Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 01 Ιούλ 2021, 15:10

gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι βρίσκεται μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;

Σε ποια πολιτισμένη χώρα μπρε επιτρέπεται να πεταν φαγητά τσι δρόμοι και τσι πεζόδρομοι; :lol:
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 15:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Καλά έκανες. Αυτή η αρπα κολα τεμπέλικη φιλοζωία, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Όποιος δεν μπορεί να αναλάβει και το καθάρισμα από εστίες βρωμιάς, καλύτερα να μην κάνει τίποτα.
Προσωπικά έχω νεράκι και τροφή στην είσοδο του σπιτιού μου και πίσω στην δική μου αυλή. Εγώ τα καθαρίζω, ουδείς άλλος. Και αυτό είναι το σωστό.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιούλ 2021, 15:12

gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι βρίσκεται μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;
Το θέμα είναι πως, που και πότε βάζεις το φαγητό. Άλλο το να το βάζεις σε κουπάκια, σε συγκεκριμένο μέρος, τα οποία περιοδικά καθαρίζεις και άλλο το να αφήνεις αλουμινόχαρτα με αποφάγια παντού και οποιαδήποτε ώρα. Και το καλύτερο είναι ξηρά τροφή σε συγκεκριμένες ώρες και καθαρά μπολάκια με νερό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Ιούλ 2021, 15:12

vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:09
gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι περνάει μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;
Κάνεις λάθος, είναι κάργα ανθυγιεινό να αφήνεις μαγειρεμένη τροφή σε δημόσιο χώρο. Δημόσιος χώρος δε σημαίνει χέζω στο πεζοδρόμιο. Οφείλουμε σεβασμό.

Και δε μίλησα για την πιό αντικοινωνική συμπεριφορά που συνάντησα ποτέ στη ζωή μου, έφερα ένα παράδειγμα αντικοινωνικής συμπεριφοράς από φιλόζωο. Ζωόφιλο. Whatever!

Εν τω μεταξύ, αδέσποτοι σκύλοι δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στην περιοχή μας. Γάτες υπάρχουν που τρέφονται από τις πέριξ πολυκατοικίες. Και σε ορισμένες περιπτώσεις, "φιλόζωοι" πάνε απέναντι και τις ταΐζουν. ΠΟΤΕ μπροστά στα δικά τους πεζοδρόμια. Αυτά δεν είναι δημόσιος χώρος, μη τυχόν χέσει το σκυλί σου εκεί και δεν τα μαζέψεις, σε φάγανε στο λεπτό.
Εντάξει όταν βάζεις φαγητό σε γάτες, πρέπει να είναι ξηρά τροφή και αν δεν είναι πρέπει να έχεις το νου σου να καθαρίσεις τα αποφάγια.
Αλλά αυτή η καψερή μπορεί να μην το σκέφτηκε και μόλις της το είπες δεν το ξανάκανε.

Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 01 Ιούλ 2021, 15:14

Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Καλά έκανες. Αυτή η αρπα κολα τεμπέλικη φιλοζωία, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Όποιος δεν μπορεί να αναλάβει και το καθάρισμα από εστίες βρωμιάς, καλύτερα να μην κάνει τίποτα.
Προσωπικά έχω νεράκι και τροφή στην είσοδο του σπιτιού μου και πίσω στην δική μου αυλή. Εγώ τα καθαρίζω, ουδείς άλλος. Και αυτό είναι το σωστό.

Α να, κορίτσι σωστό. Στα κουτάκια και μετά καθάρισμα.
Όχι πως και πάλι επιτρέπεται στο πεζοδρόμιο, αλλά κάπως αξιοπρεπέστερο από το πετάω κοτόπουλα και ρύζια γενικά.
μακρυά απο κουκυά

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10379
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 01 Ιούλ 2021, 15:15

gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:12
Αλλά αυτή η καψερή μπορεί να μην το σκέφτηκε και μόλις της το είπες δεν το ξανάκανε.
Αυτή η καψερή αμολούσε φαγητό δεξιά κι αριστερά στην περιοχή. Κάνε το καλό, αλλά κάντο σωστά. Γιατί μπροστά στο δικό της πεζοδρόμιο δεν έπαιζε με τίποτα να άφηνε τέτοια βρωμιά. Τη βρωμιά στο δικό μας πεζοδρόμιο όμως έπρεπε να την καθαρίζουμε εμείς.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιούλ 2021, 15:15

gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:12
Αλλά αυτή η καψερή μπορεί να μην το σκέφτηκε και μόλις της το είπες δεν το ξανάκανε.
Αυτά πρέπει να τα σκέφτεσαι γιατί τη δυσαρέσκεια που μπορεί να δημιουργήσουν, την πληρώνουν τα γατιά και όχι οι καψερές.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 15:16

Beria έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:09
Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:03
stergiosbik έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:35
Καπου εδω θα μπει η γνωστη κομπλεξικη και θα σας αρχισει στα μπινελικια.
Εγώ δεν επιζητώ την ευθανασία των αδέσποτων, ούτε είμαι σκατόψυχη. Θέλει αρχίδια να μπορείς να διακρίνεις την αρχή του προβλήματος πριν πάρεις αποφάσεις εν θερμώ, όπως μερικοί από σας, που είστε ''μπέηδες'' στα τελεσίδικα τσιτάτα. Ουστ.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 14:59


Όχι βέβαια. Δεν είπα ποτέ αυτό.
Εγώ αυτό διαβάζω.
Όχι, έχει ανακαλύψει (από τα βάθη ενός σκοτεινού λογικού πάτου όμως) τη λεπτή διαφορά φιλόζωου με ζωόφιλου
Τι να σου πω. Αφορά τον ίδιο. Εγώ κρίνω απ'τα συμφραζόμενα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Ιούλ 2021, 15:18

Μπαντάς έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:10
gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06
vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:01
Προσωπικά, αντικοινωνική συμπεριφορά έχω δει από μία κυρία στη γειτονιά που πετάει μαγειρεμένο κοτόπουλο με ρύζι έξω από την πολυκατοικία μας για να "ταΐσει τις γάτες".

Κάποια στιγμή της έριξα ένα ξέχεσμα σε φάση "φιλόζωη στο δικό σου πεζοδρόμιο, γκέγκε;" και έκτοτε σταμάτησε αυτή την ανθυγιεινή συνήθεια.
Δηλαδή μια γυναίκα έβαζε φαγητό σε γάτες μπροστά στην πολυκατοικία σας και όταν της είπες να σταματήσει, σταμάτησε.
Που δεν ήταν και υποχρεωμένη καθώς το πεζοδρόμιο είναι δημόσιος χώρος και το οτι εκείνο το κομμάτι βρίσκεται μπροστά απο την πολυκατοικία σας δεν σημαίνει τίποτα.

Αυτή είναι η πιο αντικοινωνική συμπεριφορά που έχεις συναντήσει στην ζωή σου;

Σε ποια πολιτισμένη χώρα μπρε επιτρέπεται να πεταν φαγητά τσι δρόμοι και τσι πεζόδρομοι; :lol:
Στην δικιά μας χώρα επιτρέπεται να ταϊζεις τα αδεσποτα στον δρόμο.
Όπως είπαν και οι άλλοι το καλύτερο είναι να βάζεις ξηρά τροφή και νερό και να φροντίζεις για την καθαριότητα, αλλά οκ αν κάποιος πάει να κάνει το καλό και δεν τα σκεφτεί όλα αυτά δεν είναι ανάγκη να τον μπρογκήξουμε, μπορούμε να του υποδείξουμε ευγενικά τον σωστό τρόπο.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 01 Ιούλ 2021, 15:18

Μπαντάς έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:14
Πασιφάη έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:06


Καλά έκανες. Αυτή η αρπα κολα τεμπέλικη φιλοζωία, δημιουργεί πολλά προβλήματα. Όποιος δεν μπορεί να αναλάβει και το καθάρισμα από εστίες βρωμιάς, καλύτερα να μην κάνει τίποτα.
Προσωπικά έχω νεράκι και τροφή στην είσοδο του σπιτιού μου και πίσω στην δική μου αυλή. Εγώ τα καθαρίζω, ουδείς άλλος. Και αυτό είναι το σωστό.

Α να, κορίτσι σωστό. Στα κουτάκια και μετά καθάρισμα.
Όχι πως και πάλι επιτρέπεται στο πεζοδρόμιο, αλλά κάπως αξιοπρεπέστερο από το πετάω κοτόπουλα και ρύζια γενικά.
Ούτε καν στο πεζοδρόμιο. Στην εσοχή της εισόδου μου. Δεν θα κάνω αυτά που κοροϊδεύω.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 01 Ιούλ 2021, 15:19

vatraxos έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:15
gassim έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 15:12
Αλλά αυτή η καψερή μπορεί να μην το σκέφτηκε και μόλις της το είπες δεν το ξανάκανε.
Αυτή η καψερή αμολούσε φαγητό δεξιά κι αριστερά στην περιοχή. Κάνε το καλό, αλλά κάντο σωστά. Γιατί μπροστά στο δικό της πεζοδρόμιο δεν έπαιζε με τίποτα να άφηνε τέτοια βρωμιά. Τη βρωμιά στο δικό μας πεζοδρόμιο όμως έπρεπε να την καθαρίζουμε εμείς.
Εντάξει αν το έκανε συστηματικά αλλάζει.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16966
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 08 Ιούλ 2021, 22:35

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών