το πίτμπουλ του ισογείου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 28 Σεπ 2021, 17:39

foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:03
ναι αυτό θα γίνει. Ιδιαίτερα μου την έχει βιδώσει η κατάληψη της αυλής που όπως είπα είναι η νέα αγαπημένη συνήθεια. Δηλαδή είμαστε με τα καλά μας επειδή βαριούνται αυτοί να βγάλουν το σκύλο βόλτα θα είμαστε φυλακισμένοι στο ίδιο μας το σπίτι και θα κινδυνεύει όποιος περνάει; Χώρια οι κουράδες στον κήπο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι νομικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Έχουν δικαίωμα να έχουν μέχρι τρία σκυλιά, έχουν δικαίωμα ακόμα και να τα έχουν προσωρινά στον κοινόχρηστο χώρο, το δέσιμο 23 ώρες το 24ωρο και η έλλειψη βόλτας είναι κάτι σχεδόν αδύνατο να αποδείξεις εκτός αν έχεις πάρα πολλούς μάρτυρες φαντάζομαι. Δηλαδή η φωτογραφία που λέει ο waldorf, έστω ότι τραβάω κάθε ώρα, 13:00 και μετά 14:00 ε θα πει τον έβγαλα 13:30.



.

Αν βάλεις μια κάμερα συνεχους εγγραφης.....αυτές που υπάρχουν παντού.....δεν τη δεχεται το δικαστήριο ;;; . :p2:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 28 Σεπ 2021, 17:51

foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 14:38
Αλλά είναι εντελώς απρόβλεπτος και μπορεί να του τη βαρέσει και να θέλει να σκοτώσει οτιδήποτε άλλο: ντελιβεράδες, περαστικούς, εμένα... άλλες φορές κάνει χαρούλες στα ίδια άτομα. Τον πιο πολύ καιρό πάντως είναι κατατονικός εκτός από οταν τα παίρνει. Οι χαρούλες είναι σπάνιες.
Το σκυλί είναι παρανοϊκό. Αν του δωθεί η ευκαιρία θα κάνει χαρές με κάποιο κομμάτι κρέας ανάμεσα στα σαγόνια του.

Ηλίθιοι ιδιοκτήτες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24342
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Σεπ 2021, 17:57

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
28 Σεπ 2021, 17:39
foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:03
ναι αυτό θα γίνει. Ιδιαίτερα μου την έχει βιδώσει η κατάληψη της αυλής που όπως είπα είναι η νέα αγαπημένη συνήθεια. Δηλαδή είμαστε με τα καλά μας επειδή βαριούνται αυτοί να βγάλουν το σκύλο βόλτα θα είμαστε φυλακισμένοι στο ίδιο μας το σπίτι και θα κινδυνεύει όποιος περνάει; Χώρια οι κουράδες στον κήπο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι νομικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Έχουν δικαίωμα να έχουν μέχρι τρία σκυλιά, έχουν δικαίωμα ακόμα και να τα έχουν προσωρινά στον κοινόχρηστο χώρο, το δέσιμο 23 ώρες το 24ωρο και η έλλειψη βόλτας είναι κάτι σχεδόν αδύνατο να αποδείξεις εκτός αν έχεις πάρα πολλούς μάρτυρες φαντάζομαι. Δηλαδή η φωτογραφία που λέει ο waldorf, έστω ότι τραβάω κάθε ώρα, 13:00 και μετά 14:00 ε θα πει τον έβγαλα 13:30.



.

Αν βάλεις μια κάμερα συνεχους εγγραφης.....αυτές που υπάρχουν παντού.....δεν τη δεχεται το δικαστήριο ;;; . :p2:

.
Δεν ξέρω γιατί και πάλι είναι κάτι πολύ νεφελώδες. Θα μπορούσε να πει "εκείνη την εβδομάδα ήμουν άρρωστος και δε μπόρεσα να το βγάλω βόλτα". Μόνο αν ο σκύλος έχει εμφανή σημάδια ότι υποφέρει τεκμαίρεται κακοποίηση, πάει ξερωγω η αστυνομία και τον βλέπει μέσα στις πληγές από τη βρώμα (που να λέμε την αλήθεια δεν συμβαίνει, τον κάνουν μπάνιο κάθε δυο βδομάδες, τον ταϊζουν, τον αγαπάνε απλώς είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΛΑΚΕΣ). Και πάλι νομίζω την πρώτη φορά έχει μόνο προειδοποίηση.

Δεύτερον κατά τη γνώμη μου έχει γίνει πλέον τεράστια ζημιά και αυτό φαίνεται στη συμπεριφορά του ζώου, ο σκύλος τώρα θέλει καινούριο ιδιοκτήτη κάπου με κήπο χωρίς άλλα σκυλιά ή μόνο θηλυκά και μάλιστα να ξέρει πώς να τον αναμορφώσει που και πάλι θα πάρει χρόνο. Αυτοί οι μαλάκες εντάξει δεν είναι τελείως ασυνενόητοι αλλά είναι τελείως μαλάκες, δηλαδή το αποτέλεσμα αν τους την πεις θα είναι να τον δέσουν κανα μήνα μέχρι που θα ξαναξεχαστεί η φάση και σιγά σιγά θα επιστρέψουμε στα ίδια (εκτός που ο σκύλος θα είναι άλλον έναν μήνα πιο αποτρελαμένος). Αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να κινήσεις διαδικασίες για κάτι τέτοιο ούτε τόσο πολλοί οι πρόθυμοι να πάρουν ένα επιθετικό πιτμπουλ ούτε στο κάτω κάτω υπάρχουν τα μέρη. Λογικά γίνεται της πουτάνας από παρόμοιες περιπτώσεις τώρα που ψιλοφύγανε από τη μόδα τα πιτμπουλ.

Να ελπίσω ότι σε λίγους μήνες που θα τον στειρώσουν θα μειωθεί λιγάκι η επιθετικότητά του, τουλάχιστον με αφορμή τα άλλα αρσενικά;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Σεπ 2021, 18:31

Yochanan έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:49
Scouser έγραψε:
28 Σεπ 2021, 15:53
foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 14:38
Δεν το πιάνω. Από αυτά που περιγράφεις, είναι απλά θέμα χρόνου να προκύψει σοβαρός τραυματισμός ή και χειρότερα. Δεν μιλάμε δηλαδή για το αν, αλλά για το πότε.
+1

Φίλε φος, άφησε κατα μέρους τους εγωισμούς κι επέτρεψε στην αγάπη για τα ζώα να φολιάσει στην καρδγιά σου
γω που ειμαι πρωταθλητης καφριλας θα ελεγα μονοβολο, για ευκολια και ταχυτητα, αλλα και αυτο που λες δεν κακο.

ελα, αυτο δεν ειναι αστειο. πρωτα πας με το καλο, μετα με το νομο, και αν ολα αποτυχουν, με το αγριο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22892
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Σεπ 2021, 19:01

foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 17:57
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
28 Σεπ 2021, 17:39
foscilis έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:03
ναι αυτό θα γίνει. Ιδιαίτερα μου την έχει βιδώσει η κατάληψη της αυλής που όπως είπα είναι η νέα αγαπημένη συνήθεια. Δηλαδή είμαστε με τα καλά μας επειδή βαριούνται αυτοί να βγάλουν το σκύλο βόλτα θα είμαστε φυλακισμένοι στο ίδιο μας το σπίτι και θα κινδυνεύει όποιος περνάει; Χώρια οι κουράδες στον κήπο.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι νομικά δε μπορείς να κάνεις και πολλά. Έχουν δικαίωμα να έχουν μέχρι τρία σκυλιά, έχουν δικαίωμα ακόμα και να τα έχουν προσωρινά στον κοινόχρηστο χώρο, το δέσιμο 23 ώρες το 24ωρο και η έλλειψη βόλτας είναι κάτι σχεδόν αδύνατο να αποδείξεις εκτός αν έχεις πάρα πολλούς μάρτυρες φαντάζομαι. Δηλαδή η φωτογραφία που λέει ο waldorf, έστω ότι τραβάω κάθε ώρα, 13:00 και μετά 14:00 ε θα πει τον έβγαλα 13:30.



.

Αν βάλεις μια κάμερα συνεχους εγγραφης.....αυτές που υπάρχουν παντού.....δεν τη δεχεται το δικαστήριο ;;; . :p2:

.
Δεν ξέρω γιατί και πάλι είναι κάτι πολύ νεφελώδες. Θα μπορούσε να πει "εκείνη την εβδομάδα ήμουν άρρωστος και δε μπόρεσα να το βγάλω βόλτα". Μόνο αν ο σκύλος έχει εμφανή σημάδια ότι υποφέρει τεκμαίρεται κακοποίηση, πάει ξερωγω η αστυνομία και τον βλέπει μέσα στις πληγές από τη βρώμα (που να λέμε την αλήθεια δεν συμβαίνει, τον κάνουν μπάνιο κάθε δυο βδομάδες, τον ταϊζουν, τον αγαπάνε απλώς είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΑΛΑΚΕΣ). Και πάλι νομίζω την πρώτη φορά έχει μόνο προειδοποίηση.

Δεύτερον κατά τη γνώμη μου έχει γίνει πλέον τεράστια ζημιά και αυτό φαίνεται στη συμπεριφορά του ζώου, ο σκύλος τώρα θέλει καινούριο ιδιοκτήτη κάπου με κήπο χωρίς άλλα σκυλιά ή μόνο θηλυκά και μάλιστα να ξέρει πώς να τον αναμορφώσει που και πάλι θα πάρει χρόνο. Αυτοί οι μαλάκες εντάξει δεν είναι τελείως ασυνενόητοι αλλά είναι τελείως μαλάκες, δηλαδή το αποτέλεσμα αν τους την πεις θα είναι να τον δέσουν κανα μήνα μέχρι που θα ξαναξεχαστεί η φάση και σιγά σιγά θα επιστρέψουμε στα ίδια (εκτός που ο σκύλος θα είναι άλλον έναν μήνα πιο αποτρελαμένος). Αλλά δεν είναι τόσο εύκολο να κινήσεις διαδικασίες για κάτι τέτοιο ούτε τόσο πολλοί οι πρόθυμοι να πάρουν ένα επιθετικό πιτμπουλ ούτε στο κάτω κάτω υπάρχουν τα μέρη. Λογικά γίνεται της πουτάνας από παρόμοιες περιπτώσεις τώρα που ψιλοφύγανε από τη μόδα τα πιτμπουλ.

Να ελπίσω ότι σε λίγους μήνες που θα τον στειρώσουν θα μειωθεί λιγάκι η επιθετικότητά του, τουλάχιστον με αφορμή τα άλλα αρσενικά;
Ναι θα μειωθεί αρκετά. Για τον δικό μου πριν του κανω, μου ελεγαν οτι θα πεσει και σε καταθλιψη, αλλα χοροπήδαγε τριγυρω οπως παντα κανει, καμια διαφορα. Ο δικος μου δεν υπηρξε και ποτέ επιθετικος, βασικα, για να καταλαβω κάποια σημαντική διαφορά.
Ψάξ'το νομικά πάντως, οι τύποι ειναι ο ορισμός του δημόσιου κινδύνου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22892
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Σεπ 2021, 19:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:12
Ρε σεις, πήρε ο φόσι σκύλο :D:lol::P και ασχολείσθε ακόμη με το σκύλο του ισόγειου;
Δεν ειχα κάποια αμφιβολία για τον φόσι. Οσο γλαφυρά κι αν περιέγραφε τα αντιφιλόζωα συναισθήματά του, δεν έβγαζε ποτέ κακία προς τα ζωντανά. Μονο προς τους μαλακες ιδιοκτήτες.
Εκει που θα μου φανει περιεργο ειναι οταν παρει και ο οαννησεα σκυλο. Αν συμβει, βγείτε όξω να τσεκαρετε όλοι τον φουρνο της γειτονιάς σας.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 28 Σεπ 2021, 19:16

vantono έγραψε:
28 Σεπ 2021, 19:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2021, 16:12
Ρε σεις, πήρε ο φόσι σκύλο :D:lol::P και ασχολείσθε ακόμη με το σκύλο του ισόγειου;
Δεν ειχα κάποια αμφιβολία για τον φόσι. Οσο γλαφυρά κι αν περιέγραφε τα αντιφιλόζωα συναισθήματά του, δεν έβγαζε ποτέ κακία προς τα ζωντανά. Μονο προς τους μαλακες ιδιοκτήτες.
Εκει που θα μου φανει περιεργο ειναι οταν παρει και ο οαννησεα σκυλο. Αν συμβει, βγείτε όξω να τσεκαρετε όλοι τον φουρνο της γειτονιάς σας.

.



Τό 99,999 % των ανθρώπων δέν μισεί τα ζώα.....


Αν οι σκυλάδες ιδιοκτήτες εφάρμοζαν το Νόμο κανένας δεν θα ασχολούνταν.....


Απο αυτούς ξεκινούν όλα τα προβλήματα.....



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22892
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Οκτ 2021, 18:56


Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 22 Φεβ 2022, 22:06

Γλυκά Νερά: Άγρια επίθεση πιτ μπουλ σε γυναίκα δίπλα σε παιδική χαρά.

https://www.in.gr/2022/02/22/greece/gly ... diki-xara/
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2148
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 23 Φεβ 2022, 13:31

Αυτή τη φορά φαίνεται πως το εξάποδο διεχωρίσθη εις τα εξ ων συνετέθη:
αλλού πήγε ο παπάς (το τετράποδο-φονιάς) και αλλού τα ράσα του (το δίποδο-όντο χαμερπές) :011:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Φεβ 2022, 13:47

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
23 Φεβ 2022, 13:31
Αυτή τη φορά φαίνεται πως το εξάποδο διεχωρίσθη εις τα εξ ων συνετέθη:
αλλού πήγε ο παπάς (το τετράποδο-φονιάς) και αλλού τα ράσα του (το δίποδο-όντο χαμερπές) :011:
θα το σκοτώσει και θα το θάψει ο πουτανας γιος
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 23 Φεβ 2022, 13:52

Πιτμπουλ ροτβαιλερ ντοπερμαν δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Ιούλ 2022, 21:41

Εύβοια: Ροτβάιλερ επιτέθηκε σε 6χρονο αγόρι – Τον μετέφεραν στο ΠΑΙΔΩΝ

https://www.in.gr/2022/07/30/greece/eyv ... to-paidon/
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών