Κοκατίλ

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Ιαν 2021, 18:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιαν 2021, 16:36
Ένα ζακό (έρωτας)
Απίστευτα τα γκριζακια . Ολα τα παπαγαλοειδη εχουν ενδιαφέρον χαρακτήρα τα μεγάλα ομως (γκριζακια - μακαο - κοκατου ) ειναι αλλου με μεσο ορο ζωης βεβαια 50 και 60 χρονια ειναι σαν να υιοθετείς παιδι .

Τα κοκατου μαλλον ειναι και τα δυνατότερα τρόλια στο ζωικο βασίλειο .


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23052
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 20 Ιαν 2021, 18:22

Mitharadir έγραψε:
20 Ιαν 2021, 17:55
AlienWay έγραψε:
20 Ιαν 2021, 17:44
Εγώ θέλω μια σημιήδα ή έστω έναν γίββωνα
Τι να τον κάνεις τον γίββωνα;
Για κατοικίδιο.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11157
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 20 Ιαν 2021, 18:29

"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 20 Ιαν 2021, 18:31

αχ, είχα χρόνια κοκατιλάκια. είχα πάρει δύο, ένα λευκό και μια γκριζούλα. ο λευκός ή λευκή ποτέ δεν μάθαμε τι ήταν, φοβόταν αλλά ήταν γλυκό πουλί. η γκριζα, ήταν ήδη εξημερωμένη και καθόταν στο χέρι μου. όταν γύρναγα από την δουλειά τα άφηνα ελεύθερα στο δωμάτιο να σουλατσάρουν.
υπέροχα και τα δυο τους. κάποια στιγμή, πέρασα από ένα πετ σοπ και είχε έναν μικροσκοπικό παπαγαλάκο, γκρι μόνο του με τρεις θηλυκές. γιατί ρώτησα? μου λένε γιατί είναι τρελό αγόρι. τον πήρα και δεν άφηνε σε χλωρό κλαρί την γκριζα. πρέπει να ζευγάρωναν 6-7 φορές την μέρα. τι τραγούδι, τι χορός, ρεζίλι σε όλη την γειτονιά. τον έβαζε να κλωσά, αλλά επειδή ήταν μικρόσωμος, μάλλον πήγαινε σε τυχαία αυγά κάθε φορά και ζέσταινε. τελικά, ένα από όλα αυτά που είχε γεννήσει, έσκασε και γεννήθηκε ο Γιωργάκης, ανήμερα της 21 Απριλίου.... :003:

τελικά, βρήκε τρόπο ένα κοπρογατο και ανέβηκε στο μπαλκονι. πάει η Κοκό, πάει ο Κροκρός (ο γαμήκουλας της γειτονιάς), πάει ο Ασπρούλης, πάει και ο Γιωργάκης.....

:e040::e040::e040:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Ιαν 2021, 20:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιαν 2021, 16:36
Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 11:07
Ψήνομαι για ένα μικρό κοκατιλάκι.

Ξέρω πως θέλουν μεγάλο κλουβί και χώρο για να πετάνε. Και υπάρχει η δυνατότητα και για τα 2.

Ξέρω πως είναι φωνακλάδικα αλλά όχι όσο τα κοκατού.

Ξέρω πως βγάζουν μια πούδρα όπως μεγαλώνουν τα φτερά τους και πως δεν αντέχουν την τέφρα των τζακιών.

Ξέρω πως θα πρέπει να το παίρνουμε μαζί όπου πάμε, ακόμη και στις διακοπές. Παρόλα αυτά ψήνομαι.

Εμπειρίες, προτάσεις, γνώσεις;
Το πρόβλημα με τα πουλιά είναι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο έξυπνα, κοινωνικά και χαδιάρικα είναι και πόσο έντονη προσωπικότητα έχουν, όταν είναι εκτός κλουβιού.

Εγώ μέχρι στιγμής, έχασα 2 που το έσκασαν επειδή τα άφηνα να πετούν και μέσα στο σπίτι. Ένα ζακό (έρωτας) και ένα κοκατίλ λουμπίνο, που αν και ήταν μια σταλιά συμπεριφερόταν στα γατιά -και όχι μόνον- σαν να ήταν πτερόσαυρος και κάπου τα είχε ψήσει και το άφηναν ήσυχο. Οι παπαγάλοι είναι κυριαρχικά όντα, ανεξαρτήτως μεγέθους και το σίγουρο είναι ότι θέλουν παρέα. Η απομόνωση και η μοναξιά, τα εκνευρίζει.

Κράτησα στη θέση του το κλουβί και κάποια στιγμή θα πάρω κι άλλο. Και θα το αφήνω κι αυτό να κυκλοφορεί. Προτιμώ τον κίνδυνο της απόδρασης, τη συναισθηματική έλλειψη και την ανησυχία για την επιβίωση τους, από το να κρατάω μονίμως εγκλωβισμένα για να είναι ασφαλή μεν, ανάπηρα δε. Στην τελική, πουλί που δεν πετάει δεν είναι πουλί αλλά διακοσμητικό.

Κατά τα άλλα, είναι πολύ πιο εύκολη και οικονομική η συντήρηση τους από την συντήρηση των άλλων κατοικίδιων. Και είναι πανέξυπνα όντα με πολύ ισχυρή προσωπικότητα, που σε κάνουν να γελάς, είτε μιλάνε ελληνικά είτε στη δική τους γλώσσα.
Έχω τη δυνατότητα να κλείσω το μπαλκόνι και να το αφήνω να πετάει εκεί οπότε του κάνει κέφι, δλδ και κάθε μέρα αν είναι καλός ο καιρός. Το συγκεκριμένο είδος πρέπει να βγαίνει απ' το κλουβί του. Και επειδή το μπαλκόνι είναι αρκετά μεγάλο, θεωρώ πως θα περνάει καλά. Θα προσελκύσει πιθανότατα αλλά πουλιά και ίσως γεράκια αλλά επειδή δεν πρόκειται να στριμωχτεί πουθενά, δεν φοβάμαι μη μου το σκοτώσει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 21 Ιαν 2021, 06:08

AlienWay έγραψε:
20 Ιαν 2021, 18:22
Mitharadir έγραψε:
20 Ιαν 2021, 17:55
AlienWay έγραψε:
20 Ιαν 2021, 17:44
Εγώ θέλω μια σημιήδα ή έστω έναν γίββωνα
Τι να τον κάνεις τον γίββωνα;
Για κατοικίδιο.

.

Ειχα αγοράσει 13 € μιά μαιμού στήν Αιθιοπία.....υπερενεργητικά ζώα.....θές υπερτεράστιο κλουβί.....

Τη κράτησα 28 μέρες μόνο.....δεν παλεύεται η υπερενεργητικότητα.....

Ειχε μια ο Παεζάνο στή Φωκίωνος Νέγρη αλλά μια μέρα μπροστά μου επιτέθηκε στά βυζά μιάς 65άρας που πέρναγε.....

Πάγενε μιά βόλτα στή Σουβάλα στήν Αίγινα κ ρώτα στό καφενείο ποιός έχει μιά ποικιλία από μαιμούδες νάνους 15 πόντων.....

Νομίζω πουλάει.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4337
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 22 Ιαν 2021, 07:58

πω πω το Παεζάνο.... τι μου θύμησες τώρα.... τα χρόνια της νιότης.....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 22 Ιαν 2021, 08:42

Naranjita έγραψε:
22 Ιαν 2021, 07:58
πω πω το Παεζάνο.... τι μου θύμησες τώρα.... τα χρόνια της νιότης.....
Τον θυμαμαι με την μαιμου

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 22 Ιαν 2021, 08:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιαν 2021, 16:36
Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 11:07
Ψήνομαι για ένα μικρό κοκατιλάκι.

Ξέρω πως θέλουν μεγάλο κλουβί και χώρο για να πετάνε. Και υπάρχει η δυνατότητα και για τα 2.

Ξέρω πως είναι φωνακλάδικα αλλά όχι όσο τα κοκατού.

Ξέρω πως βγάζουν μια πούδρα όπως μεγαλώνουν τα φτερά τους και πως δεν αντέχουν την τέφρα των τζακιών.

Ξέρω πως θα πρέπει να το παίρνουμε μαζί όπου πάμε, ακόμη και στις διακοπές. Παρόλα αυτά ψήνομαι.

Εμπειρίες, προτάσεις, γνώσεις;
Το πρόβλημα με τα πουλιά είναι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο έξυπνα, κοινωνικά και χαδιάρικα είναι και πόσο έντονη προσωπικότητα έχουν, όταν είναι εκτός κλουβιού.

Εγώ μέχρι στιγμής, έχασα 2 που το έσκασαν επειδή τα άφηνα να πετούν και μέσα στο σπίτι. Ένα ζακό (έρωτας) και ένα κοκατίλ λουμπίνο, που αν και ήταν μια σταλιά συμπεριφερόταν στα γατιά -και όχι μόνον- σαν να ήταν πτερόσαυρος και κάπου τα είχε ψήσει και το άφηναν ήσυχο. Οι παπαγάλοι είναι κυριαρχικά όντα, ανεξαρτήτως μεγέθους και το σίγουρο είναι ότι θέλουν παρέα. Η απομόνωση και η μοναξιά, τα εκνευρίζει.

Κράτησα στη θέση του το κλουβί και κάποια στιγμή θα πάρω κι άλλο. Και θα το αφήνω κι αυτό να κυκλοφορεί. Προτιμώ τον κίνδυνο της απόδρασης, τη συναισθηματική έλλειψη και την ανησυχία για την επιβίωση τους, από το να κρατάω μονίμως εγκλωβισμένα για να είναι ασφαλή μεν, ανάπηρα δε. Στην τελική, πουλί που δεν πετάει δεν είναι πουλί αλλά διακοσμητικό.

Κατά τα άλλα, είναι πολύ πιο εύκολη και οικονομική η συντήρηση τους από την συντήρηση των άλλων κατοικίδιων. Και είναι πανέξυπνα όντα με πολύ ισχυρή προσωπικότητα, που σε κάνουν να γελάς, είτε μιλάνε ελληνικά είτε στη δική τους γλώσσα.
Όταν τα αφήνεις ελεύθερα, μετά δεν έχεις πρόβλημα με τις ακαθαρσίες τους;

Είχα ένα φίλο που είχε μανία με κάτι παπαγαλάκια μικρά.
Μου είχε πει λοιπόν ότι τα συγκεκριμένα κάνουν την ανάγκη τους κάθε 5 λεπτά, αν θυμάμαι καλά.
Με το ρολόι.

Παίζει να με τρολαρε;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15233
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 22 Ιαν 2021, 10:10

Prepon έγραψε:
22 Ιαν 2021, 08:53
SpoilerShow
ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιαν 2021, 16:36
Gherschaagk έγραψε:
20 Ιαν 2021, 11:07
Ψήνομαι για ένα μικρό κοκατιλάκι.

Ξέρω πως θέλουν μεγάλο κλουβί και χώρο για να πετάνε. Και υπάρχει η δυνατότητα και για τα 2.

Ξέρω πως είναι φωνακλάδικα αλλά όχι όσο τα κοκατού.

Ξέρω πως βγάζουν μια πούδρα όπως μεγαλώνουν τα φτερά τους και πως δεν αντέχουν την τέφρα των τζακιών.

Ξέρω πως θα πρέπει να το παίρνουμε μαζί όπου πάμε, ακόμη και στις διακοπές. Παρόλα αυτά ψήνομαι.

Εμπειρίες, προτάσεις, γνώσεις;
Το πρόβλημα με τα πουλιά είναι ότι αντιλαμβάνεσαι πόσο έξυπνα, κοινωνικά και χαδιάρικα είναι και πόσο έντονη προσωπικότητα έχουν, όταν είναι εκτός κλουβιού.

Εγώ μέχρι στιγμής, έχασα 2 που το έσκασαν επειδή τα άφηνα να πετούν και μέσα στο σπίτι. Ένα ζακό (έρωτας) και ένα κοκατίλ λουμπίνο, που αν και ήταν μια σταλιά συμπεριφερόταν στα γατιά -και όχι μόνον- σαν να ήταν πτερόσαυρος και κάπου τα είχε ψήσει και το άφηναν ήσυχο. Οι παπαγάλοι είναι κυριαρχικά όντα, ανεξαρτήτως μεγέθους και το σίγουρο είναι ότι θέλουν παρέα. Η απομόνωση και η μοναξιά, τα εκνευρίζει.

Κράτησα στη θέση του το κλουβί και κάποια στιγμή θα πάρω κι άλλο. Και θα το αφήνω κι αυτό να κυκλοφορεί. Προτιμώ τον κίνδυνο της απόδρασης, τη συναισθηματική έλλειψη και την ανησυχία για την επιβίωση τους, από το να κρατάω μονίμως εγκλωβισμένα για να είναι ασφαλή μεν, ανάπηρα δε. Στην τελική, πουλί που δεν πετάει δεν είναι πουλί αλλά διακοσμητικό.

Κατά τα άλλα, είναι πολύ πιο εύκολη και οικονομική η συντήρηση τους από την συντήρηση των άλλων κατοικίδιων. Και είναι πανέξυπνα όντα με πολύ ισχυρή προσωπικότητα, που σε κάνουν να γελάς, είτε μιλάνε ελληνικά είτε στη δική τους γλώσσα.
Όταν τα αφήνεις ελεύθερα, μετά δεν έχεις πρόβλημα με τις ακαθαρσίες τους;

Είχα ένα φίλο που είχε μανία με κάτι παπαγαλάκια μικρά.
Μου είχε πει λοιπόν ότι τα συγκεκριμένα κάνουν την ανάγκη τους κάθε 5 λεπτά, αν θυμάμαι καλά.
Με το ρολόι.

Παίζει να με τρολαρε;
Έλεος κάπου! :fp: Εκτός κι αν του φίλου σου έπασχαν από διάρροια κι αυτός καθόταν και παρακολουθούσε με το ρολόι. :P

Πριν αποκτήσω γάτα, είχα κοκατίλ, τον Λίνο και ήταν αξιαγάπητος. Άκουγε το όνομά του και το είχα μάθει να σφυρίζει ένα συγκεκριμένο σκοπό. Ναι, είναι πανέξυπνα οι παπαγάλοι. Ναι αποζητούν τη συντροφιά.
Και ναι, ο φίλος σου τρολάρει. :g030:
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Μάιος 2021, 18:39

Ξέρει κανείς αν αυτά τα αξιαγάπητα πλασματάκια σκίζουν τις απλές σίτες ή θέλουν σίτα για pet;
the end

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Μάιος 2021, 19:03

Ειχα καρδερινα, καναρινι, περιστερι κλπ, ποτε δεν γουσταρα τους ψιττακους και ποτε δεν πηρα. Μας παρακαλαει η φιλη της γυναικας μου να μας δωσει ενα φωσφοριζε παπαγαλακι (τα ζευγαρωσε) αλλα δεν υπαρχει περιπτωση καμμια.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Μάιος 2021, 19:06

Ναι αλλά σχίζουν τις σίτες ή όχι; Χέλπ μι...
the end

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 26 Μάιος 2021, 19:10

Την εξυπνη;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Κοκατίλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Μάιος 2021, 19:11

Ποια έξυπνη; Μιλάω για σίτες ρολό με κάθετο κλείσιμο.
the end

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών