Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 12 Αύγ 2021, 16:19

georgebi έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:06
dtri2020 έγραψε:
12 Αύγ 2021, 15:53


Ευκαιρία για έναν νέο αριστερό ήρωα! Θύμα της αστυνομικής βίας!

Πολλούς ήρωες είχε η αριστερά μέχρι τώρα, αλλά ήρωα σκύλο δεν είχε!

:smt018

Αν και μιλάμε για τον χαμό μιας ζωής...

και από σεβασμό σ αυτή τη ζωή που χάθηκε...

καλό θα ήταν να μην πολιτικοποιούμε το θέμα...

παρ όλα αυτά σου επισημαίνω πως εδώ έχεις λάθος :102:


Από τον Κανέλλο στον Λουκάνικο-Πάντα στο πλευρό των διαδηλωτών
https://www.enikos.gr/society/269102/ph ... diadiloton

Εικόνα
[img]https://i.postimg.cc/t46vMZdP/1111 ... .jpg[/img]

:g030::g030:
Κατ' αρχάς μέχρι πρόσφατα είχα σκύλο, ο οποίος πέθανε από γηρατειά (ήταν 16 χρονών) και καταλαβαίνω τι σημαίνει να χάνεις ένα ζωντανό πλάσμα! Αλλά, να διευκρινήσουμε ένα πράγμα: τα ζώα είναι ζώα και οι ιδιοκτήτες τους έχουν την ευθύνη για τον έλεγχο τους! Την ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΥΝΗ!

Προσωπικά έχω ακόμη σημάδια από τα τραύματα στο αριστερό χέρι που μου άφησε η συμπεριφορά ενός τέτοιου σκυλιού όταν προσπάθησα να το απομακρύνω όταν έπλεξε σε καυγά με το δικό μου! Την στιγμή που ο διοκτήτης του δεν έκανε τίποτε και περίμενε ο δικός του σκύλος να "ξεσκίσει" τον δικό μου!

Προφανώς, αν πιστέψουμε το ρεπορτάζ, οι αστυνομικοί πήγαν στον συγκεκριμένο χώρο για να διερευνήσουν κάποιο πρόβλημα σχετικά με την συμπεριφορά των σκυλιών! Αυτό σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά στην ιστορία και αυτό θα πρέπει να το διερευνήσει η αστυνομία και όχι οι χρήστες του διαδικτύου,όπως κάνει εδώ ο συγκεκριμένος!

Στο θέμα του Λουκάνικου: ο Λουκάνικος πέθανε από φυσικά αίτια, δεν βγαίνει "ηρωικό" αφήγημα εδώ!
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Αύγ 2021, 16:20

:roll::roll:

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14693
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 12 Αύγ 2021, 16:21

Echelon έγραψε:
12 Αύγ 2021, 15:43
Parrot έγραψε:
12 Αύγ 2021, 15:41
Να δίνεται άδεια για κατοχή τέτοιων μεγάλων και επικίνδυνων σκύλων, με την προϋπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης θα τα εκπαιδεύει υποχρεωτικά.
Να ιδρυθεί και αστυνομία ζώων.
Συμφωνώ σε όλα πλην του τελευταίου. Δε μπορούμε να καβατζωσουμε αλλά κομματοσκυλα.
:smt005::smt005::smt005:
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 12 Αύγ 2021, 16:23

Αν ο ιδιοκτήτης του σκύλου είναι υπεύθυνος για τη συμπεριφορά των σκύλων του, τότε γιατί δεν πυροβόλησαν τον ιδιοκτήτη;
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
dtri2020
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 02 Απρ 2021, 10:59

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dtri2020 » 12 Αύγ 2021, 16:25

Prepon έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:23
Αν ο ιδιοκτήτης του σκύλου είναι υπεύθυνος για τη συμπεριφορά των σκύλων του, τότε γιατί δεν πυροβόλησαν τον ιδιοκτήτη;
Μήπως να το ξαναδιάβαζες; Και ίσως και να το έσβηνες;
dtrimedia: Σύντομα κοντά σας!

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2021, 16:31

nyxtovios έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:19
Σε περίπτωση που υπάρχει ταμπελα ότι υπάρχουν σκυλιά, γνωρίζει κανείς τι ισχύει;
Αυτό παίζει σε μονοκατοικίες και όχι σε ταράτσες πολυκατοικιών.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
O I
Δημοσιεύσεις: 4299
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2018, 22:11
Phorum.gr user: Ο.Ι.
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από O I » 12 Αύγ 2021, 16:35

ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:31
nyxtovios έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:19
Σε περίπτωση που υπάρχει ταμπελα ότι υπάρχουν σκυλιά, γνωρίζει κανείς τι ισχύει;
Αυτό παίζει σε μονοκατοικίες και όχι σε ταράτσες πολυκατοικιών.
Εκτός αυτού, χτυπάς κουδούνι ή ειδοποιείς τον ιδιοκτήτη να το δέσει για να μπεις (αν ειδικά το σκυλί είναι μεγάλο και φύλακας), αλλιώς κινδυνεύεις

.,
Η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας, είναι το μεγάλο κενό που θα πέσουμε μέσα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2021, 16:36

Σχετικό ανέκδοτο.

Ένας κλέφτης αποφασίζει να κλέψει ένα σπίτι πλουσίων. Το παρακολουθεί μαθαίνει πότε θα λείπουν και το βράδυ εξοπλισμένος με όλα τα σύνεργα μπαίνει μέσα. Εξουδετερώνει το συναγερμό και εκεί που κλέβει ακούει μια φωνή.
- "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."
Ξαφνιασμένος κοιτάει να δει από που έρχεται η φωνή αλλά μη βλέποντας τίποτα συνεχίζει τη δουλειά του. Οπότε σε λίγο ξανακούει τη φωνή να του λέει:
- "Ο Ιησούς σε βλέπει και θα σε τιμωρήσει."
Αποφασισμένος να δει από που έρχεται η φωνή βλέπει ένα παπαγαλάκι.
- "Εσύ μιλάς και με τρόμαξες;"
- "Ναι, εγώ."
- "Μπα και πως σε λένε;"
- "Όμηρο."
- "Όμηρο; Μα καλά τι όνομα είναι αυτό για παπαγάλο;"
- "Γιατί είναι το Ιησούς όνομα για ντόπερμαν;"
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 12 Αύγ 2021, 16:36

Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο. Το δάγκωμα του πιτ-μπουλ είναι σαν τανάλια, δεν φεύγεις από αυτό με τίποτα. Αν το σκοτώσεις την ώρα που σε δαγκώνει, τα σαγόνια δεν θα κλειδώσουν περισσότερο; Δεν θα χρειαστεί λοστός για να τα βγάλεις από το πόδι σου;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 12 Αύγ 2021, 16:36

dtri2020 έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:19




Κατ' αρχάς μέχρι πρόσφατα είχα σκύλο, ο οποίος πέθανε από γηρατειά (ήταν 16 χρονών) και καταλαβαίνω τι σημαίνει να χάνεις ένα ζωντανό πλάσμα!
............


Στο θέμα του Λουκάνικου: ο Λουκάνικος πέθανε από φυσικά αίτια, δεν βγαίνει "ηρωικό" αφήγημα εδώ!
Καταρχήν λυπάμαι για το σκύλο σου.....και εγώ έχω χάσει σκύλο από καρκίνο στα σχετικά γεράματα του και ξέρω

Για το "ηρωικό" αφήγημα όμως επιμένω πως έχεις λάθος.... :102:


https://www.lifo.gr/lifoland/mikropragm ... oy-symbolo
Εικόνα

https://www.skroutz.gr/s/21326609/%CE%9 ... CF%82.html
Εικόνα
Έζησε μια θρυλική ζωή! Ήταν ο Λουκάνικος, ο σκύλος των διαδηλώσεων στην Αθήνα από τον πρώτο καιρό της κρίσης έως το 2012. Ένας σκύλος ρωμαλέος και γενναίος, που αγωνιζόταν στο πλάι των διαδηλωτών και μοιραζόταν τα πάθη τους.

Ο Λουκάνικος έγινε σύμβολο επαναστατικό, εξώφυλλο σε δεκάδες περιοδικά ανά τον κόσμο, τραγούδι και θρύλος στα ΜΜΕ παγκοσμίως. Η μεγάλη αναγνώρισή του, ωστόσο, ήρθε το 2011, όταν το αμερικανικό περιοδικό ΤIME τον ενέταξε στις 100 προσωπικότητες της χρονιάς αφιερώνοντάς του ένα πλούσιο φωτογραφικό άλμπουμ με φωτογραφίες του από διαδηλώσεις στο κέντρο της Αθήνας.

"Με λένε Θεόδωρο, Λουκάνικο ή Λουκ. Έχω τη χαρά και την τιμή να με αποκαλούν επαναστάτη και ήρωα, κι ας είμαι απλά ένας σκύλος και όχι άνθρωπος...

Υπάρχουν όμως επαναστάτες και ήρωες στον κόσμο των ζώων ή μήπως η επανάσταση και ο ηρωισμός είναι μονάχα προνόμια των ανθρώπων;...

Εκείνο που έχει αξία για μένα είναι ότι έζησα τις πιο συναρπαστικές στιγμές της ζωής μου στην πρώτη γραμμή του πυρός. Αγωνίστηκα με κραυγές και φοβέρες μαζί με τους ανθρώπους που μάχονταν στους δρόμους για τα δικαιώματά τους...

Και χαίρομαι πολύ γι' αυτό, γιατί η ζωή μου απέκτησε σκοπό, όραμα, ουσία και αλήθεια..."
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 12 Αύγ 2021, 16:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 12 Αύγ 2021, 16:39

Βλήμα έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:36
Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο. Το δάγκωμα του πιτ-μπουλ είναι σαν τανάλια, δεν φεύγεις από αυτό με τίποτα. Αν το σκοτώσεις την ώρα που σε δαγκώνει, τα σαγόνια δεν θα κλειδώσουν περισσότερο; Δεν θα χρειαστεί λοστός για να τα βγάλεις από το πόδι σου;
γραφτο και αυτο σε καποιο βιβλιο σου να το μαθει και ο κοζμος :smt005:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 12 Αύγ 2021, 16:40

nemo έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:39
Βλήμα έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:36
Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο. Το δάγκωμα του πιτ-μπουλ είναι σαν τανάλια, δεν φεύγεις από αυτό με τίποτα. Αν το σκοτώσεις την ώρα που σε δαγκώνει, τα σαγόνια δεν θα κλειδώσουν περισσότερο; Δεν θα χρειαστεί λοστός για να τα βγάλεις από το πόδι σου;
γραφτο και αυτο σε καποιο βιβλιο σου να το μαθει και ο κοζμος :smt005:
Απλά μου φαίνεται φυσιολογικό, δεν είναι κάτι που ξέρω. Αυτά θα τα ξέρουν οι ιατροδικαστές. Ελπίζω μόνο να είναι δίκαιοι και να μην πούνε μαλακίες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

nemo
Δημοσιεύσεις: 7240
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 12 Αύγ 2021, 16:42

Βλήμα έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:40
nemo έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:39
Βλήμα έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:36
Τώρα σκέφτηκα και κάτι άλλο. Το δάγκωμα του πιτ-μπουλ είναι σαν τανάλια, δεν φεύγεις από αυτό με τίποτα. Αν το σκοτώσεις την ώρα που σε δαγκώνει, τα σαγόνια δεν θα κλειδώσουν περισσότερο; Δεν θα χρειαστεί λοστός για να τα βγάλεις από το πόδι σου;
γραφτο και αυτο σε καποιο βιβλιο σου να το μαθει και ο κοζμος :smt005:
Απλά μου φαίνεται φυσιολογικό, δεν είναι κάτι που ξέρω. Αυτά θα τα ξέρουν οι ιατροδικαστές. Ελπίζω μόνο να είναι δίκαιοι και να μην πούνε μαλακίες.
:fp::fp::fp:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Αύγ 2021, 16:43

Echelon έγραψε:
12 Αύγ 2021, 15:34
Η άλλη γαλη ήταν εκεί αφού ξέρει τι έγινε καλύτερα και από την αστυνομία και από τους ιδιοκτήτες. Μιλάμε για σουργελο :smt005::smt005: .

Καλώς να αθωωθεί το παιδί ο αστυνόμος εφόσον του την έπεσε το πιτμπουλ, αλλά το σωστό είναι και απόταξη από το σώμα. Υποτίθεται ότι εκπαιδεύονται για περίπλοκες καταστάσεις. Αν είναι να τραβάμε όπλο και να πυροβολούμε για ψύλλου πήδημα ας το κάνουμε Τέξας.
Έχεις δίκιο. Έπρεπε να ενεργήσει ψύχραιμα, να του μιλήσει και, αν δεν έπαιρνε από λόγια, να του περάσει χειροπέδες. Όχι με την βία, εννοείται.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαλάτσι: Πίτμπουλ δάγκωσε αστυνομικό σε ταράτσα πολυκατοικίας - Εκείνος τράβηξε όπλο και το σκότωσε!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 12 Αύγ 2021, 16:44

Βλήμα έγραψε:
12 Αύγ 2021, 16:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
12 Αύγ 2021, 15:18
Πολύ καλά έκανε ο αστυνομικός και σαφώς δεν θα έχει πρόβλημα, οι ιδιοκτήτες του σκύλου θα έχουν.


Αυτό που δεν κατάλαβα georgebi είναι οι δικές σου προσθήκες στις φωτο.
Οι γάτες να μην τοποθετούνται σε εγκλήματα κατά σκύλων.
Αυτό με ποια ιδιότητα το αναφέρεις;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών