Παρατήρηση προς συζήτηση

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 05 Μάιος 2018, 17:01

vantono έγραψε:
04 Μάιος 2018, 16:18
θυμηθηκα εναν τύπο τωρα, ακτιβιστη φιλοζωο, καράφλα φουσκωτο με τατουαζ στο κεφαλι και στο προσωπο που εβγαινε στα σοσιαλ μηντια ενα φεγγαρι και ανεβαζε κατι βιντεο που πηγαινε και ξήλωνε αντισκυλικές πινακιδες απο παρκα,ή τις μουτζουρωνε με γκραφιτοσπρέυ. Ειχε βγει και tv εναν καιρο, νομιζω σε καμια Τατιανα.
Δεν ηταν αντιπαθης σαν τυπος γενικα,αλλα σιγουρα ειχε θεματακια. Τα βιντεακια του θα μπορουσαν να μπουν κι ως εκθεματα στο καραμπαμπομουσειο.
Tον εχω πετυχει τη νυχτα να βγαζει βολτα τα σκυλια του στο μοναστηρακι και να υπογραφει αυτογραφα σε δυο κοπελες. Ειχε μια εκφραση σα να ηταν κανενας γκουρου και να ειχε βρει τη γαληνη. Κατι που λενε ολοι οι σκυλοφιλοι, πως ο σκυλος αλλαξε τη ζωη τους, ποσο καλο τους εκανε και τετοια.

Σκεφτομαι πως γι αυτους τους ανθρωπους ο σκυλος λειτουργει σαν ενα ειδωλο, σαν μια εικονα αθωοτητας και τελειοτητας και πως γυρω απο αυτο χτιζουν ενα συστημα αξιων θρησκευτικου τυπου, με ολες τις αντιφασεις του, να ναι πχ η αλλη βιγκαν αλλα να αγοραζει κρεας για το σκυλο. Τα κατοικιδια ειναι μια ενδιαμεση κατηγορια αναμεσα στο ανθρωπινο ον και στο αντικειμενο, αφενος μια πιστοποιηση της αποτυχιας των διαπροσωπικων σχεσεων και αφετερου αναζητηση καταφυγιου σ ενα ναρκισσιστικο οικιακο συμπαν οπου η υποκειμενικοτητα βιωνεται με τον πιο εφησυχαστικο τροπο. Συχνα στειρωμενα, αυτα τα ζωα ειναι ακομα πιο κοντα σε αφυλα αντικειμενα: αυτο ειναι το κοστος που πρεπει να πληρωσουν προκειμενου να παρεχουν συναισθηματικη ασφαλεια και να λειτουργησουν ως μετριαστες του αγχους του ευνουχισμου των ιδιοκτητων τους, το ρολο δηλαδη που παιζουν ολα τα αντικειμενα γυρω τους: μαγικοι καθρεφτες που αντανακλουν την επιθυμια, οχι την αληθεια. Ο,τι λοιπον δεν μπορει να επενδυθει σε ανθρωπινες σχεσεις, επενδυεται σε αντικειμενα. Tα κατοικιδια εξυπηρετουν ρυθμιστικα, διαχύνοντας πολλες νευρωσεις και παρεχοντας μια διεξοδο για εντασεις και ενεργειες και υποκωφους θρηνους. Αυτο ειναι που τα κανει παιδια των ιδιοκτητων τους, που κανονικοποιει τη σχεση ιδιοκτησιας και ανθρωποποιει το ζωο, και ταυτοχρονα το μετατρεπει σε διακοσμο μιας επιμονης μυθολογιας, το ιδανικο σκηνικο για μια ισορροπια ζωης που ειναι απο τη φυση της νευρωτικη.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 05 Μάιος 2018, 17:06

η αγαμια τους βαρεσε στο κεφαλι

αυτος ειναι ο δυστοπικος μισανθρωπικος κοσμος των ελιτ :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 05 Μάιος 2018, 20:37

Η νοοτροπια του Ελληνα με τα οικοσιτα ζωα ειναι πραγματικα παραλογη.

Στη περιοχη που μενω υπαρχει ενα μικρο παρκακι απο το οποιο περναω κατα καιρους. Πριν τρεις μερες που περναγα νυχτα, ειδα τρια κουταβια και θεωρησα πως μια αδεσποτη σκυλα τα εκανε, φοβουμενος μη μου επιτεθει, αν και δεν ειδα πουθενα τη σκυλα,ανοιξα το βημα και εφυγα. Σημερα περασα παλι απο το σημειο και ειδα οτι ειχαν βαλει ενα κλουβακι και πιατακια φαγητου, η σκυλα αφαντη, μαλλον θα ειναι νεκρη. Ρωταω λοιπον, οι γειτονοι της περιοχης η εστω αυτος που τα φροντισε, το καλυτερο που ειχε να σκεφτει ηταν να τους βαλει ενα κλουβι; γιατι δε πηρε τηλεφωνο καμια εταιρεια προστασιας ζωων να τα μαζεψει; αυτα θα μεγαλωσουν και οποιος τυχει να περναει νυχτα απο εκει, παιδακια με ποδηλαυα κλπ θα του ορμανε γιατι συμφωνα με το ενστικτο τους αυτο πρεπει να κανουν. Αυτη η ζωοφιλη αγαπη που δεν σκεφτεται τον συνανθρωπο και εν τελει και τα ιδια τα ζωα που θα μεγαλωνουν στο δρομο, δεν την καταλαβαινω στο Ελληνα.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 06 Μάιος 2018, 11:25

ο Συνδρομος έχει έρθει στο νέο πχώρουμ; θα ήθελα την άποψη του σχετικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 14 Μάιος 2018, 05:40

Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 14 Μάιος 2018, 05:53

Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 14 Μάιος 2018, 06:15

Ερμής έγραψε:
04 Μάιος 2018, 11:29
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση η οποία μπορεί να είναι τυχαία και εντελώς του κώλου. Τη φέρνω εδώ προς συζήτηση.

Παράδειγμα 3 γνωστοί μου, δυο γυναίκες και ένας άντρας, χωρίς σχέση ο καθένας.
Απο τη στιγμή που πήραν σκυλί έχουν αλλάξει, έχουν γίνει πολύ επιθετικοί, ότι και να τους πεις στη λένε, δε συζητώ να τους πεις κάτι για το σκύλο που πιθανό να τα έχει κάνει πουτάνα στο σπίτι ή που δε πολυ θες να έρχεται πάνω σου όλη την ώρα.
Η μία μάλιστα επειδή αργοπορούσε στη δουλειά και πολλές φορές έφυγε νωρίτερα γιατί είχε το άγχος του σκύλου, έφτασε σε σημείο να τσακωθεί με τον προϊστάμενο και στο τέλος να παραιτηθεί για κάτι που έφταιγε η ίδια.
Για πείτε, έχετε παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές;
Είναι πακέτο να έχεις σκύλο. Και αν έχεις συναισθηματικά προβλήματα, αυτά διογκώνονται.
Με τις γάτες είναι αλλιώς.
Δεν είναι κακό να δένεσαι με τα ζωντανά, αρκεί να μην ξεχνάς πως είναι αυτό. Ζωντανά.
Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14185
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Μάιος 2018, 07:08

Ερμής έγραψε:
04 Μάιος 2018, 12:50
μήπως όμως αυτή η ευαισθητοποίηση προς σκυλιά έχει αντιστρόφως ανάλογη φορά προς τους ανθρώπους;

Μη μου πείτε οτι δεν έχετε δει φωτό σε φβ ή ινσταγραμ "το σκυλί δε θα σε προδώσει ποτέ, δεν είναι άνθρωπος", "γνώρισα τα ζώα, μίσησα τους ανθρώπους" ή ένα που πόσταρε η μία εκ των γνωστών μου
"η μαμα μου με αγαπά πολύ περισσότερο απο τους περισσότερους ανθρώπους, μάλλον και απο εσένα" λεζάντα με φωτο του κουταβιού.
Γραψε της ενα σχολιο απο κατω "η μαμα σου ειναι για τα σιδερα" :smt005:
Φιλους σκυλοφιλους στο φβ δεν εχω (τους διαγραφω αμεσως) εκτος απο μια που ειναι καλο ατομο και βασικα κοντινη συγγενης. Απλα την εχω κανει unfollow για να μην βλέπω τις βλακείες που ανεβαζει.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Μάιος 2018, 10:51

parafrwn έγραψε:
14 Μάιος 2018, 06:15


Είναι πακέτο να έχεις σκύλο. Και αν έχεις συναισθηματικά προβλήματα, αυτά διογκώνονται.
Με τις γάτες είναι αλλιώς.
Δεν είναι κακό να δένεσαι με τα ζωντανά, αρκεί να μην ξεχνάς πως είναι αυτό. Ζωντανά.
Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο.
Μα νομίζω οτι όλοι καταλήγουμε εκεί.
Και θεωρώ οτι είναι κακό και άσχημο για ένα ζωντανό να του συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπο, δε του κάνει καλό.
Όπως επίσης πολλοί απο αυτούς τους υπερζωόφιλους, θεωρώ οτι συνειδητά παίρνουν ένα ζωντανό για να τους καλύψει τα ψυχολογικά θέματα.
Φοβερή φιλοζωία
panos291 έγραψε:
14 Μάιος 2018, 07:08

Γραψε της ενα σχολιο απο κατω "η μαμα σου ειναι για τα σιδερα" :smt005:
Φιλους σκυλοφιλους στο φβ δεν εχω (τους διαγραφω αμεσως) εκτος απο μια που ειναι καλο ατομο και βασικα κοντινη συγγενης. Απλα την εχω κανει unfollow για να μην βλέπω τις βλακείες που ανεβαζει.
Σέβομαι οτι έχει μείνει χωρίς δουλειά και είναι ψυχολογικά σε μαύρα χάλια.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 11:14

Ερμής έγραψε:
14 Μάιος 2018, 10:51
Μα νομίζω οτι όλοι καταλήγουμε εκεί.
Και θεωρώ οτι είναι κακό και άσχημο για ένα ζωντανό να του συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπο, δε του κάνει καλό.
Όπως επίσης πολλοί απο αυτούς τους υπερζωόφιλους, θεωρώ οτι συνειδητά παίρνουν ένα ζωντανό για να τους καλύψει τα ψυχολογικά θέματα.
Φοβερή φιλοζωία
Μια από τις πολλές λανθάνουσες απόψεις των ελληναράδων φιλόζωων εκπροσώπων του καραμπαμπισμού.
Τα ζώα δεν αναπληρώνουν κανένα συναισθηματικό κενό που έχουν δημιουργήσει οι άνθρωποι.
Τα ζώα δεν είναι φτιαγμένα να ζουν κλεισμένα σ' ένα διαμέρισμα.
Ακόμη και τα μικρόσωμα "του σαλονιού" έχουν ανάγκες που όποιος αποφασίζει να υιοθετήσει θα πρέπει να γνωρίζει ότι πρέπει να αφιερώσει χρόνο και χρήμα.
Τα πράγματα δεν είναι απλά πήρα ένα σκυλάκι και αυτό ήταν...
Όσο για τη συμπεριφορά ορισμένων, είναι ανεκδιήγητη. Κάθε φορά που ακούω τη φράση "το παιδί μου" από όσους αναφέρονται σε ζώα, αηδιάζω.
Στην τελική, πήρες ζώο, ανάλαβε τις ευθύνες σου και μην τις φορτώνεις στους άλλους.
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25360
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 14 Μάιος 2018, 11:17

Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 11:14

Μια από τις πολλές λανθάνουσες απόψεις των ελληναράδων φιλόζωων εκπροσώπων του καραμπαμπισμού.
:smt017
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Μάιος 2018, 11:18

Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 11:14
Ερμής έγραψε:
14 Μάιος 2018, 10:51
Μα νομίζω οτι όλοι καταλήγουμε εκεί.
Και θεωρώ οτι είναι κακό και άσχημο για ένα ζωντανό να του συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπο, δε του κάνει καλό.
Όπως επίσης πολλοί απο αυτούς τους υπερζωόφιλους, θεωρώ οτι συνειδητά παίρνουν ένα ζωντανό για να τους καλύψει τα ψυχολογικά θέματα.
Φοβερή φιλοζωία
Μια από τις πολλές λανθάνουσες απόψεις των ελληναράδων φιλόζωων εκπροσώπων του καραμπαμπισμού.
Τα ζώα δεν αναπληρώνουν κανένα συναισθηματικό κενό που έχουν δημιουργήσει οι άνθρωποι.
Τα ζώα δεν είναι φτιαγμένα να ζουν κλεισμένα σ' ένα διαμέρισμα.
Ακόμη και τα μικρόσωμα "του σαλονιού" έχουν ανάγκες που όποιος αποφασίζει να υιοθετήσει θα πρέπει να γνωρίζει ότι πρέπει να αφιερώσει χρόνο και χρήμα.
Τα πράγματα δεν είναι απλά πήρα ένα σκυλάκι και αυτό ήταν...
Όσο για τη συμπεριφορά ορισμένων, είναι ανεκδιήγητη. Κάθε φορά που ακούω τη φράση "το παιδί μου" από όσους αναφέρονται σε ζώα, αηδιάζω.
Στην τελική, πήρες ζώο, ανάλαβε τις ευθύνες σου και μην τις φορτώνεις στους άλλους.
Ξέρεις οτι αν σε πετύχει κανείς απο αυτούς τους υπερζωόφιλους να βγαζεις βολτα το σκυλο σου με λουρί, θα φας απειλες;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 11:20

Ερμής έγραψε:
14 Μάιος 2018, 11:18
Ξέρεις οτι αν σε πετύχει κανείς απο αυτούς τους υπερζωόφιλους να βγαζεις βολτα το σκυλο σου με λουρί, θα φας απειλες;
Κι αυτοί μούτζες. Πώς θα προστατεύσω το ζώο να μην πεταχτεί στον δρόμο πχ;
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Isomnia
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 10:38

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isomnia » 14 Μάιος 2018, 11:22

Beria έγραψε:
14 Μάιος 2018, 11:17
Isomnia έγραψε:
14 Μάιος 2018, 11:14

Μια από τις πολλές λανθάνουσες απόψεις των ελληναράδων φιλόζωων εκπροσώπων του καραμπαμπισμού.
:smt017
Απορίες προς αποσαφήνιση δεκτές :wave:
In romine tirmeno Ne romine to fa maginas per meno per imentira

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23558
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Μάιος 2018, 11:22

Δε θα πεταχτεί, ξέρει το σκυλί να προστατεύεται. Τι είναι άνθρωπος, να μη ξέρει;
Αν το χτυπήσει κανένα αυτοκίνητο, τότε θα πιάσουμε τον οδηγό, θα τον κουρέψουμε γουλί και θα τον σύρουμε μέχρι την Καισαριανή για εκτέλεση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών