Σκύλοι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23300
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Απρ 2018, 09:51

για μέσα στο σπίτι; Λουτρινο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

fagano3

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 05 Απρ 2018, 11:12

Το σκυλι δεν ειναι για 6 μηνες αλλα για χρονια.

Εφοσον καποια στιγμη στο σχετικα κοντινο μελλον θα κανεις οικογενεια καλο θα ηταν να το λαβεις υποψιν.

Μερικα σκυλια ταιριαζουν περισσοτερο σε εργενηδες ή σε οικογενειες με μεγαλα παιδια.

Π.χ. αναφερθηκαν τα τσιαουα.Αυτα νομιζω οτι δεν ειναι καταλληλα οταν υπαρχουν μωρα.

Ιδανικο σκυλι για οικογενεια με μωρα.Να μην γαβγιζει ασκοπα,να ειναι φιλικο προς τα μωρα και μικρα παιδια,να μπορει να μεινει χωρις προσοχη καποιες ωρες,να μην χρειαζεται υπερβολικη ασκηση.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 05 Απρ 2018, 11:35

εγω για διαμερισμα προτεινω αυτα(εχω ενα τετοιο)

Εικόνα

αγαπησιαρικα,πολυ ησυχα, πολυ φιλικα με τα παιδια, χαμηλης ενεργειας για να μην στα κανουν ολα κατω

τα μειονεκτηματα τους ειναι α)μαδανε β) ροχαλιζουν
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Απρ 2018, 11:14

enterprise-psi έγραψε:
05 Απρ 2018, 09:50
Cecily Anne έγραψε:
05 Απρ 2018, 01:22
Για σπίτι. Ιδέες;
Οσο πιο μεγάλο είναι, τόσο περισσότερες βόλτες , και περισσότερο χρόνο σε αυτές τις βόλτες χρειάζεται.

ΑΝ μπορείς τότε πάρε έναν Dogo :romance-hearteyes:
Αν ήταν να φτάσω σε τέτοια κυβικά, πιθανότερο να έπαιρνα Κανάριο ή Κάνε κόρσο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 09 Απρ 2018, 11:31

Το πρώτο μου σκυλί ήταν ένα Αγγλικό Σέττερ. Πανέξυπνος σκύλος. Μας το χάρισαν τυχαία μια μέρα το 1997 και μεγαλώσαμε παρέα. Είχε ενέργεια πολύ, στις βόλτες τράβαγε αλλά μέσα στο σπίτι από ενός έτους και έπειτα ήταν σαν άνθρωπος. Μέχρι που άνοιγε τις πόρτες για να βγει στο μπαλκόνι για κατούρημα το βράδυ. Εκδικητικός βέβαια. Στο καινούργιο σπίτι όταν μετακομίσαμε οι γονείς δεν το άφηναν να μπει στο δωμάτιό τους. Οπότε στην πρώτη ευκαιρία που τρύπωνε, μέσα σε μισό λεπτό έχεζε/κατούραγε και μετά έβγαινε, καθόταν και έκανε το παγόνι. Αντίθετα, στο δικό μου δωμάτιο που συνέχισα να το έχω μέσα όποτε ήθελε δεν έκανε ποτέ τίποτα.

Όταν πέθανε το 2007 το καλοκαίρι, ήταν η πιο άσχημη είδηση που πήρα. 5 μήνες μετά πήρα ένα λαμπραντόρ. Ήθελα να έχω την ίδια σχέση μαζί του που είχα με το Σέττερ. Το κακό με αυτό είναι πως ακόμα και σήμερα έχει την ίδια συμπεριφορά που είχε από κουτάβι. Μουρλοκομείο σκέτο. Μια μέρα ήθελα να το κουράσω ώστε να τον βάλω μετά μέσα στο σπίτι και να κάτσει ήρεμο.

Παίξαμε κάνα 2ωρο στην ταράτσα, από μπουγέλο μέχρι "ποδόσφαιρο". Του έβαλα να φάει και καπάκι τον πήρα για βόλτα έξω. Τον πήγα σε ένα πάρκο κοντά στο σπίτι, έτρεξε κι εκεί σαν μανιακός, έφαγε γρασίδι (κυριολεκτικά) και ήρθαμε πίσω, όπου και τον έβαλα μέσα στο σπίτι. Ε, αυτό ήταν. Με το που μπήκε, πήγε τρέχοντας στο wc να πάρει την πετσέτα, μου την έφερε αλλά επί τόπου έφυγε, γιατί είδε ένα τριαντάφυλλο στον πάγκο της κουζίνας το οποίο σάλταρε και το έφαγε (το μπουμπούκι μόνο). Στροφή και σάλτοι από καναπέ σε καναπέ, μια φορά μάλιστα πάνω από το τραπεζάκι του σαλονιού. Παρκούρ κανονικό.
Τον πήρα και τον ανέβασα πάνω, όπου για καμιά ώρα τον άκουγα να τρέχει σε όλη την ταράτσα (200m2) παίζοντας με τη μπάλα μόνος του. Και όλα αυτά στην ηλικία των 8 ετών τότε.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Ορέστης 35

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Απρ 2018, 12:38

Cecily Anne έγραψε:
05 Απρ 2018, 01:22
Για σπίτι. Ιδέες;
Γιατι ρατσας; Ενα μεσαιου μεγεθους χαμογελαστο.

Ορέστης 35

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Απρ 2018, 12:46

Otto Weininger έγραψε:
09 Απρ 2018, 11:31
Το πρώτο μου σκυλί ήταν ένα Αγγλικό Σέττερ. Πανέξυπνος σκύλος. Μας το χάρισαν τυχαία μια μέρα το 1997 και μεγαλώσαμε παρέα. Είχε ενέργεια πολύ, στις βόλτες τράβαγε αλλά μέσα στο σπίτι από ενός έτους και έπειτα ήταν σαν άνθρωπος. Μέχρι που άνοιγε τις πόρτες για να βγει στο μπαλκόνι για κατούρημα το βράδυ. Εκδικητικός βέβαια. Στο καινούργιο σπίτι όταν μετακομίσαμε οι γονείς δεν το άφηναν να μπει στο δωμάτιό τους. Οπότε στην πρώτη ευκαιρία που τρύπωνε, μέσα σε μισό λεπτό έχεζε/κατούραγε και μετά έβγαινε, καθόταν και έκανε το παγόνι. Αντίθετα, στο δικό μου δωμάτιο που συνέχισα να το έχω μέσα όποτε ήθελε δεν έκανε ποτέ τίποτα.


Δεν κατουραγε απο εκδικηση αλλα γιατι δεν το θεωρουσε σπιτικο χωρο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Απρ 2018, 12:49

Προτείνω spitz γερμανικό medium
Το έχω από μωρό κι έφτασε 9 ετών. Στην αρχή προσπάθησα να το έχω μέσα στο σπίτι αλλά δε γινόταν, είναι πολύ ζωηρά, ανήσυχα και δε κάθονται σε μια μεριά
Το εχω εξω σχεδόν από πάντα, γαυγίζει μύγα να περάσει, δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο ήρεμος παρολο που ακούει, αν πχ πας κοντά ως αγνωστος την ώρα που τρώει
Κάνει για φύλακας περισσότερο

Ειμαι ευχαριστημένη και αν θα έπαιρνα πάλι τέτοιο θα είχα.
s.JPG
s.JPG (38.65 KiB) Προβλήθηκε 786 φορές

Ορέστης 35

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 09 Απρ 2018, 12:59

Ειναι ατιθασα τα σπιτζ. Τα πιο υπακουα καλοβολα ειναι τα γκολντεν. Αλλα θελουν ενασχοληση εκπαιδευση βολτες παρεα. Μελετηστε σαιτ εξωτερικου οσοι σας ενδιαφερει το θεμα σκυλος.

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 09 Απρ 2018, 12:59

Τρίχα; Παλτό ή γούνα πλέκεις;
~~¥~~

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Απρ 2018, 13:21

lyna έγραψε:
09 Απρ 2018, 12:59
Τρίχα; Παλτό ή γούνα πλέκεις;
Δε χρειάζεται ιδιαίτερη περιποίηση, τον είχαμε κουρέψει εντελώς μια χρονιά και ήταν μια βδομάδα κάτω από το αμάξι κρυμμένο, έπαθε ψυχολογικά, όντος έχουν και τα σκυλιά
Μετά ξαναέφτασαν σ αυτό το μήκος και μένουν

Πηγα το έβγαλα φωτο, ούτε για φωτο δε κάθεται ο τσαρλυ, πολύ κινητικο
Του πηγα να φάει και μη σχολιασετε το αλουμινοχαρτο του έχω παρει ποσα σετ κι όλα σπανε, ξεθωριζουν απ τον ήλιο κλ και πέταμα. Το πήρε το πανσετικό και το πήγε στα χόρτα να απολαύσει το γεύμα του
20180409_130409.jpg
20180409_130409.jpg (44.21 KiB) Προβλήθηκε 771 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 09 Απρ 2018, 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Απρ 2018, 13:22

20180409_130708.jpg
20180409_130708.jpg (47.75 KiB) Προβλήθηκε 768 φορές

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 09 Απρ 2018, 13:23

Μπλου, αυτό στο αλουμινόχαρτο μοιάζει με κου........δα. χοχοοχοο
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Σκύλοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Απρ 2018, 13:26

Κοκκαλο με κρέας είναι, εφαγε και ολοκληρα μπιφτέκια φτάνει
Αμα του πας τρωει δε καταλαβαινει. Και τρωει ότι εχεις, και αμα δεν εχεις τροφή ξηρη για σκυλια κανενα προβλημα

Είναι ελαφρος μπεζ με μια χρυση ανταυγεια

Καλυτερα μπαλκονι ( στη πολη το ειχα εκει και να σου πω ολο βολτες το πηγαινα τοτε) στο χωριο το εχω εξω και σπανια το πάω, απλα κλεινω πορτες και το αφηνω στην αυλη

Απ το να το εχεις μεσα στο σπιτι, αυτής της γνωμης είμαι, εκτος ενα που δε ξερω τι μάρκα είναι που πηγα καπου και ουτε καταλαβα ότι εχουν σκυλι ένα μικρο καφέ
Αυτό και να μην εχεις χρονο να ασχοληθείς μετα ή σου φύγει το μεράκι κι εξω καλος είναι, βασικα ο τσαρλυ μου είναι κουκλος

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών