Ο θάνατος της Γάτας.

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιούλ 2018, 20:32

Αυτές τις 20 μέρες μου πέθαναν 4 γατάκια, σήμερα το τελευταίο, ήταν σχεδόν 2 μηνών, πριν από 20 μέρες πετούσε στον κήπο και έτρεχε σαν τρελό, τώρα πάει. Έπιασαν κάποιο ενδοπαράσιτο μάλλον ή φάγανε καμία κατσαριδούλα ψεκασμένη, δεν είναι και σίγουρο, δεν έπιασε η αλοιφή και πάνε.

Αλλά ρε παιδιά, τι περίεργες που είναι οι Γάτες; Δεν νιαούρισαν ποτέ, δεν γκρίνιαξαν, απλά περίμεναν να πεθάνουν, τα έπρηξα και εγώ γιατί τα τάιζα με το ζόρι και το παρέτεινα μέρες, αλλά ακόμα και 20 λεπτά πριν σταματήσει να αναπνέει, το χάιδευα και γουργούριζε, απίστευτα ζωάκια.

Αν μπορούσα να ζητήσω κάτι από τις Γάτες, θα ήταν να με μάθουν τον τρόπο που πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Ιούλ 2018, 20:34

Δεν ξέρουν τι είναι θάνατος και αυτό που νοιώθουν νομίζουν ότι θα περάσει.
the end

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Ιούλ 2018, 20:38

νομίζω ξέρουν οτι πεθαινουν, όχι μόνο εκείνα, όλοι. Οι μανάδες τους δεν τα ταίζουν, ένα γλύψιμο τυπικό και οκ, εκείνα πάνε πιο πέρα μόνα τους. Στο τέλος, στα τελευταία 30 λεπτά/ μία ώρα, θέλουν παρέα, γουργουρίζουν, σε παρακολουθούν με τα μάτια, το τελευταίο με έγλυψε και λίγο πρίν σταματήσει. Αλλά κίχ, οσο πιο ήρεμα πάει.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Ιούλ 2018, 20:50

:cry
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 26 Ιούλ 2018, 21:03

Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 20:34
Δεν ξέρουν τι είναι θάνατος και αυτό που νοιώθουν νομίζουν ότι θα περάσει.
:o υποτιμας τα ζωα. ασφαλως και ξερουν τι ειναι ο ψοφος τους η των αλλων ζωων που πιανουν για να φανε

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Ιούλ 2018, 21:06

lolek1 έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:03
Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 20:34
Δεν ξέρουν τι είναι θάνατος και αυτό που νοιώθουν νομίζουν ότι θα περάσει.
:o υποτιμας τα ζωα. ασφαλως και ξερουν τι ειναι ο ψοφος τους η των αλλων ζωων που πιανουν για να φανε
Για δύο μηνών γατάκια μιλάμε όχι για μεγάλη γάτα με εμπειρίες. Οι μεγάλες γάτες φεύγουν και πεθαίνουν μακρυά από το σπίτι τους, δεν ξέρω γιατί...
the end

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 26 Ιούλ 2018, 21:13

Για να σε ανεβάσω λίγο να σε πω ότι η μικρή που έσωσα όχι μόνο ζει αλλά βασιλεύει δύο ανθρώπους και δύο γάτες.
Οι γάτες είναι φιλόσοφοι/γκουρού του θανάτου, διδάσκουν κρυφά τις κοσμοθεωριές τους από την αρχαιότητα σε στοές, δεν επιτρέπουν σε κανέναν να μιλάει για αυτές και όποιοι από αυτούς πούνε καμμιά μαλακία προς τα έξω τους δίνουν σκύλους για παρέα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2018, 21:19

ΝΙΝΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ

Είναι ένα μικρό γατάκι.
Αδύνατο ν'αντισταθεί
στο δάχτυλο που κουνιέται
στο κορδόνι που κρέμεται
στη ζώνη που σέρνεται.

Παίζει.


Είναι ένα μικρό γατάκι.
Δεν τρώει απο σένα,
τρώει απ'τη μάνα του.
Κι όμως τρέχει κοντά σου
μόλις σε νιώσει:

Κοιτάζει.


Είναι ένα μικρό γατάκι,
σε διάλεξε για φίλο.
Σε ξεχωρίζει αμέσως
κουλουριάζεται στο πόδι σου
και, μόλις τ'αγγίξεις,

χουρχουρίζει.


Είναι ένα μικρό γατάκι.
Είκοσι πόντοι χάρη.
Δεν μπορεί ν'ανασάνει,
κοιτάζει έντρομο,
δεν καταλαβαίνει γιατί.

Πεθαίνει.


Είναι ένα μικρό γατάκι.
Το σώμα του παράλυτο
η αναπνοή του σφυρίζει,
τα μάτια του νεκρά,
αλλά, μόλις το σηκώσεις,
μαζεύει όλη του τη δύναμη

και χουρχουρίζει.


http://www.ndimou.gr/el/keimena/oloklir ... %89%ce%bd/
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2018, 21:20

Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:06
lolek1 έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:03
Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 20:34
Δεν ξέρουν τι είναι θάνατος και αυτό που νοιώθουν νομίζουν ότι θα περάσει.
:o υποτιμας τα ζωα. ασφαλως και ξερουν τι ειναι ο ψοφος τους η των αλλων ζωων που πιανουν για να φανε
Για δύο μηνών γατάκια μιλάμε όχι για μεγάλη γάτα με εμπειρίες. Οι μεγάλες γάτες φεύγουν και πεθαίνουν μακρυά από το σπίτι τους, δεν ξέρω γιατί...
Και οι σκύλοι το ίδιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 26 Ιούλ 2018, 21:22

κριμα

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 26 Ιούλ 2018, 21:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:20
Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:06
lolek1 έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:03


:o υποτιμας τα ζωα. ασφαλως και ξερουν τι ειναι ο ψοφος τους η των αλλων ζωων που πιανουν για να φανε
Για δύο μηνών γατάκια μιλάμε όχι για μεγάλη γάτα με εμπειρίες. Οι μεγάλες γάτες φεύγουν και πεθαίνουν μακρυά από το σπίτι τους, δεν ξέρω γιατί...
Και οι σκύλοι το ίδιο.
Όταν δεν είναι καλά η σκύλα μου το καταλαβαίνω όταν κατεβαίνει στον κήπο και κάθεται στο πιο μακρινό σημείο. Έχω μεγαλώσει και σκύλους και γάτες.
the end

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2018, 21:24

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΜΟΥΨΗ

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ θα έπρεπε να έχει έναν άλλο τίτλο: η ποιότητα της αξιοπρέπειας.

Απ' όσα έμβια όντα έχω γνωρίσει, ο άνθρωπος έχει το χαμηλότερο δείκτη αξιοπρέπειας. Είναι το μόνο ον που καταφέρνει να φέρεται αδέξια, να κάνει γκάφες, να ταπεινώνεται, να φτηναίνει, να εξευτελίζεται, να γελοιοποιείται.

Ένα ζώο δεν γίνεται γελοίο. Η κάθε του κίνηση, η κάθε του στάση έχουν ποιότητα, σιγουριά και ύφος. Κι αν, καμιά φορά, γελοιοποιηθεί είναι χάρη στην παρέμβαση των ανθρώπων.

Όπως στο τσίρκο.

Δεν σας κρύβω πως ο μόνος λόγος που πάω στο τσίρκο είναι η ελπίδα πως κάποτε θα δω την επανάσταση των ζώων. Α! πώς θα ζητωκραυγάσω από χαρά, όταν ο ελέφαντας θα πάρει στο κυνήγι τη σαχλο-ωραία αναβάτιδα, όταν το άλογο θα τινάξει κάτω την ψευτο-μπαλαρίνα, και όταν η πληγιασμένη τίγρης θα δώσει ένα καλό μάθημα στο θηριοδαμαστή της!

Και στις ταυρομαχίες είμαι φανατικά με το μέρος του ταύρου.

Αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια είναι τα άλλα ονόματα της ελευθερίας. Και τα πιο ελεύθερα ζώα - τα μόνα που δεν δαμάζονται ούτε στο τσίρκο, τα μόνα που δεν υποτάσσονται σε αφέντη - είναι οι γάτες.

...........................................................................................................................

Όλοι οι γάτοι είναι αξιοπρεπείς, αλλά κανείς σαν τον Μούψη... Έντεκα χρόνια έζησε κοντά μου, και ήταν τόσο σωστός, τόσο άψογος, τόσο απόλυτος, που - κάπου - με τρόμαζε.

Ποτέ δεν ζήτησε κάτι. Ποτέ δεν ζητιάνεψε φαγητό - όσο κι αν πεινούσε. Αν του έδινες καλά - αν όχι, ήταν άξιος να πεθάνει από την πείνα, αλλά δεν θα παρακαλούσε. Ποτέ δεν ενόχλησε με την παρουσία του. Ήταν πάντα τη σωστή ώρα στη σωστή θέση. Στη γωνιά του γραφείου μου, όταν έγραφα, στα πόδια του κρεβατιού μου, όταν πήγαινα να κοιμηθώ. Έδωσε όλους τους αγώνες του - τσακώθηκε, σφάχτηκε, πόνεσε, αγάπησε - χωρίς να γκρινιάξει ή να κομπάσει. Σύντροφος πιστός, αλλά ποτέ ιδιαίτερα οικείος. Πάντα κρατούσε τη σωστή (γι' αυτόν) απόσταση.

Οι άλλοι γάτοι παίζουν, ζητιανεύουν, χαϊδεύονται, τρίβονται, γουργουρίζουν. (Πάντα βέβαια όταν αυτοί θέλουν - και πάντα με ευπρέπεια και διακριτικότητα. Ποτέ οι συμπαθητικές βαρβαρότητες των σκύλων). Ο Μούψης ήταν διαφορετικός: σαν να ανήκε σε άλλη ράτσα. Όταν ήταν παρών γινόταν το ακίνητο και αόρατο κέντρο: σιωπηλός και συλλογισμένος σαν στωικός φιλόσοφος, κέρδιζε το σεβασμό όχι μόνο των άλλων γάτων (που ούτε τον πλησίαζαν) αλλά και των ανθρώπων.

........................................................................................................................................

Τώρα ο Μούψης δεν υπάρχει πια. Ήταν ο πιο κοντινός φίλος για έντεκα χρόνια - και ο μόνος στη ζωή μου που δεν με πρόδωσε ποτέ. Αντιμετώπισε το θάνατο με την ίδια αξιοπρέπεια με την οποία έζησε. Κι όχι μόνο τον αντιμετώπισε, αλλά τον επεζήτησε με το δικό του τρόπο.

Κάποια μέρα, μετά από μια επώδυνη μάχη με δύο λυκόσκυλα, αποφάσισε να τελειώσει. Οι πληγές του δεν ήσαν θανατηφόρες, αλλά το παντοδύναμο ένστικτό του δεν του έκρυψε την αλήθεια. Ήταν γέρος, άρρωστος και, την επόμενη φορά, ο πρώτος τυχών σκύλος θα τον κατασπάραζε. Αυτόν που είχε τρέψει σε φυγή τόσους και τόσους! Κατάλαβε πως το μόνο που μπορούσε πια να περιμένει ήταν ο εξευτελισμός της αδυναμίας.

Αποφάσισε τότε να πεθάνει. Έπαψε να τρώει. Τα καλύτερα κομμάτια, τα πιο λιχούδικα φαγητά τον έκαναν μόνο και μόνο να αποστρέφει το κεφάλι του. Άρχισε να αδυνατίζει, να εξαφανίζεται. Αλλά η αποχή του σιδερένια. Κι εγώ σεβάστηκα και ακολούθησα τη θέλησή του.

Τις τελευταίες ημέρες - ίσως για να δείξει πως εκτιμούσε τη φιλία τόσων χρόνων - ήρθε για πρώτη φορά πιο κοντά μου. Ανέβηκε (με πολύ κόπο) στα γόνατά μου και γουργούρισε. Άπλωσε το σκελετωμένο σαγόνι του να το χαϊδέψω. Και με αποχαιρέτισε αίροντας για μια φορά την απόσταση που ο ίδιος είχε θεσπίσει.

Ο Μούψης βρίσκεται τώρα βαθιά σε κάποια γωνιά του κήπου. Προσπάθησα να οικοδομήσω γύρω του όση περισσότερη απόσταση, σιγουριά και γαλήνη. Να διαφυλάξω - και για μετά - την αξιοπρέπειά του.

Σκέπτομαι τώρα, πως το γεγονός ότι πολλές φορές δανείστηκα το όνομά του για να υπογράψω επιστολές, κείμενα, μελέτες δεν ήταν (όπως τότε νόμιζα) ένα χαριτωμένο εύρημα. Ήταν μια ενδόμυχη επιθυμία, μια κρυφή θέληση να του μοιάσω σε πολλές ιδιότητές του.

Έχουμε κατατάξει τα ζώα σύμφωνα με τις δικές μας αξιολογικές κλίμακες και, φυσικά, τα έχουμε τοποθετήσει κάτω από εμάς. Αυθαίρετη και εγωιστική ιεράρχηση που μας βάζει στην κορυφή της δημιουργίας....

Αλλά, όποια κλίμακα αξιών κι αν χρησιμοποιήσετε, δύσκολα θα βρείτε άνθρωπο να έζησε και να πέθανε με την αξιοπρέπεια του Μούψη. Κυρίως εκεί, μπροστά στο θάνατο, φαίνεται -ό,τι κι αν λέμε- πόσο ανώτερο από μας είναι ένα ζώο.

Τις άδειες νύχτες αναζητώ τη ζεστασιά του στα πόδια μου και σκέπτομαι: Άραγε θα αξιωθώ κι εγώ ποτέ, σε μία μου πράξη, μια τέτοια ποιότητα;

Αλλά η φύση, που προδώσαμε, δεν απαντά. Και η νύχτα είναι κρύα και τεράστια χωρίς τον Μούψη.


http://www.ndimou.gr/el/keimena/oloklir ... %88%ce%b7/
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2018, 21:27

enaon, διάβασε όλα τα ποιήματα του site.

http://www.ndimou.gr/el/keimena/oloklir ... e%bd/?pg=1
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 26 Ιούλ 2018, 21:31

sys3x έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:13
Για να σε ανεβάσω λίγο να σε πω ότι η μικρή που έσωσα όχι μόνο ζει αλλά βασιλεύει δύο ανθρώπους και δύο γάτες.
Οι γάτες είναι φιλόσοφοι/γκουρού του θανάτου, διδάσκουν κρυφά τις κοσμοθεωριές τους από την αρχαιότητα σε στοές, δεν επιτρέπουν σε κανέναν να μιλάει για αυτές και όποιοι από αυτούς πούνε καμμιά μαλακία προς τα έξω τους δίνουν σκύλους για παρέα.
:lol:
Αυτό που μου διδάσκουν οι γάτες μου είναι η απόλαυση της ζωής.
Δεν εννοώ την ηδονή αλλά να υπάρχουν, σαν μύστες ή ανώτερο είδος.

Διαλύουν κάθε άγχος μου.
Εκτός της περιόδου αναπαραγωγής όπου μας σπάζουν το πέος.

Κακή χρονιά η φετινή, η πρόσφατη ολόασπρη μεταγραφή μου γέννησε δύο τόσο μικρά, σχεδόν απέβαλε, ανάσαιναν αλλά τα παράτησε μετά το πρώτο γλύψιμο. Και μιά άλλη δεν μου τα έφερε στο σπίτι (ήταν η πρώτη πολύ ατζαμίδικη επικίνδυνη γέννα) και ξαναγκαστρώθηκε αμέσως.
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο θάνατος της Γάτας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Ιούλ 2018, 21:34

Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:20
Πάνας έγραψε:
26 Ιούλ 2018, 21:06


Για δύο μηνών γατάκια μιλάμε όχι για μεγάλη γάτα με εμπειρίες. Οι μεγάλες γάτες φεύγουν και πεθαίνουν μακρυά από το σπίτι τους, δεν ξέρω γιατί...
Και οι σκύλοι το ίδιο.
Όταν δεν είναι καλά η σκύλα μου το καταλαβαίνω όταν κατεβαίνει στον κήπο και κάθεται στο πιο μακρινό σημείο. Έχω μεγαλώσει και σκύλους και γάτες.
Όταν νοιώθουν ότι έρχεται ή ώρα θέλουν να φεύγουν μακριά.
Θέλουν να βγουν από την αυλή, το διαμέρισμα ή το αυτοκίνητο.
Όσο δεμένοι και να είναι με τους ανθρώπους, δεν θέλουν θεατές.

Το ίδιο και οι γάτες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών