Θέλω να αγοράσω μία φραγκόκοτα...

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Al Bundy

Re: Θέλω να αγοράσω μία φραγκόκοτα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 25 Απρ 2019, 18:17

Ασέβαστος έγραψε:
25 Απρ 2019, 18:17
Al Bundy έγραψε:
25 Απρ 2019, 17:49
Δεν ξέρω τι είναι αυτό Naida...τι λέτε για κοάλα; :lol:
ενα κουνουπι νομιζω θα ηταν καλη επενδυση για το μελλον, προβλεπεται αλματωδης αυξηση της μετοχης.
Ω ναι! Ένα κουνούπι τίγρη! :lol:

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Θέλω να αγοράσω μία φραγκόκοτα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 27 Απρ 2019, 06:46

Μας πιάνουν το πουλί πολύ. Και είναι πρόβλημα...
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Θέλω να αγοράσω μία φραγκόκοτα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 27 Απρ 2019, 17:46

Αν επιτρέπεις κε νηματοθέτα και μια σοβαρή απάντηση σε αυτό το τρολόνημα, ενοχλητικά και άγρια πουλιά που δεν εξημερώνονται σαν τα άλλα πουλερικά, φασαριόζικα, θορυβώδη, αλλά όμορφα και νόστιμα. Και με εξαιρετικά γερά αυγά για το τσούγκρισμα το Πάσχα..
Είχα μία, την πρώτη εβδομάδα έσπασε το πόδι της από τη νευρικότητά της να πηδάει παντού. Τη θυμάμαι να κοιμάται στα δέντρα εκτός κοτετσιού, να τσιμπολογάει και να μαδάει τις κότες, να μη χαρίζεται στο μπούλιγκ των κοκκοριών αλλά να τους τη βγαίνει στα ίσια με το δυνατότερο ράμφος της και τα μακριά της νύχια, να κρώζει δυνατά και ενοχλητικά όποια ώρα τις καπνίσει ή τρομάξει από κάτι -ποιος ξέρει τί μου έχουν σούρει οι γείτονες-, αλλά και εξαιτίας αυτού του χαρακτήρα της να είναι η μόνη που επέζησε από μια επίθεση κουναβιού που μου έπνιξε δέκα πουλιά σε ένα κοτέτσι...
Εξαιρετικές επίσης σαν κυνηγοί εντόμων πάσης φύσεως, στο εξωτερικό τις βάζουν στους κήπους επειδή έχει διαδοθεί ότι καθαρίζουν τους αγρούς από τα τσιμπούρια..

Al Bundy

Re: Θέλω να αγοράσω μία φραγκόκοτα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 27 Απρ 2019, 17:49

Japetus έγραψε:
27 Απρ 2019, 17:46
Αν επιτρέπεις κε νηματοθέτα και μια σοβαρή απάντηση σε αυτό το τρολόνημα, ενοχλητικά και άγρια πουλιά που δεν εξημερώνονται σαν τα άλλα πουλερικά, φασαριόζικα, θορυβώδη, αλλά όμορφα και νόστιμα. Και με εξαιρετικά γερά αυγά για το τσούγκρισμα το Πάσχα..
Είχα μία, την πρώτη εβδομάδα έσπασε το πόδι της από τη νευρικότητά της να πηδάει παντού. Τη θυμάμαι να κοιμάται στα δέντρα εκτός κοτετσιού, να τσιμπολογάει και να μαδάει τις κότες, να μη χαρίζεται στο μπούλιγκ των κοκκοριών αλλά να τους τη βγαίνει στα ίσια με το δυνατότερο ράμφος της και τα μακριά της νύχια, να κρώζει δυνατά και ενοχλητικά όποια ώρα τις καπνίσει ή τρομάξει από κάτι -ποιος ξέρει τί μου έχουν σούρει οι γείτονες-, αλλά και εξαιτίας αυτού του χαρακτήρα της να είναι η μόνη που επέζησε από μια επίθεση κουναβιού που μου έπνιξε δέκα πουλιά σε ένα κοτέτσι...
Εξαιρετικές επίσης σαν κυνηγοί εντόμων πάσης φύσεως, στο εξωτερικό τις βάζουν στους κήπους επειδή έχει διαδοθεί ότι καθαρίζουν τους αγρούς από τα τσιμπούρια..
:smt023:goodpost:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών