Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2019, 12:54

vagabondo έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:04
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:52
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:32


:popc:
Τι λέει ρε ο τρίβλακας.
Άφησε την ανατροφή των σκύλων και έπιασε των ανθρώπων το ντουγάνι.
Έχει παιδάκια ο τύπος, ξέρουμε;
Δεν έχει απ' οτι ξέρω.
Τότε μάλλον αν υπερισχύσουν ιδεολογικά οι απόψεις αυτές του τύπου ότι τα σκυλάκια δεν φταίνε ποτέ* κτλ κάποια στιγμή νομοτελειακά μάλλον θα έχουμε μια από τα ίδια (ή παρόμοια) απλά τα παιδάκια του τύπου δεν θα κινδυνεύουν γιατί ότι δεν υπάρχει δεν κινδυνεύει.
Το κόνσεπτ είναι αρκετά απλό νομίζω και το έχει καλύψει ο Φος σε όλο το φάσμα του, δυστυχώς όμως ο Φος δεν βγαίνει με μισό κιλό σινική μέσα του να δείχνει την μάπα του στις σκυλούδες και να τις κάνει να αισθάνονται όμορφα για τις επιλογές τους που κακά τα ψέματα μία από αυτές είναι να μοιράζονται τον ελεύθερο τους χρόνο και την "αγάπη" τους με τετράποδα και όχι με άλλους ανθρώπους και όχι δε με νοιάζει καθόλου που επιλέγουν να αφιερώνουν τον χρόνο τους αρκεί το αντικείμενο της λατρείας τους να μην είναι 50 60 100 κιλά από μυς κόκαλα και δόντια που αυτοβούλως μπορούν να ξεσκίσουν ανθρώπινη κτλ σάρκα.

*είναι πολύ σταρχίδια μου αν φταίνε ή δεν φταίνε τα σκυλάκια από την στιγμή που ένα τέτοιο σκυλί μπορεί να με ορμήξει εμένα ή ακόμη χειρότερα κάποιον άλλον πολύ πιο αδύναμο από μένα και να τον καταφέρουν μέχρι και θανάσιμα τραύματα και όλα αυτά να γίνονται νόμιμα, όχι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η τιμωρία εφόσον μπορεί να υπάρχει εξόχως πρόληψη στην συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων περιπτώσεων.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2019, 12:55

Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:46
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:43
Χάρο το έλεγαν το σκυλί; Καθόλου παράξενο όνομα, αν επρόκειτο για λαμπραντόρ.
Οπότε βάσει στατιστικής και απόψεων που εκφράζεις, καλύτερα να πάρω ένα Cane Corso πάρα Λαμπραντορ.

Να μη φοβάσαι να περάσεις και απο την αυλή.
Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28126
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Σεπ 2019, 13:00

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:46
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:43
Χάρο το έλεγαν το σκυλί; Καθόλου παράξενο όνομα, αν επρόκειτο για λαμπραντόρ.
Οπότε βάσει στατιστικής και απόψεων που εκφράζεις, καλύτερα να πάρω ένα Cane Corso πάρα Λαμπραντορ.

Να μη φοβάσαι να περάσεις και απο την αυλή.
Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Αν εισαι τοσο χεστης οσο περιγραφεις και τσιουαουα να σε πετυχει στο δρομο θα ψηθει να σου την πεσει.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 13:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 10:36
Το παρανοϊκό στην υπόθεση είναι ότι όσοι ισοπεδώνουν την όποια επιθετική ή δολοφονική επίθεση ενός ζώου συντροφιάς αδυνατούν να μπουν στην ίδια διαδικασία ισοπέδωσης για τους ανθρώπους που έχουν τα ίδια ακριβώς ζωώδη ένστικτα.

Σκοτώνει ένα ροτβάιλερ (που εκ των πραγμάτων έχει αξιολογηθεί ως προβληματική ράτσα) είναι εν δυνάμει φονιάδες όλοι οι σκύλοι.

Σκοτώνει ένας άνθρωπος, φταίει η κακούργα κενωνία.
Σε αυτό μου το ποστ που το έγραψα για χαλαρο-μαλακία (ώρα που ήταν κιόλας) εκφρω κι αυτό πιστεύω γενικά και απαντάει με έναντρόπο αυτό που πιάνεις.
Anonymous @ Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Ότι έχουμε ανάγκη να καταλήγουμε σε συμπεράσματα. Ούτε καν να υποπτευόμαστε. να καταλήγουμε με σιγουριά. Το σωστό για μένα είναι να κάνεις υπομονή και να μην είσαι σίγουρος ούτε για τον κώλο σου. Εσύ τώρα διαφωνείς με κάτι και είσαι και σίγουρη ότι είναι λάθος αυτό το κάτι;
Δες πρώτα γιατί είναι εν δυνάμει δολοφόνοι όλοι οι σκύλοι; Είτε είναι 100% αλήθεια είτε είναι ψέμα. Έχει σημασία από μόνο του; Σημασία έχει για να μπορέσεις να διατηρήσεις το συναίσθημά σου - γενικά τη στάσησου απέναντι σε αυτό. Ναι δεν γουστάρω τα σκυλιά και δεν είχα ποτέ μου. (Εννοώ να έχω δικό μου και να μεγαλώνω, όχι ότι δεν θα τους πετάξω φαΐ ή θα τα κυνηγάω με τη σφεντόνα για να γουστάρω). Οπότε με βολεύει το συμπέρασμα.
Και το δεύτερο πάλι, που λες, κάτι έρχεται να καλύψει.

Εσύ τώραπου το καταδεικνύεις που θες να κατλήξεις; Να σου πω εγώ; Στο να μειώσεις μια κατηγορία ανθρώπν επειδή έτσι γουστάρεις. Δική σου η κατηγοριοποίηση (δικαιωμά σου και σωστό κιόλας, το να κατηγοριοποιήσεις),
δική σου και η στάση απέναντι σ' αυτό.

Το θέμα είναι (για μένα) πως γίνεται ο διάλογος. Εγώ μέσα μου μπορεί να γουστάρω (που γουστάρω) να το κάψουν ζωντανο το γαμώσκυλο. Στα παπάρια μου το επιχείρημα ότι είναι σκυλί, δεν έχει ευθύνη, αφού δεν έχει νόηση και μπλα μπλα μπλα. Εμένα αυτό μου βγαίνει. Δεν το λέω όμως! καλά τώρα το είπα. Αλλά δεν κάτσω να επιχειρήσω να το περάσω κιόλας. Με επιχειρήματα και μαλακίες. Ξέρω ότι είναι δικό μου και ξέρ ότι άλλοι διαφωνούν. Άρα« κάτι παίζει εδώ με αυτό που λέμε Σωστό, δίκιο, αλήθεια.

Για τους φονιάδες και βιαστές παιδιών τι θες να μου πεις; Ότι δεν δικαιούμαι να μιλάω επειδή δεν διαδίδω και δεν προωθώ το συναίσθημα μίσους εναντίον τους και την επιθυμία καταστροφής τους; Και δεν μπορώ να λέω για αγάπη στους ανθρώπους;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Σεπ 2019, 13:16

hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:46
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:43
Χάρο το έλεγαν το σκυλί; Καθόλου παράξενο όνομα, αν επρόκειτο για λαμπραντόρ.
Οπότε βάσει στατιστικής και απόψεων που εκφράζεις, καλύτερα να πάρω ένα Cane Corso πάρα Λαμπραντορ.

Να μη φοβάσαι να περάσεις και απο την αυλή.
Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Ποια είναι ρε συ η πραγματικότητα ; Ότι έχω ένα σκύλο που είναι στις top 10 φονικές ράτσες; Και μιλάμε για Λαμπραντορ;

Και ναι το αίμα του φταίει. Όλες οι ράτσες μάχης έγιναν από μιξη για να συγκεντρώσουν χαρακτηριστικά. Κάτι σημαίνει αυτό. Είδες καμία ράτσα μάχης να έχει μέσα το φονικό Λαμπραντορ;

Κοινώς: ναι, παίζει ρόλο το αίμα. Αν εσύ ονομάζεις "Λαμπραντορ" ένα μιξ Λαμπραντορ με τσοπανοσκυλο ή λυκόσκυλο, παύει να είναι Λαμπραντορ. Είτε σου αρέσει είτε όχι.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 15 Σεπ 2019, 13:16

Gherschaagk έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:05
Gherschaagk έγραψε:
15 Σεπ 2019, 10:51


Και τότε γιατί το είχαν εκτοπίσει στη βεράντα ένα ολόκληρο καλοκαίρι;;
Υποθέτω ότι πήραν το σκυλί όταν υπήρχαν ήδη και τα τρία παιδιά στο σπίτι και η "αγέλη" ήταν ήδη υπαρκτή. Το μωρό, ήταν μια νέα προσθήκη που έγινε αιτία αποκλεισμού του. Προφανώς, δεν σκέφτηκαν τις συνέπειες.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που τους συνέβη είναι απίστευτα δραματικό και η οποιαδήποτε απόδοση ευθύνης έχει ασήμαντο νόημα σε αυτό που θα βιώσουν. Είναι από τις περιπτώσεις που αυτό το γαμημένο "αν" είναι αβάστακτο.
Δεν διαφωνούμε σε τίποτα.

Ξέρω παιδί που το δάγκωσε σκυλί της οικογένειας γιατί ο μικρός σαν μικρός το είχε βρει παιχνίδι να το πειράζει και κάποια στιγμή τα πήρε ο σκύλος και του τράβηξε μία. Η αντίδραση του πατέρα; Βρήκε το σκυλί το οποίο στο μεταξύ είχε γίνει μπουχός γιατί κατάλαβε πως αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό και το σκότωσε. Εντ οφ στόρυ.
Γιατί να μην ξέρω εγώ έναν τέτοιο τύπο γμω την πτνα μου, Θεέ αν υπάρχεις γ...σαι! Καλά ρε παπαρες, πέρα από το ότι έχω φριξει με τις απόψεις που έχω διαβάσει εδώ που θυμίζουν μεσαίωνα, είχα την εντύπωση ότι τέτοιο φόβο για τα ζώα έχουν μόνο κάτι κωλογεροι που εντάξει, έζησαν σε άλλες εποχές και δεν τους παρεξηγείς (εννοείται βέβαια πως αν τον πιάσεις να βάζει φόλα τον βάζεις να τη φάει) τόσο χέστες και βλήματα είσαστε ορισμένοι εδώ μέσα γμω τον μικροαστισμο σας!
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:54
vagabondo έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:04
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:52


Τι λέει ρε ο τρίβλακας.
Άφησε την ανατροφή των σκύλων και έπιασε των ανθρώπων το ντουγάνι.
Έχει παιδάκια ο τύπος, ξέρουμε;
Δεν έχει απ' οτι ξέρω.
Τότε μάλλον αν υπερισχύσουν ιδεολογικά οι απόψεις αυτές του τύπου ότι τα σκυλάκια δεν φταίνε ποτέ* κτλ κάποια στιγμή νομοτελειακά μάλλον θα έχουμε μια από τα ίδια (ή παρόμοια) απλά τα παιδάκια του τύπου δεν θα κινδυνεύουν γιατί ότι δεν υπάρχει δεν κινδυνεύει.
Το κόνσεπτ είναι αρκετά απλό νομίζω και το έχει καλύψει ο Φος σε όλο το φάσμα του, δυστυχώς όμως ο Φος δεν βγαίνει με μισό κιλό σινική μέσα του να δείχνει την μάπα του στις σκυλούδες και να τις κάνει να αισθάνονται όμορφα για τις επιλογές τους που κακά τα ψέματα μία από αυτές είναι να μοιράζονται τον ελεύθερο τους χρόνο και την "αγάπη" τους με τετράποδα και όχι με άλλους ανθρώπους και όχι δε με νοιάζει καθόλου που επιλέγουν να αφιερώνουν τον χρόνο τους αρκεί το αντικείμενο της λατρείας τους να μην είναι 50 60 100 κιλά από μυς κόκαλα και δόντια που αυτοβούλως μπορούν να ξεσκίσουν ανθρώπινη κτλ σάρκα.

*είναι πολύ σταρχίδια μου αν φταίνε ή δεν φταίνε τα σκυλάκια από την στιγμή που ένα τέτοιο σκυλί μπορεί να με ορμήξει εμένα ή ακόμη χειρότερα κάποιον άλλον πολύ πιο αδύναμο από μένα και να τον καταφέρουν μέχρι και θανάσιμα τραύματα και όλα αυτά να γίνονται νόμιμα, όχι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η τιμωρία εφόσον μπορεί να υπάρχει εξόχως πρόληψη στην συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων περιπτώσεων.
Τι εννοείς, μπορείς να γινεις πιο συγκεκριμένος;
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 13:19

Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:44
Gherschaagk έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:05


Υποθέτω ότι πήραν το σκυλί όταν υπήρχαν ήδη και τα τρία παιδιά στο σπίτι και η "αγέλη" ήταν ήδη υπαρκτή. Το μωρό, ήταν μια νέα προσθήκη που έγινε αιτία αποκλεισμού του. Προφανώς, δεν σκέφτηκαν τις συνέπειες.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που τους συνέβη είναι απίστευτα δραματικό και η οποιαδήποτε απόδοση ευθύνης έχει ασήμαντο νόημα σε αυτό που θα βιώσουν. Είναι από τις περιπτώσεις που αυτό το γαμημένο "αν" είναι αβάστακτο.
Δεν διαφωνούμε σε τίποτα.

Ξέρω παιδί που το δάγκωσε σκυλί της οικογένειας γιατί ο μικρός σαν μικρός το είχε βρει παιχνίδι να το πειράζει και κάποια στιγμή τα πήρε ο σκύλος και του τράβηξε μία. Η αντίδραση του πατέρα; Βρήκε το σκυλί το οποίο στο μεταξύ είχε γίνει μπουχός γιατί κατάλαβε πως αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό και το σκότωσε. Εντ οφ στόρυ.
Για όνομα του Θεού ρε συ.
Γιατί για όνομα του θεού;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2019, 13:20

the_black_planet έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:16
Gherschaagk έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:35
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 11:05


Υποθέτω ότι πήραν το σκυλί όταν υπήρχαν ήδη και τα τρία παιδιά στο σπίτι και η "αγέλη" ήταν ήδη υπαρκτή. Το μωρό, ήταν μια νέα προσθήκη που έγινε αιτία αποκλεισμού του. Προφανώς, δεν σκέφτηκαν τις συνέπειες.

Σε κάθε περίπτωση, αυτό που τους συνέβη είναι απίστευτα δραματικό και η οποιαδήποτε απόδοση ευθύνης έχει ασήμαντο νόημα σε αυτό που θα βιώσουν. Είναι από τις περιπτώσεις που αυτό το γαμημένο "αν" είναι αβάστακτο.
Δεν διαφωνούμε σε τίποτα.

Ξέρω παιδί που το δάγκωσε σκυλί της οικογένειας γιατί ο μικρός σαν μικρός το είχε βρει παιχνίδι να το πειράζει και κάποια στιγμή τα πήρε ο σκύλος και του τράβηξε μία. Η αντίδραση του πατέρα; Βρήκε το σκυλί το οποίο στο μεταξύ είχε γίνει μπουχός γιατί κατάλαβε πως αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό και το σκότωσε. Εντ οφ στόρυ.
Γιατί να μην ξέρω εγώ έναν τέτοιο τύπο γμω την πτνα μου, Θεέ αν υπάρχεις γ...σαι! Καλά ρε παπαρες, πέρα από το ότι έχω φριξει με τις απόψεις που έχω διαβάσει εδώ που θυμίζουν μεσαίωνα, είχα την εντύπωση ότι τέτοιο φόβο για τα ζώα έχουν μόνο κάτι κωλογεροι που εντάξει, έζησαν σε άλλες εποχές και δεν τους παρεξηγείς (εννοείται βέβαια πως αν τον πιάσεις να βάζει φόλα τον βάζεις να τη φάει) τόσο χέστες και βλήματα είσαστε ορισμένοι εδώ μέσα γμω τον μικροαστισμο σας!
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:54
vagabondo έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:04


Δεν έχει απ' οτι ξέρω.
Τότε μάλλον αν υπερισχύσουν ιδεολογικά οι απόψεις αυτές του τύπου ότι τα σκυλάκια δεν φταίνε ποτέ* κτλ κάποια στιγμή νομοτελειακά μάλλον θα έχουμε μια από τα ίδια (ή παρόμοια) απλά τα παιδάκια του τύπου δεν θα κινδυνεύουν γιατί ότι δεν υπάρχει δεν κινδυνεύει.
Το κόνσεπτ είναι αρκετά απλό νομίζω και το έχει καλύψει ο Φος σε όλο το φάσμα του, δυστυχώς όμως ο Φος δεν βγαίνει με μισό κιλό σινική μέσα του να δείχνει την μάπα του στις σκυλούδες και να τις κάνει να αισθάνονται όμορφα για τις επιλογές τους που κακά τα ψέματα μία από αυτές είναι να μοιράζονται τον ελεύθερο τους χρόνο και την "αγάπη" τους με τετράποδα και όχι με άλλους ανθρώπους και όχι δε με νοιάζει καθόλου που επιλέγουν να αφιερώνουν τον χρόνο τους αρκεί το αντικείμενο της λατρείας τους να μην είναι 50 60 100 κιλά από μυς κόκαλα και δόντια που αυτοβούλως μπορούν να ξεσκίσουν ανθρώπινη κτλ σάρκα.

*είναι πολύ σταρχίδια μου αν φταίνε ή δεν φταίνε τα σκυλάκια από την στιγμή που ένα τέτοιο σκυλί μπορεί να με ορμήξει εμένα ή ακόμη χειρότερα κάποιον άλλον πολύ πιο αδύναμο από μένα και να τον καταφέρουν μέχρι και θανάσιμα τραύματα και όλα αυτά να γίνονται νόμιμα, όχι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η τιμωρία εφόσον μπορεί να υπάρχει εξόχως πρόληψη στην συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων περιπτώσεων.
Τι εννοείς, μπορείς να γινεις πιο συγκεκριμένος;
Φυσικά, πως και δε μπορώ.
foscilis.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 15 Σεπ 2019, 13:22

O I έγραψε:
14 Σεπ 2019, 03:07
the_black_planet έγραψε:
13 Σεπ 2019, 14:08
O I έγραψε:
13 Σεπ 2019, 13:36

Καλά
μιας και επιμένεις :102:
Στείλε διεύθυνση στο πμ να έρθω να βάλεις το χέρι σου μέσα να εξακριβώσεις το κατά πόσο κοπελιά είμαι :xena:

Πάντως με τα σοβαρά είδα ότι συμφωνείς
O I @ Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Ο.Ι.
Με τα σοβαρά συμφωνώ, με τις μλκιες και τις τζάμπα μαγκιες τρελαίνομαι. Και σε έναν άλλο μάγκα σήμερα στο fb που είχε ποσταρει φωτό του με όπλο για το σκυλί του απάντησα ότι η κανη του όπλου είναι φαλικο σύμβολο και μάλλον κάτι άλλο θέλει να το κάνει αλλά τα κοινωνικά πρότυπα δεν του το επιτρέπουν και είναι ακόμα μικρός για να σπάσει τα δεσμά και να κάνει αυτό που πραγματικά θέλει :wink θα στο στείλω το πμ, θες και φωτό να γνωριστούμε πρωτα;; :lol: Εγώ θα στα έγραφα και δημόσια αλλά για κάποιον λόγο που δεν ξέρω δεν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ ενώ επιτρέπεται πχ να γράφεις για τεμαχισμους και όπλα και γενικά καθε άρρωστη έκφραση της καταπιεσμένης σεξουαλικότητας των μικροαστών που κατακλύζουν το phorum.
Λίγη αυτογνωσία ποτέ δεν ήταν βλαβερή για την ψυχική υγεία.
Η πρώτη σου επικοινωνία μαζί μου ήταν σεξιστική πρόκληση και το ωραίο είναι που μιλάς για "άρρωστη έκφραση της καταπιεσμένης σεξουαλικότητας" θέλοντας να ελέγξεις άλλους :lol:
τεσπα
Συμβουλευτικά, αν θες να μ' ακούσεις μιας και προφανώς είσαι τόσο φιλόζωος όπως βλέπω.
Βρες τα πρώτα με τον εαυτό σου, ισορροπίες κλπ και μετά ενδιαφέρσου να διορθώσεις ανθρώπους ή να περιθάλψεις ζώα.
Ξέρεις, μεγάλη ευθύνη για παρόμοιες συμπεριφορές τέτοιων ζώων φέρουν η ψυχική κατάσταση των ανθρώπων που τα έχουν και η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο χώρο που φιλοξενούνται. Μη το ξεχνάς αυτό. Είναι αποδεδειγμένο.
Όταν επιλέγουμε σκύλο, τον επιλέγουμε βάση των χαρακτηριστικών του για τον σκοπό που τον προορίζουμε και τον εκπαιδεύουμε ανάλογα και όταν ζει στον χώρο μας παίρνει στοιχεία και από τις ψυχικές μας διαθέσεις. Αν ο χαρακτήρας σου είναι επιθετικός και πάρεις σκύλο που έχει παρόμοια χαρακτηριστικά μόνο γι' αυτό, να είσαι σίγουρος ότι θα προσπαθήσει να σου αποδείξει ότι είναι πιο επιθετικός. Αν είσαι προστατευτικός θα σου αποδείξει ότι είναι πιο προστατευτικός κοκ.
Εσύ με την επιθετικότητα που επιδεικνύεις, άντε για κανένα κανίς ή για κανένα τσιουάουα καλός είσαι. Για τέτοια μεγάλα επικίνδυνα σκυλιά απλά είσαι κακό παράδειγμα.
Κατάλαβες τώρα;

ΥΓ 1
Είδα άδειο το πμ και κατάλαβα ότι "κοιτάξτε μας γειτόνισσες, ψαράκια τηγανίζουμε"

ΥΓ 2
Ο λόγος που επιτέθηκε ο σκύλος στο μωρό, εκτός των πιο πάνω υποθέσεων, είναι η ζήλια. Το ζωντανό την έβγαζε στο μπαλκόνι και το μωρό απολάμβανε όλη την φροντίδα που σίγουρα και τα αδελφάκια του θα ζήλευαν.
Τι κάνει γαβ-γαβ στο μπαλκόνι και είναι επικίνδυνο δηλαδή :wink

Ο.Ι.
Εσύ γελοίε δεν μπορείς να μου κάνεις κήρυγμα. Και να μου μιλάς για αυτογνωσία. Αει στα τσακιδια.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 15 Σεπ 2019, 13:23

GoBack έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:00
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:46


Οπότε βάσει στατιστικής και απόψεων που εκφράζεις, καλύτερα να πάρω ένα Cane Corso πάρα Λαμπραντορ.

Να μη φοβάσαι να περάσεις και απο την αυλή.
Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Αν εισαι τοσο χεστης οσο περιγραφεις και τσιουαουα να σε πετυχει στο δρομο θα ψηθει να σου την πεσει.

και θα φταίει ο Ελληγενής που θα είναι χέστης όπως λες και όχι το τσιουάουα που του την έπεσε ναι; να το ξερουμε ρε συ να γίνουμε κάπως, ώστε να μη φταίμε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40688
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Σεπ 2019, 13:25

Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:16
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:55
Otto Weininger έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:46


Οπότε βάσει στατιστικής και απόψεων που εκφράζεις, καλύτερα να πάρω ένα Cane Corso πάρα Λαμπραντορ.

Να μη φοβάσαι να περάσεις και απο την αυλή.
Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Ποια είναι ρε συ η πραγματικότητα ; Ότι έχω ένα σκύλο που είναι στις top 10 φονικές ράτσες; Και μιλάμε για Λαμπραντορ;

Και ναι το αίμα του φταίει. Όλες οι ράτσες μάχης έγιναν από μιξη για να συγκεντρώσουν χαρακτηριστικά. Κάτι σημαίνει αυτό. Είδες καμία ράτσα μάχης να έχει μέσα το φονικό Λαμπραντορ;

Κοινώς: ναι, παίζει ρόλο το αίμα. Αν εσύ ονομάζεις "Λαμπραντορ" ένα μιξ Λαμπραντορ με τσοπανοσκυλο ή λυκόσκυλο, παύει να είναι Λαμπραντορ. Είτε σου αρέσει είτε όχι.
Αν έχει την όψη λαμπραντόρ, είναι λαμπραντόρ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 15 Σεπ 2019, 13:25

sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:20
the_black_planet έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:16
Gherschaagk έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:35


Δεν διαφωνούμε σε τίποτα.

Ξέρω παιδί που το δάγκωσε σκυλί της οικογένειας γιατί ο μικρός σαν μικρός το είχε βρει παιχνίδι να το πειράζει και κάποια στιγμή τα πήρε ο σκύλος και του τράβηξε μία. Η αντίδραση του πατέρα; Βρήκε το σκυλί το οποίο στο μεταξύ είχε γίνει μπουχός γιατί κατάλαβε πως αυτό που έκανε δεν ήταν σωστό και το σκότωσε. Εντ οφ στόρυ.
Γιατί να μην ξέρω εγώ έναν τέτοιο τύπο γμω την πτνα μου, Θεέ αν υπάρχεις γ...σαι! Καλά ρε παπαρες, πέρα από το ότι έχω φριξει με τις απόψεις που έχω διαβάσει εδώ που θυμίζουν μεσαίωνα, είχα την εντύπωση ότι τέτοιο φόβο για τα ζώα έχουν μόνο κάτι κωλογεροι που εντάξει, έζησαν σε άλλες εποχές και δεν τους παρεξηγείς (εννοείται βέβαια πως αν τον πιάσεις να βάζει φόλα τον βάζεις να τη φάει) τόσο χέστες και βλήματα είσαστε ορισμένοι εδώ μέσα γμω τον μικροαστισμο σας!
sys3x έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:54


Τότε μάλλον αν υπερισχύσουν ιδεολογικά οι απόψεις αυτές του τύπου ότι τα σκυλάκια δεν φταίνε ποτέ* κτλ κάποια στιγμή νομοτελειακά μάλλον θα έχουμε μια από τα ίδια (ή παρόμοια) απλά τα παιδάκια του τύπου δεν θα κινδυνεύουν γιατί ότι δεν υπάρχει δεν κινδυνεύει.
Το κόνσεπτ είναι αρκετά απλό νομίζω και το έχει καλύψει ο Φος σε όλο το φάσμα του, δυστυχώς όμως ο Φος δεν βγαίνει με μισό κιλό σινική μέσα του να δείχνει την μάπα του στις σκυλούδες και να τις κάνει να αισθάνονται όμορφα για τις επιλογές τους που κακά τα ψέματα μία από αυτές είναι να μοιράζονται τον ελεύθερο τους χρόνο και την "αγάπη" τους με τετράποδα και όχι με άλλους ανθρώπους και όχι δε με νοιάζει καθόλου που επιλέγουν να αφιερώνουν τον χρόνο τους αρκεί το αντικείμενο της λατρείας τους να μην είναι 50 60 100 κιλά από μυς κόκαλα και δόντια που αυτοβούλως μπορούν να ξεσκίσουν ανθρώπινη κτλ σάρκα.

*είναι πολύ σταρχίδια μου αν φταίνε ή δεν φταίνε τα σκυλάκια από την στιγμή που ένα τέτοιο σκυλί μπορεί να με ορμήξει εμένα ή ακόμη χειρότερα κάποιον άλλον πολύ πιο αδύναμο από μένα και να τον καταφέρουν μέχρι και θανάσιμα τραύματα και όλα αυτά να γίνονται νόμιμα, όχι δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η τιμωρία εφόσον μπορεί να υπάρχει εξόχως πρόληψη στην συντριπτική πλειοψηφία των αντίστοιχων περιπτώσεων.
Τι εννοείς, μπορείς να γινεις πιο συγκεκριμένος;
Φυσικά, πως και δε μπορώ.
foscilis.
Δλδ;;
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2019, 13:26

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:04
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2019, 10:36
Το παρανοϊκό στην υπόθεση είναι ότι όσοι ισοπεδώνουν την όποια επιθετική ή δολοφονική επίθεση ενός ζώου συντροφιάς αδυνατούν να μπουν στην ίδια διαδικασία ισοπέδωσης για τους ανθρώπους που έχουν τα ίδια ακριβώς ζωώδη ένστικτα.

Σκοτώνει ένα ροτβάιλερ (που εκ των πραγμάτων έχει αξιολογηθεί ως προβληματική ράτσα) είναι εν δυνάμει φονιάδες όλοι οι σκύλοι.

Σκοτώνει ένας άνθρωπος, φταίει η κακούργα κενωνία.
Σε αυτό μου το ποστ που το έγραψα για χαλαρο-μαλακία (ώρα που ήταν κιόλας) εκφρω κι αυτό πιστεύω γενικά και απαντάει με έναντρόπο αυτό που πιάνεις.
Anonymous @ Ερώτηση προς άθεους & υλιστές

Ότι έχουμε ανάγκη να καταλήγουμε σε συμπεράσματα. Ούτε καν να υποπτευόμαστε. να καταλήγουμε με σιγουριά. Το σωστό για μένα είναι να κάνεις υπομονή και να μην είσαι σίγουρος ούτε για τον κώλο σου. Εσύ τώρα διαφωνείς με κάτι και είσαι και σίγουρη ότι είναι λάθος αυτό το κάτι;
Δες πρώτα γιατί είναι εν δυνάμει δολοφόνοι όλοι οι σκύλοι; Είτε είναι 100% αλήθεια είτε είναι ψέμα. Έχει σημασία από μόνο του; Σημασία έχει για να μπορέσεις να διατηρήσεις το συναίσθημά σου - γενικά τη στάσησου απέναντι σε αυτό. Ναι δεν γουστάρω τα σκυλιά και δεν είχα ποτέ μου. (Εννοώ να έχω δικό μου και να μεγαλώνω, όχι ότι δεν θα τους πετάξω φαΐ ή θα τα κυνηγάω με τη σφεντόνα για να γουστάρω). Οπότε με βολεύει το συμπέρασμα.
Και το δεύτερο πάλι, που λες, κάτι έρχεται να καλύψει.

Εσύ τώραπου το καταδεικνύεις που θες να κατλήξεις; Να σου πω εγώ; Στο να μειώσεις μια κατηγορία ανθρώπν επειδή έτσι γουστάρεις. Δική σου η κατηγοριοποίηση (δικαιωμά σου και σωστό κιόλας, το να κατηγοριοποιήσεις),
δική σου και η στάση απέναντι σ' αυτό.

Το θέμα είναι (για μένα) πως γίνεται ο διάλογος. Εγώ μέσα μου μπορεί να γουστάρω (που γουστάρω) να το κάψουν ζωντανο το γαμώσκυλο. Στα παπάρια μου το επιχείρημα ότι είναι σκυλί, δεν έχει ευθύνη, αφού δεν έχει νόηση και μπλα μπλα μπλα. Εμένα αυτό μου βγαίνει. Δεν το λέω όμως! καλά τώρα το είπα. Αλλά δεν κάτσω να επιχειρήσω να το περάσω κιόλας. Με επιχειρήματα και μαλακίες. Ξέρω ότι είναι δικό μου και ξέρ ότι άλλοι διαφωνούν. Άρα« κάτι παίζει εδώ με αυτό που λέμε Σωστό, δίκιο, αλήθεια.

Για τους φονιάδες και βιαστές παιδιών τι θες να μου πεις; Ότι δεν δικαιούμαι να μιλάω επειδή δεν διαδίδω και δεν προωθώ το συναίσθημα μίσους εναντίον τους και την επιθυμία καταστροφής τους; Και δεν μπορώ να λέω για αγάπη στους ανθρώπους;
Θέλω να πω όλοι έχουν δικαίωμα εκφοράς λόγου.

Το ότι κάποιοι θεωρούν ότι μπορούν να βάλουν καλούπια στο "σωστό" λόγο, στο "σωστό" συναίσθημα και στη "σωστή" ανθρωπιά, είναι άλλο θέμα.

Με λίγα λόγια, εσύ βρίσκεσαι σε σύγχυση, όχι εγώ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28126
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 15 Σεπ 2019, 13:27

Χαοτικός έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:23
GoBack έγραψε:
15 Σεπ 2019, 13:00
hellegennes έγραψε:
15 Σεπ 2019, 12:55


Δεν θα έμπαινα έτσι κι αλλιώς στην αυλή σου αν δεν είχες δεμένο τον σκύλο. Οκέι, καταλαβαίνω την αγάπη σου για τον σκύλο σου, αλλά αυτό δεν θα έπρεπε να σε τυφλώνει ως προς την πραγματικότητα και να βγάζεις αστείες δικαιολογίες για τις επιθέσεις. Φταίει η αγέλη, φταίει το αίμα του, φταίνε οι ψύλλοι του, φταίει το αφεντικό του. Μόνο ο σκύλος δεν φταίει. Στην τελική, δεν είμαι μάντης να ξέρω κάτι απ' όλα αυτά όταν βλέπω έναν σκύλο. Θα αντιμετωπίσω οποιοδήποτε σκυλί μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρά τραύματα ως δυνητικό φονιά. Διότι είναι.
Αν εισαι τοσο χεστης οσο περιγραφεις και τσιουαουα να σε πετυχει στο δρομο θα ψηθει να σου την πεσει.

και θα φταίει ο Ελληγενής που θα είναι χέστης όπως λες και όχι το τσιουάουα που του την έπεσε ναι; να το ξερουμε ρε συ να γίνουμε κάπως, ώστε να μη φταίμε.
παρε τα χαπια σου και μια βαθια ανασα,δεν εγραψα τιποτα απ οσα λες
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Σεπ 2019, 13:27

Δηλαδή μη λέμε τα ίδια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών