Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20767
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Αύγ 2020, 12:34

https://www.stokokkino.gr/article/4019/ ... rpeta.html
https://www.lifo.gr/now/greece/292512/e ... ei-i-anima
Εικόνα
Παρότι είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο, εκατοντάδες ερπετά, φίδια, σαύρες και χελώνες που ξεβράστηκαν στις παραλίες μετά τις πλημμύρες σκοτώθηκαν από τους ανθρώπους, πρέπει να τα αφήσουμε ανενόχλητα, τόνισε η αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας Μαρία Δημάκη μιλώντας Στο Κόκκινο και την Αλέκα Ζουμή.


Η κα Δημάκη περιέγραψε αναλυτικά το πώς εκατοντάδες ζώα χρησιμοποίησαν σαν σανίδα σωτηρίας τα φερτά υλικά από την νεροποντή στην Εύβοια και κατέληξαν στις ακτές στο Δήλεσι και αλλού, όπου προσπαθούν να βγουν στην ξηρά για να επιστρέψουν σε κανονικό φυσικό περιβάλλον.

Ωστόσο, λόγω του φόβου και της άγνοιας του ανθρώπου για τα ερπετά, όταν οι άνθρωποι της ΕΕΕ και άλλων οργανώσεων βρέθηκαν στο σημείο, περίπου 300 ζώα είχαν ήδη εξοντωθεί.

«Τα δυστυχή φίδια, μαζί και άποδες σαύρες, μόλις κατάφερναν να βγουν ζωντανά στην ακτή δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κάποιους κατοίκους, που θεωρούσαν ότι έτσι προφυλάσσουν το χωριό από τα υποτιθέμενα επικίνδυνα ζώα», σημειώνει χαρακτηριστικά, συμπληρώνοντας ότι ενημέρωσε Ελληνική Ερπετολογική Εταιρεία και μέλη των δύο φορέων έσπευσαν στο σημείο. «Δυστυχώς πάρα πολλά φίδια και σαύρες είχαν ήδη σκοτωθεί αλλά προλάβαμε και σταματήσαμε το κακό. Στο σημείο έφτασε και το δασαρχείο Θηβών, που ειδοποιήθηκε από την ΑΝΙΜΑ. Διασώθηκαν πολλά ζώα που θα επιστραφούν άμεσα στον τόπο τους από μέλη της Ερπετολογικής» αναφέρει, προσθέτοντας πως το πιο σημαντικό είναι ότι η παρουσία των ανθρώπων μας, που προσπαθούσαν να σταματήσουν τους άσκοπους φόνους, συγκίνησε και κινητοποίησε πολλούς κατοίκους, που γρήγορα προστέθηκαν στους διασώστες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 12 Αύγ 2020, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40658
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2020, 12:36

:a040:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.


Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20767
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Αύγ 2020, 12:43

Το ρατσισμό για τις άποδες σαύρες που δεν έχουν δικαίωμα στη δυστυχία όπως τα φίδια δεν θα σχολιάσει κανείς;
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21033
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 12 Αύγ 2020, 12:48

Η κυρία Δημάκη θα είναι από τους ανθρώπους που έτσι και δουν κατσαρίδα στο πάτωμα του σπιτιού τους συμπεριφέρονται λες και είδαν τον γκοτζίλα...

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16280
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 12 Αύγ 2020, 12:52

Luka Zydrune Panourgia poor animals because they cant fight a fight to survive against human selfishness against human laziness to reach out for the bin and dispose recycle their waste with dignity we all are “enjoying” global warming animals have no guns animals have no chemicals to pollute its all from the earth and human rises ITS head calls animals IT instead of himself
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69634
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2020, 12:53

Πήγαν αντιφά στο Δήλεσι;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Αύγ 2020, 12:58

Ρε πυροβολημένοι είστε; Γιατί πολιτικοποιείτε τα πάντα;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Αύγ 2020, 13:07

perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:39
Η Ναιδα πρωτοστατούσε?
Δεν είμαι σαύρα :cry καλά είμαι αλλά είμαι χαριτωμένη.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Αύγ 2020, 13:10

Naida έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:07
perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:39
Η Ναιδα πρωτοστατούσε?
Δεν είμαι σαύρα :cry καλά είμαι αλλά είμαι χαριτωμένη.
Μηπως εισαι το γλυκο κοριτσακι που φαινεται στο αβαταρ σου αν ναι σε διαβεβαιω οτι εισαι σεξοβομβα και
ασε τις φαρμακογλωσσες να λενε κακιουλες. :wave:

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 12 Αύγ 2020, 13:11

Naida έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:07
perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:39
Η Ναιδα πρωτοστατούσε?
Δεν είμαι σαύρα :cry καλά είμαι αλλά είμαι χαριτωμένη.
Στις δολοφονιες εννοούσα.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 12 Αύγ 2020, 13:13

georgebi έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:34
https://www.stokokkino.gr/article/4019/ ... rpeta.html
https://www.lifo.gr/now/greece/292512/e ... ei-i-anima
Εικόνα
Παρότι είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία εντελώς ακίνδυνα για τον άνθρωπο, εκατοντάδες ερπετά, φίδια, σαύρες και χελώνες που ξεβράστηκαν στις παραλίες μετά τις πλημμύρες σκοτώθηκαν από τους ανθρώπους, πρέπει να τα αφήσουμε ανενόχλητα, τόνισε η αντιπρόεδρος της Ελληνικής Ερπετολογικής Εταιρείας Μαρία Δημάκη μιλώντας Στο Κόκκινο και την Αλέκα Ζουμή.


Η κα Δημάκη περιέγραψε αναλυτικά το πώς εκατοντάδες ζώα χρησιμοποίησαν σαν σανίδα σωτηρίας τα φερτά υλικά από την νεροποντή στην Εύβοια και κατέληξαν στις ακτές στο Δήλεσι και αλλού, όπου προσπαθούν να βγουν στην ξηρά για να επιστρέψουν σε κανονικό φυσικό περιβάλλον.

Ωστόσο, λόγω του φόβου και της άγνοιας του ανθρώπου για τα ερπετά, όταν οι άνθρωποι της ΕΕΕ και άλλων οργανώσεων βρέθηκαν στο σημείο, περίπου 300 ζώα είχαν ήδη εξοντωθεί.

«Τα δυστυχή φίδια, μαζί και άποδες σαύρες, μόλις κατάφερναν να βγουν ζωντανά στην ακτή δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κάποιους κατοίκους, που θεωρούσαν ότι έτσι προφυλάσσουν το χωριό από τα υποτιθέμενα επικίνδυνα ζώα», σημειώνει χαρακτηριστικά, συμπληρώνοντας ότι ενημέρωσε Ελληνική Ερπετολογική Εταιρεία και μέλη των δύο φορέων έσπευσαν στο σημείο. «Δυστυχώς πάρα πολλά φίδια και σαύρες είχαν ήδη σκοτωθεί αλλά προλάβαμε και σταματήσαμε το κακό. Στο σημείο έφτασε και το δασαρχείο Θηβών, που ειδοποιήθηκε από την ΑΝΙΜΑ. Διασώθηκαν πολλά ζώα που θα επιστραφούν άμεσα στον τόπο τους από μέλη της Ερπετολογικής» αναφέρει, προσθέτοντας πως το πιο σημαντικό είναι ότι η παρουσία των ανθρώπων μας, που προσπαθούσαν να σταματήσουν τους άσκοπους φόνους, συγκίνησε και κινητοποίησε πολλούς κατοίκους, που γρήγορα προστέθηκαν στους διασώστες.
Οι αριστερουληδες του φυραματος σου γουσταρουν βουρδουλα τσουζει αλλα σας αρεσει. :003:


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Αύγ 2020, 13:17

plouf έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:10
Naida έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:07
perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:39
Η Ναιδα πρωτοστατούσε?
Δεν είμαι σαύρα :cry καλά είμαι αλλά είμαι χαριτωμένη.
Μηπως εισαι το γλυκο κοριτσακι που φαινεται στο αβαταρ σου αν ναι σε διαβεβαιω οτι εισαι σεξοβομβα και
ασε τις φαρμακογλωσσες να λενε κακιουλες. :wave:
Αυτό είμαι του άβαταρ. Σεξοβόμβα δεν με λες χειροβομβίδα χωρίς περονη μπορεί αλλά σ' ευχαριστώ πολύ.
Επίσης ευχαριστώ πολύ την Huawei, τα φίλτρα της huawei και το σταθερό μου χέρι :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 12 Αύγ 2020, 13:19

perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:11
Naida έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:07
perseus έγραψε:
12 Αύγ 2020, 12:39
Η Ναιδα πρωτοστατούσε?
Δεν είμαι σαύρα :cry καλά είμαι αλλά είμαι χαριτωμένη.
Στις δολοφονιες εννοούσα.
Εγώ να σκοτώσω φίδι; που αν δω φίδι θα φύγω ουρλιαζοντας από το Δήλεσι και θα πάω κολυμπώντας στην Ανάφη , ή μάλλον δεν θα προλάβω να φύγω θα λιποθυμήσω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δυστυχή φίδια και άποδες σαύρες (πρόσφυγες απο την Εύβοια) δέχονταν ροπαλιές και τσαπιές από κατοίκους στο Δήλεσι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 12 Αύγ 2020, 13:22

Naida έγραψε:
12 Αύγ 2020, 13:19
που αν δω φίδι θα φύγω ουρλιαζοντας από το Δήλεσι και θα πάω κολυμπώντας στην Ανάφη , ή μάλλον δεν θα προλάβω να φύγω θα λιποθυμήσω.
κι εκεί βρίσκεται το πρόβλημα σου
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών