το πίτμπουλ του ισογείου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 16 Οκτ 2020, 20:04

Εβαλες φωτο για να φας τα κομενακια ολα . προσεχε ομως εδω δεν ειναι επαλ με μεσηλικες λυσαρες που σε χαιδευαν σε σημεια που ενιωθες αβολα ... :oops:

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 16 Οκτ 2020, 20:11

vantono έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:56
Gewponos90 έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:49
vantono έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:42

:smt023
Ή τις παραπάνω σκυλοράτσες να τις έχουν στην κατοχή τους αποκλειστικά και μόνο εξειδικευμένοι διπλωματούχοι σκυλοεκπαιδευτές, ή έστω καποιος ράντομ ιδιοκτήτης που να έχει όμως παρακολουθήσει μαθήματα/σεμινάρια συμπεριφοράς/εκπαίδευσης σκύλων τέτοιας ράτσας από εξειδικευμένους διπλωματούχους σκυλοεκπαιδευτές συμπεριφοροαναλυτές (αν υπάρχει και ειναι εφικτό κατι τέτοιο), έχοντας και κάποιο τσερτιφικάτο στην κατοχή τους που να το αποδεικνύει αυτο.

Ρε φίλε για τα ροντβαιλερ δεν ξέρω, αλλά έχω δει πιτ Μπουλ που οι ιδιοκτήτες τους δεν νομίζω να έχουν παρακολουθησει σεμινάρια και είναι ψυχουλες . Τέτοια ράτσα δεν θα έπαιρνα ποτέ, αλλά πιστεύω πως έχει να κάνει κυρίως με τον ιδιοκτήτη. Δηλαδή επειδή όντως οι περισσότεροι το παίρνουν για μόστρα ( όπως όλοι σχεδόν που προτιμούν να πληρώσουν μια περιουσία για ένα καθαρόαιμο αντί να υιοθετήσουν δωρεάν ένα αδέσποτο από κάποια φιλοζωική), γίνεται ότι γινεται
Το (οποιοδήποτε) σκυλί είναι ο καθρέφτης του ιδιοκτήτη του, το έχω γράψει εκατοντάδες φορές αυτο, στο πχορουμ. Αν ειναι μαλάκας αυτος, θα μεταδώσει τη μαλάκυνσή του και σε αυτό το καημενούλι, δυστυχώς. Φυσικά και δεν παίζει πάντοτε ρόλο η ράτσα. Ενα πιτμπουλάκι σαφώς και μπορεί να ειναι πολύ πιο ψυχολογικά ισορροπημένο απο ένα πιντσεράκι ή τσιουάουα πχ. Και ο αδερφός μου ειχε ενα ημίαιμο πιτμπουλ παλιότερα, που το μάζεψε απο φιλοζωική, και ηταν οντως τρομερή ψυχή, απόλυτα ισορροπημένο και φιλικότατο και με τα παιδιά.
Το θεμα ομως δεν ειναι μόνο η συμπεριφορά του σκύλου, αλλά και οι σωματικές του ικανοτητες, που δυστυχώς το καθιστούν θανάσιμα επικίνδυνο. Πχ, όσο μαλακισμένο κι αν ειναι το τσιουάουα σε συμπεριφορά, μπροστά σε ενα πιτμπουλ, η ζημιά που ενδεχομένως θα σου κάνει το δεύτερο, αν τυχει καμια στραβή, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ειναι μη αναστρέψιμη. Ενω το τσιουαουα οσο επιθετικά και μαλακισμένο και να ειναι, αντε να σου κανει καμιά γρατσουνίτσα. Αν μιλάμε για ενήλικα ανθρωπο, τουλαχιστον.
Α ναι. Συμφωνούμε απολυτα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Οκτ 2020, 20:14

Νon4me έγραψε:
16 Οκτ 2020, 20:04
Εβαλες φωτο για να φας τα κομενακια ολα . προσεχε ομως εδω δεν ειναι επαλ με μεσηλικες λυσαρες που σε χαιδευαν σε σημεια που ενιωθες αβολα ... :oops:
Γω είμαι πιστός στη γυναίκα μου :smt018 .Δεν υπέκυψα ποτέ ,ούτε στις λυσσάρες 25άρες κομμώτριες του ΕΠΑΛ... ΔΕΝ ΗΜΑΡΤΟΝ !! :102:

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 16 Οκτ 2020, 20:16

Μη βαζεις κουβεντες στο στομα μου . ειπα οτι σου πιαναν με το ζορι τα κωλομεργια . αυτο δεν ειναι απιστια .εργασιακη σεξουαλικη παρενοχληση ειναι .

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Οκτ 2020, 21:12

Adidas έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:50
Feindflug
elchav έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:45
Στύγιος έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:44
'Εχω ξαναγράψει το επεισόδιο με γερμανικό ποιμενικό στην αεροπορία :roll: . Εκεί, και όντας μέσα στο τζιπ, εχέσθημεν αμφότεροι :oops: , κι εγώ ο δόκιμος κι ο αρχισμηνίας..
Ήσουν στην αεροπορία, Στύγιε;
ναι αλλά προτιμάει να μην μιλάει για το θέμα τύπε, ούτε καν στα 4 παιδιά του, και ας τον ρωτανε συχνα στο σχολειο που διδασκει και φτιαχνει και το ωρολογιο προγραμμα "καλα με τετοιο υψος, πώς χωρούσες στο μαχητικό"
Τύπε, θα έπρεπε να σέβεσαι έναν τύπο που ήταν διορισμένος για πολλά χρόνια στον Έβρο.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 16 Οκτ 2020, 21:31

vantono έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:56
Gewponos90 έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:49
vantono έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:42

:smt023
Ή τις παραπάνω σκυλοράτσες να τις έχουν στην κατοχή τους αποκλειστικά και μόνο εξειδικευμένοι διπλωματούχοι σκυλοεκπαιδευτές, ή έστω καποιος ράντομ ιδιοκτήτης που να έχει όμως παρακολουθήσει μαθήματα/σεμινάρια συμπεριφοράς/εκπαίδευσης σκύλων τέτοιας ράτσας από εξειδικευμένους διπλωματούχους σκυλοεκπαιδευτές συμπεριφοροαναλυτές (αν υπάρχει και ειναι εφικτό κατι τέτοιο), έχοντας και κάποιο τσερτιφικάτο στην κατοχή τους που να το αποδεικνύει αυτο.

Ρε φίλε για τα ροντβαιλερ δεν ξέρω, αλλά έχω δει πιτ Μπουλ που οι ιδιοκτήτες τους δεν νομίζω να έχουν παρακολουθησει σεμινάρια και είναι ψυχουλες . Τέτοια ράτσα δεν θα έπαιρνα ποτέ, αλλά πιστεύω πως έχει να κάνει κυρίως με τον ιδιοκτήτη. Δηλαδή επειδή όντως οι περισσότεροι το παίρνουν για μόστρα ( όπως όλοι σχεδόν που προτιμούν να πληρώσουν μια περιουσία για ένα καθαρόαιμο αντί να υιοθετήσουν δωρεάν ένα αδέσποτο από κάποια φιλοζωική), γίνεται ότι γινεται
Το (οποιοδήποτε) σκυλί είναι ο καθρέφτης του ιδιοκτήτη του, το έχω γράψει εκατοντάδες φορές αυτο, στο πχορουμ. Αν ειναι μαλάκας αυτος, θα μεταδώσει τη μαλάκυνσή του και σε αυτό το καημενούλι, δυστυχώς. Φυσικά και δεν παίζει πάντοτε ρόλο η ράτσα. Ενα πιτμπουλάκι σαφώς και μπορεί να ειναι πολύ πιο ψυχολογικά ισορροπημένο απο ένα πιντσεράκι ή τσιουάουα πχ. Και ο αδερφός μου ειχε ενα ημίαιμο πιτμπουλ παλιότερα, που το μάζεψε απο φιλοζωική, και ηταν οντως τρομερή ψυχή, απόλυτα ισορροπημένο και φιλικότατο και με τα παιδιά.
Το θεμα ομως δεν ειναι μόνο η συμπεριφορά του σκύλου, αλλά και οι σωματικές του ικανοτητες, που δυστυχώς το καθιστούν θανάσιμα επικίνδυνο. Πχ, όσο μαλακισμένο κι αν ειναι το τσιουάουα σε συμπεριφορά, μπροστά σε ενα πιτμπουλ, η ζημιά που ενδεχομένως θα σου κάνει το δεύτερο, αν τυχει καμια στραβή, υπάρχουν πολλές πιθανότητες να ειναι μη αναστρέψιμη. Ενω το τσιουαουα οσο επιθετικά και μαλακισμένο και να ειναι, αντε να σου κανει καμιά γρατσουνίτσα. Αν μιλάμε για ενήλικα ανθρωπο, τουλαχιστον.
Είναι ακριβώς ο ίδιος λόγος που απαγορεύεται η ελεύθερη οπλοκατοχή, καθότι επαφίεται στην μαλακία η οποία ενδέχεται να δέρνει τον ιδιοκτήτη. Οι μεγάλες ράτσες είναι εκθρεμμένες για μάχες με μεγάλα άγρια ζώα και για πόλεμο (παλιά χρησιμοποιούνταν και σκυλιά) όχι για να κάνει την φιγούρα του ο κάθε μπαγλαμας, που σημαίνει πως πρόκειται για έναν ζωντανό οργανισμό-όπλο. Θα έδινες σαν νομοθέτης το δικαίωμα να κυκλοφορεί στον δρόμο οποίος θέλει (χαζός, διπολικός, στραβογαμημενος, ανήλικος στο σώμα ή στον εγκέφαλο) με ένα ακ-47; Να έχει όμως ένα πιτμπουλ, ροτβαιλερ ή λυκόσκυλο το δίνεις όμως.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 17 Οκτ 2020, 06:39

Feindflug έγραψε:
16 Οκτ 2020, 21:12
Adidas έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:50
Feindflug
elchav έγραψε:
16 Οκτ 2020, 19:45


Ήσουν στην αεροπορία, Στύγιε;
ναι αλλά προτιμάει να μην μιλάει για το θέμα τύπε, ούτε καν στα 4 παιδιά του, και ας τον ρωτανε συχνα στο σχολειο που διδασκει και φτιαχνει και το ωρολογιο προγραμμα "καλα με τετοιο υψος, πώς χωρούσες στο μαχητικό"
Τύπε, θα έπρεπε να σέβεσαι έναν τύπο που ήταν διορισμένος για πολλά χρόνια στον Έβρο.
Δεν σε μπορώ ρε :smt005:

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 17 Οκτ 2020, 07:37

Στύγιος έγραψε:
16 Οκτ 2020, 20:14
Νon4me έγραψε:
16 Οκτ 2020, 20:04
Εβαλες φωτο για να φας τα κομενακια ολα . προσεχε ομως εδω δεν ειναι επαλ με μεσηλικες λυσαρες που σε χαιδευαν σε σημεια που ενιωθες αβολα ... :oops:
Γω είμαι πιστός στη γυναίκα μου :smt018 .Δεν υπέκυψα ποτέ ,ούτε στις λυσσάρες 25άρες κομμώτριες του ΕΠΑΛ... ΔΕΝ ΗΜΑΡΤΟΝ !! :102:
:o:o

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Φεβ 2021, 09:48

foscilis να σε καταδωσω ρε;

Πετρούπολη : Χτύπησαν με βέλος σκύλο ρατσας πιτμπουλ ενώ καθόταν στην αυλή του σπιτιού του κηδεμόνα του

https://www.in.gr/2021/02/05/life/pet-s ... emona-tou/

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11457
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Φεβ 2021, 09:59

Βέλος από τόξο ή από τζάγρα;
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 15 Σεπ 2021, 21:41

Κοζάνη- Ένοχοι οι ιδιοκτήτες ροτβάιλερ για τον θάνατο του 5χρονου Στάθη

Το Πάσχα του 2016 ο 5χρονος Στάθης τραυματίστηκε θανάσιμα από ροτβάιλερ

https://www.in.gr/2021/09/15/greece/koz ... ou-stathi/

Αν και πέσαν σχετικά στα μαλακά. Θα δώσουν 70 χιλιάρικα και αν.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Σεπ 2021, 13:56

Θεσσαλονίκη – Επίθεση από σκύλο (πιτ μπουλ) δέχθηκε 83χρονος – Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης (θα πληρώσει πρόστιμο 1000 €)

https://www.in.gr/2021/09/26/greece/the ... dioktitis/
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16834
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 26 Σεπ 2021, 13:58

Ζενίθεδρος έγραψε:
26 Σεπ 2021, 13:56
Θεσσαλονίκη – Επίθεση από σκύλο (πιτ μπουλ) δέχθηκε 83χρονος – Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης (θα πληρώσει πρόστιμο 1000 €)

https://www.in.gr/2021/09/26/greece/the ... dioktitis/
Μολυβι λεμε και στους 2.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6639
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 26 Σεπ 2021, 17:44

32χρονος με πίτμπουλ...που το έβγαζε βόλτα χωρίς φίμωτρο.
Μπορεί να μην είχε και λουρί ασφαλείας...
Δεν χρειάζεται και άλλα για να καταλάβεις πως πρόκειται για Ελληνάρα...

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24345
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: το πίτμπουλ του ισογείου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 28 Σεπ 2021, 14:38

Νέα επίθεση χθες το βράδυ σε ένα Δαλματίας που πέρναγε. Συμπτωματικά είχαμε δει την κοπέλα με το Δαλματίας λίγο πιο πριν που βγάζαμε βόλτα τον δικό μας σκύλο και τα παιδιά το θαυμάζανε. Έφυγε με αίματα στο σβέρκο και την πλάτη.

Επίσης έχει επιτεθεί σε μια γυναίκα που ξεκλείδωνε το αυτοκίνητό της απέναντι από τη γκαραζόπορτά μας, ευτυχώς έβαλε την τσάντα της μπροστά και ο σκύλος την άρπαξε και την ξέσκισε λιγάκι και μετά ήρθε η αφεντικίνα του ενώ ήταν έτοιμος να ασχοληθεί πάλι με τη γυναίκα.

Μετράμε λοιπόν 3 επιθέσεις σε 14 μήνες, 2 σε άλλους σκύλους και 1 σε άνθρωπο που και οι 3 δεν ήταν καν στον χώρο του.

Οι δύο τελευταίες επιθέσεις είναι αποτέλεσμα της καινούριας συνήθειας να τον αμολά για να ξελαμπικάρει στην (κονόχρηστη) αυλή/γκαράζ της πολυκατοικίας μια και ολοφάνερα το ένα λεπτό βόλτα για χέσιμο που τον πάνε κάθε απόγευμα δεν του φτάνει, ενώ στο μπαλκόνι είναι συνέχεια δεμένος από τότε που το πήδηξε στην πρώτη του επίθεση. Χθες δεν τον πήγανε καθόλου γιατί τσακωνόντουσαν, έτσι βρέθηκε "βόλτα" στις 22:00 στην αυλή. Λεπτομέρεια: η γκαραζόπορτα έχει αρκετό κενό από κάτω για να βγει ο σκύλος αν θέλει.

Φυσικά όταν τον έχει έτσι η αυλή είναι άβατο. Και ξέρει πολύ καλά ότι κάνει μαλακία γιατί αν ανοίξει πόρτα να βγει κάποιος από την πολυκατοικία τρέχει και τον μαζεύει κατευθείαν πίσω στο μπαλκόνι. Αλλά βόλτα δεν τον βγάζει γιατί δεν έχει αρκετή δύναμη να τον κάνει καλά. Μόνο ο μαλάκας της τον βγάζει τη μονόλεπτη βόλτα το απόγευμα, εννοείται χωρίς λουρί εκτός αν δει μικρά παιδιά ή άλλα σκυλιά (βλέπε παρακάτω). Να τα δει από την αρχή εννοείται. Αλλιως (αν π.χ. έρχονται από τη γωνία και δεν έχει άμεση ορατότητα και ο σκύλος τα δει πρώτος) βασιζόμαστε στο ότι θα τον υπακούσει στο κάλεσμα. Τη γυναίκα δεν την υπακούει ποτέ.

Τον δικό μου σκύλο θέλει να τον σκοτώσει και πάντα κάνει σαν μουρλός όταν περνάμε (σημειωτέον: είναι αδύνατο να μπεις ή να βγεις από την πολυκατοικία χωρίς να περάσεις από μπροστά του). Ένα μεσημέρι γύρναγα από τη βόλτα και τον είχε δεμένο στην αυλή, αλλά έφτανε η αλυσίδα για να μας κλείνει τη δίοδο. Είχα κάτσει και κοιταζόμασταν ένα τέταρτο, αυτός γρύλιζε. Μια άλλη φορά τον είχε πάει η γυναίκα μου με την κόρη μου βόλτα και όσο λείπανε βγήκε ο μαλάκας για το μονόλεπτο, έπιασε κουβέντα ήρθε το πίτμπουλ μόνο του μπήκε μέσα, τριάντα δευτερόλεπτα μετά ξεπρόβαλλαν αυτές από τη γωνία, ευτυχώς το αφεντικό του ήταν ανάμεσα σε αυτές και σε εκείνον.

Μισεί (δηλαδή προσπαθεί ενεργά και με λύσσα, ακόμα κι αν είναι δεμένος και αυτά μακριά να επιτεθεί σε) :
-οποιοδήποτε αρσενικό σκυλί
-κοριτσάκια
-τσάντες και βαλίτσες.

Αλλά είναι εντελώς απρόβλεπτος και μπορεί να του τη βαρέσει και να θέλει να σκοτώσει οτιδήποτε άλλο: ντελιβεράδες, περαστικούς, εμένα... άλλες φορές κάνει χαρούλες στα ίδια άτομα. Τον πιο πολύ καιρό πάντως είναι κατατονικός εκτός από οταν τα παίρνει. Οι χαρούλες είναι σπάνιες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών