στιγμή να γίνουν σπιτογατες.
το γατί μπορεί να ήταν κάποτε σπιτικό. επειδή όμως είναι μεγάλος, είσαι μια περιπέτεια που σύντομα θα ξεχάσει και θα σ' αφήσει πίσω του σα να μην υπήρξες ποτέ στη ζωή του. έχω περάσει τα ίδια και ξέρω. έμπαινε μέσα στο σπίτι κι ενώ τρόμαζε όλους τους υπόλοιπους από μέγεθος και κινήσεις σ' εμένα έτρεμε σαν το φύλλο, έβγαζε νύχια και ήταν σα να καμάρωνε αλλά δεν με γρατσούνισε ποτέ γιατί απλούστατα δεν ήθελε.

επίσης με έχει πληγώσει βαθύτατα γατόνι του οποίου το τρίχωμα έκανε σχέδια σα να είχε τατουάζ, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα, μικρό σε ηλικία φαινόταν υγιέστατο, κι ενώ έφαγα άπειρη ώρα μέσα στο κρύο για να το αγγίξω και να το χαϊδέψω ίσως, τελικά δεν μου έκατσε ποτέ κι εξαφανίστηκε μέσα στη νύχτα. :c040:
Τα αρσενικά πάντα φεύγουν... χάνονται στο κυνήγι της αναπαραγωγής. Μόνο τα θηλυκά κάθονται αλλά σε γεμίζουν γατάκια
Οντως σχεδον παντα οι αρσενικοι την κανουν.
Μου εχει τυχει να γυρισει ενας γατος που ειχα και ηταν γεματος ασβεστη! :smt005:
Μιλαμε οτι ελαχιστα σημεια δεν ηταν καλυμμενα απο τον ασβεστη και ηταν μαλιστα και ξεραμενος!
Πως σκατα τα καταφερε να πεσει ολοκληρος μεσα μονο ενας Θεος ξερει.
Εφαγα ενα κολλημα στο πως θα τον καθαρισω γιατι να κατσει να τον πλυνω απλα δεν επαιζε.
Τι να κανω,τι να κανω,πηρα ενα μεγαλο κλουβι που ειχα για πουλια,εβγαλα τον πλαστικο πατο,καπακωσα τον γατο και απο πανω εβαλα βαρος για να μη μπορει να το πεταξει και να φυγει.
Τον πλακωσα με το λαστιχο και εγινε λαμπικος! :smt005:
Βεβαια εγινε της πουτανας μεχρι να τον πλυνω αλλα τελικα καθαρισε.
Τον αφησα να ηρεμησει λιγο και μετα τον ξεκαπακωσα.
Αφου στεγνωσε και εφαγε τον αγλεουρα,την σκαπουλαρε και δεν τον ματαξαναειδα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Αύγ 2018, 21:46

Πάνας έγραψε:
27 Αύγ 2018, 21:28
Μόνο τα θηλυκά κάθονται αλλά σε γεμίζουν γατάκια
άλλη εμπειρία έχω εγώ πάλι, τα αρσενικά μένουν, κάνουν τις βόλτες τους ναι, αλλά αντέχουν να σε μοιράζονται. Τα θηλυκά όχι, όσο έχουν γατάκια οκ, μόλις μεγαλώσουν είναι η εκείνες ή τα παιδιά τους, πρέπει να αποφασίσεις. Αν δεν πεις εκείνες, σου θυμώνουν και σε γράφουν στην μαύρη λίστα, για να κρατήσεις θηλυκό που ήσασταν φίλοι και δεν σε είχε για μπόλ φαί, πρέπει να το κάνεις ουδέτερο.

για τα αρσενικά αρκεί να μην το παίξεις αρχηγός αγέλης όπως με τους σκύλους, αν σηκώσεις χέρι σε γάτο, τα λέμε.

γενικά, ζήλια με υπερηφάνεια και ανεξαρτησία στο μίξερ, πολύ δύσκολο να καταλάβεις τί συμβαίνει, αλλά πολύ ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Γατογονείς βοήθεια!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Αύγ 2018, 21:55

enaon έγραψε:
27 Αύγ 2018, 21:46
Πάνας έγραψε:
27 Αύγ 2018, 21:28
Μόνο τα θηλυκά κάθονται αλλά σε γεμίζουν γατάκια
άλλη εμπειρία έχω εγώ πάλι, τα αρσενικά μένουν, κάνουν τις βόλτες τους ναι, αλλά αντέχουν να σε μοιράζονται. Τα θηλυκά όχι, όσο έχουν γατάκια οκ, μόλις μεγαλώσουν είναι η εκείνες ή τα παιδιά τους, πρέπει να αποφασίσεις. Αν δεν πεις εκείνες, σου θυμώνουν και σε γράφουν στην μαύρη λίστα, για να κρατήσεις θηλυκό πρέπει να το κάνεις ουδέτερο.

αρκεί να μην το παίξεις αρχηγός αγέλης όπως με τους σκύλους, αν σηκώσεις χέρι σε γάτο, τα λέμε.
Τα αρσενικά μένουν μόνο αν είναι σε πολύ μεγάλη ηλικία.


Ποιος σου είπε ότι την αρχηγία στα σκυλιά την παίρνεις με ξύλο; Την αρχηγία την παίρνεις βάση της επιβράβευσης του σκύλου από όταν είναι μικρό, οτιδήποτε άλλο είναι λάθος. Εδώ να πω ότι πολλοί εκπαιδευτές είναι λάθος πάνω σε αυτό. Είναι η ύστατη λύση όταν δεν ασχολείσαι μαζί του και φτάσει η μέρα που θα θελήσει να γίνει αρχηγός.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών