sos μωρό σπουργιτάκι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Ιούλ 2018, 00:38

Πάνας έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:34
Με τον "νόμο" μας έχουν χεσμένους...




Εικόνα
είναι να μην σε κουτσουλήσει το βρωμόπουλο!
άμα την έχεις πάθει μια φορά μετά δε σε ξεχνάνε!!!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 28 Ιούλ 2018, 00:41

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:38
Πάνας έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:34
Με τον "νόμο" μας έχουν χεσμένους...




Εικόνα
είναι να μην σε κουτσουλήσει το βρωμόπουλο!
άμα την έχεις πάθει μια φορά μετά δε σε ξεχνάνε!!!
Δούλευα σε ένα υπόστεγο και είχαν κάνει φωλιά, αντί να κοιτάω κάτω που πηγαίνω κοίταγα πάνω για να αποφύγω το μέρος που κάθονταν... το αποτέλεσμα ήταν να πατήσω μέσα σε ένα κουβά με λάδι και να μου έρθει και καπάκι έτσι όπως έπεσα.
:011:

Αλλά είναι το σύμβολο της ειρήνης :D
the end

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 28 Ιούλ 2018, 00:46

Πάνας έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:41
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:38
Πάνας έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:34
Με τον "νόμο" μας έχουν χεσμένους...




Εικόνα
είναι να μην σε κουτσουλήσει το βρωμόπουλο!
άμα την έχεις πάθει μια φορά μετά δε σε ξεχνάνε!!!
Δούλευα σε ένα υπόστεγο και είχαν κάνει φωλιά, αντί να κοιτάω κάτω που πηγαίνω κοίταγα πάνω για να αποφύγω το μέρος που κάθονταν... το αποτέλεσμα ήταν να πατήσω μέσα σε ένα κουβά με λάδι και να μου έρθει και καπάκι έτσι όπως έπεσα.
:011:

Αλλά είναι το σύμβολο της ειρήνης :D
:smt005::smt005:
εμένα με είχε κουτσουλήσει πέρσι ένα στη δουλειά. επί ένα μηνα κάθε βδομάδα με κουτσουλούσε!δε ξέρω αν ήταν το ίδιο αλλά με είχα σιχαθεί.

αλλά είναι ειρηνικό ζωάκι!
:lol:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 28 Ιούλ 2018, 00:51

Ορέστης 35 έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:36

Ποιες ειναι οι παραπανω πληροφοριες που σου εδωσαν;

Βαλε απηγανους στο μπαλκονι σου και ενα κουβαδακι με βρεγμενη φρυγανια. Οι απηγανοι αρεσουν πολυ στα σπιυργιτια και μυριζουν ωραια. Σε λιγο καιρο θα ερχονται σπιργιτοσμηνη στο μπαλκονι σου και θα κελαηδανε χαρουμενα.
Ε με ρώτησαν σε τι φάση είναι το πουλί αν έχει βγάλει όλα τα φτερά του για να μπορούμε να προσδιορίσουμε την ηλίκια του λίγο. Μου είπαν ότι είναι σε φάση να πετάξει όπου να ναι για αυτό και πρέπει να το βγάλω κάπου έξω σε προφυλασσόμενο χώρο μεν, σε ανοιχτό κουτί δε.
Μου είπαν να του δώσω ζαχαρόνερο αλλά όχι απευθείας στο στόμα αλλά πάνω στο ράμφος εκεί που έχει κάτι τρύπες για να μην πνιγεί.
Να προσπαθήσω να βάλω τη φωλιά (το κουτί τέλος πάντων) που θα φτιάξω σε κοντινή απόσταση από κει που το βρήκα ... ε και τα υπόλοιπα πάνω κάτω όπως τα είπες. Για τη μουσκεμένη γατοτροφή μου είπαν για να πάρει λίγη πρωτείνη και τέτοια.
Δεν τα θυμάμαι και όλα.

Εγώ προσπάθησα να φτιάξω μια φωλιά που να θυμίζει όσο το δυνατόν λίγο τη φυσική φωλιά του. Αλλά στην αρχή το είχα βάλει σε ένα αρκετά βαθύ κουτί αλλά έτσι ούτε η μάνα του μπορούσε να το προσεγγίσει και αυτό πανικοβλήθηκε λίγο.

Η λογική που το έβαλα σε βαθύ κουτί είναι γιατί σε περίπτωση που δεν το έβρισκα μέσα να καταλάβω ότι πέταξε κι έφυγε όχι ότι καταλάθος έπεσε πάλι.

Τέσπα, επειδή όμως δεν βοηθούσε να επανασυνδεθεί με τη μάνα του έτσι τελικά έβαλα πιο χαμηλό κουτί για να μπορεί η μάνα του να το βλέπει καλύτερα και να το ταΐζει.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 28 Ιούλ 2018, 00:52

Πάνας έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:41
Δούλευα σε ένα υπόστεγο και είχαν κάνει φωλιά, αντί να κοιτάω κάτω που πηγαίνω κοίταγα πάνω για να αποφύγω το μέρος που κάθονταν... το αποτέλεσμα ήταν να πατήσω μέσα σε ένα κουβά με λάδι και να μου έρθει και καπάκι έτσι όπως έπεσα.
:011:

Αλλά είναι το σύμβολο της ειρήνης :D
:smt005:

Ορέστης 35

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Ιούλ 2018, 01:11

bizeli έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:51
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 00:36

Ποιες ειναι οι παραπανω πληροφοριες που σου εδωσαν;

Βαλε απηγανους στο μπαλκονι σου και ενα κουβαδακι με βρεγμενη φρυγανια. Οι απηγανοι αρεσουν πολυ στα σπιυργιτια και μυριζουν ωραια. Σε λιγο καιρο θα ερχονται σπιργιτοσμηνη στο μπαλκονι σου και θα κελαηδανε χαρουμενα.
Ε με ρώτησαν σε τι φάση είναι το πουλί αν έχει βγάλει όλα τα φτερά του για να μπορούμε να προσδιορίσουμε την ηλίκια του λίγο. Μου είπαν ότι είναι σε φάση να πετάξει όπου να ναι για αυτό και πρέπει να το βγάλω κάπου έξω σε προφυλασσόμενο χώρο μεν, σε ανοιχτό κουτί δε.
Μου είπαν να του δώσω ζαχαρόνερο αλλά όχι απευθείας στο στόμα αλλά πάνω στο ράμφος εκεί που έχει κάτι τρύπες για να μην πνιγεί.
Να προσπαθήσω να βάλω τη φωλιά (το κουτί τέλος πάντων) που θα φτιάξω σε κοντινή απόσταση από κει που το βρήκα ... ε και τα υπόλοιπα πάνω κάτω όπως τα είπες. Για τη μουσκεμένη γατοτροφή μου είπαν για να πάρει λίγη πρωτείνη και τέτοια.
Δεν τα θυμάμαι και όλα.

Εγώ προσπάθησα να φτιάξω μια φωλιά που να θυμίζει όσο το δυνατόν λίγο τη φυσική φωλιά του. Αλλά στην αρχή το είχα βάλει σε ένα αρκετά βαθύ κουτί αλλά έτσι ούτε η μάνα του μπορούσε να το προσεγγίσει και αυτό πανικοβλήθηκε λίγο.

Η λογική που το έβαλα σε βαθύ κουτί είναι γιατί σε περίπτωση που δεν το έβρισκα μέσα να καταλάβω ότι πέταξε κι έφυγε όχι ότι καταλάθος έπεσε πάλι.

Τέσπα, επειδή όμως δεν βοηθούσε να επανασυνδεθεί με τη μάνα του έτσι τελικά έβαλα πιο χαμηλό κουτί για να μπορεί η μάνα του να το βλέπει καλύτερα και να το ταΐζει.
Σου ειπαν κατι για θερμανση;

Αλλη φορα μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο πλεγμα. Μεσα σε λιγες μερες μαθαινουν να πετανε και να τρωνε μονα τους.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 28 Ιούλ 2018, 01:17

Ορέστης 35 έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 01:11
Σου ειπαν κατι για θερμανση;

Αλλη φορα μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο πλεγμα. Μεσα σε λιγες μερες μαθαινουν να πετανε και να τρωνε μονα τους.
Όχι απ'όσο θυμάμαι δεν μου είπαν κάτι για θέρμανση.
Τι εννοείς πλαστικό πλέγμα; Για φωλιά; Πώς να το βάλω δλδ;

Ορέστης 35

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 28 Ιούλ 2018, 01:50

bizeli έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 01:17
Ορέστης 35 έγραψε:
28 Ιούλ 2018, 01:11
Σου ειπαν κατι για θερμανση;

Αλλη φορα μπορεις να χρησιμοποιησεις και πλαστικο πλεγμα. Μεσα σε λιγες μερες μαθαινουν να πετανε και να τρωνε μονα τους.
Όχι απ'όσο θυμάμαι δεν μου είπαν κάτι για θέρμανση.
Τι εννοείς πλαστικό πλέγμα; Για φωλιά; Πώς να το βάλω δλδ;
Εννοω αυτο που βαζουν στα μπαλκονια. Μπορεις να φτιαξεις κατι σαν ανοιχτο κλουβι με αυτο ή να το βαλεις μπροστα απ τα καγκελα για να μην πεσει απο κατω (αν εχεις τη φωλια στο εδαφος)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών