Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.
ritzeri

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 26 Αύγ 2018, 03:30

Δεν έλεγες ότι ΜΠΟΡΕΙ και να μην ισχύουν .

Έλεγες ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Και μια ερώτηση, τι εννοείς ότι δεν μπορεί ένας δάσκαλος να παίρνει συνέχεια άδεια για το σκύλο του, δλδ τι εννοείς με τη λέξη συνέχεια;
Μπορεί να πάρει 1 μέρα επειδή είναι άρρωστο το σκυλί;
Μπορεί 3;
5;

User_601

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 26 Αύγ 2018, 03:31

bizeli έγραψε:
26 Αύγ 2018, 03:21
ritzeri έγραψε:
26 Αύγ 2018, 02:42
Τότε φυσικά το Μπιζέλι, ως συνάδελφος, είχε αρνηθεί πως μπορεί να γίνονται τέτοια πράγματα. Με κατηγόρησε για ψεύτη.
Έλεγε ότι δεν θα μπορούσε η δασκάλα του γιου μου να πάρει άδεια για το σκυλί της και ότι είναι πολύ αυστηρά τα πράγματα. Ούτε θα μπορούσε να ξεγελάσει τον διευθυντή με φανταστικές ιστορίες για δήθεν άντρα κλπ
Κι ότι αν ένας δάσκαλος χάσει κάποιον δικό του ανθρωπο, τότε πρέπει να το αποδείξει γραπτώς στον διευθυντή του σχολείου προκειμένου να αιτηθεί άδεια για να τον πενθήσει.


Κρίμα ρε πουστη μου που χαθηκε το αρχειο.
Ίσως όμως κάποιοι θυμούνται την συγκεκριμένη συζήτηση.
Θα εξηγούσε πολλα
Πραγματικά κρίμα που χάθηκε γιατί μεταφέρεις λεγόμενά μου χωρίς να υπάρχει αυτούσιος ολόκληρος ο διάλογος για να καταλάβω κι εγώ σε τι σου απαντούσα ακριβώς.
Το να μεταφέρεις περιληπτικά τον διάλογο που είχαμε δεν βγάζουμε άκρη.

Γενικά θυμάμαι πάντως όσες φορές μιλούσαμε να προσπαθώ να σου αποδείξω ότι όσα μας μεταφέρεις μπορεί και να μην ισχύουν.
Δεν θυμάμαι καν τη συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά οκ πες ότι τα είπα, πραγματικά δεν θυμάμαι, δεν βλέπω να είπα κάτι που δεν ισχύει.
Ναι, δεν μπορείς να παίρνεις συνέχεια άδεια με αιτιολογία τον σκύλο σου, ναι δεν μπορείς να παρουσιάζεις πλαστά στοιχεία, ναι άμα χάσεις δικό σου άνθρωπο πρέπει να το αποδείξεις γραπτώς.
Τι σχέση έχει με εμένα όλη αυτή η ιστορία που περιγράφεις πιο πάνω;
βΡΕ αγαπουλα...γιατι πρεπει να απολογισε στον καθε ΣΚΑΤΟΜΥΑΛΟ/ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟ; Πλακα κανουμε τωρα;
ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ;
Αν δικαιουσε αδεια δικαιουσε αδεια τελεια και παυλα.Τον λογο....δεν θα τον κρινει κανενας.Αλλος παιρνει αδειες να θρηνισει το ζωακι του,αλλος για να τα σπασει στα μπουζουκια,να παει διακοπουλες κλπ. ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΕ;ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ!!!!
Η ουσια εδω ειναι οτι αυστολα ξεσκεπαστικαν ΟΙ ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΙ.ΣΚΑΤΟΨΥΧΟΙ..οχι μονο επειδη μισουν τα ζωα,πασιφανεστατο αυτο,αλλα επειδη ΜΙΣΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΟΥΝ ΖΩΑ.Τι συζηταμε τωρα;Αφου ξεκαθαρα βλεπεις οτι δεν σχολιαζουν πλεον τους μη φιλοζωους....δηλαδη αυτους που κανουν παπαριες,ΑΛΛΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ ΖΩΑΚΙ.Δαφνι και παλι δαφνι λεεμ..μισανθρωπισμος σε οσους εχουν αλλη σταση ζωης ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ
Και θα το ξαναπω.
στον Αρη αδελφες μου...........στον Αρη!!και ριξτε και μια ροχαλα στον καθρεφτη σας!Στον Αρη.Μονοι σας με την αφεντομουτσουναρα σας!Να καμαρωνεστε,,,να βγαζετε και σελφι...και να ζητε χωρις την αναγκη κανενος! :wave: ΜΠΟΡΕΙΤΕ;ΜΠΑ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ. ΕΡΕ ΞΥΛΟ ΠΟΥ ΠΆΕΙ ΧΑΜΕΜΟ!

ritzeri

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 26 Αύγ 2018, 03:40

Εσθήρ έγραψε:
26 Αύγ 2018, 03:31
,ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ[/b]
Αυτοί που είναι ανίκανοι να αγαπήσουν κάτι άλλο εκτός από την πάρτη τους έχουν οικογένειες , παιδιά, φίλους , συνεργάτες και πιθανόν είχαν στη ζωή τους περισσότερα σκυλιά από ο,τι θα έχεις εσύ ποτέ σου.

Απλά δε τα γλωσσοφυλαγαν, δεν τα πηδαγαν και δεν τα βγάζανε για καφέ.

Και εννοείται, κάθε φορά που γιατρός έκρινε ότι πρέπει να ακολουθήσουν συγκεκριμένη θεραπεια, την ακολουθούσαν.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 26 Αύγ 2018, 03:55

ritzeri έγραψε:
26 Αύγ 2018, 03:30
Δεν έλεγες ότι ΜΠΟΡΕΙ και να μην ισχύουν .

Έλεγες ότι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.

Και μια ερώτηση, τι εννοείς ότι δεν μπορεί ένας δάσκαλος να παίρνει συνέχεια άδεια για το σκύλο του, δλδ τι εννοείς με τη λέξη συνέχεια;
Μπορεί να πάρει 1 μέρα επειδή είναι άρρωστο το σκυλί;
Μπορεί 3;
5;
Κοίτα για να σου έλεγα κιόλας αποκλείεται σημαίνει ότι έτσι όπως μου τα παρουσίαζες τότε αποκλείεται να ίσχυαν.
Όχι, ότι δεν έγιναν τα γεγονότα που ισχυρίζεσαι αλλά ο τρόπος που εσύ τα μετέφερες ήταν αμφιβόλου αξιοπιστίας ή είχε αρκετά κενά η ιστορία σου και πάνω σε αυτά πιθανώς σου απαντούσα.

Επειδή είναι άρρωστο το σκυλί. :roll:
Υπάρχουν διάφορες άδειες που μπορεί να πάρει ο καθένας.
Κανονική, αναρρωτική, εγκυμοσύνης, γάμου, εκπαιδευτική, γονεϊκή, πένθους κτλ και είναι συγκεκριμένες μέρες που δικαιούσαι.
Για κάθε μία από τις παραπάνω άδειες χρειάζονται έγγραφα που να τις αιτιολογούν.
Μόνο για αν είναι μία μέρα ή δύο (δε θυμάμαι) κάνεις απλά υπεύθυνη δήλωση.

Τώρα αυτή δεν ξέρω τι λόγους επικαλούνταν κάθε φορά και πώς τους αιτιολογούσε. Στην υπηρεσία της, μπορεί να μην έλεγε ότι ήταν ο σκύλος της και να επικαλούνταν κάποιον άλλο λόγο και να έφερνε και τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Δεν μπορεί η υπηρεσία, εφόσον φέρνεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά, να σου την αρνηθεί.

Αν εσύ μου έλεγες ότι έπαιρνε 30 μέρες άδεια για τον σκύλο της, έτσι όπως τα παρουσιάζεις δεν στέκει.
Προφανώς, θα έγραφε για προσωπικούς λόγους χωρίς να διευκρινίζει και θα έπαιρνε την κανονική της άδεια πχ.
Όπως και πάρα πολλοί άλλοι το κάνουν αυτό για λόγους ανωτέρας βίας.

Αλήθεια, εσύ πού ξέρεις ότι ήταν για τον σκύλο της;
Σας το είπε;

Στη δική μου περίπτωση, ζήτησα μια μέρα άδεια από τον διευθυντή μου όλη τη χρονιά, του είπα κιόλας την αλήθεια και δέχθηκε να μου τη δώσει εφόσον μπορούσαν να με καλύψουν οι συνάδελφοι για μια μόνο ημέρα.
Δεν δημιούργησα κάποιο άλλο πρόβλημα στο σχολείο σαν αυτά που περιγράφεις.

ritzeri

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ritzeri » 26 Αύγ 2018, 04:03

Το ξέρω γιατί είναι γνωστή της αδερφής μου.

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 26 Αύγ 2018, 04:14

ritzeri έγραψε:
26 Αύγ 2018, 04:03
Το ξέρω γιατί είναι γνωστή της αδερφής μου.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι για όσα ισχυρίζομαι κάθε φορά σχετικά με τη δουλειά μου τα βασίζω σε νόμους που ο καθένας μπορεί να βρει στο ίντερνετ.
Εσύ μεταφέρεις μια υποκειμενική εικόνα μιας προσωπικής σου εμπειρίας κι εγώ βάσει νόμων σου απαντώ τι ισχύει από αυτά που λες και τι δεν ισχύει.
Δεν είπα κάποιο φοβερό μυστικό που με ξεσκέπασες.

Το ότι ο λόγος που πήρα εγώ ΜΙΑ μέρα άδεια (που θα μπορούσα να είχα πάρει για οποιονδήποτε άλλο λόγο ανωτέρας βίας) έτυχε να συμπίπτει με μια δική σου προσωπική ιστορία, δεν σημαίνει ότι αυτές οι δυο ιστορίες ταυτίζονται.

Καλή σου μέρα.

Nameless Ghoul

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nameless Ghoul » 26 Αύγ 2018, 15:52

foscilis έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:45
Nameless Ghoul έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:40
foscilis έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:35
κάθε φορά που το συμπαθές ζωάκι :g094: τολμάει να βγάζει κιχ του ρίχνει 115dB υπέρηχων στη μάπα προκαλώντας του ανείπωτο :g094: φόβο :g094: και πόνο :g094: χωρίς κανένας να μπορεί να αποδείξει (ή να καταλάβει) κάτι
Κάτι που λέγαμε για ψυχανώμαλους παραπάνω...
Εγώ θεωρώ ότι με τη συσκευή το ζώο απλά εκπαιδεύεται να μην κάνει μαλακίες. Άλλωστε έτσι λανσάρεται και αυτό είναι.

Το διατύπωσα όμως με τρόπο που να πήξετε οι ψυχοπαθείς που νομίζετε ότι είναι ένα αθώο πλάσμα ικανό να βιώσει αδικία και ιδιαίτερα η Γαλή που είπε στο θύμα "θα γαβγίζει όσο θέλει και δε μπορείς να κάνεις τίποτα".

Guess what: μπορεί.

Αυτοί που δε μπορούν να κάνουν τίποτα εκτός από το να πήζουν είστε εσείς οι μαλάκες ζωόφιλοι.
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι χρειάζεσαι επειγόντως ένα Laxatol. Ανακουφίζει.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Αύγ 2018, 22:40

foscilis έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:45
Nameless Ghoul έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:40
foscilis έγραψε:
25 Αύγ 2018, 19:35
κάθε φορά που το συμπαθές ζωάκι :g094: τολμάει να βγάζει κιχ του ρίχνει 115dB υπέρηχων στη μάπα προκαλώντας του ανείπωτο :g094: φόβο :g094: και πόνο :g094: χωρίς κανένας να μπορεί να αποδείξει (ή να καταλάβει) κάτι
Κάτι που λέγαμε για ψυχανώμαλους παραπάνω...
Εγώ θεωρώ ότι με τη συσκευή το ζώο απλά εκπαιδεύεται να μην κάνει μαλακίες. Άλλωστε έτσι λανσάρεται και αυτό είναι.

Το διατύπωσα όμως με τρόπο που να πήξετε οι ψυχοπαθείς που νομίζετε ότι είναι ένα αθώο πλάσμα ικανό να βιώσει αδικία και ιδιαίτερα η Γαλή που είπε στο θύμα "θα γαβγίζει όσο θέλει και δε μπορείς να κάνεις τίποτα".

Guess what: μπορεί.

Αυτοί που δε μπορούν να κάνουν τίποτα εκτός από το να πήζουν είστε εσείς οι μαλάκες ζωόφιλοι.


Τελικά τό νήμα αποδείχθηκε χρήσιμο γιά 2 λόγους ....

Τό κείμενο τού Αγη .... καί τήν υπόδειξη τού Φόσιλι .... γιά τούς υπερήχους .....

Η Γαληνοτάτη ..... επιδεικνύει τό Σαδιστικό βάθος πού διαθέτει ...... ανερυθρίαστα .....

Αν υπολογισθεί τό κόστος κατοχής καί διατροφής ζώου..... σύν τό κόστος τών αδέσποτων ...

Πρέπει νά μιλάμε γιά Δίς € ..... τί ταμεία Ανεργίας καί μαλακίες τώρα....

Σημεία τών καιρών ..... τών κακών τους τών καιρών ......

Καί Λύσεις γιά τά αδέσποτα εχουν κατατεθεί .....

Αλλά δέν συμφέρει τήν Επιχείρηση " φιλοζωία "...... τρώνε σάν ατάιστα σκυλιά .....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Αύγ 2018, 22:48

enaon έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:53
ST48410 έγραψε:
25 Αύγ 2018, 23:49
O enaon είναι γνωστός για το ιδιαίτερο στυλ γραφής του
Επίσης είναι γνωστό ότι έχει γάτες.
τόσο χάλια ε :003:

δεν έχω γάτες όπως το εννούμε στο νήμα στ, δεν μου αρέσει να ειμαι δεσπότης κανενός, πόσο μάλιστα στο πιο ανεξάρτητο είδος. Απλά με συμπαθούν και τις συμπαθώ. :smt005:


Ρέ Εναον αυτή τή διαφορετική θεωρία σου γιά μιά " άλλη " συνύπαρξη μέ τα Ζώα.... :romance-hearteyes:

θά μάς τήν εκθέσεις κάποτε ...... ή θά τήν πάρεις στό τάφο σου ;;; :vp20:

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 27 Αύγ 2018, 23:17

δεν έχω βρέ καμία θεωρία ιδιαίτερη, ίσως τα λέω περίεργα αλλά η θεωρία μου είναι η κοινή, προσαρμογή και συγχώρεση όπως με ό,τι αναπνέει και επιλέγω να με αφορά. Συγχώρεση με την έννοια να έχουμε χώρο όλοι, προσαρμογή με την έννοια οτι αν δεν χωράμε κάποιος φεύγει.

στα πρακτικά για να μην λέμε σάλτσες, έχω αρκετή αυτοσυγκράτηση ώστε όταν τα γατάκια πχ, για να μείνουμε στο θέμα, ήταν μικρά και κάναν βόλτες στο χείλος της τουαλέτας, κρατήθηκα και δεν τα έσπρωξα να πέσουν να γελάσω, τέτοια πράγματα. Ε, κρατιούνται και εκείνα τώρα και δεν βγάζουν νύχια, και δεν χρειάζεται να προσαρμοστούμε, χωράμε.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 05 Σεπ 2018, 10:31


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32630
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Σεπ 2018, 12:26

Αγις έγραψε:
26 Αύγ 2018, 00:32


Mνημόνια μέχρι να πέσει ο ουρανός στα κεφάλια μας - αν και δεν είναι πιστευτό τπτ - αρκεί και μόνο το ηθικοπλαστικό του αρκουδοστόρυ και το πλασαρισμα του .

πφφφ, ερασιτεχες.

φιλη, φιλολογος, πηρε 2 μερες αδεια επειδη της εκλεψαν την τσαντα. για να συνελθει απο το σοκ, και για να μπορεσει να βγαλει καινουρια ταυτοτητα, καρτες, κλπ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

the comet the course the tail

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 13 Νοέμ 2018, 21:18

bizeli έγραψε:
26 Αύγ 2018, 04:14


Καλή σου μέρα.

the comet the course the tail

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 14 Νοέμ 2018, 23:52

bizeli έγραψε:
26 Αύγ 2018, 00:57
Ναι και πού θέλεις να καταλήξεις;

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14895
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Ζωόφιλοι - αυτή η μάστιγα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Νοέμ 2018, 00:00

Συμπαθεστατα τα κατοικιδια, ειχα στο παρελθον αλλα θα ξαναποκτησω οταν ενηλικιωθουν τα παιδια μου διοτι τα πετ απαιτουν χρονο και φροντιδα. Βεβαια φοβαμαι τη στιγμη που θα τα αποχωριστω,ειναι τραγικη οπως και στο παρελθον (απο φολα).

Σιγουρα συμπαθω τα κατοικιδια ,δινω βεβαια ενα ποηντ στον φοσιλι που καταδυκνειει τα γελοία περι της αθωοτητας των κατοικιδιων (οσοι μη ανεγκεφαλοι εχουν ή ειχαν ζωο ξερουν οτι το ζωο σκεφτεται πρωτιστως την επιβιωση του) και σιγουρα δεν αντεχω με τιποτα τους φιλοζωους οι οποιοι συνηθως ειναι ανοργασμικοι ή φαντασμενοι, ή γραφικοι κτλ κτλ και αγαπανε τοσο πολυ τα ζωα τους που τα ψοφανε στις ψυχαναγκαστικες μαλακιες.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ζώα & άνθρωπος”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών