Λύκος

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22882
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Δεκ 2019, 13:38

Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:13
vantono έγραψε:
17 Δεκ 2019, 12:52
Παίδες εγώ ειμαι αλλεργικός στο τσίμπημα σφήκας. Μπορει και μέλισσας. Τί λέτε, να τις εξαφανίσουμε κι αυτές? Γινεται να γενοκτονήσεις πληθυσμό εντόμων? Για πείτε ιδέες.
Τα σεα σου να κουβαλας σε περίπτωση που σε τσίμπησει τίποτα. Και είμαι σίγουρη εάν κάνουν καμιά σφηκοφωλια στο μπαλκόνι σου θα τις εξαφανίσεις . Έχω μία συγγενή κοινωνικό λειτουργό που από τότε που πήγε στις Ινδίες δεν μας αφήνει να σκοτώσουμε ούτε κατσαρίδα . Πέρσι ελευθέρωσε ένα σιχαμερο κρεμμυδοφαγο . Τα τυλίγει σε χαρτοπετσέτα και τα αφήνει στο δάσος
Τσιμπάει αυτο? Δεν το ξερω αλλά κατι σαν γρύλος πρεπει να ειναι. Αν δεν ειναι επικίνδυνο για τον ανθρωπο, καλά κανει η συγγενής σου. Οτιδήποτε ειναι ανικανο να με βλάψει εμενα, δεν θελω να το βλάπτω ούτε εγω. Μύγες, κατσαρίδες κλπ αν ειμαι μονος μου σπίτι αποφεύγω να τις σκοτώνω. Πρώτα ανοιγω παράθυρο/μπαλκονόπορτα παραχωρώντας τους την honorary exit εναλλακτική. Οσες κατσαριδομύγες-σκαθάρια εχω παντοφλιάσει εντος σπιτιου-μπαλκονιου, το εκανα μονο και μονο για να αποφύγω αμεσα τη γκρίνια της συμβίας, και της μανας παλιότερα.
Η πουτανόσφηκα ειναι ομως πραγματι ενα έντομο που πολύ θα γούσταρα να γενοκτονήσω, παρότι ξερω οτι ο παραμικρός οργανισμός παίζει το ρόλο του στο οικοσύστημα. Μου εχουν κανει παλιότερα μια σφηκοφωλιά σαν το κεφάλι μου στο μπαλκόνι, και επειδη δεν εχω εντομοκτόνα σπιτι, τις ψέκασα με το ψυκτικό φαρμακευτικό σπρέι για τραυματισμούς που εχω. Μεσα σε λιγα δεύτερα η φωλιά έπεσε κατω χιονόμπαλα, και οι σφήκες πιγκουίνοι. Μέλισσα με έχει τσιμπήσει στο παρελθόν αλλά καλά μου εκανε, εκανα μεγαλη μαλακία, γιατι πηγαινα γυρεύοντας. Τις μέλισσες τις συμπαθώ αλλωστε. Επισης, στο σπίτι του χωριού παλιότερα ελευθέρωνα στη φύση όλα τα ποντίκια που πιάνονταν στις φάκες που εγώ ο ίδιος έστηνα :lol:

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22882
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Δεκ 2019, 13:43

επίσης, ένα ενδιαφέρον βιντεάκι

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Δεκ 2019, 13:49

Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:29
Εικόνα
Eιναι Ιταλικη ευχη για "Καλη τυχη" αλλα σημαινει στο στομα του Λυκου. Η απαντηση ειναι crepi il lupo, δηλαδη να πεθανει ο λυκος. Ερχεται απο πολυ παλια και μαλλον ειτε ειναι ευχη για κυνηγι του λυκου, ειτε σε περιπτωση που τον συναντησεις τυχαια να τον σκοτωσεις πριν σε σου κανει ζημια.

Παντως για τα Ελληνικα δεδομενα ο λυκος περαν της ζημιας σε κοπαδια ειναι δυσκολο να επιτεθει σε ανθρωπο, ειδικα σαν μοναδα μιας και τα κιλα του στον Ελλαδικο χωρο δε νομιζω οτι ξεπερνουν τα 40 κιλα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 17 Δεκ 2019, 13:50

Δεν είναι λύκος
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22882
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 17 Δεκ 2019, 13:53

λάθος βιντεάκι παραπανω, αλλα δεν πειράζει. Αυτό εδώ ηθελα να περάσω (απο το 3:40 και μετά, που μιλάει για ενα σιχαμερό και παρασιτικό είδος σφήκας, και το κοινωνικό μήνυμα στο τελος)

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Δεκ 2019, 14:05

Nostalgia έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:49
Gherschaagk έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:29
Εικόνα
Eιναι Ιταλικη ευχη για "Καλη τυχη" αλλα σημαινει στο στομα του Λυκου. Η απαντηση ειναι crepi il lupo, δηλαδη να πεθανει ο λυκος. Ερχεται απο πολυ παλια και μαλλον ειτε ειναι ευχη για κυνηγι του λυκου, ειτε σε περιπτωση που τον συναντησεις τυχαια να τον σκοτωσεις πριν σε σου κανει ζημια.

Παντως για τα Ελληνικα δεδομενα ο λυκος περαν της ζημιας σε κοπαδια ειναι δυσκολο να επιτεθει σε ανθρωπο, ειδικα σαν μοναδα μιας και τα κιλα του στον Ελλαδικο χωρο δε νομιζω οτι ξεπερνουν τα 40 κιλα.
Αϊ κακός λύκους απ' σ' έφαγε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 14:33

Maspoli έγραψε:
17 Δεκ 2019, 12:46
1451 έγραψε:
17 Δεκ 2019, 12:36
Κανένας δεν μίλησε για γενική εξόντωση των λύκων. Αν επιτέθηκαν σε κοπάδι ζώων τότε πρέπει να εξοντωθούν σε εκείνο το μέρος συγκεκριμένα κι όχι σε κάποια άλλη ήπειρο. Βέβαια από τη στιγμή που οι λύκοι συνεχώς μετακινούνται, είναι αυτονόητο ότι πρέπει να εξοντωθεί ο πληθυσμός ενός ολόκληρου γεωγραφικού διαμερίσματος.
Να μην ψωλάρει ο βοσκός, να έχει το κοπάδι του ασφαλές.
χρυσαυγίτης παιδι μου, τι να περιμενεις απο δαυτον.....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48008
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Δεκ 2019, 14:40

vantono έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:38
Kiki mat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 13:13
vantono έγραψε:
17 Δεκ 2019, 12:52
Παίδες εγώ ειμαι αλλεργικός στο τσίμπημα σφήκας. Μπορει και μέλισσας. Τί λέτε, να τις εξαφανίσουμε κι αυτές? Γινεται να γενοκτονήσεις πληθυσμό εντόμων? Για πείτε ιδέες.
Τα σεα σου να κουβαλας σε περίπτωση που σε τσίμπησει τίποτα. Και είμαι σίγουρη εάν κάνουν καμιά σφηκοφωλια στο μπαλκόνι σου θα τις εξαφανίσεις . Έχω μία συγγενή κοινωνικό λειτουργό που από τότε που πήγε στις Ινδίες δεν μας αφήνει να σκοτώσουμε ούτε κατσαρίδα . Πέρσι ελευθέρωσε ένα σιχαμερο κρεμμυδοφαγο . Τα τυλίγει σε χαρτοπετσέτα και τα αφήνει στο δάσος
Τσιμπάει αυτο? Δεν το ξερω αλλά κατι σαν γρύλος πρεπει να ειναι. Αν δεν ειναι επικίνδυνο για τον ανθρωπο, καλά κανει η συγγενής σου. Οτιδήποτε ειναι ανικανο να με βλάψει εμενα, δεν θελω να το βλάπτω ούτε εγω. Μύγες, κατσαρίδες κλπ αν ειμαι μονος μου σπίτι αποφεύγω να τις σκοτώνω. Πρώτα ανοιγω παράθυρο/μπαλκονόπορτα παραχωρώντας τους την honorary exit εναλλακτική. Οσες κατσαριδομύγες-σκαθάρια εχω παντοφλιάσει εντος σπιτιου-μπαλκονιου, το εκανα μονο και μονο για να αποφύγω αμεσα τη γκρίνια της συμβίας, και της μανας παλιότερα.
Η πουτανόσφηκα ειναι ομως πραγματι ενα έντομο που πολύ θα γούσταρα να γενοκτονήσω, παρότι ξερω οτι ο παραμικρός οργανισμός παίζει το ρόλο του στο οικοσύστημα. Μου εχουν κανει παλιότερα μια σφηκοφωλιά σαν το κεφάλι μου στο μπαλκόνι, και επειδη δεν εχω εντομοκτόνα σπιτι, τις ψέκασα με το ψυκτικό φαρμακευτικό σπρέι για τραυματισμούς που εχω. Μεσα σε λιγα δεύτερα η φωλιά έπεσε κατω χιονόμπαλα, και οι σφήκες πιγκουίνοι. Μέλισσα με έχει τσιμπήσει στο παρελθόν αλλά καλά μου εκανε, εκανα μεγαλη μαλακία, γιατι πηγαινα γυρεύοντας. Τις μέλισσες τις συμπαθώ αλλωστε. Επισης, στο σπίτι του χωριού παλιότερα ελευθέρωνα στη φύση όλα τα ποντίκια που πιάνονταν στις φάκες που εγώ ο ίδιος έστηνα :lol:
Δεν τσιμπάει, αλλά συνεργάζεται με τη μέλισσα.
Πηγαίνει και τρώει τα κρεμμύδια, και όταν σε τσιμπήσει η μέλισσα μετά δεν έχεις κρεμμύδι να βράσεις να το βάλεις στην πληγή.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 14:53

O λύκος είναι από τα αγαπημένα μου ζώα αλλά δεν είμαι βοσκός και καταλαβαίνω τους ανθρώπους που τους βλέπουν σαν να είναι διάβολοι. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε τη ζημιά που προκάλεσε ο λύκος στο κοπάδι.



Τον συγκεκριμένο λύκο τον κατασπάραξαν τα τσοπανόσκυλα αλλά δεν θέλω να παρουσιάσω το βίντεο που δείχνει τι έγινε στη συνέχεια.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9496
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 17 Δεκ 2019, 15:05

Γάταρος έγραψε:
17 Δεκ 2019, 14:53
O λύκος είναι από τα αγαπημένα μου ζώα αλλά δεν είμαι βοσκός και καταλαβαίνω τους ανθρώπους που τους βλέπουν σαν να είναι διάβολοι. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε τη ζημιά που προκάλεσε ο λύκος στο κοπάδι.



Τον συγκεκριμένο λύκο τον κατασπάραξαν τα τσοπανόσκυλα αλλά δεν θέλω να παρουσιάσω το βίντεο που δείχνει τι έγινε στη συνέχεια.

Στειλε πμ με λινκ, θενξ....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 17 Δεκ 2019, 15:08

Γάταρος έγραψε:
17 Δεκ 2019, 14:53
O λύκος είναι από τα αγαπημένα μου ζώα αλλά δεν είμαι βοσκός και καταλαβαίνω τους ανθρώπους που τους βλέπουν σαν να είναι διάβολοι. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε τη ζημιά που προκάλεσε ο λύκος στο κοπάδι.



Τον συγκεκριμένο λύκο τον κατασπάραξαν τα τσοπανόσκυλα αλλά δεν θέλω να παρουσιάσω το βίντεο που δείχνει τι έγινε στη συνέχεια.
Θα ηθελα και εγω ενα πμ με λινκ για την συνεχεια, γαταρε!
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Δεκ 2019, 15:09

@Nostalgia @Ju-87

Θα το βάλω εδώ αλλά προειδοποιώ ότι υπάρχουν γραφικές εικόνες.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γάταρος την 17 Δεκ 2019, 15:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 17 Δεκ 2019, 15:09

γενικά, οι αγροτες - κτηνοτροφοι, εχουν να αντιμετωπισουν ενα σωρο εχθρους απο την πανιδα και χλωριδα.
ετσι ομως ειναι η φυση, το ενα τρωει το αλλο.
αυτο ομως δεν σημαινει οτι εχει προσωπικα μαζι μας.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Δεκ 2019, 15:31

Γάταρος έγραψε:
17 Δεκ 2019, 15:09
@Nostalgia @Ju-87

Θα το βάλω εδώ αλλά προειδοποιώ ότι υπάρχουν γραφικές εικόνες.

Το λυκοπιασμένο. Αυτό που του έχει καρφώσει τα δόντια στον λαιμό. Κάποιες φορές φαίνονται μόνο 2 τρύπες στον λαιμό αλλά το ζώο μετά από 2 μέρες περίπου πεθαίνει.

Τον τελειώνουν τα τσομπανόσκυλα για να αγριέψουν. Την επόμενη φορά που θα επιτεθεί λύκος θα είναι πιο αποτελεσματικά και λιγότερο φοβισμένα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7694
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Λύκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 17 Δεκ 2019, 15:47

aLiCat έγραψε:
17 Δεκ 2019, 09:10
Μα έχω την εντύπωση οτι λύκος κσι σκύλος είναι "ξαδέρφια".

Εικόνα
ο λύκος είναι πρόγονος του σκύλου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών