Παρατήρηση προς συζήτηση

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29721
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 05 Ιουν 2018, 15:26

shrike έγραψε:
14 Μάιος 2018, 12:34
Βινόσαυρος έγραψε:
14 Μάιος 2018, 12:30
Παρεμπιπτόντως, υπάρχει καμια ρατσα σκυλου που είναι απο φυσική επιλογή;
Φαντάζομαι πως τέτοια είναι τα αφρικανικά αγριόσκυλα που ζούνε σε αγέλες.
υπάρχει και το Basenji https://ratses.gr/%CF%83%CE%BA%CF%8D%CE ... E%B5%CF%82 που είναι αρχαία φυλή, νομίζω υπάρχει κι ένα άλλο, που είναι πολύ δύσκολο να εξημερωθεί, αφρικάνικο επίσης, νον βόκαλ επίσης. αλλά είναι κανονικά σκυλιά δεν ανήκουν σε υποείδος ή διαφορετικό είδος.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70015
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Ιουν 2018, 20:41

Ερμής έγραψε:
04 Μάιος 2018, 11:29
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση η οποία μπορεί να είναι τυχαία και εντελώς του κώλου. Τη φέρνω εδώ προς συζήτηση.

Παράδειγμα 3 γνωστοί μου, δυο γυναίκες και ένας άντρας, χωρίς σχέση ο καθένας.
Απο τη στιγμή που πήραν σκυλί έχουν αλλάξει, έχουν γίνει πολύ επιθετικοί, ότι και να τους πεις στη λένε, δε συζητώ να τους πεις κάτι για το σκύλο που πιθανό να τα έχει κάνει πουτάνα στο σπίτι ή που δε πολυ θες να έρχεται πάνω σου όλη την ώρα.
Η μία μάλιστα επειδή αργοπορούσε στη δουλειά και πολλές φορές έφυγε νωρίτερα γιατί είχε το άγχος του σκύλου, έφτασε σε σημείο να τσακωθεί με τον προϊστάμενο και στο τέλος να παραιτηθεί για κάτι που έφταιγε η ίδια.
Για πείτε, έχετε παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές;
Ναι, έχω παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές και τις βρίσκω απόλυτα αιτιολογημένες. Οι άνθρωποι που δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους (με τα θετικά και αρνητικά στοιχεία τους) έχουν ακριβώς την ΙΔΙΑ συμπεριφορά είτε είναι κηδεμόνες παιδιών είτε είναι κηδεμόνες ζώων.

Όταν η -φερόμενη ως- αγάπη επικεντρώνεται μόνον σε πλάσματα του στενού μας περιβάλλοντος (παιδί-σύντροφος-ζώο) θεωρώντας αυτομάτως όλους όσους είναι εκτός αυτού του πλαισίου ως εχθρικά ή αδιάφορα στοιχεία δεν είναι αγάπη αλλά μια υστερική εγωιστική προβολή που επεξηγεί απολύτως την απουσία ουσιαστικών σχέσεων.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14735
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 10 Ιουν 2018, 20:59

Πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία στα πετ, αλλά ο σκύλος είναι μοναδικός, δυστυχώς η λατρεία που προσφέρει σε φυλακίζει σε σχέση αυτοδικαίωσης.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23288
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2018, 10:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2018, 20:41


Ναι, έχω παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές και τις βρίσκω απόλυτα αιτιολογημένες. Οι άνθρωποι που δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους (με τα θετικά και αρνητικά στοιχεία τους) έχουν ακριβώς την ΙΔΙΑ συμπεριφορά είτε είναι κηδεμόνες παιδιών είτε είναι κηδεμόνες ζώων.

Όταν η -φερόμενη ως- αγάπη επικεντρώνεται μόνον σε πλάσματα του στενού μας περιβάλλοντος (παιδί-σύντροφος-ζώο) θεωρώντας αυτομάτως όλους όσους είναι εκτός αυτού του πλαισίου ως εχθρικά ή αδιάφορα στοιχεία δεν είναι αγάπη αλλά μια υστερική εγωιστική προβολή που επεξηγεί απολύτως την απουσία ουσιαστικών σχέσεων.
Δε θα μπορούσες να το εκφράσεις καλύτερα. Νομίζω όλοι συμφωνούμε πλέον οτι όταν προϋπάρχουν τα "θέματα" τότε με ένα pet(ειδικά σκυλί που είναι εκ φύσεως δουλικό) αυτά γιγαντώνονται. Αυτό πέρα απο τον ιδιοκτήτη, είναι ακόμη χειρότερο για το pet.

btw περι των γνωστών μου, πάνω κάτω η ίδια κατάσταση. Η μια εκ αυτών βρήκε γκόμενο και κάπως έχει χαλαρώσει, οι άλλοι δύο τα ίδια και χειρότερα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Παρατήρηση προς συζήτηση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 18 Οκτ 2019, 05:58

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Ιουν 2018, 20:41
Ερμής έγραψε:
04 Μάιος 2018, 11:29
Τελευταία έχω κάνει μια παρατήρηση η οποία μπορεί να είναι τυχαία και εντελώς του κώλου. Τη φέρνω εδώ προς συζήτηση.

Παράδειγμα 3 γνωστοί μου, δυο γυναίκες και ένας άντρας, χωρίς σχέση ο καθένας.
Απο τη στιγμή που πήραν σκυλί έχουν αλλάξει, έχουν γίνει πολύ επιθετικοί, ότι και να τους πεις στη λένε, δε συζητώ να τους πεις κάτι για το σκύλο που πιθανό να τα έχει κάνει πουτάνα στο σπίτι ή που δε πολυ θες να έρχεται πάνω σου όλη την ώρα.
Η μία μάλιστα επειδή αργοπορούσε στη δουλειά και πολλές φορές έφυγε νωρίτερα γιατί είχε το άγχος του σκύλου, έφτασε σε σημείο να τσακωθεί με τον προϊστάμενο και στο τέλος να παραιτηθεί για κάτι που έφταιγε η ίδια.
Για πείτε, έχετε παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές;
Ναι, έχω παρατηρήσει ανάλογες συμπεριφορές και τις βρίσκω απόλυτα αιτιολογημένες. Οι άνθρωποι που δεν τα έχουν βρει με τον εαυτό τους (με τα θετικά και αρνητικά στοιχεία τους) έχουν ακριβώς την ΙΔΙΑ συμπεριφορά είτε είναι κηδεμόνες παιδιών είτε είναι κηδεμόνες ζώων.

Όταν η -φερόμενη ως- αγάπη επικεντρώνεται μόνον σε πλάσματα του στενού μας περιβάλλοντος (παιδί-σύντροφος-ζώο) θεωρώντας αυτομάτως όλους όσους είναι εκτός αυτού του πλαισίου ως εχθρικά ή αδιάφορα στοιχεία δεν είναι αγάπη αλλά μια υστερική εγωιστική προβολή που επεξηγεί απολύτως την απουσία ουσιαστικών σχέσεων.

Ωραίο ποστ
ωραία πύτισσα η ζωή

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών