Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 01 Οκτ 2019, 08:35

stergiosbik έγραψε:
27 Σεπ 2019, 16:47
Κάτι διάβασα πάλι για ένα κοπρόσκυλο που επιτεθηκε σε έναν παππού με την 14 μηνών εγγονουλα του στα Χανιά.
Εξόντωση τώρα γαμω το φελεκι μου,γαμω.
Νεο κρουσμα.

ΣΤΟΥΣ ΤΣΑΚΟΥΣ ΠΕΛΛΑΣ

Η μητέρα της 2χρονης περιγράφει πώς της επιτέθηκε το ροτβάιλερ -Πέσαμε πάνω στον σκύλο για να τον σταματήσουμε

«Ευτυχώς γλιτώσαμε τα χειρότερα», δηλώνει η μητέρα της δίχρονης που δέχτηκε επίθεση από ροτβάιλερ στο χωριό Χρύσα στους Τσάκους Πέλλας, Σαββατούλα Διαμαντίδου.

«Οπως κάθε ημέρα πήγαμε για καφέ στη θεία μου απέναντι από το σπίτι μας. Ημασταν κάτω όλοι μαζί και ξαφνικά είδαμε το σκυλί να επιτίθεται στο παιδί. Οι μισοί πέσαμε πάνω στον σκύλο για να τον σταματήσουμε και οι άλλοι μισοί απομακρύναμε το παιδί» περιέγραψε η νεαρή μητέρα στο ΑΠΕ-ΜΠΕ. Σημειώνεται ότι το περιστατικό ξύπνησε μνήμες από το τραγικό συμβάν στα Γλυκά Νερά όπου ένα ροτβάιλερ σκότωσε ένα βρέφος μόλις λίγων μηνών.

Η Σαββατούλα Διαμαντίδου τόνισε πως «το καλό είναι ότι μόλις το σκυλί επιτέθηκε στην κόρη μου στο πρόσωπο, έπεσε κάτω η μικρή και για αυτό δεν της έκανε μεγάλη ζημιά, δεν την δάγκωσε δυνατά. Κάποια ράμματα χρειάστηκαν στο πρόσωπο, καθώς την τρύπησε και έχει ένα κάταγμα στο αυτί, που λίγο μας ανησυχεί, μάλλον από την πτώση. Δόξα τω θεώ προλάβαμε τα χειρότερα».

Μάλιστα ανέφερε πως ο σκύλος, ράτσας ροτβάιλερ, «ήταν στο πάνω διαμέρισμα, είναι διώροφο το σπίτι και προφανώς πήδηξε από την πόρτα, καθώς οι συγγενείς μου έχουν διπλό συρτή. Μπορεί να ζήλεψε που μας έβλεπε από το μπαλκόνι όλους κάτω» και πρόσθεσε: «Το σκυλί το γνωρίζουμε από κουτάβι, συνέχεια είμαστε εκεί κάθε ημέρα, δεν είχε δείξει ποτέ επιθετική συμπεριφορά στο παιδί. Κάθε ημέρα έβλεπε τη μικρή, δεν νομίζω ότι ζήλεψε το παιδί».

Η διοικήτρια του νοσοκομείου «Γ. Γεννηματάς και Αγιος Δημήτριος», Μελπομένη Τσούγκα, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ, είπε ότι «το παιδί νοσηλεύεται στην παιδοχειρουργική κλινική του Γενικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης "Γεώργιος Γεννηματάς". Διαγνώστηκε με κάταγμα στο κρανίο στο σημείο του αυτιού, έχει εκχυμώσεις στο πρόσωπο από την πτώση, δεν διατρέχει όμως κίνδυνο η ζωή του» και υπογράμμισε πως «βρίσκεται υπό φαρμακευτική αγωγή και σήμερα θα το δει ωτορινολαρυγγολόγος».
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Οκτ 2019, 08:42

Στημπουτσα τους όλοι για το σκυλάκι. Αυτό ούτε νοσοκομείο ούτε σκυλοψυχολογος ούτε τίποτα...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Οκτ 2019, 08:51

Tι 'ναι αυτοι ρε;
Μα να μην αφησουν το σκυλακι να φαει το παιδι;

Άβαταρ μέλους
Drexler
Δημοσιεύσεις: 8047
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 11:43

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drexler » 01 Οκτ 2019, 08:55

foscilis έγραψε:
01 Οκτ 2019, 08:42
Στημπουτσα τους όλοι για το σκυλάκι. Αυτό ούτε νοσοκομείο ούτε σκυλοψυχολογος ούτε τίποτα...
Θα το φυγαδευσουν κι αυτο οι σκυλομουρηδες.
Με λογισμό και μ' όνειρο τσακίζουμε το ημιπρολεταριάτο!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 06 Οκτ 2019, 12:45

χθες το βραδυ γυρνώντας απο τη γυμναστική περνούσα εξω απο μια παιδ.χαρά. Τύπος απέξω με σκυλί χωρίς φίμωτρο. ΤΟ σκυλί να γαυγίζει σα λυσσασμένο.
Παιδάκι ουτε καλά καλά δύο χρονών μπήγει τα κλάματα.
ο Τύπος αφου δε μπορεί να το ηρεμήσει και αφού έχει πετάξει τις ατάκες "γαυγίζει μόνο δε θα σε πειράξει" πετάει την παροιμιώδη πιπα

"Ε μάθετε και εσείς τα παιδιά σας να μη φοβούνται τα ζώα"
Του χώνεις μια μπετόβεργα στον κώλο ή όχι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 06 Οκτ 2019, 13:13

Η μπετοβεργα είναι λεπτή :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Οκτ 2019, 13:22

Ερμής έγραψε:
06 Οκτ 2019, 12:45
χθες το βραδυ γυρνώντας απο τη γυμναστική περνούσα εξω απο μια παιδ.χαρά. Τύπος απέξω με σκυλί χωρίς φίμωτρο. ΤΟ σκυλί να γαυγίζει σα λυσσασμένο.
Παιδάκι ουτε καλά καλά δύο χρονών μπήγει τα κλάματα.
ο Τύπος αφου δε μπορεί να το ηρεμήσει και αφού έχει πετάξει τις ατάκες "γαυγίζει μόνο δε θα σε πειράξει" πετάει την παροιμιώδη πιπα

"Ε μάθετε και εσείς τα παιδιά σας να μη φοβούνται τα ζώα"
Του χώνεις μια μπετόβεργα στον κώλο ή όχι;
Μλκ οταν εγω τα λεω.......

Άβαταρ μέλους
stargazer
Δημοσιεύσεις: 820
Εγγραφή: 24 Μάιος 2019, 11:55

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stargazer » 06 Οκτ 2019, 14:02

Eιχα γράψει πριν από αρκετές σελίδες για τον από κάτω στην πολυκατοικία ο οποίος είχε πάρει πιτμπουλ. Θυμίζω ότι δεν ήθελα στην αρχή, του την είχα πει κιόλας γιατί αυτός φαίνονταν ανεύθυνος ενώ εγώ φοβόμουν για τα παιδιά μου.

Τελικά αυτός ήταν όντως ανεύθυνος, έφυγε για ολλανδια να βρει μια γκόμενα και άφησε τον σκύλο μόνο του στο διαμέρισμα, κανονίζοντας με μια ξαδέρφη του να έρχεται μια φορά την μέρα να τον ταΐζει. Βλέποντας αυτά και εκ γενετης φιλόζωος, προσφέρθηκα να φιλοξενήσω το πιτ μπουλ για μια βδομάδα μέχρι να γυρίσει ο μαλάκας. Σημειώνω εδώ ότι μέχρι τώρα δεν είχα σκύλο, είχα γάτες από τότε που έμενα στο πατρικό μου μέχρι και που παντρεύτηκα.

Εντυπώσεις λοιπόν ενός γατοφιλου από πρώτη φορά συμβίωσης με σκύλο.

ΑΠΟΡΩ με όλους αυτούς τους μαλάκες που παίρνουν σκύλο για το διαμέρισμα, έστω και για να τον έχουν δεμένο στην αυλή. Το ζώο, ειδικά το πιτμπουλ, έχει τεράστιες ποσότητες ενέργειας που δεν εκτονώνονται μες το σπίτι δεν φτάνει μόνο μια φορά βόλτα, θέλει 2-3, δηλαδή αμέσως 3-4 ώρες απ την μέρα πάνε εκεί. Όταν γύριζα απ την βόλτα και έμπαινα σπίτι, ο σκύλος δεν με άφηνε ήσυχο, έπρεπε να ασχολούμαι μαζί του μέχρι να κοιμηθούμε. Για να κάνω ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι έπρεπε να του βρω κάτι πρώτα που θα του τραβήξει την προσοχή. Έχεσε στον διάδρομο και κατούρησε ότι χαλί είχα σπίτι. Έφαγε τα χαρτάκια και τον καπνό, πήρε τα κλειδιά στα δόντια και άρχισε να τρέχει. Σαν συμπέρασμα, είδα ότι το να έχεις σκύλο είναι σαν να έχεις ένα 3χρονο παιδί για 12-15 χρόνια. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ; ας υιοθετήσει ένα παιδί που θα μεγαλώσει κιόλας κάποτε για να μπορεί να συνεννοείται.

Όσο αφορά την επιθετικότητα του πιτ μπουλ, δεν είδα τέτοιο πράγμα. Είναι ένας σκύλος πολύ γλυκός, πολύ τρυφερός και παιχνιδιάρης, ενώ με τα παιδιά τα πάει πολύ καλά. Αν δει γάτα βέβαια παθαίνει berzerk. ΟΜΩΣ είναι πολύ ατσούμπαλος και παλαβιάρης και πάνω στο παιχνίδι μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά είτε με τα δόντια του είτε λόγω όγκου. Το να εκπαιδεύσει ΕΙΔΙΚΟΣ τέτοιο σκύλο είναι μονόδρομος, αλλιώς θα υπάρχουν πολλά προβλήματα. Πήρα τηλ και για εκπαίδευση, πάει κοντά στα 1000 ευρω.
Σε κάτι κυριαρχικά που μου έβγαζε, όταν του έβαζα φωνή, τουμπεκιαζε και με κοίταγε ένοχα ( :lol: ). Το κομμάτι αυτό δεν ήταν δύσκολο.

Ένα φυσιολογικοτατο πιτμπουλ λοιπόν με μαλάκα ιδιοκτήτη, θα μείνει δεμένο στο μπαλκόνι χωρίς να ασχολείται κανείς μαζί του, χωρίς κοινωνικοποίηση. Προβλέπω ότι σταδιακά θα αγριέψει και παίζει να κόψει κάνα κομμάτι από κάποιον (ελπίζω απ το αφεντικό του). ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ;


ΥΓ Έχει πλάκα που τον βγάζω βόλτα και ανακάλυψα νέα κατηγορία ανθρώπων τους "σκυλογονεις" τους οποίους δεν βλέπεις παρά μόνο όταν έχεις και εσύ σκύλο. Άντρες και γυναίκες απ το πουθενά θα έρθουν να σου πιάσουν κουβέντα για τον σκύλο, όπως όταν έχεις μικρο παιδί και το πας στην παιδική χαρά. Η άποψη μου για όλους αυτούς είναι ότι έχουν σίγουρα κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, γιατί αν έχεις μεγάλο σκύλο εντός πόλης είτε βασανίζεις αυτόν είτε τον εαυτό σου. Σε επαρχία πάλι νομιζω ότι είναι απαραίτητο για παρέα και φύλαξη. Φαν φακτ: έχω μια τσομπάνικη φλογέρα που όταν την φυσάω το πιτ μπουλ έρχεται τρέχοντας όπου και να βρίσκεται.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Οκτ 2019, 14:31

stergiosbik έγραψε:
06 Οκτ 2019, 13:22
Ερμής έγραψε:
06 Οκτ 2019, 12:45
χθες το βραδυ γυρνώντας απο τη γυμναστική περνούσα εξω απο μια παιδ.χαρά. Τύπος απέξω με σκυλί χωρίς φίμωτρο. ΤΟ σκυλί να γαυγίζει σα λυσσασμένο.
Παιδάκι ουτε καλά καλά δύο χρονών μπήγει τα κλάματα.
ο Τύπος αφου δε μπορεί να το ηρεμήσει και αφού έχει πετάξει τις ατάκες "γαυγίζει μόνο δε θα σε πειράξει" πετάει την παροιμιώδη πιπα

"Ε μάθετε και εσείς τα παιδιά σας να μη φοβούνται τα ζώα"
Του χώνεις μια μπετόβεργα στον κώλο ή όχι;
Μλκ οταν εγω τα λεω.......
Α, καλά... και ξέρετε πως τα μαθαίνουν; τα φέρνουν στα κάγκελα του σπιτιού μου και αν το σκυλί ρίνει κανένα ύπνο το ξυπνάνε με φωνές.
Λες και είναι ζωολογικός κήπος, τα παιδάκια μπήγουν τα κλάματα αν γαυγήσει και μετά καταλαβαίνουν τι μαλακία έκαναν. Με τρεις μαμάδες δύο γιαγιάδες και ένα μπαμπά έχω αρπαχτεί.
Άντε με τους μαλάκες!
the end

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 06 Οκτ 2019, 14:33

Πάνας έγραψε:
06 Οκτ 2019, 14:31
stergiosbik έγραψε:
06 Οκτ 2019, 13:22
Ερμής έγραψε:
06 Οκτ 2019, 12:45
χθες το βραδυ γυρνώντας απο τη γυμναστική περνούσα εξω απο μια παιδ.χαρά. Τύπος απέξω με σκυλί χωρίς φίμωτρο. ΤΟ σκυλί να γαυγίζει σα λυσσασμένο.
Παιδάκι ουτε καλά καλά δύο χρονών μπήγει τα κλάματα.
ο Τύπος αφου δε μπορεί να το ηρεμήσει και αφού έχει πετάξει τις ατάκες "γαυγίζει μόνο δε θα σε πειράξει" πετάει την παροιμιώδη πιπα

"Ε μάθετε και εσείς τα παιδιά σας να μη φοβούνται τα ζώα"
Του χώνεις μια μπετόβεργα στον κώλο ή όχι;
Μλκ οταν εγω τα λεω.......
Α, καλά... και ξέρετε πως τα μαθαίνουν; τα φέρνουν στα κάγκελα του σπιτιού μου και αν το σκυλί ρίνει κανένα ύπνο το ξυπνάνε με φωνές.
Λες και είναι ζωολογικός κήπος, τα παιδάκια μπήγουν τα κλάματα αν γαυγήσει και μετά καταλαβαίνουν τι μαλακία έκαναν. Με τρεις μαμάδες δύο γιαγιάδες και ένα μπαμπά έχω αρπαχτεί.
Άντε με τους μαλάκες!
Nα μαθεις τον σκυλο σου να μη φοβαται τους ανθρωπους!

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 06 Οκτ 2019, 14:35

stergiosbik έγραψε:
06 Οκτ 2019, 14:33
Πάνας έγραψε:
06 Οκτ 2019, 14:31
stergiosbik έγραψε:
06 Οκτ 2019, 13:22


Μλκ οταν εγω τα λεω.......
Α, καλά... και ξέρετε πως τα μαθαίνουν; τα φέρνουν στα κάγκελα του σπιτιού μου και αν το σκυλί ρίνει κανένα ύπνο το ξυπνάνε με φωνές.
Λες και είναι ζωολογικός κήπος, τα παιδάκια μπήγουν τα κλάματα αν γαυγήσει και μετά καταλαβαίνουν τι μαλακία έκαναν. Με τρεις μαμάδες δύο γιαγιάδες και ένα μπαμπά έχω αρπαχτεί.
Άντε με τους μαλάκες!
Nα μαθεις τον σκυλο σου να μη φοβαται τους ανθρωπους!
Δεν τους φοβάται, το πήγαινα στο πάρκο μικρό και έπαιζε μαζί τους.
the end

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Οκτ 2019, 14:21

Ψόφο λεμε στα κοπροσκυλα και στους ιδιοκτητες τους.

Διόνυσος : Αγέλη σκύλων επιτέθηκε σε περαστικούς – Δύο σοβαρά τραυματίες

https://www.in.gr/2019/10/09/greece/dio ... raymaties/

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2149
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 09 Οκτ 2019, 20:22

stergiosbik έγραψε:
09 Οκτ 2019, 14:21
Ψόφο λεμε στα κοπροσκυλα και στους ιδιοκτητες τους.

Διόνυσος : Αγέλη σκύλων επιτέθηκε σε περαστικούς – Δύο σοβαρά τραυματίες

https://www.in.gr/2019/10/09/greece/dio ... raymaties/

Γεια στο στόμα σου.
Ψόφος στα εξάποδα!
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 11 Οκτ 2019, 04:55

Εν τω μεταξύ ο νομοθέτης προβλέπει τα οικόσιτα να συνοδεύονται με λουρί .
Αλλά όταν κάνουν να εκτελεστούν δικαστήρια 125 χρόνια ποιος γαμει έστω κ τη γραμματέα που κρατά τα πρακτικά ;

Ένα μάτσο βιόλες γ δικαστικό σύστημα .
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Νεκρό μετά από επίθεση σκύλου βρέφος τριών μηνών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 11 Οκτ 2019, 09:18

stargazer έγραψε:
06 Οκτ 2019, 14:02
Eιχα γράψει πριν από αρκετές σελίδες για τον από κάτω στην πολυκατοικία ο οποίος είχε πάρει πιτμπουλ. Θυμίζω ότι δεν ήθελα στην αρχή, του την είχα πει κιόλας γιατί αυτός φαίνονταν ανεύθυνος ενώ εγώ φοβόμουν για τα παιδιά μου.

Τελικά αυτός ήταν όντως ανεύθυνος, έφυγε για ολλανδια να βρει μια γκόμενα και άφησε τον σκύλο μόνο του στο διαμέρισμα, κανονίζοντας με μια ξαδέρφη του να έρχεται μια φορά την μέρα να τον ταΐζει. Βλέποντας αυτά και εκ γενετης φιλόζωος, προσφέρθηκα να φιλοξενήσω το πιτ μπουλ για μια βδομάδα μέχρι να γυρίσει ο μαλάκας. Σημειώνω εδώ ότι μέχρι τώρα δεν είχα σκύλο, είχα γάτες από τότε που έμενα στο πατρικό μου μέχρι και που παντρεύτηκα.

Εντυπώσεις λοιπόν ενός γατοφιλου από πρώτη φορά συμβίωσης με σκύλο.

ΑΠΟΡΩ με όλους αυτούς τους μαλάκες που παίρνουν σκύλο για το διαμέρισμα, έστω και για να τον έχουν δεμένο στην αυλή. Το ζώο, ειδικά το πιτμπουλ, έχει τεράστιες ποσότητες ενέργειας που δεν εκτονώνονται μες το σπίτι δεν φτάνει μόνο μια φορά βόλτα, θέλει 2-3, δηλαδή αμέσως 3-4 ώρες απ την μέρα πάνε εκεί. Όταν γύριζα απ την βόλτα και έμπαινα σπίτι, ο σκύλος δεν με άφηνε ήσυχο, έπρεπε να ασχολούμαι μαζί του μέχρι να κοιμηθούμε. Για να κάνω ένα τσιγάρο στο μπαλκόνι έπρεπε να του βρω κάτι πρώτα που θα του τραβήξει την προσοχή. Έχεσε στον διάδρομο και κατούρησε ότι χαλί είχα σπίτι. Έφαγε τα χαρτάκια και τον καπνό, πήρε τα κλειδιά στα δόντια και άρχισε να τρέχει. Σαν συμπέρασμα, είδα ότι το να έχεις σκύλο είναι σαν να έχεις ένα 3χρονο παιδί για 12-15 χρόνια. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΥΤΟ; ας υιοθετήσει ένα παιδί που θα μεγαλώσει κιόλας κάποτε για να μπορεί να συνεννοείται.

Όσο αφορά την επιθετικότητα του πιτ μπουλ, δεν είδα τέτοιο πράγμα. Είναι ένας σκύλος πολύ γλυκός, πολύ τρυφερός και παιχνιδιάρης, ενώ με τα παιδιά τα πάει πολύ καλά. Αν δει γάτα βέβαια παθαίνει berzerk. ΟΜΩΣ είναι πολύ ατσούμπαλος και παλαβιάρης και πάνω στο παιχνίδι μπορεί να κάνει μεγάλη ζημιά είτε με τα δόντια του είτε λόγω όγκου. Το να εκπαιδεύσει ΕΙΔΙΚΟΣ τέτοιο σκύλο είναι μονόδρομος, αλλιώς θα υπάρχουν πολλά προβλήματα. Πήρα τηλ και για εκπαίδευση, πάει κοντά στα 1000 ευρω.
Σε κάτι κυριαρχικά που μου έβγαζε, όταν του έβαζα φωνή, τουμπεκιαζε και με κοίταγε ένοχα ( :lol: ). Το κομμάτι αυτό δεν ήταν δύσκολο.

Ένα φυσιολογικοτατο πιτμπουλ λοιπόν με μαλάκα ιδιοκτήτη, θα μείνει δεμένο στο μπαλκόνι χωρίς να ασχολείται κανείς μαζί του, χωρίς κοινωνικοποίηση. Προβλέπω ότι σταδιακά θα αγριέψει και παίζει να κόψει κάνα κομμάτι από κάποιον (ελπίζω απ το αφεντικό του). ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ;


ΥΓ Έχει πλάκα που τον βγάζω βόλτα και ανακάλυψα νέα κατηγορία ανθρώπων τους "σκυλογονεις" τους οποίους δεν βλέπεις παρά μόνο όταν έχεις και εσύ σκύλο. Άντρες και γυναίκες απ το πουθενά θα έρθουν να σου πιάσουν κουβέντα για τον σκύλο, όπως όταν έχεις μικρο παιδί και το πας στην παιδική χαρά. Η άποψη μου για όλους αυτούς είναι ότι έχουν σίγουρα κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, γιατί αν έχεις μεγάλο σκύλο εντός πόλης είτε βασανίζεις αυτόν είτε τον εαυτό σου. Σε επαρχία πάλι νομιζω ότι είναι απαραίτητο για παρέα και φύλαξη. Φαν φακτ: έχω μια τσομπάνικη φλογέρα που όταν την φυσάω το πιτ μπουλ έρχεται τρέχοντας όπου και να βρίσκεται.
Για κάτι τετοιες ιστοριες, αξιζει κανεις να διαβαζει τα πχωρουςμ

:blm:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών