Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:10

Εδώ και 15 μέρες που έχει αρχίσει το κρύο, έρχεται στην πόρτα μου και κοιμάται στο χαλάκι της εισόδου μια γατούλα.
Την ανακάλυψα από μια κάμερα που έχω στον εξωτερικό χώρο, όταν όμως ανοίγω την πόρτα εξαφανίζεται πριν την ανοίξω, δεν προλαβαίνω να την δω.
Με τα ζώα έχω ιδιαίτερη σχέση και τα πάμε πάρα πολύ καλά. Τόσο άγριο γατί όμως πρώτη φορά βλέπω. Στην αρχή της έβαλα φαγάκι και νερό, είδα ότι τα τρώει, μετά της έβαλα μια παλιά μαξιλάρα που είχα και την είδα να κοιμάται επάνω... όμως η σχέση μας έχει φτάσει στο σημείο να ανοίγω την πόρτα και να την βλέπω να με κοιτάει στην μέση της σκάλας. Με το που θα κάνω την παραμικρή κίνηση ή προσπάθεια να της μιλήσω με ένα σάλτο πηδάει στην διπλανή πολυκατοικία.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να την πλησιάσω; Να κοιμηθεί τουλάχιστον μέσα να μην κρυώνει, δεν θέλω να την φυλακίσω, άλλωστε το μέρος εδώ προσφέρεται για ελεύθερα ζώα.
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2021, 08:12

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:10
Εδώ και 15 μέρες που έχει αρχίσει το κρύο, έρχεται στην πόρτα μου και κοιμάται στο χαλάκι της εισόδου μια γατούλα.
Την ανακάλυψα από μια κάμερα που έχω στον εξωτερικό χώρο, όταν όμως ανοίγω την πόρτα εξαφανίζεται πριν την ανοίξω, δεν προλαβαίνω να την δω.
Με τα ζώα έχω ιδιαίτερη σχέση και τα πάμε πάρα πολύ καλά. Τόσο άγριο γατί όμως πρώτη φορά βλέπω. Στην αρχή της έβαλα φαγάκι και νερό, είδα ότι τα τρώει, μετά της έβαλα μια παλιά μαξιλάρα που είχα και την είδα να κοιμάται επάνω... όμως η σχέση μας έχει φτάσει στο σημείο να ανοίγω την πόρτα και να την βλέπω να με κοιτάει στην μέση της σκάλας. Με το που θα κάνω την παραμικρή κίνηση ή προσπάθεια να της μιλήσω με ένα σάλτο πηδάει στην διπλανή πολυκατοικία.

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω για να την πλησιάσω; Να κοιμηθεί τουλάχιστον μέσα να μην κρυώνει, δεν θέλω να την φυλακίσω, άλλωστε το μέρος εδώ προσφέρεται για ελεύθερα ζώα.
Άφησε της ξερή τροφή και νεράκι και βάλε της ένα κλειστό χαρτόκουτο με ένα ύφασμα μάλλινο να χουχουλιαζει κι άμα θέλει θα κάτσει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:15

Της έχω βάλει νερό και τροφή, όχι ξηρά, κρεατάκι που το κόβω σε μικρά κομματάκια. Στην αρχή έβαλα την μαξιλάρα σε ένα χαρτόκουτο αλλά δεν πάει μέσα, νομίζω φοβάται πάρα πολύ, θέλει να ελέγχει τον χώρο. Με το που έβγαλα την μαξιλάρα από την κούτα ξάπλωσε επάνω της.
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2021, 08:30

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:15
Της έχω βάλει νερό και τροφή, όχι ξηρά, κρεατάκι που το κόβω σε μικρά κομματάκια. Στην αρχή έβαλα την μαξιλάρα σε ένα χαρτόκουτο αλλά δεν πάει μέσα, νομίζω φοβάται πάρα πολύ, θέλει να ελέγχει τον χώρο. Με το που έβγαλα την μαξιλάρα από την κούτα ξάπλωσε επάνω της.
Κάνε καμιά κουλουριτσα από ύφασμα μάλλινο, καμιά παλιά σου μπλούζα αν δεν την χρειάζεσαι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:34

Naida έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:30
Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:15
Της έχω βάλει νερό και τροφή, όχι ξηρά, κρεατάκι που το κόβω σε μικρά κομματάκια. Στην αρχή έβαλα την μαξιλάρα σε ένα χαρτόκουτο αλλά δεν πάει μέσα, νομίζω φοβάται πάρα πολύ, θέλει να ελέγχει τον χώρο. Με το που έβγαλα την μαξιλάρα από την κούτα ξάπλωσε επάνω της.
Κάνε καμιά κουλουριτσα από ύφασμα μάλλινο, καμιά παλιά σου μπλούζα αν δεν την χρειάζεσαι.
Καλή ιδέα για να είναι πιο ζεστά. Και μου ήρθε ακόμα καλύτερη!!! Θα πάω να πάρω ένα ηλεκτρικό κουβερτάκι. :D
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2021, 08:36

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:34
Naida έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:30
Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:15
Της έχω βάλει νερό και τροφή, όχι ξηρά, κρεατάκι που το κόβω σε μικρά κομματάκια. Στην αρχή έβαλα την μαξιλάρα σε ένα χαρτόκουτο αλλά δεν πάει μέσα, νομίζω φοβάται πάρα πολύ, θέλει να ελέγχει τον χώρο. Με το που έβγαλα την μαξιλάρα από την κούτα ξάπλωσε επάνω της.
Κάνε καμιά κουλουριτσα από ύφασμα μάλλινο, καμιά παλιά σου μπλούζα αν δεν την χρειάζεσαι.
Καλή ιδέα για να είναι πιο ζεστά. Και μου ήρθε ακόμα καλύτερη!!! Θα πάω να πάρω ένα ηλεκτρικό κουβερτάκι. :D
Ναι και να την βρεις το πρωί έτσι

Εικόνα
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:37

Naida έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:36
Ναι και να την βρεις το πρωί έτσι

Εικόνα
:lol: Γιατί; στο χαλάκι και κατακλυσμός να γίνεται το νερό δεν φτάνει.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:39

Έχω κοιμηθεί σε ηλεκτρική... δεν έπαθα τίποτα.
the end

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 20 Ιαν 2021, 08:39

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:37
Naida έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:36
Ναι και να την βρεις το πρωί έτσι

Εικόνα
:lol: Γιατί στο χαλάκι και κατακλυσμός να γίνεται το νερό δεν φτάνει.
Δεν χρειάζεται παιδί μου ηλεκτρική κουβέρτα. Μια παλιά μαλλινη μπλουζιτσα είναι ταμάμ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Ιαν 2021, 08:44

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:34
...:D
Το ζωντανό ακούει την πόρτα και πετάγεται.

Βγες από άλλη πόρτα και πήγαινε παρακολούθησέ το χωρίς να σε καταλάβει. Βάλε του κροκέτες να φάει και πάρε μαζί σου κροκέτες που θα τις αφήσεις κάτω, χωρίς να τις πετάξεις για να μην τρομάξει. Ακομη κι αν τις μυρίσει σε πρώτη φάση είναι καλό. Μην του μιλάς αν τρομάζει και μ' αυτό.

Θέλει πολλή υπομονή και δεν είναι σίγουρο πως θα τα καταφέρεις. Μπορεί μια μέρα να εξαφανιστεί και να μην το ξαναδείς.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:45

Naida έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:39
Δεν χρειάζεται παιδί μου ηλεκτρική κουβέρτα. Μια παλιά μαλλινη μπλουζιτσα είναι ταμάμ.
Κάτι πρωινά που πήγαινα με 0°C στην δουλειά, έβρισκα τα γατάκια επάνω στις φέτες των καλοριφέρ του διαδρόμου στο υπόστεγο.
the end

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Ιαν 2021, 08:47

Έχουμε -4 αυτή τη στιγμή. :cry
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 08:49

Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:44
Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:34
...:D
Το ζωντανό ακούει την πόρτα και πετάγεται.

Βγες από άλλη πόρτα και πήγαινε παρακολούθησέ το χωρίς να σε καταλάβει. Βάλε του κροκέτες να φάει και πάρε μαζί σου κροκέτες που θα τις αφήσεις κάτω, χωρίς να τις πετάξεις για να μην τρομάξει. Ακομη κι αν τις μυρίσει σε πρώτη φάση είναι καλό. Μην του μιλάς αν τρομάζει και μ' αυτό.

Θέλει πολλή υπομονή και δεν είναι σίγουρο πως θα τα καταφέρεις. Μπορεί μια μέρα να εξαφανιστεί και να μην το ξαναδείς.
Ναι το ξέρω, δεν θέλω να το φυλακίσω όπως είπα λίγο ζεστασιά να του δώσω. Δυστυχώς η πίσω μεριά του σπιτιού δεν έχει επικοινωνία με μπροστά και όσες φορές έλειπα και γύρισα με το που ανοίγει η συρόμενη για να μπει το αμάξι μέσα την βλέπω να εξαφανίζεται στην πυλωτή της διπλανής πολυκατοικίας.
the end

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Ιαν 2021, 08:55

Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:49
Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:44
Πάνας έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:34
...:D
Το ζωντανό ακούει την πόρτα και πετάγεται.

Βγες από άλλη πόρτα και πήγαινε παρακολούθησέ το χωρίς να σε καταλάβει. Βάλε του κροκέτες να φάει και πάρε μαζί σου κροκέτες που θα τις αφήσεις κάτω, χωρίς να τις πετάξεις για να μην τρομάξει. Ακομη κι αν τις μυρίσει σε πρώτη φάση είναι καλό. Μην του μιλάς αν τρομάζει και μ' αυτό.

Θέλει πολλή υπομονή και δεν είναι σίγουρο πως θα τα καταφέρεις. Μπορεί μια μέρα να εξαφανιστεί και να μην το ξαναδείς.
Ναι το ξέρω, δεν θέλω να το φυλακίσω όπως είπα λίγο ζεστασιά να του δώσω. Δυστυχώς η πίσω μεριά του σπιτιού δεν έχει επικοινωνία με μπροστά και όσες φορές έλειπα και γύρισα με το που ανοίγει η συρόμενη για να μπει το αμάξι μέσα την βλέπω να εξαφανίζεται στην πυλωτή της διπλανής πολυκατοικίας.
Τότε βγες απ' το παράθυρο, το θέμα είναι να συνηθίσει την παρουσία σου χωρίς να νοιώθει πως απειλείται. Αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε δεν πρόκειται να σε εμπιστευτεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Μια αγριόγατα στο χαλάκι της πόρτας μου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Ιαν 2021, 09:00

Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 08:55
Τότε βγες απ' το παράθυρο, το θέμα είναι να συνηθίσει την παρουσία σου χωρίς να νοιώθει πως απειλείται. Αν δε μπορείς να το κάνεις αυτό, τότε δεν θα σε συνηθίσει.
Να βγω από το παράθυρο με πόδι σε ανάρρωση από σπάσιμο και που παράτησα τις πατερίτσες πριν μια εβδομάδα είναι λίγο δύσκολο. Θα προσπαθήσω να ανοίγω την πόρτα σιγά σιγά και θα πάρω ένα ηλεκτρικό πατάκι, όχι κουβέρτα.

Πχ https://www.drive4color.gr/show_product.php?id=3149
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών