δαγκώνει;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Σεπ 2021, 00:21

Πετάχτηκα για μια βουτιά το απόγευμα, ξεμάκρυνα κάπως και είδα στα 3-4 μέτρα μια σχετικά μεγάλη θαλάσσια χελώνα.

Δεν κινήθηκε προς το μέρος μου αν και με είδε και απομακρύνθηκα γρήγορα. Τι παίζει με αυτές; Είναι επιθετικές χωρίς λόγο; Διαβάζω διάφορα περιστατικά.

Ασέβαστος

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Σεπ 2021, 09:34

ST48410 έγραψε:
17 Σεπ 2021, 00:21
Πετάχτηκα για μια βουτιά το απόγευμα, ξεμάκρυνα κάπως και είδα στα 3-4 μέτρα μια σχετικά μεγάλη θαλάσσια χελώνα.

Δεν κινήθηκε προς το μέρος μου αν και με είδε και απομακρύνθηκα γρήγορα. Τι παίζει με αυτές; Είναι επιθετικές χωρίς λόγο; Διαβάζω διάφορα περιστατικά.

Ασέβαστος
εχω συναντησει πολλες φορες.



εδω ηρθε μονη της, να δει ποιος ειμαι και τι κανω στα χωραφια της. αυτη ειναι η τυπικη συμπεριφορα τους, σε πλησιαζουν, αλλα οχι αρκετα κοντα, φοβουνται.

παρομοια συμπεριφορα εχουν ολα τα πλασματα της θαλασσας. αν εισαι πολυ μεγαλος γιανα χωρεσεις στο στομα τους, την κανουν με ελαφρα. αν δεν εισαι μεζες, εισαι κινδυνος.

δεν εχω δει ποτε επιθετικη συμπεριφορα, εκτος μιας που ηταν μπλεγμενη σε διχτυα και μεχρι να την ξεμπλεξω παλευε να με δαγκωσει, η αχαριστη. :011::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 19:44

Ξαναποστάρω σε αυτό το νήμα για να μην ανοίγω άλλο.

Σήμερα κάτω από ένα βράχο σάλευε κάτι σαν φίδι. Αρκετά έντονα σχέδια στο δέρμα. Κεφάλι δεν είδα για να πω με σιγουριά αν ήταν σμέρνα. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Βάθος 3-5 μέτρα. Δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια.

Γενικά μου αρέσει να κολυμπώ δίπλα σε βράχια με απλή μάσκα και αναπνευστήρα αλλά δεν ξέρω πια κατά πόσο είναι καλή ιδέα καθώς ξεμακραίνω καμιά διακοσιαριά μέτρα από τη μάζα των λουόμενων κι αν συμβεί κάτι δεν θα μπορέσει να πάρει είδηση κάποιος και να βοηθήσει. Παίρνετε τίποτα μέτρα προστασίας σε ανάλογες περιπτώσεις;

Ασέβαστος

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2023, 22:18

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 19:44
Ξαναποστάρω σε αυτό το νήμα για να μην ανοίγω άλλο.

Σήμερα κάτω από ένα βράχο σάλευε κάτι σαν φίδι. Αρκετά έντονα σχέδια στο δέρμα. Κεφάλι δεν είδα για να πω με σιγουριά αν ήταν σμέρνα. Τι άλλο θα μπορούσε να είναι; Βάθος 3-5 μέτρα. Δεν μπορώ να υπολογίσω με ακρίβεια.

Γενικά μου αρέσει να κολυμπώ δίπλα σε βράχια με απλή μάσκα και αναπνευστήρα αλλά δεν ξέρω πια κατά πόσο είναι καλή ιδέα καθώς ξεμακραίνω καμιά διακοσιαριά μέτρα από τη μάζα των λουόμενων κι αν συμβεί κάτι δεν θα μπορέσει να πάρει είδηση κάποιος και να βοηθήσει. Παίρνετε τίποτα μέτρα προστασίας σε ανάλογες περιπτώσεις;

Ασέβαστος
μαυροκιτρινο=σμερνα.

ασημογκρι=δρογκος.

σε φοβουνται πολυ περισσοτερο απο οτι τα φοβασαι εσυ. δεν παιζει να σου επιτεθουν αν δεν τα ενοχλησεις, και ακομη και αν τα ενοχλησεις αν εχουν δρομο διαφυγης θα φυγουν.

αυτο που κανεις, εχει τον κινδυνο να σε πατησει κανα σκαφος, αν εχει κυματισμο η/και αν ο καπτανιος ειναι γιδι. μια σημαδουρα ειναι καλο μετρο προστασιας.

απο τα εμβια της θαλασσας, δεν εχεις να φοβασαι κατι σημαντικο. το πιο επικινδυνο, ειναι ο αχινος :102: υπαρχουν και καποια δηλητηριωδη ψαρια, αλλα ειναι ακραια απιθανο να τα αγγιξεις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 22:30

Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:18
μαυροκιτρινο=σμερνα.

ασημογκρι=δρογκος.

σε φοβουνται πολυ περισσοτερο απο οτι τα φοβασαι εσυ. δεν παιζει να σου επιτεθουν αν δεν τα ενοχλησεις, και ακομη και αν τα ενοχλησεις αν εχουν δρομο διαφυγης θα φυγουν.

αυτο που κανεις, εχει τον κινδυνο να σε πατησει κανα σκαφος, αν εχει κυματισμο η/και αν ο καπτανιος ειναι γιδι. μια σημαδουρα ειναι καλο μετρο προστασιας.

απο τα εμβια της θαλασσας, δεν εχεις να φοβασαι κατι σημαντικο. το πιο επικινδυνο, ειναι ο αχινος :102: υπαρχουν και καποια δηλητηριωδη ψαρια, αλλα ειναι ακραια απιθανο να τα αγγιξεις.
Ευχαριστώ, γιατί ειλικρινά στεναχωρήθηκα σήμερα. Μου αρέσει το κολύμπι στο συγκεκριμένο μέρος και δεν θέλω να ζω με το άγχος ότι κάτι μπορεί να φοβηθεί και να έχουμε ιστορίες. Διαβάζω ζόρικα πράγματα για το δάγκωμα της σμέρνας εκτός και αν είναι ιστορίες για αγρίους.

Δεν βυθίζομαι. Μένω στην επιφάνεια. Οπότε για να με χτυπήσει σκάφος θα πρέπει να είναι τελείως χαζός. Επειδή όμως και αυτοί υπάρχουν φροντίζω με το που θα ακούσω μηχανή (και την ακούω από μεγάλες αποστάσεις) να ελέγξω σχολαστικά τριγύρω και να βεβαιωθώ ότι βλέπει ή να αποτραβηχτώ από την πορεία του. Πιο πολύ κινδυνεύω από αυτούς με τα SUP, αλλά φαντάζομαι ότι ένα χτύπημα από τέτοιο κουπί δεν θα είναι κάτι τόσο σοβαρό.

Γενικά πάντως όποτε έχω πετύχει μεγαλύτερο ψάρι ή χελώνα ή κάτι ανάλογο εκεί τριγύρω ήταν μέρα με συννεφιά σαν τη σημερινή. Έχω μετρήσει πάνω από 25 ήδη αλλά είμαι τελείως άσχετος με τα ονόματα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2023, 23:07

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 22:30


Ευχαριστώ, γιατί ειλικρινά στεναχωρήθηκα σήμερα. Μου αρέσει το κολύμπι στο συγκεκριμένο μέρος και δεν θέλω να ζω με το άγχος ότι κάτι μπορεί να φοβηθεί και να έχουμε ιστορίες. Διαβάζω ζόρικα πράγματα για το δάγκωμα της σμέρνας εκτός και αν είναι ιστορίες για αγρίους.

ιστοριες για αγριους. ναι, εχει δοντια, και δαγκωνει. οπως ολα τα σαρκοφαγα. δεν εισαι στο μενου.

απλως εχει ενα περιεργο τροπο να αναπνεει, ανοιγοκλεινωντας το στομα, και οταν το βλεπεις μοιαζει να τσαμπουκαλευεται, να δειχνει δοντια, να θελει να δαγκωσει. εχω χτυπησει μερικες, νοστιμες ειναι, ταλαιπωρια το καθαρισμα γιατο δε χτυπω πλεον, εκτος κι αν μου ζητησει κανας φιλος.

ε, ναι,τρυπημενη με 6.5 χιλιοστα ατσαλι, τσαμπουκαλευεται, στ αληθεια. δεν με εχει δαγκωσει ποτε καμμια ομως. την δαγκια την εχω φαει απο γοφαρι, και απο λουτσο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Αύγ 2023, 23:12

Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:07
την δαγκια την εχω φαει απο γοφαρι, και απο λουτσο.
Από λούτσο που χτύπησες και προσπαθούσες να απαγκιστρώσεις ή έτσι στο ξεκάρφωτο ήρθε και σε δάγκωσε;

Σήμερα πρωτοείδα λούτσο σε εκείνα τα νερά. Γύρω στα 80 εκ. Δεν ξέρω αν θεωρείται μικρό ή μεγάλο αλλά δεν πλησίασε. Μάλλον φοβόταν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32120
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Αύγ 2023, 23:26

ST48410 έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:12
Ασέβαστος έγραψε:
26 Αύγ 2023, 23:07
την δαγκια την εχω φαει απο γοφαρι, και απο λουτσο.
Από λούτσο που χτύπησες και προσπαθούσες να απαγκιστρώσεις ή έτσι στο ξεκάρφωτο ήρθε και σε δάγκωσε;

Σήμερα πρωτοείδα λούτσο σε εκείνα τα νερά. Γύρω στα 80 εκ. Δεν ξέρω αν θεωρείται μικρό ή μεγάλο αλλά δεν πλησίασε. Μάλλον φοβόταν.
εννοειται χτυπημενα με τη βεργα πανω τους και να παλευω να τα πιασω απο τα βραγχια να τα ακινητοποιησω.

τιποτα δεν ερχεται απο μονο του να σε δαγκωσει, εκτος αν χωρας ολοκληρος στο στομα του.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: δαγκώνει;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Αύγ 2023, 04:29

Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών