sos μωρό σπουργιτάκι

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Heritage86
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2018, 23:24

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Heritage86 » 27 Ιούλ 2018, 16:26

bizeli έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 14:29
Παιδιά ένα μωρό σπουργιτάκι έπεσε μάλλον από τη φωλιά του η οποία δεν μπορώ να καταλάβω πού είναι ακριβώς και δεν μπορεί να πετάξει αλλά βλέπω που έρχεται η μάνα του.

Το θέμα είναι ότι άρχισαν να το περικυκλώνουν οι γάτες.

Μπορώ να κάνω κάτι;
Έχετε καμιά ιδέα;
Θα χρησιμοποιήσεις μια μηχανή αναζήτησης (πχ.Google) με τους παρακάτω όρους:"how to take care of an infant bird".

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 16:28

ST48410 έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 16:24
Για ρίξε μια ματιά εδώ



και εδώ

http://www.ekpaz.gr/protes-voithies-gia-neossous/
Ναι κι εγώ το είδα αυτό αλλά αυτό μιλάει για τελείως νεογέννητα.
Εμένα δεν είναι έτσι.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιούλ 2018, 16:30

Δεν κάνεις μια ερώτηση εδώ;

http://www.ekpaz.gr/contact/

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 22:10

Πήρα τηλέφωνο στην ΕΚΠΑΖ (σε ευχαριστώ ST48410) και τελικά μου είπαν να κάνω πάνω κάτω ό,τι είπε και ο Ορέστης (μπράβο ρε Ορέστη).
Τώρα πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα:
Φτιάχνω μια φωλιά στο πουλί μέσα σε ένα κουτί (ανοιχτό από πάνω αν θέλει φύγει) και το κρεμάω στο μπαλκόνι μου σε σχετικό ψηλό σημείο.
Το πουλί δεν μπορεί να πετάξει ακόμα αλλά από το ΕΚΠΑΖ μου είπαν ότι αν έχει βγάλει όλο το φτέρωμα τότε βρίσκεται στα πρώτα πετάγματα.

Ταυτόχρονα του έδωσα και λίγο ζαχαρόνερο με σύριγγα (όχι μέσα στο στόμα αλλά πάνω στο ράμφος του). Πήρε κατευθείαν τα πάνω του και άρχισε να καλεί τη μάνα του.
Η μάνα του το εντόπισε κατευθείαν και προσπαθούσε να το προσεγγίσει μέσα στη φωλιά που του έφτιαξα. Ψιλοφοβόταν να πλησιάσει το μπαλκόνι.
Περάσαμε για κάμποση ώρα η μάνα να καλεί το πουλί και το πουλί τη μάνα.

Η μάνα προσπαθούσε να του φέρει φαγητό. Το πλησίαζε και έφευγε αμέσως. Το πουλάκι αναθάρρευε όλο και πιο πολύ που έβλεπε τη μάνα του και προσπαθούσε να πετάξει να πάει κοντά της αλλά έπεφτε κάτω στο μπαλκόνι.

Σιγά σιγά απέκτησε λίγο και περισσότερη δύναμη και δοκίμαζε τα φτερά του να πετάξει ειδικά όταν έβλεπε τη μάνα του πάνω στο δέντρο ακριβώς απέναντι.

Σε κάποια φάση επειδή το δέντρο είναι πολύ κοντά στο μπαλκόνι μας, σχεδόν τα κλαδιά του μπαίνουν μέσα, παίρνω το πουλί (ευτυχώς είχε εξοικειωθεί μαζί μου και καθόταν πάνω στο δάχτυλό μου) και το τοποθετώ πάνω στο δέντρο για να το βρει η μάνα του, αφού αυτή φοβόταν να έρθει προς αυτό. Τη μάνα του την έβλεπα ακριβώς μπροστά μου να το καλεί.

Αυτό τελικά ξαναπροσπάθησε να πετάξει αλλά έπεσε πάλι από το δέντρο κάτω στο δρόμο.
Τρέχω γρήγορα, το πιάνω και λίγο πιο κει βλέπω ακόμα ένα μικρό σπουργιτάκι. Από την ίδια φωλιά προφανώς έπεσαν.
Μέχρι να το προφτάσω περνάει μια γάτα και το κάνει μια χαψιά. Πάει αυτό.

Ανεβαίνω πάνω στο σπίτι ξαναβάζω το πουλί στη φωλιά που του έφτιαξα.
Και πάλι το ίδιο σκηνικό.
Το πουλί να καλεί τη μάνα και η μάνα το πουλί.

Εγώ καθόμουν έξω στο μπαλκόνι μέχρι να δω πού θα καταλήξει όλο αυτό και παράλληλα σέρφαρα και λίγο ίντερνετ.
Σε κάποια φάση σηκώνω το βλέμμα μου να δω τι κάνει το πουλί στη φωλιά του και το πουλί άφαντο.

Κοιτάω μήπως έπεσε κάτω στο μπαλκόνι, πουθενά.
Κατεβαίνω κάτω μήπως έπεσε στο δρόμο, πουθενά.
Κοιτάω ανάμεσα στα κλαδιά του δέντρου, πουθενά.

Τώρα ή αυτό κατάφερε να πετάξει κι έφυγε ή προσπάθησε πάλι να πετάξει, έπεσε κάτω και το έφαγε καμιά γάτα.

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι έγινε.
Λίγο έστρεψα το βλέμμα μου αλλού και δεν πήρα χαμπάρι τίποτα.

Ορέστη και ST48410 σας ευχαριστώ ειλικρινά για τη βοήθειά σας. Ήταν πολύτιμη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 27 Ιούλ 2018, 22:31

bizeli έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 22:10
Εσύ τα έκανες όλα. Το μπράβο πάει σε σένα.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 22:51

Όχι ρε συ αν δεν μου έλεγες το νούμερο θα έκανα άλλα ντ' άλλα. Θα το είχα μέσα στο κλουβάκι το καημένο.
Βασικά το ΕΚΠΑΖ μου επιβεβαίωσε όσα μου είπε ο Ορέστης συν κάποιες επιπλέον πληροφορίες. Αφού πήρα το οκ και από αυτούς...
Και βασικά τα πράγματα έγιναν όπως τα είπε ο Ορέστης στη συνέχεια.
Ερχόταν η μάνα του να το ταΐσει κτλ κτλ

Οπότε θενξ και στους δυο σας.

Τώρα σχετικά με την κατάληξη του πουλιού ελπίζω να κατάφερε τελικά να πετάξει.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 27 Ιούλ 2018, 22:51

δολοφόνε μπιζέλι!!!!!!
:)
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

lolek1
Δημοσιεύσεις: 2059
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 15:27

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lolek1 » 27 Ιούλ 2018, 22:54

αλλη μια βλαμμενη μανα που δεν μπορει να μεγαλωσει τα παιδια της

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 27 Ιούλ 2018, 22:57

lolek1 έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 22:54
αλλη μια βλαμμενη μανα που δεν μπορει να μεγαλωσει τα παιδια της
πατριαρχία κι έτσι;;;
μη το χέσουμε κι αυτό το νήμα!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Ιούλ 2018, 23:04

Αν κάτσεις και προσέξεις τα άλλα σπουργίτια θα ανακαλύψεις ότι θα το περιμένουν και θα προσπαθούν να το προφυλάξουν από τις γάτες παραπλανώντας τις βάζοντας τον εαυτό τους σε κίνδυνο... Το έχω δει με τα μάτια μου.
the end

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 23:23

Πάνας έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 23:04
Αν κάτσεις και προσέξεις τα άλλα σπουργίτια θα ανακαλύψεις ότι θα το περιμένουν και θα προσπαθούν να το προφυλάξουν από τις γάτες παραπλανώντας τις βάζοντας τον εαυτό τους σε κίνδυνο... Το έχω δει με τα μάτια μου.
Ναι Πάνα έτσι έγινε τελικά με το άλλο το σπουργιτάκι που δεν τα κατάφερε.
Πετούσαν άλλα σπουργίτια από πάνω του για να το προστατέψουν, ταυτόχρονα το είχαν περικυκλώσει και κάτι γάτες και λέω "τι γίνεται εκεί ρε;"
και μέχρι να πάω κατάφερε μια γάτα να το γραπώσει.
Και πολλές φορές και τα μεγαλύτερα σπουργίτια κόντεψαν να πέσουν στα δόντια των γατιών αλλά τους ξέφευγαν.

Σωστός. :smt023

Επίσης, παρατήρησα το διαφορετικό κελάηδισμα που έχει η μάνα όταν καλεί το μικρό της.
Και γενικά επειδή και το μικρό φώναζε με απόγνωση μαζεύτηκαν κι άλλα σπουργίτια γύρω γύρω που το καλούσαν εκτός από τη μάνα.

Καλή φάση η κοινωνία των σπουργιτιών.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28125
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Ιούλ 2018, 23:23

Μας εχουν σπασει τ @@ τοσες μερες με τα νηματα για τις αγαπησιαρες γατες και τι καλες και γουτσου γουτσου και γουργουρητα και αγαπουλες.Για το οτι τρωνε νεογεννητα απροστατευτα πουλακια ουτε κουβεντα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Ιούλ 2018, 23:28

bizeli έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 23:23
Πάνας έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 23:04
Αν κάτσεις και προσέξεις τα άλλα σπουργίτια θα ανακαλύψεις ότι θα το περιμένουν και θα προσπαθούν να το προφυλάξουν από τις γάτες παραπλανώντας τις βάζοντας τον εαυτό τους σε κίνδυνο... Το έχω δει με τα μάτια μου.
Ναι Πάνα έτσι έγινε τελικά με το άλλο το σπουργιτάκι που δεν τα κατάφερε.
Πετούσαν άλλα σπουργίτια από πάνω του για να το προστατέψουν, ταυτόχρονα το είχαν περικυκλώσει και κάτι γάτες και λέω "τι γίνεται εκεί ρε;"
και μέχρι να πάω κατάφερε μια γάτα να το γραπώσει.
Και πολλές φορές και τα μεγαλύτερα σπουργίτια κόντεψαν να πέσουν στα δόντια των γατιών αλλά τους ξέφευγαν.

Σωστός. :smt023

Επίσης, παρατήρησα το διαφορετικό κελάηδισμα που έχει η μάνα όταν καλεί το μικρό της.
Και γενικά επειδή και το μικρό φώναζε με απόγνωση μαζεύτηκαν κι άλλα σπουργίτια γύρω γύρω που το καλούσαν εκτός από τη μάνα.

Καλή φάση η κοινωνία των σπουργιτιών.
Μπορεί οι άνθρωποι να μην το βλέπουν αλλά τα σπουργίτια δεν είναι αλητάκια όπως τα παρουσιάζουν...έχουν σμήνος! (ιπτάμενα.. δεν μπορώ να πω αγέλη)
the end

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 27 Ιούλ 2018, 23:35

Πάνας έγραψε:
27 Ιούλ 2018, 23:28
Μπορεί οι άνθρωποι να μην το βλέπουν αλλά τα σπουργίτια δεν είναι αλητάκια όπως τα παρουσιάζουν...έχουν σμήνος! (ιπτάμενα.. δεν μπορώ να πω αγέλη)
Εμένα ξέρεις τι άλλο μου έκανε εντύπωση;
Την πρώτη φορά που προσπάθησα να το πιάσω με απέφευγε και το κυνηγούσα και όλο κρυβόταν από δω και όλο από κει. Αφού σε κάποια φάση φοβήθηκα μην πέσει μέσα σε μια τρύπα που ήταν πιο κει και μετά δεν έβγαινε με τίποτα.

Μετά που το ανέβασα πάνω, εντάξει στην αρχή πάλι ήταν φοβισμένο, αλλά μετά άρχισε να ξεθαρρεύει και αισθανόταν ηρεμία μόνο αν καθόταν πάνω στο δάχτυλό μου.
Αφού το ξαναέβαζα μέσα στη φωλιά που του έκανα και αυτό επέμενε να ανεβαίνει πάνω μου.
Λες και καταλάβαινε ότι ήθελα να το βοηθήσω.
Δε με φοβόταν καθόλου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: sos μωρό σπουργιτάκι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 27 Ιούλ 2018, 23:56

Αφού δεν το πείραξες κατάλαβε ότι δεν θα του κάνεις κακό... ελπίζω να μην εμπιστευτεί όμως κανέναν άλλο στο μέλλον.
the end

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών