γατομοναξιά

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
lagavulis
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: γατομοναξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 04 Σεπ 2021, 22:52

νύχτα έγραψε:
04 Σεπ 2021, 01:06
υπάρχει;

όταν μια γάτα ζει σε διαμέρισμα με άνθρωπο, πιστεύετε [ή γνωρίζετε] εάν αισθάνεται μοναξιά,
με την έννοια ότι ίσως επιθυμεί να συμβιώνει με μια ακόμη γάτα;

προέκυψε γέννα σε φιλικό σπίτι και έχω δίλημμα, διότι οι συνθήκες δεν βοηθούν ιδιαίτερα
να συντηρώ δύο γάτες και θα ζοριστώ, και προβληματίζομαι μήπως στενοχωριέμαι άδικα που δεν
έχει γατοσυντροφιά και αν γίνομαι υπερβολική έχοντας ενοχές καθημερινά, μα αν -εντέλει- αποφασίσω
να φέρω στο σπίτι και δεύτερη, μήπως η μεταξύ τους σχέση δεν πάει ιδιαίτερα καλά και γίνουν και οι δύο
λίγο πιο δυστυχισμένες, συνεπώς κι εγώ, συνεπώς μάταιο;

πώς το αντιλαμβάνεστε εσείς οι γατογονείς το θέμα;

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και να πληροφορήσω πως μιλάμε για γάτα
περίπου δύο ετών, θηλυκή, στειρωμένη
Πέρα από όλα τα άλλα, που είναι συζητήσιμα, το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ισχύει το μπολνταρισμένο. Αν δεν έχει συνυπάρξει στο παρελθόν με άλλη γάτα, ούτε που της περνάει από το μυαλό η έλλειψη αυτού του συγκεκριμένου είδους συντροφιάς. Οι γάτες είναι κατά βάση μοναχικά πλάσματα (ιδίως τα στειρωμένα) και η δική σου παρέα είναι υπεραρκετή. Αρκεί να ασχολείσαι σε κάποιο βαθμό, όσο και όποτε βρίσκεσαι σπίτι.
Στο οικονομικό κομμάτι, μετά τους πρώτους μήνες που έχει συχνά έξοδα ένα νέο γατί, το μηνιαίο ας πούμε κόστος, μακροπρόθεσμα, είναι αρκετά κάτω από το 2χ του κόστους συντήρησης του ενός γατιού. Υπάρχουν λύσεις και τρόποι.
Το βασικό είναι αν υπάρχει αρκετός χώρος για να κινηθούν 2 γατιά επαρκώς. Και όχι μόνο γιατί είναι απαραίτητο να κάνουν κανένα σπριντ που και που. Όσο καλά και να τα πάνε, θα υπάρξουν στιγμές που θα θέλουν να πάρουν απόσταση το ένα απο το άλλο.
Το σενάριο να μην τα πάνε καθόλου καλά, είναι αρκετά απίθανο. Θέλει λίγη υπομονή και προσοχή στην αρχή, να μην κάνουν τραυματική πρώτη γνωριμία και εν τέλει θα συμβιβαστούν.

Τα δικά μου έχουν διαφορά ηλικίας 10 χρόνια. Τις πρώτες 10 μέρες δεν υπήρχε καμία θετική ένδειξη ότι θα τα βρουν, αλλά ξαφνικά άρχισαν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβατάκι. Απο τότε, όλα καλά τον περισσότερο χρόνο, εκτός από κάτι άκυρες στιγμές που η μικρή κάνει σαν να τη σφάζει ο μεγάλος. Μετά από λίγο, πάλι μαζί.

Υπ'οψην, με ένα γατί παλεύεται η μεταφορά και αλλαγή περιβάλλοντος(πχ διακοπές) όταν δεν υπάρχει άλλη λύση. Με δύο ή και παραπάνω γατιά, πολύ δύσκολο...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: γατομοναξιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 05 Σεπ 2021, 02:13

νύχτα έγραψε:
04 Σεπ 2021, 01:40
θέλω να είναι καλά, και να μην έχω κι εγώ τύψεις εννοείται
Δεν θα είναι καλά και φταις εσύ γι αυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών