Σκύλοι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 13 Οκτ 2019, 12:38

:cry
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23224
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 13 Οκτ 2019, 13:01

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:17
the comet the course the tail έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:00
Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42

Αντίο καρδούλα μου, θα σε θυμάμαι για πάντα, είσαι από τις καλύτερες σελίδες της ζωής μου.
Πάνα, πέθανε η σκυλίτσα σου;
Ναι, 13,5 χρονών. Το περίμενα, εδώ και 15 μέρες δεν μπορούσε να σηκωθεί, ούτε να φάει... ευτυχώς που δεν κράτησε παραπάνω γιατί δεν θα το άντεχα.
Ούτε ευθανασία μπόρεσα να της κάνω, την περιποιόμουν μέχρι την τελευταία στιγμή.. τις δύο τελευταίες μέρες της σήκωνα το κεφάλι και της το κρατούσα για να πιεί νερό. Το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να μην πονάει.

Το καταλάβαινε και μου έγλυφε τα χέρια. Σκατά, πάω μια βόλτα να πάρω αέρα.
Μου είπες την Παρασκευή οτι δε θα αργούσε να έρθει το θλιβερό. Καλή δύναμη σε εσένα εύχομαι :c040:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11911
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 13 Οκτ 2019, 17:22

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42
Εικόνα





Αντίο καρδούλα μου, θα σε θυμάμαι για πάντα, είσαι από τις καλύτερες σελίδες της ζωής μου.
Σε νιώθω, από τις καλύτερες και σημαντικότερες σελίδες της ζωής μου έχω μοιραστεί με τις σκυλίτσες μου κι εγώ. Έζησε μια ωραία ζωή και σε άφησε όμορφα και ανεκτίμητα πράγματα, Καλή Δύναμη Πάνα.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29675
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 13 Οκτ 2019, 19:42

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42
Ειλικρινά λυπάμαι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Οκτ 2019, 20:10

Σας ευχαριστώ παιδιά, όσο και να το έχεις δουλέψει, γιατί ξέρεις από την αρχή τι θα συμβεί, η ώρα του αποχωρισμού είναι πάντα δύσκολη.
the end

- Casper -

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Οκτ 2019, 21:31

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:17
the comet the course the tail έγραψε:
13 Οκτ 2019, 11:00
Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42

Αντίο καρδούλα μου, θα σε θυμάμαι για πάντα, είσαι από τις καλύτερες σελίδες της ζωής μου.
Πάνα, πέθανε η σκυλίτσα σου;
Ναι, 13,5 χρονών. Το περίμενα, εδώ και 15 μέρες δεν μπορούσε να σηκωθεί, ούτε να φάει... ευτυχώς που δεν κράτησε παραπάνω γιατί δεν θα το άντεχα.
Ούτε ευθανασία μπόρεσα να της κάνω, την περιποιόμουν μέχρι την τελευταία στιγμή.. τις δύο τελευταίες μέρες της σήκωνα το κεφάλι και της το κρατούσα για να πιεί νερό. Το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να μην πονάει.

Το καταλάβαινε και μου έγλυφε τα χέρια. Σκατά, πάω μια βόλτα να πάρω αέρα.
Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις. Δεν κάναμε ούτε στη δική μας που είχαμε παλιά. Πέθανε στα χέρια μας. Είναι πολύ άσχημο. Λυπάμαι. :(

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 13 Οκτ 2019, 21:47

- Casper - έγραψε:
13 Οκτ 2019, 21:31
Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις. Δεν κάναμε ούτε στη δική μας που είχαμε παλιά. Πέθανε στα χέρια μας. Είναι πολύ άσχημο. Λυπάμαι. :(
Αυτό με την ευθανασία που κάνουν οι περισσότεροι μου μοιάζει σαν αποφυγή ταλαιπωρίας για τους ίδιους, ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα ζήσει και αν συνέλθει.. έτσι ένοιωσα εγώ όταν μου πέρασε από το μυαλό.
Η δικιά μου τώρα που είχε γεράσει τις τελευταίες δύο φορές που είχε οίστρο είχε καταπέσει.. για 10 μέρες την πρώτη φορά και την δεύτερη για 15 αλλά σηκώθηκε πάλι και έζησε ένα χρόνο ακόμα αυτή ήταν η τρίτη και λόγω γήρατος δεν άντεξε. Κάποιος άλλος μπορεί να την είχε στείλει από την πρώτη φορά.
the end

- Casper -

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 13 Οκτ 2019, 22:24

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 21:47
- Casper - έγραψε:
13 Οκτ 2019, 21:31
Ξέρω ακριβώς πώς νιώθεις. Δεν κάναμε ούτε στη δική μας που είχαμε παλιά. Πέθανε στα χέρια μας. Είναι πολύ άσχημο. Λυπάμαι. :(
Αυτό με την ευθανασία που κάνουν οι περισσότεροι μου μοιάζει σαν αποφυγή ταλαιπωρίας για τους ίδιους, ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα ζήσει και αν συνέλθει.. έτσι ένοιωσα εγώ όταν μου πέρασε από το μυαλό.
Η δικιά μου τώρα που είχε γεράσει τις τελευταίες δύο φορές που είχε οίστρο είχε καταπέσει.. για 10 μέρες την πρώτη φορά και την δεύτερη για 15 αλλά σηκώθηκε πάλι και έζησε ένα χρόνο ακόμα αυτή ήταν η τρίτη και λόγω γήρατος δεν άντεξε. Κάποιος άλλος μπορεί να την είχε στείλει από την πρώτη φορά.
Παίζει πολύ και ο παράγοντας ψυχολογία. Η κτηνίατρος μας έλεγε να την αφήσουμε στο κτηνιατρείο για να ψοφήσει στο κλουβί, αφού δεν δεχόμασταν την ευθανασία. Όλο το απόγευμα την φροντίζαμε μέχρι να μας φύγει. Τουλάχιστον ήταν κοντά μας, μας ένιωθε! Όταν πήραμε 2ο σκυλάκι αρρώστησε βαριά γιατί το είχαν σε χωράφι και είχε σκουληκάκια στο στομάχι του. Μας είπαν πως δεν θα βγάλει την νύχτα. Τον είχαμε 2ο μέρες και αποχωρίστηκε την μαμά του. Του πήραμε κάτι βιταμίνες που μας έγραψε η κτηνίατρος και είπαμε στον πρώην ιδιοκτήτη του να πάει το σκυλάκι δίπλα στην μαμά του και να του δίνει βιταμίνες. Να' ναι καλά ο άνθρωπος, όλο το βράδυ δεν κοιμήθηκε, του έδινε και το σκυλάκι επειδή ήταν και κοντά στην μάνα του ζωήρεψε και μέχρι το πρωί είχε συνέλθει!

Η δική σου ήταν σε καλά χέρια και δεν ταλαιπωρήθηκε. Μόνο αυτές οι σκέψεις με παρηγορούν εμένα. Αλλά η απώλεια είναι πάντα απώλεια.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 14 Οκτ 2019, 03:29

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42
Εικόνα





Αντίο καρδούλα μου, θα σε θυμάμαι για πάντα, είσαι από τις καλύτερες σελίδες της ζωής μου.
:cry:cry:cry
Είδα το μαυρο αβατάρι κι αμέσως το μυαλό μου πήγε εκεί.

Από τις φωτό που ανέβαζες και τα βιντεάκια είναι/ήταν αξιολάτρευτο.

Συλλυπητήρια !
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Ορέστης 35

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Οκτ 2019, 17:45

Πάνας έγραψε:
13 Οκτ 2019, 09:42
Εικόνα





Αντίο καρδούλα μου, θα σε θυμάμαι για πάντα, είσαι από τις καλύτερες σελίδες της ζωής μου.
Συλληπητηρια Πανα. Ο δικος μου πεθανε το 17.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Οκτ 2019, 17:57

the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 15 Οκτ 2019, 20:43

Σήμερα όλο το απόγευμα άκουγα ένα μικρό γατάκι να νιαουρίζει κάπου από δίπλα, δεν έδωσα σημασία...

Σε κάποια φάση βλέπω την γατομάνα της γειτονιάς (γειτόνισά που σέρνει καμιά δεκαριά γάτες πίσω της) να μιλάει με την Νο1 κουτσομπόλα που μένει δίπλα μου.
Το γατάκι νιάου νιάου πάλι...
Δεν δίνω σημασία και ασχολούμαι με άλλα διάφορα..
Χτυπάει το τηλέφωνο και είναι η γατομάνα αλλά κάνει διακοπές και δεν μπορούμε να μιλήσουμε, κλείνει και ξαναπαίρνει... ξανά τα ίδια.. λέω κάτι μπορεί να της συμβαίνει και βγαίνω και πάω σπίτι της..
Αρχίζει και μου λέει ότι δεν ήξερε ότι πέθανε ο σκύλος μου και ήθελε να με ρωτήσει και διάφορες άλλες μλκς... στην ουσία από την όλη συμπεριφορά ήθελε να μου πλασάρει το γατάκι τώρα που πέθανε ο σκύλος μου...

Την απέφυγα ωσάν χέλι... δεν πάει καλά ο κόσμος λέμε.
the end

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 19 Οκτ 2019, 01:15

Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Νοέμ 2019, 10:28

Tελικά υπέκυψα στις πιέσεις της κόρης μου και αποκτήσαμε ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια, το όνομά της Λούνα

Εικόνα

Η Λούνα έχει το μεγαλύτερο προσόν που μπορεί να έχει ένας σκύλος:
Δε μαδάει :003:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Νοέμ 2019, 10:41

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 10:28
Tελικά υπέκυψα στις πιέσεις της κόρης μου και αποκτήσαμε ένα ακόμα μέλος στην οικογένεια, το όνομά της Λούνα

Εικόνα

Η Λούνα έχει το μεγαλύτερο προσόν που μπορεί να έχει ένας σκύλος:
Δε μαδάει :003:
Και σε ειχα και σε υποληψη γαμωτο! :a040:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών